محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


🚫همه ما در معرض ویروس کرونا هستیم.

لازم است برای حفظ سلامتی خود و دوستانمان به نکات بهداشتی و پیشگیرانه توجه و آنها را رعایت کنیم.

❌کرونا درمان ندارد❌
@shamekhkhabar
7 دقیقه پیش
📢توصیه بهداشتی:

ماسک را به شیوه صحیح استفاده کنیم

❌کرونا درمان ندارد❌

@shamekhkhabar
5 ساعت پیش
📢توصیه بهداشتی:

دستها را مرتباً و به شیوه صحیح بشوییم.

❌کرونا درمان ندارد❌

@shamekhkhabar
5 ساعت پیش
📢توصیه بهداشتی:

از دست دادن با یکدیگر بپرهیزیم.

❌کرونا درمان ندارد❌

@shamekhkhabar
6 ساعت پیش
جزوه آموزشی جلوگیری از کرونا.pdf
✅جزوه آموزشی جلوگیری از کرونا

❌کرونا درمان ندارد ❌
@shamekhkhabar
6 ساعت پیش
یک شهروند طبیعت دوست مه ولاتی برای تامین آذوقه زمستانی حیات وحش منطقه شکارممنوع نوبهار ، با اهداء و توزیع یک و نیم تن علوفه خشک در حفظ آهوی ایرانی با محیط زیست همراه شد.
منطقه نوبهار به دلیل فقر پوشش گیاهی و وجود گله های دام، در فصول سرد سال نیاز مبرم به علوفه رسانی دستی برای علفخواران منطقه داشته و کمک و مشارکت دوستداران طبیعت در این خصوص می تواند در جلوگیری از پراکنده شدن جمعیت حیات وحش به روستاهای مجاور و درنهایت حفظ نسل آنها و تعادل در چرخه طبیعت بسیار موثر واقع شود.
@shamekhkhabar
14 ساعت پیش
کلاس آموزشی یک ساعت با محیط بانان، ویژه دانش آموزان دبیرستان دخترانه نمونه دولتی الزهرای بجستان
در این کلاس دانش آموزان ضمن بازدید از اداره و موزه حیات وحش، با مفاهیم زیست محیطی و اهمیت حفاظت از محیط زیست آشنا شدند.
@shamekhkhabar
14 ساعت پیش
تحویل یک بهله دلیجه مصدوم توسط دوستداران طبیعت برای تیمار به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خواف
@shamekhkhabar
14 ساعت پیش
اهداء تندیس سیمین صنعت سبز برای دومین سال متوالی به شرکت ایران خودرو خراسان
در بیست و یکمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز ، شرکت ایران خودرو خراسان به عنوان “واحد صنعت سبز” کشور معرفی و تندیس سیمین همایش به مدیر عامل این شرکت اهداء گردید.
به گزارش روابط عمومی شرکت ایران خودرو خراسان: بیست و یکمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز ، 27 بهمن ماه 1398 با حضور، بیژن زنگنه وزیر نفت، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست، بیژن زاهدی فرد مدیر عامل شرکت ایران خودرو خراسان و مدیران نمونه واحدهای صنعتی سبز کشور در سالن همایش های بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
شرکت ایران خودرو خراسان برای دومین سال متوالی و با رعایت معیارهای سازمان حفاظت محیط زیست از قبیل: رعایت استانداردهای زیست محیطی، ایجاد سیستم پایش لحظه‌ای، ایمنی بهداشت و محیط‌زیست، و استقرار نظام مدیریت سبز، مصرف بهینه انرژی و استفاده از انرژی‌های پاک و ارتقاء دانش محیط زیستی به کارکنان و داشتن گواهی ایزو 14001، توانست به عنوان تنها نماینده استان خراسان رضوی تندیس سیمین این همایش را به خود اختصاص دهد.
@shamek
14 ساعت پیش
متهمین متواری با سلاح جنگی در کاشمر دستگیر شدند

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر گفت: متهمین متواری با سلاح جنگی توسط ماموران این یگان و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی کاشمر دستگیر شدند.

مهدی جمعه پور چهارشنبه شب به خبرنگار ایرنا گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست کاشمر ضمن پایش منطقه شکار ممنوع سیدمرتضی متوجه صدای شلیک تیر در منطقه شده و ۲ نفر مسلح با سلاح جنگی را مشاهده نمودند.
وی افزود: ماموران طی تماس با اداره حفاظت محیط زیست کاشمر اقدام به مستند سازی نموده و طی هماهنگی به عمل آمده با مامورین پلیس اطلاعات و امنیت عمومی کاشمر جهت دستگیری متخلفین عازم منطقه شدند و در مسیر بازگشت متهمین کمین کردند.
وی ادامه داد: به رغم حضور ماموران در منطقه متهمین موفق به فرار شدند ولی از آنجا که مستندات لازم تهیه شده بود متهمین شناسایی و با حکم جلب توسط دادستان شهرستان دستگیر شدند.
جمعه پور گفت: در این ارتباط ۲ نفر دستگیر و یک قبضه سلاح جنگی کلاشینکف به همراه هشت فشنگ جنگی کشف شد. 
@shamekhkhabar
14 ساعت پیش
چه کنیم تا به ویروس کرونا مبتلا نشویم.
@shamekhkhabar
14 ساعت پیش
دستگیری شکارچیان حمل سلاح غیر مجاز در خواف

با همکاری مامورین نیروی انتظامی خواف، شکارچیان غیر مجاز به همراه یک قبضه سلاح فاقد مجوز دستگیرشدند.
سعید توانا رئیس اداره حفاظت محیط زیست خواف در توضیح این خبر افزود : سودجویانی که به قصد تعرض و شکار گونه های با ارزش طبیعت در حوزه استحفاظی حضور داشتند پس از رصد کامل منطقه توسط مامورین متوقف و دستگیر شدند  .

وی در ادامه گفت :این سه متخلف پس از مشاهده مامورین انتظامی با استفاده از خودرویی که در اختیار داشتند با سرعت بالا از محل متواری شدند و پس از برخورد با آبنمای مسیر و بدلیل ترکیدگی لاستیک‌های خورو متوقف و از ناحیه انها یک قبضه سلاح ساچمه زنی کمر شکن و لاشه سه قطعه باقرقره کشف و ضبط و پس از انتقال به پاسگاه انتظامی و هماهنگی با قاضی کشیک سلاح متخلفین ضبط و خودروی آنها توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

توانا در پایان ضمن تقدیر و تشکر از مامورین زحمتکش انتظامی گفت شکار چیان متخلف پس از دستگیری و تشکیل پرونده تخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
همتی درپاسخ به یک شایعه مجازی:
"شکار پایدار"یک اصل متعارف در دنیا است / پرهیز از تهییج افکار عمومی و یکسونگری غیر کارشناسی
@shamekhkhabar
3 روز پیش
همتی درپاسخ به یک شایعه مجازی:
"شکار پایدار"یک اصل متعارف در دنیا است / پرهیز از تهییج افکار عمومی و یکسونگری غیر کارشناسی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در پاسخ به برخی شایعات منتشره در فضای مجازی مبنی بر صدور مجوزات گسترده شکار و صید در استان اظهار داشت: امسال در خراسان رضوی تنها پنج مجوز شکار بر اساس دستور العمل سازمانی به شکارچیان خارجی تعلق گرفته است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی اظهار داشت : امسال صرفاً شش پروانه شکار چهارپا در سه منطقه پناهگاه حیات وحش حیدری، منطقه حفاظت شده جنگل خواجه و منطقه حفاظت شده رئیسی صادر شده است و از این تعداد پنج فقره در پاسخ به درخواست شکارچیان خارجی و یک فقره برای شکارچی ایرانی بوده است.

وی با اشاره به اینکه صدور مجوز شکار بر اساس ضوابط و دستور العمل های مصوب و قانونمند سازمان حفاظت محیط زیست صورت میگیرد گفت: این موضوع با تمرکز بر اصل"شکار پایدار"،موضوعی متعارف درسراسر دنیا است و تنها بر اساس نتایج کارشناسی حاصل از سرشماری وحوش و با روالی مشابه درسراسر کشور به هر منطقه تعلق می گیرد وامیدواریم علاقمندان به حیات وحش با ارتقاء سطح آگاهی های خود، اهمیت شکار پایدار را درک کنند.

این مقام مسئول دراین ارتباط اظهار داشت : در سال 90 ،جمعیتی بالغ بر 6400 رأس گونه قوچ وحشی در استان وجود داشت که با احتساب 9صدم درصد از این جمعیت درخواست 6 مجوز شکار با موافقت محیط زیست مواجه شد و پس از آن تا سال گذشته هیچ گونه مجوزی برای شکار چهار پا صادر نشد و البته بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته آمار این گونه هم اکنون به بیش از 13 هزار و 300 رأس افزایش یافته و با وجود رشد بیش از دوبرابری این گونه، تنها برای 4 صدم درصد جمعیت آن مجوز شکار صادر شده است.


وی ادامه داد : برای گونه پازن نیز به رغم روند افزایشی چشم گیر جمعیت آنها در مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان، به تشخیص گروه تخصصی نظارت بر حیات وحش استان، از سال 90 تاکنون هیچ مجوز شکاری برای متقاضیان شکار داخلی و خارجی صادر نشده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان همچنین تصریح کرد: پنجاه درصد وجوهات دریافتی از متقاضیان مجوز شکار چهار پا به صندوق ملی محیط زیست و نیم دیگر به ادارات کل به منظور تجهیز و بهبود شرایط مدیریتی مناطق تعلق می گیرد که در تقویت پتانسیل حفاظتی و جبران کمبود نیروی محیط بان در عرصه های طبیعی چاره ساز است.

همتی با اشاره به اینکه برخی با یک سونگری و تهییج طرفداران محیط زیست آماری خلاف واقع منتشر می کنند تصریح کرد: از اصحاب رسانه و دوستداران حقیقی محیط زیست انتظار می رود از دامن زدن به شایعات بی اساس بپرهیزند.

@shamekhkhabar
3 روز پیش
دوچرخه سواران نیشابوری گروه حامیان حیات وحش پس از عبور از استانهای خوزستان و بوشهر به استان هرمزگان وارد شدند .
@shamekhkhabar
4 روز پیش
شکارچی غیرمجاز قبل از انجام شکار دستگیر شد

حمید جوانبخت، رئیس اداره حفاظت محیط زیست مه ولات گفت:طی گشت و کنترل منطقه شکارممنوع نوبهار، یک شکارچی غیرمجاز که در منطقه ممنوعه و خارج از فصل شکار اقدام به شکار پرندگان وحشی کرده بود، پیش از اینکه موفق به شکار شود، توسط محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست مه ولات دستگیر شد.

از این متهم یک قبضه سلاح شکاری نیمه اتوماتیک کالیبر 12 به همراه تعداد 23 فشنگ مربوطه کشف و ضبط شده و نامبرده با تنظیم صورتجلسه به دستگاه قضایی معرفی شد.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
مظلوم پناه رئیس حفاظت محیط زیست بردسکن گفت: کارگاه آموزش محیط زیست ویژه دانش آموزان در قالب طرح یک ساعت با محیط بان در بردسکن برگزار شد.

در این کارگاه آموزش محیط زیستی که درمقطع دبیرستان، مدرسه شهید مفتوحی بردسکن با حضور 6۰ نفر از دانش آموزان برگزار شد، دانش آموزان ضمن آشنایی با وظیفه یک محیط بان با مشکلات حوزه محیط زیست، تنوع زیستی و ارزشهای حیات وحش آشنا شدند.

اهمیت محیط زیست، راههای جلوگیری از تخریب محیط زیست ، مدیریت زباله ها و پسماند و… از دیگر مباحث مطرح شده در این کارگاه آموزشی بود.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
افرادی که لاستیک های فرسوده رادرحجم وسیع می سوزاند وباعث آلودگی شدید هوا درشهرستان مشهد شده بودند دستگیرشدند.

مرتضی شیرزور رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد در این باره گفت: افرادی که با هدف سودجویی لاستیک های فرسوده خودروها را درمحلی نزدیک شهر به صورت شبانه آتش زده ومحل راترک می کردند، هنگام مراجعه مجدد به محل جهت جمع آوری سیم‌های لاستیک باهمکاری کلانتری 33 شهیدباهنر دستگیر شدند.

باتوجه به آلودگی شدیدهواناشی ازآتش زدن لاستیک‌های فرسوده وتشدیداثرآلایندگی به دلیل بروز پدیده وارونگی درفصل زمستان، شناسایی متخلفین و پیشگیری از این اقدام غیربهداشتی وتهدیدکننده بهداشت وسلامت عمومی جامعه دردستور کار ویژه کارشناسان پایش ویگان حفاظت این اداره قرار گرفت.

متخلفین پس از تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شدند.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
از اتلاف شبانه مرغ ها تا ثبت اولین مستند حضور گربه وحشی در کاشمر

مهدی جمعه پور، رئیس حفاظت محیط زیست کاشمر گفت: یک طبیعت دوست کاشمری که با مشکل اتلاف شبانه مرغ و بوقلمون های خود درمحل نگهداری، توسط یک حیوان وحشی شده بود،با تله گذاری،موفق به زنده گیری یک قلاده گربه وحشی شد و با توجه به ارزش این گونه آنرا به محیط زیست این شهرستان تحویل داد.

هر چند طی سه شبانه روز 15 قطعه از مرغ و بوقلمونهای این شهروند طبیعت دوست از بین رفته بود اما با زنده گیری حیوان و تحویل آن به اداره حفاظت محیط زیست، باعث شد حضور این گونه ارزشمند در این شهرستان برای نخستین بار به ثبت برسد.

کارشناسان محیط زیست پس از تهیه و بررسی مستندات لازم این گونه ارزشمند را در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی کردند.
جمعه پور با تقدیر از اقدام ارزشمند شهروند کاشمری و با بیان اینکه این اقدام اولین ثبت مستند از حضور گربه وحشی در شهرستان کاشمر است گفت: خانواده گربه سانان عمدتاً شبگرد بوده و بصورت انفرادی زندگی می کنند و به لحاظ نقش موثری که در کنترل جمعیت جوندگان، خرگوش ها و ... دارند ، ارزش زیستی بالایی دارند.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
جمعیتی از گونه کل وحشی در منطقه پیشنهادی سرو کشمر بردسکن
@shamekhkhabar
4 روز پیش
دستگیری سه نفر متخلف شکار و صید در بردسکن
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بردسکن از دستگیری سه نفر شکارچی قبل از شروع به شکار حیوانات وحشی در این شهرستان خبر داد.
محمد مظلوم پناه در این خصوص گفت: مامورین اجرایی این اداره حین گشت و کنترل عرصه های طبیعی شهرستان 3 نفر که به قصد شکار حیوانات وحشی وارد عرصه های طبیعی شهرستان شده بودند را دستگیر و از آنان سه قبضه سلاح شکاری و تعداد 54 فشنگ مربوطه کشف کردند.
وی اظهار داشت: متخلفین قبل از اینکه مبادرت به شکار حیوانات وحشی نمایند توسط مامورین اجرائی اداره حفاظت محیط زیست بردسکن دستگیر شدند و در این زمینه پرونده ای تشکیل شد.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
یک دوستدار طبیعت و محیط زیست در زاوه، یک راس آهوی سرگردان را پس از نجات از دام سگ ها، مدتی نگهداری و تیمار کرد و سرانجام به محیط زیست این شهرستان تحویل داد.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
اجرای طرح آموزشی
یکساعت با محیطبان در مدرسه ابتدایی روستای بجنو علیا
حاشیه منطقه پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور
@shamekhkhabar
4 روز پیش
همزمان با ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)
توجه به اصل "شایسته سالاری " در ارتقاء جایگاه کارکنان /نمایش هنر آشپزی بانوان محیط زیستی

همزمان با ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س)، مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جمع بانوان شاغل در این اداره کل از جدیت، سخت کوشی و حضور موثر آنان در پیشبرد اهداف محیط زیست استان تجلیل کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ،تورج همتی دراین نشست که به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و به منظور بزرگداشت مقام زن در محل این اداره کل برگزار شد از نگرش مثبتی که اسلام به زن داشته و تاثیر پذیری تمدن ها از این نگاه سخن گفت و ضمن تبریک سالروز ولادت بنیانگزار جمهوری اسلای ایران گفت: شکل گیری انقلاب اسلامی و بهره مندی از آموزه های دینی و تعالیم اسلام توانست فضای مناسب برای حضورزنان ایرانی در عرصه های مختلف فراهم نماید و ما امروز شاهد رشد و بالندگی وارتقاء جایگاه بانوان در سطوح مختلف جامعه هستیم و دراین راه فضایل بزرگ بانوی جهان اسلام حضرت فاطمه (س) نقشه راهی برای چگونگی تجلی حضور زنان دراجتماع است .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود:سیره زندگی بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) الگوی سبک زندگی اسلامی یک زن و دختر مسلمان برای همه تاریخ است.

همتی ضمن بررسی وضعیت اشتغال بانوان محیط زیستی و استماع مشکلات و پیشنهادات آنان، بر اصل شایسته سالاری در ارتقاء جایگاه کارکنان تاکید کرد و با بیان اینکه نقش آفرینی و توانمندی بانوان محیط زیستی استان در عرصه های مختلف تخصصی و عمومی شایسته تقدیر است به برخی دستاوردهای زیست محیطی استان که به دست بانوان محقق شده است اشاره کرد و از اهتمام و جدیت آنان در انجام مسئولیت های اداری تجلیل کرد.

درحاشیه گرامیداشت روز زن و مقام مادر، به منظور افزایش پویایی، ایجاد شور و نشاط اجتماعی و ترویج فرهنگ استفاده از غذا های سنتی و خانگی،جشنواره غذا در اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به همت بانوان این اداره کل برگزار شد.
@shamekhkhabar
5 روز پیش
دریافت سروش پلاس