محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


قیصری رئیس اداره حفاظت محیط زیست تایباد از تیمار یک قطعه درنای خاکستری در این شهرستان خبر داد.

یک قطعه درنای خاکستری که از ناحیه بال دچار مصدومیت شدید شده بود توسط یکی از دوستداران محیط زیست ( تورج سلیمانی) تحت درمان و مداوا قرار گرفت.
درنای خاکستری 112 سانتی‌متر طول دارد؛ و شاهپرهای ثانویه سیاه بسیار دراز و آویخته و به شکل دم ، این پرنده را از لک‌لک‌ها و حواصیل‌ها مشخص می کند . بدن آن به طور کلی خاکستری سربی است. یک نوار پهن سفید از پشت چشم شروع شده و در طرفین سر و گردن ادامه پیدا می کند که در برابر گلو و صورت سیاه پرنده جلوه خاصی دارد.
از نزدیک تارک قرمز آن قابل تشخیص است ،‌منقارش از منقار لک‌لک‌ها و حواصیل‌ها کوتاه‌تر می باشد .

در پرنده نابالغ سر و سطح شکمی قهوه ای رنگ است ، نوار سفید سر و گردن را ندارد .

آهسته و موزون راه می رود ، هنگام احساس خطر گردن خود را راست می کند و در پرواز ؛ گردن و پاهایش کشیده است و بالهای آن در انتها چهارگوش بنظر می رسد . گله های مهاجر این پرنده به شکل " V " یا در یک خط پرواز می کنند.


@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
اگر مشکوک به ابتلا به کرونا ویروس هستید، ابتدا با پاسخ به سوالات بالا که براساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی و سازمان کنترل بیماری‌های واگیر تهیه شده است، از صحت یا عدم صحت این موضوع بدون مراجعه به پزشک مطمئن شوید.

هموطنان عزیز به جای مراجعه به مراکز درمانی و جلوگیری از هر گونه ازدحام که خود سبب انتشار ویروس کرونا می گردد می توانند از طریق سامانه salamat.gov.ir  با وارد کردن شماره ملی خود به سوالات ساده خود ارزیابی بیماری کووید-۱۹ پاسخ داده و راهنمایی لازم را مطابق آخرین دستور عمل های وزارت بهداشت دریافت نمایند.  

 پس از انجام غربالگری و مشکوک بودن فرد، مراقب سلامت از طریق شماره تلفن ۴۰۳۰ با افراد مشکوک ثبت می‌شود در سامانه تماس خواهد گرفت و مشاوره و پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
دو نفر متخلف که به صورت غیر مجاز در حال برداشت برگ انغوزه در ارتفاعات منطقه حفاظت شده هلالی بودند، توسط یگان حفاظت محیط زیست بجستان دستگیر و ضمن دریافت تعهد کتبی، به بیرون از منطقه هدایت شدند.
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
دوستداران طبیعت و حیات وحش ،لطفا هر گونه تخلف زیست محیطی را از طریق سامانه 1540 به حفاظت محیط زیست اطلاع دهید
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
زیبایی های بهاری
تصویراز:مهدی بیژنفر
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
زیبائی های بهاری
تصویراز :لاله معصومیان
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
بهار و دشت شقایق
عکس از : علی اصغر حمزه پور _ بردسکن
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
نمایی از طبیعت زیبای کلات نادر
عکس از: سید رسول عزیزی
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
شکارچیان غیرمجاز در مشهد دستگیرشدند

مرتضی شیرزور رئیس اداره حفاظت محیط زیست مشهد گفت :مامورین یگان در ده روز گذشته تعطیلات نوروزی با توجه به گشت‌های مستمر و مداوم که به منظورپایش و پیشگیری از وقوع تخلف درسطح حوزه استحفاظی شهرستان مشهد داشته اند12نفر متخلف را درپنج گروه دستگیر و از آنها تعداد 3قبضه اسلحه دولول کالیبر12 مجاز به همراه55تیر فشنگ ساچمه وتعداد6تیرفشنگ غیرمجاز چهارپاره و2 قبضه اسلحه غیر مجاز پی‌سی پی، لاشه یک قطعه چنگر،یک قطعه کبک ودوقطعه تیهو، یک دستگاه پرژکتور ودیگرادوات شکار و صید کشف وتوقیف کردند.
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
سنگ چشم دم سرخ
منطقه چشمه گل تربت جام
عکس از :مدثر تیموری
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
بهاردر منطقه‌ شکار ممنوع بزمای و سنگ چشم جنوبی
تصویر از :مرتضی رجبی مقدم
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
تنوع زیستی خراسان رضوی
شکوفه های بادامشک
عکس از : علی اصغر حمزه پور ، بردسکن
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
طبیعت زیبای کلات، پرندگان لانه سازی را آغاز کردند

عکس از: سید رسول عزیزی
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
محدودیتهای ترافیکی 13 فروردین ماه در جاده های خراسان رضوی اعلام شد

بنابر اعلام شورای هماهنگی ترافیک استان خراسان رضوی، محدودیتهای ترافیکی جاده های استان در روز 13 فروردین اعلام شد.

به گزارش خبر نگار مهر در مشهد ؛ با توجه به حجم فزاینده سفر در روز 13 فروردین ماه به منظور افزایش ظرفیت تردد محورهای مواصلاتی استان و ارتقاء ضریب ایمنی و ایجاد کشش و روانی ترافیک محدودیتها و ممنوعیت های عبور و مرور بشرح زیر در محورهای پرتردد استان خراسان رضوی اجرا می شود.

 حرکت انواع وسیله نقلیه سنگین خاور، تریلر، کامیون، کامیونت و... وانت بار و موتورسیکلت در مبادی ورودی و خروجی مشهد ممنوع بوده و با متخلفین برخورد خواهد شد.

اغلب محورهای ورودی به شهر مشهد شامل محور مشهد – طرقبه، محور مشهد – شاندیز، بولوار وکیل آباد، محور مشهد – کلات و محور مشهد – سرخس از ساعت 16 به صورت یکطرفه به سمت مشهد عمل خواهند کرد و خروجی از مشهد در این محورها مسدود خواهد شد.

تیمهای آشکار و نامحسوس گشت پلیس در تمامی محورهای مشهد به صورت فعال به نظارت مشغول بوده و با استفاده از حداکثر توان پلیس راهور و همکاری شهرداری مشهد به اعمال قانون متخلفین خواهند پرداخت.

محور سد طرق از ساعت 17 حرکت از تقاطع ده غیبی به طرف سد ممنوع و کلیه خودروها به سمت مشهد هدایت خواهند شد ومحور خلج از ساعت 17، حرکت به طرف هفت حوض ممنوع و کلیه خودروها به سمت مشهد هدایت خواهند شد.

از ساعت هفت صبح از سه راهی فاز جاده کلات به سمت مشهد مسدود و عبور وسایل نقلیه از جاده سیمان به طرف مشهد انجام خواهد شد و از ساعت 17 جاده سد کارده به سمت کارده مسدود و عبور به سمت مشهد یک طرف خواهد بود.

از ساعت 16 ورود وسایل نقلیه از سمت محور چناران به طرف جاده شهرک صنعتی طوس ممنوع خواهد بود و کلیه خودروهایی که از سمت شاندیز به طرف مشهد در حرکتند از تقاطع حسن آباد به طرف جاده شهرک صنعتی تغییر مسیر داده و از بلوار اندیشه شهرک صنعتی به طرف سه راهی فردوسی و مشهد ادامه مسیر خواهند داد.

از محل سه راهی شاندیز از ساعت 16 حرکت وسایل نقلیه به طرف مشهد ممنوع است.

#در_خانه_بمانیم
@shamekhkhabar
3 ساعت پیش
میزبانی زیستگاههای آبی  شهرستان خواف از پرندگان مهاجر

 در پی پایش بند سلامی در منطقه شکار ممنوع سده، محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست خواف تعداد زیادی از پرندگان مهاجر از قبیل درنای خاکستری باکلان و...که به تازگی میهمان این بند تاریخی شده اند را مشاهده و شمارش کردتد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خواف در تشریح خبر گفت: درناها پرندگانی بزرگ با پاها و گردن بلند، دم نسبتا کوتاه، بال‌های دراز و منقاری بلند و قطور هستند که ظاهری شبیه لک‌ لک داشته و شاه پرهای ثانوی داخلی بال‌های آنها بسیار بلند است به طوری که روی دم آنها را می‌پوشاند، این حیوانات گردنی بلند و نوکی قوی دارند، پاهای آنها نیز بلند و بسیار قوی است، طول بدن این پرندگان به ۱۱۵ سانتیمتر و وزن آنها به ۶ و نیم کیلوگرم می‌رسد و رنگ آنها نیز خاکستری است با عمری طولانی پرنده‌ای با تمایلات زندگی اجتماعی است و به صورت گروهی مهاجرت می‌کند.

با توجه به فصل مهاجرت و اینکه خراسان رضوی یکی از کریدورهای حرکت پرندگان مهاجر از سمت سیبری است،این شهرستان همه ساله میزبان این گونه با ارزش در چمنزاهای مرطوب و  آبگیر های سطح شهرستان است.
@shamekhkhabar
3 ساعت پیش
پایش واحدهای جمع آوری ضایعات و آموزش کارکنان مشاغل در معرض ابتلا به ویروس کرونا در راستای مدیریت پسماند رشتخوار با همکاری شبکه بهداشت این شهرستان
@shamekhkhabar
3 ساعت پیش
مأموران یگان حفاظت محیط زیست زاوه هنگام گشت و کنترل در حوزه استحفاظی شهرستان، با یک مورد تخلیه فاضلاب خانگی در حاشیه محور اصلی دولت آباد_تربت حیدریه مواجه شدند و پس از هماهنگی با مجموعه قضایی و مستند سازی جرم صورت گرفته ، خودروی متهم به دستور دادستان شهرستان توقیف و روانه پارکینگ شد و برای متخلف پرونده قضایی تنظیم و تسلیم مراجع قضایی شد.

جرم صورت گرفته بنا به ماده 688 قانون مجازات اسلامی جرم و تهدید علیه بهداشت عمومی است.

از تمامی شهروندان در شهرستان زاوه تقاضا می شود هرگونه تخلف در تمامی حوزه های زیست محیطی را با شماره تماس 53863555 به محیط زیست اطلاع دهند.
@shamekhkhabar
3 ساعت پیش
اینفو گرافیک‌/بعد از کرونا و‌ در دوران نقاهت چه‌کار کنیم؟

#در_خانه_بمانیم
@shamekhkhabar
1 روز پیش
اینفو گرافیک‌/بعد از کرونا و‌ در دوران نقاهت چه‌کار کنیم؟

#در_خانه_بمانیم
@shamekhkhabar
1 روز پیش
اینفو گرافیک‌/بعد از کرونا و‌ در دوران نقاهت چه‌کار کنیم؟

دوران نقاهت به زمانی گفته می‌شود که بیمار تقریباً سلامت خود را به دست آورده ولی هنوز به بهبودی کامل نرسیده است.

بیماران کرونایی بعد از ترخیص، نیاز به مراقبت‌های خاص و ویژه دارند، چون تا دو هفته احتمال حامل بودن ویروس را دارند و همچنین احتمال بازگشت بیماری در این افراد بسیار بالا است.
#در_خانه_بمانیم
@shamekhkhabar
1 روز پیش
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خبر داد :

دستگیری970 شکارچی متخلف و کشف 208 قبضه اسلحه شکاری در سال گذشته


مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری 970 متخلف شکار و صید و کشف 208 قبضه اسلحه در سال گذشته در استان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی اظهار داشت : مامورین یگان حفاظت محیط زیست استان طی گشت های مستمر در مناطق و زیستگاه های استان این شکارچیان غیر مجاز را در قالب 741 پرونده به قانون سپردند .

وی افزود: از 208 قبضه اسلحه مکشوفه، دو قبضه اسلحه جنگی و 42 قبضه اسلحه غیر قانونی بوده است و 4400 عدد انواع فشنگ نیز از متهمان طی بازه زمانی یاد شده کشف و ضبط شده است .

این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه، متخلفان161 راس پستاندار وحشی از قبیل قوچ و میش ، آهو و کل و بز وحشی وگراز و 456 قطعه انواع پرندگان وحشی از قبیل کبک، باقرقره، قرقاول چکاوک، کبوتر و مرغابی را از چرخه طبیعت استان حذف کرده اند گفت: پایش مستمر پرنده فروشی ها، جمعه بازار و دیگر مراکز عرضه و فروش پرندگان منجر به کشف قریب900 مورد اجزاء انواع جانوران و نیز پرندگان وحشی زنده و تاکسیدرمی شده است .

همتی همچنین به 83 مورد پیشگیری از جرایم شکار و صید اشاره کرد و افزود: متخلفان به جرم شروع به شکار به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی همچنین اظهار داشت: 7 بهله بالابان و 6 بهله دلیجه از جمله پرندگان شکاری ارزشمند مکشوفه از سه گروه صیاد بین المللی قاچاق پرندگان شکاری بوده که به همراه اقلام شکار وصید توقیف و متهمان مربوطه روانه زندان شده اند و همچنین یک باند از شکارچیان که اقدام به شکار و فروش گوشت می کردند با لاشه 5 راس شکار قوچ دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص ممانعت از آلودگی های زیست محیطی گفت :در سال گذشته ، از 624 مورد آلودگی های زیست محیطی از قبیل هوا ، خاک ، آب و پسماند جلوگیری به عمل آمده و برای واحدهای صنعتی جهت رفع آلودگی اخطاریه های زیست محیطی صادر شده است .

همتی همچنین افزود : یگان حفاظت محیط زیست استان طی یک سال اخیر موفق به خروج بیش از 15هزار راس دام سبک که بطور غیر مجاز در مناطق چهارگانه محیط زیست در حال چرا بودند، شدند و برای مالکین متخلف دام ها تشکیل پرونده شد و نیز با تخریب کنندگان 38 هزار متر مربع از مناطق حفاظت شده، اراضی ملی برخورد و از جرایمی همچون بوته کنی ، قطع درختان و تصرفات غیر قانونی جلوگیری شده است.

این مقام مسئول ضرر و زیان وارده به محیط زیست بابت شکار و صید جانوران وحشی در این مدت را بیش از 31میلیارد و 700میلیون ریال عنوان کرد و افزود: محیط بانان با کمک یگان منابع طبیعی و افراد محلی؛ حدود 700 هکتار مراتع را که در این مدت دچار حریق شده بودند از خسارات بیشتر نجات دادند .
@shamekhkhabar
1 روز پیش
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خبر داد :

دستگیری970 شکارچی متخلف و کشف 208 قبضه اسلحه شکاری در سال گذشته

@shamekhkhabar
1 روز پیش
دستگیری دو گروه صیاد پرندگان وحشی در تربت حیدریه وکشف تعداد هشت قطعه کبک وحشی.یک قبضه سلاح شکاری وتعداد زیادی رشته دام از متخلفین
@shamekhkhabar
1 روز پیش
🔴آمار کرونا در جهان تا ۹ فروردین

تاکنون ۲۰۱ کشور جهان درگیر شیوع ویروس کرونا شده‌اند که در این بین، از نظر تعداد مبتلایان، آمریکا در رده اول و ایتالیا و چین در رده‌های دوم و سوم جهان هستند.

ایران در رده هفتم

@shamekhkhabar
1 روز پیش
دریافت سروش پلاس