روزنامه شرق

خبر و تحلیل از روزنامه شرق


🔹آيا دولت روحاني عملكرد قابل قبولي داشته است؟

🔹سرمايه اجتماعي در دولت يازدهم و دوازدهم چگونه شد؟

ظرفيان معتقد است:
🔹این دولت به دلایل تاریخی که رخ داده بود اجماع خوبی در جامعه کسب کرداما متاسفانه به پشتوانه مردم توجهی نکرد. مهم‌ترین ویژگی افسون قدرت غفلت است که موجب شد دولت در دوره اول و دوم بسیاری از کمپین‌های خودش در استان‌ها را به حاشیه براند.

🔹دولت به سرمايه اجتماعي و ظرفیت عظیم که واقعا بی‌نظیر بود بی‌اعتنا شد و آن را به حاشیه راند.

🔹دولت خیلی وقت‌ها از موضع قانونی‌اش به دلیل اولویت‌هایی که برای خودش تعیین کرده بود عدول کرد و بقیه را رها کرد .

🔹دولت در دور دوم هم کابینه نه چندان مقبولی ارائه کردو در واقع این ‌کابینه شکست بود نه پیروزی.

🔹این را هم بايد گفت که این دولت مظلوم است چون تلاش‌ها و زحماتش مغفول واقع شده وکسی فکر نمی کند که اگر نبود چه می‌شد چون حافظه تاریخی ما ضعیف است.

🔹🔹 غلامرضا ظریفیان در قسمت سوم این گفت‌وگو، به تصویر شرق پاسخ می‌دهد.

🔹🔹این ویدیو را در صفحه اختصاصی «تصویر شرق» در آپارات هم می‌توانید ببینید

https://aparat.com/v/KpGhb

@sharghdaily
9 ساعت پیش
#شرق

🔺فیس‌بوک و گوگل به سازمانهای خبری استرالیا پول می‌دهند

🔹مجلس عوام استرالیا بالاخره تصویب کرد دو غول تکنولوژی آمریکایی یعنی فیس‌بوک و گوگل باید برای انتشار اخبار تولید شده در بنگاه‌های خبری استرالیا پول بدهند. پیش از مجلس عوام، سنای استرالیا این قانون را تصویب کرده بود.

🔹این قانون در مرحله اول با مخالفت هر دو شرکت آمریکایی رو‌به رو و باعث شد شبکه اجتماعی فیس‌بوک تمام محتواها و اخبار استرالیا را در این پلت‌فرم مسدود و ممنوع کند. اما مسئولان این شبکه اجتماعی بزرگ و مشهور چندی بعد اعلام کردند گفتگو با طرف استرالیایی موفقیت‌آمیز بوده و منجر به اصلاح قانون شده است.

🔹در متن قانون اصلاحی مجلس استرالیا آمده فیس‌بوک و گوگل در برخی موارد اجازه دارند تابع این قانون نباشند. اما در موارد دیگر باید تابع قانون پرداخت پول به رسانه‌های استرالیا باشند.

🔹این قانون می‌تواند آغازگر راهی باشد که در کشورهای دیگر هم مورد توجه قرار بگیرد و شبکه‌های اجتماعی را وادار کند بابت محتوای تولیدی دیگران پول بدهند.

@sharghdaily
11 ساعت پیش
🔺واکسیناسیون کرونا به آسایشگاه کهریزک رسید

🔹در بخش دوم فاز اول قرار است حدود یک میلیون و سیصدهزار نفر دیگر از افراد متعلق به گروههای پرخطر واکسن کرونا دریافت کنند.

🔹واکسیناسیون این گروه از آسایشگاه کهریزک آغاز می‌شود.

@sharghdaily
12 ساعت پیش
🔺ارتش ارمنستان در آستانه کودتا

🔹برکناری یکی از ژنرالهای ارتش ارمنستان باعث شده ارتش این کشور از نخست‌وزیر بخواهد دولت را تحویل بدهد و برود! دولت می‌گوید این درخواست درواقع اعلام کودتا است.

🔹چالش میان نخست‌وزیر نیکول پاشینیان و ارتش ارمنستان، هواداران هر دو طرف را به خیابان آورده و بحران جدیدی درست کرده است. سابقه این چالش بر می‌گردد به جنگ اخیر میان ارمنستان و آذربایجان.

🔹شکست ارمنستان در این جنگ و از دست دادن بخشهایی از این کشور باعث بروز نارضایتی‌هایی علیه دولت شده است. نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان هم در واکنش به این نارضایتی‌ها، به کارایی موشکهای روسی به کار گرفته شده در جنگ با آذربایجان ایراد گرفته است.

🔹انتقاد پاشینیان به موشکهای روسی واکنش روسها و سپس اعتراض ارتش ارمنستان را در پی‌داشته است. این چالشها در نهایت باعث شده ارتش این کشور از نخست‌وزیر بخواهد کناره‌گیری کند.

@sharghdaily
13 ساعت پیش
🔺نامزدی علی مطهری برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

🔹نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در نشستی خبری اعلام کرد برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آماده است.

🔹علی مطهری سال گذشته برای شرکت در انتخابات مجلس هم کاندیدا شده بود که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد.

🔹پیش از مطهری، حسین دهقان، وزیر دفاع سابق و مصطفی کواکبیان به عنوان دبیرکل حزب مردم‌سالاری نامزدی رسمی خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ اعلام کرده‌اند. /ایسنا

@sharghdaily
14 ساعت پیش
#شرق

🔺لندن؛ شهر موشها
🔹پایتخت انگلیس بعد از قرنطینه شهر رویایی موشها است!

🔹تا پیش از بروز و ظهور ویروس کرونا در لندن، موشها مکان مشخصی داشتند؛ جایی که زباله‌ها و اضافات غذای رستورانها و ساختمانهای تجاری بزرگ لندن جمع می‌شدند تا برای مراحل بعدی آماده شوند. اما حالا که رستورانها و ساختمانهای تجاری تعطیل شده‌اند، موشها کجا غذا پیدا می‌کنند؟

🔹کرونا و قرنطینه باعث شده موشها دچار کمبود غذا شوند و سراغ زباله‌های خانگی را بگیرند. در این یک سال که شهروندان لندنی بیشتر از همیشه در خانه بوده اند، رستوران نرفته اند و کمتر سر کار خود حاضر شده اند، زباله خانگی بیشتری تولید کرده اند. زباله‌هایی که غذای موشها را تشکیل می‌دهد.

🔹این روزها سر و کله موشها در اطراف خانه‌های مسکونی پیدا می‌شود. موشها در سطح شهر پخش شده اند. حتی در کنار قفس خرگوشهای خانگی!

@sharghdaily
15 ساعت پیش
#شرق

🔺اروپا از همه‌گیری کووید ۱۹ چه آموخت؟

🔹برقراری محدودیت و قرنطینه برای جوامع آزاد، سخت است.

🔹کارشناسان بسیار مهم هستند، گرچه گاهی اشتباه هم می‌کنند. در وضعیت همه‌گیری مثل کووید ۱۹ پزشکان و محققان و دانشمندان به چهره‌های محبوب و مردمی تبدیل می‌شوند.

🔹عدم آمادگی اتحادیه اروپا برای مواجهه با بحران سراسری بهداشتی. کمبود وسایل و تجهیزات محافظتی پزشکی مثل ماسک، گان، شیلد یکی از عمده‌ترین مشکلاتی بود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در یک سال گذشته و در زمان بروز همه‌گیری کرونا با آن مواجه شدند.

🔹واکنش جوامع نسبت به همه‌گیری متفاوت است. مثلا در دوران شیوع کرونا نرخ تولد در مجارستان کاهش یافت. اما در ایتالیا موج فرار مغزها اوج گرفت.

🔹« اروپای بدون مرز » در واقعیت وجود ندارد. بسته شدن مرزها در حوزه اتحادیه اروپا به هنگام همه‌گیری کووید نشان داد اروپای بدون مرز فقط تئوری است و در عمل چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

🔹گاهی مجبور می‌شویم حیوانات را از بین ببریم. شیوع ویروس کرونا باعث شد ما حقایق زیادی درباره نحوه انتقال و گسترش این ویروس بیاموزیم و البته تصمیم‌های سختی در قبال عوامل آن بگیریم. مثلا برخی حیوانات ناقل ویروس را بکشیم.

🔹جوامع به روشهای مختلف تغییر سبک زندگی را می‌پذیرند. مثلا فرانسوی‌ها که عادت به خریدهای آنلاین نداشتند، بالاخره پذیرفتند به این طریق هم می‌شود کالا خرید و فروش کرد. اسپانیایی‌ها هم به دورکاری عادت کردند.

@sharghdaily
17 ساعت پیش
🔺خوزستان باید تعطیل شود

🔹دکتر محمود علوی، رئیس مرکز بهداشت خوزستان می‌گوید برای مهار کرونا این استان باید تعطیل و قرنطینه شود.

🔹علوی با اشاره به سهم بالای خوزستان از بیماران شناسایی‌شده مبتلا به گونه جهش‌یافته، معتقد است: "جز با تعطیلی کامل استان خوزستان نمی‌توانیم وضعیت را کنترل کنیم."

🔹او گفته درخواست تعطیلی این استان در روزهای اخیر مطرح شده اما چنین تصمیمی باید در سطح کشوری گرفته شود و مقام‌های استان به تنهایی نمی‌توانند چنین تصمیمی بگیرد./ایسنا

@sharghdaily
19 ساعت پیش
🔺قاچاق چوب با آمبولانس!

🔹معاون وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید شیوه‌های قاچاق چوب تغییر کرده است.

🔹قاچاقچیان برای حمل چوب‌های قاچاق متوسل به خودروی سواری و حتی آمبولانس می‌شوند.

🔹برخی از آنها حتی از محموله‌های مجاز برای پوشش محموله قاچاق استفاده می‌کنند.

@sharghdaily
20 ساعت پیش
🔹آیا رفاه مردم ابزار سیاست شده است؟

🔹چرا اصلاح‌طلبان هر وقت دچار گسستگی جدی شده‌اند میدان را واگذار کرده‌اند؟

🔹اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو چگونه باید عمل کنند ؟

🔹اصلاح‌طلبان سراغ چه گزینه هایی باید بروند؟

🔹اصلاح‌طلبان چگونه می‌توانند به جامعه امید بدهند؟

🔹🔹 غلامرضا ظریفیان در قسمت دوم این گفت‌وگو، به تصویر شرق پاسخ می‌دهد.

🔹🔹این ویدیو را در صفحه اختصاصی «تصویر شرق» در آپارات هم می‌توانید ببینید

https://aparat.com/v/JzwDc

@sharghdaily
1 روز پیش
#شرق

🔺فیلیپین پرستار می‌دهد واکسن می‌گیرد

🔹دولت فیلیپین درصدد است به پرستاران نظام درمان این کشور اجازه دهد در انگلیس و آلمان مشغول به کار شوند و در ازای آن واکسن کرونا دریافت کند.

🔹در میان کشورهای آسیایی، فیلیپین بالاترین تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ را داراست. دولت فیلیپین مدتی است خروج پزشک و پرستار و دیگر اعضای کادر درمان را از این کشور ممنوع کرده است. اما در آینده‌ای نزدیک در نظر دارد این قانون را در ازای دریافت واکسن کرونا تغییر دهد.

🔹پرستاران از جمله میلیونها فیلیپینی‌ای هستند که خارج از این کشور کار می‌کنند و نقشی مهم در اقتصاد فیلیپین دارند.

@sharghdaily
1 روز پیش
🔺آتش جدید کرونا زیر سر آنهاست که مرزها را نبستند

🔹وزیر بهداشت از بسته نبودن مرزهای ایران و عراق انتقاد کرده است.

🔹دکتر نمکی گفته با اینکه خوزستان درگیر کرونااست، اما هنوز یکی از مرزهای ایران و عراق باز است.

🔹دکتر نمکی آنهایی را که علی رغم دستور رئیس‌جمهوری، پروتکل‌ها را رعایت نکردند و مرزها را به طور کامل نبستند مسئول شیوع کرونای جدید می‌داند. او گفته آتش جدید کرونا را این افراد افروخته‌اند.

🔹خوزستان بیش از هر استان دیگری درگیر گونه جهش‌یافته کرونا است.

@sharghdaily
1 روز پیش
🔺داوران زن فوتبال لباس قضاوت ندارند

🔹در هفته دوم از دور نهایی فوتبال زنان و در مسابقه سپاهان و شهرداری سیرجان، وقتی مسئولان تیم سپاهان متوجه شدند رنگ لباس بازیکنانشان همرنگ لباس داوران است و از آنها خواستند که لباسشان را عوض کنند، مشخص شد داوران همان یک دست لباس را دارند و نمی‌توانند رنگ دیگری بپوشند.

🔹بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد داوران زن فوتبال ایران،‌ امسال لباس جدیدی تحویل نگرفته اند. آنها مجبور هستند از همان لباسهای قبلی استفاده کنند. لباسهایی که تا حدود زیادی کیفیت اولیه خود را از دست داده اند.

🔹کمیته داوران فوتبال ایران نه تنها چند دست لباس با رنگهای مختلف در اختیار داوران مرد قرار می‌دهد که لباسهای آنها را برای تمرین‌های پیش از آغاز مسابقات و فصل سرد هم تامین می‌کند. اما همین کمیته در قبال داوران زن مسئولیت چندانی به عهده نمی‌گیرد و از تحویل لباسهای رسمی داوری زنان برای فصل حاضر فوتبال هم شانه خالی کرده است.

@sharghdaily
1 روز پیش
🔺یک میلیارد دلار از بدهی‌های کره به ایران پرداخت می شود

🔹رئیس بانک مرکزی خبر می‌دهد یک میلیارد دلار از پولهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی به صورت نقدی به حساب بانکهای ایرانی واریز می‌شود.

🔹ارزش منابع مالی بلوکه شده ایران در کره جنوبی ۷ میلیارد دلار است. این پولها به دلیل تحریم‌ها تا به حال انتقال نیافته است.

🔹روز گذشته وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد پس از مشورت با آمریکا این منابع به ایران منتقل می‌شوند./ایسنا

@sharghdaily
1 روز پیش
🔺روحانی: مخدوش کردن توافق بازی در زمین دشمن است

🔹رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت گفته اگر کسی بخواهد توافق دولت و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را مخدوش کند، در زمین دشمن بازی کرده و معلوم می‌شود اینجا اهداف دیگران اجرا و عمل می‌شود.

🔹حسن روحانی با توجه به اصل ۵۷ قانون اساسی هشدار داد هیچ قوه‌ای حق ندارد در کار سایر قوا دخالت کند.

🔹اشاره رئیس‌ جمهور به نمایندگان مجلس است که درخواست کردند توافق میان دولت و آژانس باطل شود. مجلس پس از انتشار مواضع رهبر انقلاب و توصیه به حل اختلاف نظر، تصمیم گرفت کمیسیون حل اختلاف تشکیل دهد.

@sharghdaily
1 روز پیش
واکسن کرونا می‌خواهید؟
🔺سفارت‌تان را به قدس بیاورید!

🔹دولت اسرائیل تصمیم گرفته در ازای افتتاح سفارت کشورها در قدس، به آنها واکسن کرونا بدهد.

🔹گواتمالا که بعد از آمریکا سفارت خود را در قدس افتتاح کرده، به زودی محموله واکسن خود را دریافت خواهد کرد. همچنین هندوراس و چک هم در صف دریافت واکسن از اسرائیل هستند. آنها پذیرفته اند دفتر سفارت‌های خود از تل‌آویو به قدس انتقال دهند. /ایسنا

@sharghdaily
1 روز پیش
🔺پیامک به جای اینترنت گران می‌شود

🔹در بررسی جزییات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، نمایندگان تصمیم گرفتند قیمت پیامک را افزایش بدهند، اما به افزایش قیمت بسته‌های اینترنت رای ندادند.

🔹بر اساس مصوبه نمایندگان، اوپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابرات، اجازه دارند علاوه بر قیمت هر پیامک، مبلغ ۱۰ ریال هم از استفاده‌کنندگان این خدمات بگیرند. آنها همچنین مصوب کردند حق الامتیاز و حق السهم دولت از اوپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی حدود ۱۰درصد افزایش یابد.

🔹این مصوبه به اوپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابرات اجازه نمی‌دهد تعرفه اینترنت را افزایش دهند.

@sharghdaily
1 روز پیش
#شرق

🔺ماسک؛ فراتر از یک سپر دفاعی مقابل ویروس

🔹فکر می‌کنید بینی بزرگی دارید؟ فک برجسته و یا شکسته‌تان بیش از اندازه ذهنتان را درگیر کرده؟ پس در این یک‌سال، ماسک چیزی بیشتر از یک محافظ سلامت در تقابل با ویروس کرونا برای شما بوده است.

🔹سی‌ان‌ان می‌نویسد ماسک‌ها در این یک سال به کمک افرادی آمده اند که از اختلال خودزشت‌پنداری رنج می‌برند و یا نمی‌توانند با نقص فیزیکی صورتشان و یا خود واقعی‌شان کنار بیایند و …

🔹در این گزارش آمده ماسک‌هایی که شهروندان در این یک سال گذشته به هوای کرونا به صورت زده‌اند، از درگیری‌های ذهنی بسیاری از بیماران اختلال خودزشت پنداری کاسته و بار روانی خودساخته‌شان را کاهش داده است.

🔹در برخی دیگر از افراد زدن ماسک باعث شده آنها قدم اول را برای پذیرفتن خود حقیقی‌شان بردارند. مثلا یکی از دگرباش‌های جنسی به سی‌ان‌ان می‌گوید گرچه می‌دانم ماسک راه حل نهایی نیست، اما به من کمک کرده تا با اعتماد بنفس بهتری در فضای عمومی ظاهر شوم.

🔹نکته جالب این گزارش، چالش بعد از کرونا است. آیا ماسکها جزیی از پوشش روزمره باقی می‌مانند؟

@sharghdaily
1 روز پیش
#شرق

حکم دادگاه پکن جنجال درست کرد
🔺کمتر از ۸ هزار دلار برای ۵ سال کار در خانه

🔹دادگاه خانواده پکن برای مردی که پس از ۵ سال از همسرش جدا شده، حکم پرداخت غرامت مالی به مبلغ ۵۰هزار یوان معادل ۷هزار دلار و ۷۰۰ سنت صادر کرده است.

🔹این حکم در شبکه اجتماعی ویبو ۵۷۰ میلیون‌بار دیده شده و سر و صدای زیادی به پا کرده‌است؛ ۵۰هزار یوان برای ۵ سال کار در خانه بسیار ناچیز و بی‌ارزش است. کاربران فضای مجازی در واکنش به این حکم نوشته اند استخدام پرستار بچه برای یک سال، بیش از ۵۰هزار یوان هزینه دارد. چطور برای کار در خانه و نگهداری از فرزند آن هم به مدت ۵ سال، ۵۰هزار یوان در نظر گرفته شده است؟

🔹همسر این مرد بعد از درخواست طلاق، براساس قانون جدید چین برای دریافت غرامت کار در خانه اقدام کرد‌ه‌است. او مدعی شده شوهرش در طول ۵ سال زندگی مشترک، در کارهای خانه کمک نکرده و همچنین در بزرگ کردن فرزندشان هم مسئولیتی به عهده نگرفته است.

@sharghdaily
1 روز پیش
🔺ونزوئلا بنزین می‌گیرد، سوخت هواپیما می‌دهد

🔹رویترز نوشته ونزوئلا به عنوان بخشی از توافقنامه مبادله‌ای میان دو شرکت ملی نفت ایران و ونزوئلا، در ازای واردات بنزین، محموله‌های سوخت جت را به ایران می‌فرستد.

@sharghdaily
1 روز پیش
#شرق

🔺ایلان ماسک رتبه نخست ثروتمندان جهان را از دست داد

🔹با سقوط ارزش سهام شرکت تسلا، ایلان ماسک رئیس این کمپانی جایگاه نخست خود را در فهرست ثروتمندین افراد جهان از دست داد.

🔹ارزش سهام تسلا به نسبت ماه ژانویه، ۲۰ درصد افت کرده است. سرمایه‌گذاری تسلا در بیت‌کوین و البته سقوط ارزش پولهای دیجیتال در روزهای اخیر در از دست رفتن ارزش سهام تسلا و جایگاه ایلان ماسک بی‌تاثیر نبوده است.

🔹با این حساب جف بزوس، رئیس آمازون دوباره به جایگاه خود در صدر ثروتمندان جهان باز‌می‌گردد.

@sharghdaily
1 روز پیش
#شرق

🔺تاثیر واکسیناسیون بر کاهش نرخ بستری

🔹مطالعات انگلیس در نخستین فاز واکسیناسیون کرونا نشان می‌دهد این اقدام باعث کاهش تعداد موارد بستری در بیمارستان شده است.

🔹در گزارش نیویورک‌تایمز آمده تزریق دوز اول واکسنهای مورد استفاده در انگلیس، ۸۵ تا ۹۴ درصد از تعداد موارد منجر به بستری در بیمارستانها کاسته است.

@sharghdaily
1 روز پیش
بررسی آخرین وضعیت انتخاباتی محمدرضا عارف
🔺مستقل یا همراه با اصلاح‌طلبان؟

🔹پرسشی که در روند فعالیت انتخاباتی عارف وجود دارد این است که اگر مورد اجماع نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان قرار نگیرد، به صورت مستقل وارد انتخابات می‌شود یا مانند سال92 کنار می‌کشد؟

🔹 گویا اگر کسی به صورت مستقل و فارغ از نظر جمعی وارد انتخابات شود، مورد حمایت قرار نمی‌گیرد؛ بنابراین عارف باید انتخاب کند که نامزدی‌اش در انتخابات را با سازوکار رسمی اصلاح‌طلبان پیش ببرد یا آنکه کار خود را به صورت مستقل پیش ببرد.

🔹شاید نکته‌ای که عارف مبنی ‌بر بررسی‌کردن اوضاع گفته است، بر این موضوع نیز صدق کند.

گزارش کامل را در لینک زیر بخوانید.

https://sharghdaily.com/fa/main/detail/278822

@sharghdaily
1 روز پیش
موقعیت دشوار جو بایدن
🔺امتیازدهی واشنگتن در خفا

🔹احداث خط لوله "نورد استریم 2" که گاز روسیه را به آلمان می رساند یکی از مهمترین چالش های دولت جو بایدن و اروپا است.

🔹رئیس جمهور جدید آمریکا در موقعیتی دشوار قرار گرفته‌است؛ از یک طرف با کنگره‌ای روبرو است که می‌خواهد سیاست ترامپ ادامه یابد و این خط لوله به اتمام نرسد، از طرف دیگر هم بایدن قصد دارد رابطه ایالات متحده با آلمان و اروپا را بهبود بخشد.

گزارش کامل این چالش سیاست خارجی بایدن را در لینک زیر بخوانید.

https://sharghdaily.com/fa/main/detail/278794/

@sharghdaily
1 روز پیش
دریافت سروش پلاس