روزنامه شرق

خبر و تحلیل از روزنامه شرق


🔺گفت‌وگوی بایدن با ماکرون درباره ایران

🔹رئیس جمهور آمریکا با رئیس جمهور فرانسه درباره موضوعات مختلفی از جمله برنامه هسته‌ای ایران، ناتو، تغییرات اقلیمی و شیوع ویروس کرونا به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺مواضع مخالفان در حال تغییر است؟

🔹‌شرق: مخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟ سؤالات تکراری درباره اثرات اجرای این لوایح در کشور و پاسخ‌های مکرر دولت به این سؤالات مردم را خسته کرده است. اینکه لایحه‌ای در دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد بدون جار و جنجال تصویب می‌شود؛ اما در دولت روحانی با وجود تصویب در مجلس و حتی تأیید شورای نگهبان در سه لایحه و اختلاف نظر در یک لایحه، کل ماجرای پیوستن به FATF به گرهی کور تبدیل می‌شود، مطمئنا دیگر برای مردم معنای دفاع از منافع ملی را ندارد؛ آن‌هم مردمی که غم نان دارند.

🔹از سویی دیگر این روزها بسیار شنیده می‌شود که با رفع تحریم‌ها، با وجود قرار‌داشتن ایران در لیست سیاه گروه اقدام ویژه مالی گره از مشکلات اقتصادی باز نخواهد شد و معیشت مردم همچنان با مشکل روبه‌رو خواهد بود. مردمی که تحت سخت‌ترین تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار داشته و تورم کمرشکن بالای 40 درصد سالانه را در سه سال اخیر تجربه کرده‌اند. از‌این‌رو مخالفت با پیوستن ایران به گروه اقدام ویژه مالی دلیل قانع‌کننده می‌خواهد و شعار، نگرانی و نبود اطمینان به دنیا پاسخ قانع‌کننده‌ای نیست. از سویی دیگر تأکید شده قرار نیست همه اطلاعات مالی و بانکی ایران به خارج از کشور ارسال شود و بارها دولت این ابهام خیالی را پاسخ داده است.

🔹حال که مردم امید به برداشتن تحریم‌ها و گشایش احتمالی اقتصادی دارند، توجه به بهبود معیشت مانع از پافشاری بر مواضع تند مخالفان شده است. هرچند چندی‌پیش، آیت‌الله موحدی‌کرمانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عنوان کرده بود: مطمئن هستم اگر این لوایح بار دیگر در مجمع تشخیص مطرح شود، با مخالفت اعضای مجمع روبه‌رو خواهد شد؛ اما

🔹در همین راستا احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص، پیوستن به لوایح FATF را مثبت نمی‌داند و تأکید دارد مخالف پیوستن به FATF هستم؛ مگر اینکه ثابت شود برای کشور فایده دارد. او گفته است: بنده مخالفم؛ مگر اینکه به من ثابت شود که این پیوستن برای کشور فایده دارد. اگر چنین باشد، نظرم عوض می‌شود؛ یعنی اگر دلایلی بیاورند که پیوستن به آن برای بهبود وضعیت مردم فایده دارد، من نظرم عوض می‌شود. اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهم؛ چون وضعیت مردم بسیار بد است و برای رفع مشکلات مردم در کشور طرق معقول طی نمی‌شود. در شرایطی که داخل ضعیف باشد، تأثیر تحریم‌ها زیاد می‌شود. این دولت هم کاری را که باید بکند، نمی‌کند. مردم آن‌قدر مضطرب هستند که ما اگر مجبور باشیم جلوی این تحریم‌ها را بگیریم، این کار را انجام می‌دهیم؛ بنابراین اگر راهی پیدا شود تا وضعیت مردم بهتر شود، من با آن بسیار موافقم.

🔹او ادامه داده است: سؤال این است که آیا پیوستن به FATF، این راه است یا خیر؟ اگر تصویب FATF باعث رفع تحریم‌ها شود، برای رأی‌آوردن آن تبلیغ هم می‌کنم؛ اما تجربه بنده این است که این پیوستن، وضعیت ما را بدتر می‌کند. علت این است که ما با کسانی سروکار داریم که هیچ شناختی روی آنها نیست.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺سامانه بارشی پایان هفته می‌رسد

🔹روند تدریجی افزایش دما در اغلب نقاط کشور پیش‌بینی می‌شود.

🔹افزایش غلظت و انباشت آلاینده‌های جوی در اراک، ارومیه، اصفهان، اهواز، تبریز، تهران، کرج و قم وجود دارد.

🔹از پنجشنبه سامانه بارشی وارد کشور می‌شود و سبب با بارش برف و باران و وزش باد در برخی نقاط شمال غرب و غرب کشور خواهد شد.

🔹آسمان تهران صاف تا کمی ابری در برخی ساعات همراه با غبار محلی پیش‌بینی می‌شود.

@sharghdaily
1 ماه پیش
شرق دوشنبه ۶ بهمن را بخوانید

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺شوک به محمود در بزنگاه تاریخ

🔹هفته دوازدهم رقابت‌های لیگ برتر، عصر روز گذشته با انجام دو بازی پیگیری شد که در حساس‌ترین تقابل، استقلالِ محمود فکری در ورزشگاه آزادی با یک گل بازی را به سایپا واگذار کرد. شاگردان فکری که به‌عنوان صدرنشین لیگ برتر پا به این دیدار گذاشته بودند، با این شکست، برای دومین بار در 12 هفته نتوانستند هیچ امتیازی به کارنامه‌شان اضافه کنند. «درحالی‌که می‌توانستیم سه امتیاز دیدار را به دست آوریم، روی بدِ فوتبال به ما رو کرده بود و در نهایت به تیم سایپا که خوب بازی کرد، تبریک می‌گویم. به‌هرحال این دیدار نیز تمام شد و باید به فکر بازی‌های بعدی خود باشیم». این بخشی از صحبت‌های محمود فکری، بعد از شکست مقابل تیمی بود که پیش‌تر و در هفته اول توانسته بود یقه پرسپولیس را هم بگیرد و با مدافع عنوان قهرمانی مساوی کند. در سوی مقابل اما سایپا، تیمی که بعد از ذوب‌آهن، با هفت تساوی، بیشترین تعداد مساوی در بین تیم‌های حاضر در لیگ را داشت، به سومین بردش رسید و جایگاهش را با 16 امتیاز، به رده هفتم جدول رده‌بندی رساند. با نتیجه‌ای که در نهایت در این دیدار به دست آمد، محمود فکری چندین فرصت مهم را از دست داد که شاید مهم‌ترین آنها، از‌دست‌دادن ساختن «تاریخی‌ترین تیم استقلال» بود!
ماجرا از این قرار است که اگر فکری دو بازی دیگر با استقلال را با پیروزی پشت سر می‌گذاشت، آن وقت نام محمود فکری بیش از هر زمان دیگری در تاریخ این باشگاه خودنمایی می‌کرد.

🔹او البته برای رقم‌زدن این اتفاق تاریخی به شش امتیاز نیاز داشت که با شکست روز گذشته برابر سایپا، نتوانست کار چندان زیادی از پیش ببرد. فکری در شرایطی سه امتیاز حساس در این مقطع از فصل را از دست داد که پیش‌از‌این استقلالی‌ها از 11 بازی برگزار‌شده لیگ، 22 امتیاز داشتند و با بردن سایپا، به 25 امتیاز می‌رسیدند. آماری که آخرین بار، پرویز مظلومی در لیگ پانزدهم توانسته بود به آن برسد. مظلومی لیگ یازدهم، از این هم بهتر عمل کرد و از 12 بازی ابتدایی 26 امتیاز گرفت. پیروزی در هفته سیزدهم و بردن نفت مسجدسلیمان اما، استقلال را 28 امتیازی می‌کرد (در صورتی‌که محمود فکری دیروز می‌توانست از سد سایپا عبور کند). اگر چنین اتفاقی رقم می‌خورد، آن وقت آماری در استقلال ثبت شده بود که در 19 دوره گذشته لیگ برای این تیم، بی‌سابقه بود!

🔹استقلال لیگ‌های اول، ششم و یازدهم از 13 هفته ابتدایی 27 امتیاز گرفت که بهترین عملکرد این تیم تا این هفته از لیگ برتر است. منصور پورحیدری، صمد مرفاوی و پرویز مظلومی، مربیان استقلال در این فصول بودند. جالب اینکه دو نفر از این سه نفر، در کادر فعلی محمود فکری حضور دارند. کادری که در کنار هم، می‌توانستند استاندارد قبلی باشگاه را جابه‌جا کنند و به رکورد امتیازات تازه‌ای در هفته سیزدهم برسند. با‌وجود‌این یک لحظه غفلت، کاری کرد تا محمود فکری، مربی‌ای که با وجود صدرنشینی، همچنان زیر تیغ انتقادات هواداران استقلال است، نتواند رکوردی از خودش در این مقطع از فصل به جا بگذارد.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺پلیس راهور: مستندات برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز را داریم

🔹رئیس پلیس راهور تهران گفت: کار سرباز ما کاملاً درست و برگرفته از قانون بود و سرباز نباید به خودرویی که فاقد مجوز بود اجازه تردد در خط ویژه می‌داد. ما مستندات مبنی بر برخورد فیزیکی نماینده با سرباز پلیس راهور داریم.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺عذرخواهی رییس صداوسیما از رییس جمهور و مردم

🔹«علی عسکری» در واکنش به اظهارات نسنجیده و دور از شان میهمان یکی از برنامه‌های زنده شبکه چهار :با ابراز تاسف، از مخاطبان فرهیخته رسانه ملی و ریاست محترم جمهوری به نوبه خود عذرخواهی می‌کنم.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺پرونده دو شهردار بازداشتی تهران فعلا در حد اتهام است

🔹حناچی، شهردار تهران:

🔹منتظر هستیم تا دستگاه قضا نظر خود را در این رابطه اعلام کند همچنان پرونده در شعبه بازپرسی کارکنان دولت در حال بررسی است، فعلا در حد اتهام است و هرچه قوه قضاییه تصمیم بگیرد ما تابع آن خواهیم بود./ خبرنگاران‌جوان

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺بحث رئیس‌جمهوری نظامی دوباره بین فعالان سیاسی داغ شد
رستم می‌آید؟

🔹‌به نظر می‌رسد باید رستم قاسمی را هم به گزینه چهره‌هایی با سابقه نظامی برای 1400 اضافه کرد. وزیر اسبق نفت در دولت احمدی‌نژاد و رئیس اسبق قرارگاه خاتم‌الانبیا در گفت‌وگویی با برنا، آمدنش را نه صریحا تأیید کرده نه رد؛ اما به صراحت خواستار عدم شناسایی خود تحت عنوان «نامزد نظامی» انتخابات شده است. تا اینجای کار، حسین دهقان، محمدباقر قالیباف، محسن رضایی و حتی عزت‌الله ضرغامی همگی چهره‌هایی با پیشینه دور یا نزدیک نظامی‌اند که به صراحت یا به صورت تلویحی قصد ورود به رقابت‌های انتخاباتی 1400 را دارند. نام سعید محمد، رئیس فعلی قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز اخیرا مطرح شده، ولی به نظر می‌رسد در آخرین تحلیل‌ها، اصولگرایان چندان نگاه جدی برای ریاست‌جمهوری به او ندارند، بلکه او را برای شهرداری تهران کنار گذاشته‌اند.

🔹رستم قاسمی پاسخ صریحی به این سؤال که قصد نامزدی برای 1400 را دارد یا خیر نداده، ولی تلاش زیادی کرده که بگوید من نظامی نیستم یا به‌عنوان نامزد نظامی از من نباید نام برد؛ اما در همین توضیح و تعریف می‌گوید: «ما نظامیان، به‌خصوص بچه‌های سپاه، نه دانشکده افسری رفته‌ایم و نه دوره آکادمیک دیده‌ایم. ما روز اولی که آمدیم، هیچ دوره نظامی ندیدیم. کار من، مهندسی و عمرانی بود و از روز بعد از جنگ در کار سازندگی کشور بودم و بعد هم به وزارت نفت رفتم و امروز هم کار اقتصادی انجام می‌دهم». او در ادامه اصرار دارد که چهره‌ای اقتصادی است نه نظامی: «من فردی اقتصادی هستم و روی این موضوع کار می‌کنم. شاید کمتر کسی در کشور وجود داشته باشد که در همه حوزه‌ها کار کرده است. اینکه کسی بگوید یک‌شبه و یک‌ساله کشور را درست می‌کنم، وعده‌های توخالی داده است. این وعده‌ها دست‌نیافتنی است، ولی اینکه در زمانی منطقی تغییر ریل در کشور داشته باشیم، زمان زیادی نمی‌خواهد. در یک سال می‌شود تغییر ریل را طراحی کرد» و باز گفته: «من فرد نظامی به معنای فرمانده نیستم. من در دوران جنگ هم کار رزمی مهندسی می‌کردم. بعد از جنگ هم کلا در حوزه سازندگی کشور بودم. مقطعی هم در وزارت نفت بودم. وقتی بعد از دولت دهم به سپاه برگشتم، به دلیل رفاقت و ارتباطات طولانی که با شهید سلیمانی داشتم، ایشان پیشنهاد دادند به ایشان کمک کنم و این فرصت خوبی برای من بود». شاید در بهترین توصیف، رستم قاسمی یک فرد نظامی- اقتصادی است؛ اما او حتی این تعبیر دوگانه را نمی‌پذیرد.

🔹روز گذشته موضوع چهره‌ای با پیشینه نظامی برای پست ریاست‌جمهوری، به محل بحث و جدل یک نماینده سابق و فعلی و دو چهره فرهنگی هم بدل شده بود؛ محمود صادقی و میرتاج‌الدینی در خبرآنلاین و عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت اصلاحات و حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی در توییتر. مهاجرانی با انتشار پیامی از مخالفت‌ها با رئیس‌جمهور نظامی انتقاد کرده بود. او در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «دولت نظامی!؟ اگر سردار شهید قاسم سلیمانی حضور داشت و در انتخابات ریاست‌‌جمهوری ١٤٠٠ نامزد می‌شد، آیا کسی در صلاحیت کامل ایشان برای ریاست‌جمهوری تردید داشت!؟ این معادله که رئیس‌جمهور نظامی باشد یا نباشد، یک مغلطه است. اگر فردی نظامی نامزد شود باید به دانش، تجربه و صلاحیت او نگریست». حسام‌الدین آشنا هم در پاسخ به مهاجرانی با نگاه تلویحا مخالف نوشت: «‌وقتی نوشتم «بگذاریم حاج قاسم در قله اسطوره‌ای دفاع از حریم و حرم بماند...»، آن بزرگمرد با آقای جهانگیری تماس گرفت و پیغامی داد که بسیار روشن و آموزنده بود. کاش ایشان آن پیام را بازگو کند یا دیگرانی که نظر آن شهید را در مورد احتمال کاندیدا‌شدن می‌دانند، لب باز کنند و حقیقت را بگویند».

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺رویارویی تاریخی‌ چپ و راست

‌‌🔹حجاریان: کارگزاران سازندگی منطق موقعیت را در نظر نمی‌گیرد

‌ ‌‌🔹مرعشی: جای خوشبختی دارد حجاریان با سابقه‌ امنیتی‌، امروز طرفدار دوآتشه دموکراسی شده است

🔹‌شرق: اختلاف‌نظرهای دو طیف چپ و راست اصلاحات در موضوعات سیاسی، مربوط به امروز و رخدادهای انتخاباتی1400 نمی‌شود، بلکه باید آن را در گذشته جست که برخی از نمودهای آن ریشه‌های تاریخی در اکنون رخ می‌نماید؛ چنان که سعید حجاریان به‌تازگی در گفت‌وگویی با روزنامه «اعتماد» گفته است: «اصلی‌ترین نماینده این صدا [تکنو‌بوروکرات‌ها] بخشی از کارگزاران سازندگی هستند. به ‌لحاظ نظری و تجربی، دولت اقتدارگرای بوروکراتیک بر پایه دو نیاز اساسی، یعنی معیشت و امنیت شکل می‌گیرد و به‌ تبع آن مقولاتی از‌جمله آزادی، دموکراسی و... تعلیق می‌شود و این نقطه کانونی تحلیل‌های حامیان دولت نظامی (اعم از نظامی‌ یکپارچه و اقتدارگرای بوروکراتیک) است که تلاش دارند بر اساس آمار دقیق نشان ‌دهند مردم نان و امنیت می‌خواهند نه آزادی و دموکراسی. باری، عقد این دولت میان بخشی از کارگزاران سازندگی و بخشی از نظامیان در آسمان‌ها بسته شده است! اما کارگزاران سازندگی متأسفانه منطق موقعیت را در نظر نمی‌گیرند. دولت نوستالژیک اعضای این حزب، بالطبع دولت سازندگی است؛ اما متأسفانه به تفاوت‌های ایجادشده از آن سال‌ها تاکنون توجهی نمی‌کنند. چنان که می‌دانیم اقتدار و شیوه ایجاد موازنه مرحوم هاشمی به‌ نحوی بود که می‌توانست اولا با شخص رهبر ارتباط مستقیم و یک‌به‌یک بگیرد و ثانیا زمین بازی را خود برای نظامیان تعریف کند و اصطلاحا سهم آنها را بدهد؛ هر‌چند من واردکردن نظامیان به اقتصاد و صنعت به دست آقای هاشمی را نادرست دانسته و آن را مقدمه سهم‌خواهی بیشتر می‌دانم، اما اکنون منطق موقعیت ما بیانگر چنین موازنه‌ای نیست؛ اولا افراد محدودی هستند که قادر به برقراری ارتباط مستقیم و یک‌به‌یک هستند و ثانیا نظامیان -همچون پاکستان- زمین بازی را تعریف می‌کنند و اختیار عمل از دست بوروکرات‌ها خارج است؛ الا اینکه بوروکرات‌های ما بخواهند متکفل قبوض آب و برق و کارت ساعت ادارات بشوند یا آنکه بخواهند سرمایه تجاری خود را در حاشیه چنین دولتی حفظ کرده و ارتقا دهند».‌این سخنان با واکنش حسین مرعشی روبه‌رو شد؛ به‌نحوی‌که او در گفت‌وگو با سایت «فردا» گفت: «آقای حجاریان از قربانیان خشونت است. جایگاه او همیشه برای ما محترم بوده و خواهد بود.

🔹در عین حال برای آنکه تحریفی در واقعیت‌های تاریخی اتفاق نیفتد، من اصلا متوجه نشدم تعبیری که آقای حجاریان درباره کارگزاران بیان کرد، سندش کجاست که حزب کارگزاران در چه مقطع یا دوره‌ای از حیات تاریخی خود با نظامی‌ها پیوند داشته است؟ آقای حجاریان لطف کند اگر یک مورد همکاری بین کارگزاران با نظامی‌ها در عرصه سیاسی ایران وجود داشته، سند آن را ارائه کنند تا ما هم مطلع باشیم. این جای خوشبختی دارد که دوستانی مثل آقای حجاریان که سابقه پررنگ در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی داشتند، امروز طرفداران دوآتشه دموکراسی شده‌اند.

🔹این تحول برای کشور و مردم ایران مثبت است. این سوابق را همه می‌دانند و از این جهت ما خوشحالیم دوستانی که خودشان نهادهای امنیتی را برای این کشور شکل دادند و اداره کردند، خوشبختانه امروز دموکرات هستند». او در ادامه بیان کرد: «نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم و خیلی واضح است، آن است که نتیجه کار دولت کارگزاران، دولت آقای هاشمی بود، کارگزاران این افتخار را دارند که در آغاز اولین برگ حیات سیاسی خود، مجلس پنجم را که بسیار متعادل‌تر و متفاوت با مجلس چهارم بود شکل دادند، همچنین این افتخار را داشتند که انتقال قدرت بعد از آقای هاشمی را مدیریت کنند و کشور را به آقای خاتمی تحویل دادند. دوستانی که به‌ظاهر از کارگزاران دموکرات‌تر و آزادی‌خواه هستند، نتیجه سیاست‌ورزی و مدیریت فضای سیاسی‌شان این شد که کشور را از آقای هاشمی تحویل گرفتند و به آقای احمدی‌نژاد تحویل دادند. برای همه دوستان آرزوی موفقیت داریم».‌

🔹همان‌طور که گفته شد، دو طیف چپ و راست اصلاحات همواره بر سر این موضوع که چگونه باید با مقوله سیاست روبه‌رو شد، مشکل داشته‌اند. اصلاح‌طلبان چپ‌گرا مانند سعید حجاریان باور دارند باید محور اصلی فعالیت سیاسی، جامعه باشد و از طریق جامعه وارد سیاست شد و راست‌گرایان هدف از فعالیت تشکیلاتی و حزبی را کسب قدرت رسمی می‌دانند؛ البته برخلاف برخی اتهاماتی که نیروهای چپ به کارگزاران می‌زنند، هدف از طرح این موضوع، یعنی کسب قدرت سیاسی، به‌منزله قدرت‌طلب‌بودن راست‌گرایان نیست، بلکه به گفته نیروهای کارگزاران، اصلاح‌طلبان زمانی می‌توانند منشأ اثر باشند که در قدرت حضور داشته باشند و هنگامی که از قدرت دور شوند، آرام‌آرام منزوی و در نهایت حذف می‌شوند.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات البرز/ ورود سامانه بلرشی جدید از پنج‌شنبه

🔹سکون نسبی هوا موجب افزایش غلظت آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی و پرجمعیت می‌شود.

🔹افزایش تدریجی دمای هوا از امروز در بیشتر مناطق کشور

🔹احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات رشته کوه البرز و جاده های کوهستانی منتهی به آن

🔹مرکز و شرق خلیج فارس و شرق دریای عمان مواج است.

🔹سامانه جدید بارشی پنج شنبه از شمال‌غرب وارد کشور می‌شود

@sharghdaily
1 ماه پیش
شرق یکشنبه ۵ بهمن را بخوانید

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺نخستین محموله واکسن کرونا تا چند هفته آینده وارد می‌شود

مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی:
این سازمان از دو سه هفته قبل برای خرید واکسن کرونا اقدام کرده و پیش بینی می‌شود تا چند هفته آینده اگر همه همکاری کنند، نخستین محموله واکسن کرونا وارد شود.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺آزادی پس از 17 سال با کمک نیکوکاران

🔹شرق، شهریار کریمی: مرد محکوم به قصاص که مرتکب قتل شوهرخاله همسرش شده بود، پس از ۱۷ سال با کمک نیکوکاران هم‌وطن از زندان آزاد شد.

🔹این زندانی به نام سیروس مهرماه ۱۳۸۴ به‌ دلیل بروز اختلافات خانوادگی با همسرش، با خانواده او درگیر شد و در یک نزاع خونین باعث مرگ شوهرخاله همسرش شد و پس از محاکمه به قصاص محکوم شد. ۱۷ سال حبس زمان زیادی بود تا سیروس بارها و بارها روی تخت چشم به سقف زندان بدوزد و آنچه را در روز حادثه اتفاق افتاد، در ذهن خود مرور کند. همسرش به مدت دو سال منزل را ترک کرده و سیروس مانده بود با پسر خردسالی که علاوه بر پدر به مادر هم نیاز داشت، اما همسرش با دخالت اطرافیان به منزل مراجعت نمی‌کرد تا اینکه بی‌تابی پسر خردسال سیروس، یک روز کاسه صبر او را لبریز کرد تا اتفاقی خونین و ناخوشایند رقم بخورد و در‌این‌میان شوهرخاله همسرش به کام مرگ برود. تلاش خانواده سیروس برای جلب رضایت خانواده همسرش پس از هفت سال نتیجه داد و پدر و مادر مقتول با بزرگ‌منشی از قصاص سیروس صرف‌نظر کردند؛ اما کار به اینجا ختم نمی‌شد، مقتول دارای همسر و سه فرزند بود و خانواده سیروس برای آزادی باید رضایت آنها را نیز جلب می‌کردند و این کار ساده‌ای نبود، چرا‌که همسر مقتول و فرزندانش جز به قصاص سیروس به چیز دیگری راضی نمی‌شدند. با تلاش زیاد بزرگان فامیل و اعضای شعبه ۴۵ شورای حل اختلاف سرانجام همسر و فرزندان مقتول برای رضایت خود مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان مطالبه کردند اما تأمین این مبلغ برای سیروس امکان‌پذیر نبود، چراکه او منزل مسکونی محقر خود و هر آنچه را که داشت به‌عنوان دیه و مهریه به پدر و مادر مقتول و همسرش داده بود. با گزارش‌های متعدد روزنامه «شرق» و «نقد حال» کرمانشاه خیرین هم‌وطن به یاری سیروس آمدند. گروه «یاران نجات» و کمپین «محسن چاوشی» نیز تلاش‌های خود را برای تأمین دیه سیروس آغاز و هریک مبلغ ۱۷۰ میلیون تومان و در مجموع ۳۴۰ میلیون تومان برای آزادی سیروس تأمین کردند.

🔹با تلاش موفقیت‌آمیز خبرنگار ما و همچنین رئیس شعبه ۴ اجرای احکام شهرستان کرمانشاه، خانواده مقتول به دفتر این شعبه دعوت شدند و به محل شعبه واقع در دادگستری کرمانشاه مراجعه کردند. خانواده مقتول با تلاش‌های «مصطفی گل‌محمدی» رئیس شعبه ۴ اجرای احکام، «مهدی انوری» منشی و «مرتضی سرایی» مدیر دفتر این شعبه و همچنین «سیدمیرزا حیدری» رئیس شعبه ۴۵ و «سلیمان مظفری» سرانجام اعلام کردند با دریافت مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان رضایت خود را به ثبت می‌رسانند، اما موجودی سیروس برای رضایت تنها ۳۴۰ میلیون تومان بود؛ بنابراین تنها فرزند سیروس و برادر او سفته‌ای ۴۵‌روزه به مبلغ ۶۰ میلیون تومان تسلیم خانواده مقتول کردند.

🔹در نهایت رضایت اولیای‌دم پس از ۱۷ سال در حضور رئیس اجرای احکام به ثبت رسید و مصطفی گل‌محمدی به احترام نیکوکاران هم‌وطن از جمله محسن چاوشی، گروه یاران نجات، خبرنگار روزنامه سراسری «شرق» و نقد حال کرمانشاه بلافاصله همان روز پس از انجام مراحل اداری، دستور آزادی سیروس از زندان را صادر کرد و سیروس همان روز از زندان آزاد شد. گل‌محمدی پس از ثبت رضایت اولیای‌دم مقتول ضمن ابراز خرسندی از ورود نیکوکاران هم‌وطن به امور آزادی زندانیان در گفت‌وگو با خبرنگار «شرق» گفت: «من از تمام نیکوکاران هم‌وطن به‌ویژه هنرمند مردمی جناب آقای محسن چاوشی و گروه یاران نجات قدردانی می‌کنم که بانی نجات جان انسان‌ها می‌شوند. ما با تأکید ریاست محترم دادگستری استان کرمانشاه، «پرویز توسلی‌زاده»، دست تمام نیکوکاران کشور را که می‌خواهند در راستای سیاست‌های ریاست محترم قوه قضائیه کشور زمینه‌ساز آزادی زندانیان محکوم به قصاص و مالی شوند، می‌فشاریم و از آنها قدردانی می‌کنیم. مسئله رهایی زندانیان از بند امری خداپسندانه است که باعث ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه می‌شود و این موضوع امری است که از دیدگاه خداوند پنهان نخواهد ماند و خالی از اجر خیر نیست».

🔹داستان قتلی که سیروس بر اثر یک لحظه عصبانیت مرتکب شد و فروپاشی کانون دو خانواده و تلف‌شدن ۱۷ سال از بهترین دوران جوانی شاید درس عبرتی باشد برای آنان که در جریان مشکلات زندگی زود از کوره در می‌روند و با عدم کنترل در اعصاب و روان خود فاجعه به بار می‌آورند. فاجعه‌ای که اگر افرادی مانند محسن چاوشی و اعضای گروه یاران نجات نباشند، با قصاص قاتل به فاجعه دیگری ختم می‌شود.

🔹همسر مقتول نیز پس از ثبت رضایت گفت شما و نیکوکاران برای نجات یک قاتل مبلغ ۳۴۰ میلیون تومان جمع کردید. سیروس برای تأمین مبلغ باقی‌مانده دیه از هم‌وطنان نیکوکار درخواست کرد تا بار دیگر به او کمک کنند. افراد نیکوکاری که می‌خواهند به تأمین مبلغ باقی‌مانده دیه سیروس کمک کنند می‌توانند مبالغ اهدایی خود را به شماره کارت ۵۸۵۹۸۳۱۱۴۴۷۴۱۸۱۵ به نام سیروس کریمی واریز کنند.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺جدول زمانبندی محاکمه ترامپ

🔹‌چاک ‌شومر رهبر اکثریت دموکرات در سنا اعلام کرد پیرو درخواست میچ ‌مک‌کانل رهبر اقلیت جمهوریخواه و حمایت جو بایدن رئیس جمهوری، محاکمه دونالد ‌ترامپ در هشتم فوریه تشکیل خواهد شد.
یکی از دلایل اصلی این تاخیر می تواند عبور از بررسی صلاحیت اعضای پیشنهادی بایدن برای هیات دولت باشد تا در رسیدگی سنا به این مساله خللی وارد نکند.

🔹به این ترتیب، پرونده اتهامی ترامپ روز دوشنبه هشتم فوریه ساعت ۷ بعدازظهر از طرف مجلس نمایندگان به سنا ارسال خواهد شد. روز بعد، اعضا برای محاکمه سوگند یاد می کنند و مواد اتهامی برای ترامپ ارسال می شود.

🔹رئیس جمهوری سابق آمریکا تا دوم فوریه فرصت خواهد داشت، پاسخ خود را ارسال کند و نشست توجیهی مجلس نمایندگان پیش از محکمه برگزار خواهد شد.

🔹در روز هشتم فوریه خلاصه دفاعیات ترامپ مطرح می شود و در نهم فوریه هم نوبت مجلس نمایندگان است تا به طور خلاصه به دفاعیات ترامپ پاسخ دهد و به این ترتیب، بحث و رسیدگی به اتهام ترامپ آغاز خواهد شد. /ایرنا

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺افزایش آلاینده ها در تهران طی هفته جاری

🔹بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی، تا چهارشنبه آسمان در اغلب مناطق کشور صاف است و روند افزایش دما را در اغلب شهرها خواهیم داشت.

🔹پیش‌بینی می‌شود با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت در این مدت مواجه باشیم.

🔹آسمان تهران صاف در اواسط وقت گاهی افزایش ابر پیش‌بینی می‌شود.

@sharghdaily
1 ماه پیش
شرق شنبه ۴ بهمن را بخوانید

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺آتش‌سوزی در بزرگترین کارخانه تولید واکسن دنیا

🔹وقوع آتش سوزی در بزرگترین مرکز ساخت واکسن جهان در هند منجر به کشته شدن پنج نفر شد

🔹رئیس این شرکت اعلام کرد آتش سوزی تاثیری در تولید واکسن نخواهد داشت.

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺 گردوغبار و توفان شن در استان کرمان

🔹 اداره کل راهداری استان کرمان: با توجه به بروز پدیده گردوغبار و توفان شن به ویژه در محورهای ورودی و خروجی به سمت قلعه‌گنج _جاسک و زهکلوت _ ایرانشهر، دید افقی به کمتر از ۱۰۰ متر کاهش یافت./ایرنا

@sharghdaily
1 ماه پیش
🔺زیدان به کرونا مبتلا شد

🔹سرمربی تیم فوتبال رئال مادرید اسیر ویروس کرونا شد و تیمش را در بحبوحه ناکامی‌هایش تنها خواهد گذاشت.

@sharghdaily
1 ماه پیش
دریافت سروش پلاس