محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


از سوی یک کشاورز طبیعت دوست مه ولاتی یک بهله دلیجه مصدوم برای تیمار و نگه داری به نمایندگی محیط زیست مه ولات تحویل شد.
به نظر می رسد این پرنده با کابل های شبکه برق رسانی برخورد و صدمه دیده است.
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
از سوی یک بانوی مه ولاتی ساکن روستای عبدل آباد یک بهله پرنده شکاری سارگپه برای نگه داری و تیمار به اداره محیط زیست تحویل شد.
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
در شش ماه گذشته:
80 متخلف شکار و صید در تربت جام تحویل قانون شدند
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
در شش ماه گذشته:
80 متخلف شکار و صید در تربت جام تحویل قانون شدند


باتلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تربت جام، ازابتدای سال، 80 متخلف شکار وصید دستگیر و 47 پرونده تخلف تشکیل شده است.

جواد دامن پاک افزود:این متخلفین به جرم شکارغیرمجاز 5 راس قوچ و میش وحشی ، یک راس کل وحشی ، 11 سر خرگوش ، یک راس گراز ، یک راس تشی وشکار 6 قطعه کبک، یک قطعه بلدرچین، 6قطعه باقرقره، 11 قطعه تیهو،2 قطعه فاخته ، 60 قطعه چکاوک دستگیر شده اند.

وی ادامه داد:زنده گیری 27قطعه کبک ، 2 بهله دلیجه ، 5 بهله سارگپه و یک بهله قرقی و همچنین نگهداری وخریدوفروش 2تخته پوست جبیر و آهو ، 2 بهله دلیجه و 5 قطعه بلدرچین نیز در فهرست تخلفات دستگیر شدگان به چشم می‌خورد.

رئیس حفاظت محیط زیست تربت جام ادامه داد:مجموعا بیش از سه میلیارد و هشتصد میلیون ریال از سوی متخلفان، ضرر وزیان به محیط زیست وارد شده که 550میلیون ریال آن وصول شده وبه حساب خزانه واریز شده است.

دامن پاک همچنین ضمن اشاره به اینکه روند رسیدگی به پرونده ها در مراجع قضائی همچنان ادامه دارد گفت: ازمتخلفین تعداد17 قبضه سلاح مجاز وتعداد6قبضه سلاح غیرمجاز نیز کشف و ضبط شده است.

شهرستان تربت جام با دارابودن یک منطقه حفاظت شده جنگلی و 3 منطقه شکارو تیراندازی ممنوع به همراه سایت تکثیرو پرورش آهوی چشمه گل قریب به 200 هزار هکتار ازمناطق مستعد و ارزشمند طبیعی را شامل می شود که این مناطق باداشتن حیات وحش غنی شامل گونه های پستانداران ازقبیل پلنگ ،گرگ ،قوچ ومیش ،کل وبز ،آهو و.. وگونه های درمعرض خطرانقراض پرندگان شامل بالابان ،شاهین ازتنوع زیستی مطلوبی برخوردارهستند.
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
آهو منطقه حفاظت شده رئیسی عکس از:رضا چکنه
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
تیهو دشت های نیشابور عکس از: مجید مقیمانی
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
خانواده نیک منش از طبیعت دوستان نیشابوری یک بهله دلیجه را تحویل اداره حفاظت محیط زیست دادند.
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
پاکسازی زیست محیطی غار پلنگ در روستای گردشگری کلیدر واقع در پناهگاه حیات وحش حیدری توسط دانش اموزان مدرسه ابتدایی و متوسطه اول کلیدر به مناسبت روز غار پاک
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
شکارچی قرقاول دردرگز به دام افتاد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست درگز گفت:مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان در حین گشت و کنترل در اراضی اطراف پارک ملی تندروه یک نفر متخلف را به جرم صید غیرمجاز پرندگان وحشی دستگیر کردند.

موسی غلام زاده سراب ادامه داد: از فرد متخلف لاشه دو طاقه قرقاول، یک قبضه اسلحه دولول و تعداد۱۴ عدد فشنگ ساچمه کشف و ضبط شد.

غلام زاده سراب گفت:متخلف ضمن معرفی به مرجع قضایی به استناد بند الف ماده ۱۲ قانون شکار و صید به مجازات مقرر در قانون حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از سی میلیون تا پنجاه میلیون محکوم خواهد شد.

وی افزود: طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست و به استناد ماده ۱۸ قانون شکار وصید میزان ضرر و زیان وارده به سازمان محیط زیست از بابت شکار هر طاقه قرقاول ۶میلیون ریال و درصورتی که گونه شکار شده ماده باشد سه برابر مبلغ ضرر و زیان یاد شده خواهد بود .

غلام زاده افزود: با توجه به اینکه قرقاول های صید شده از جنس ماده بوده متخلف باید مبلغ سی وشش میلیون ضرر و زیان به حساب جرایم شکار و صید واریز کند.

وی از تمامی شهروندان درخواست کرد که به منظور تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی که حفاظت محیط زیست را وظیفه همگانی می داند ، برای حفظ تنوع زیستی شهرستان هرگونه تخلفات شکار و صید غیرمجاز را به شماره ۰۹۱۵۹۸۲۲۳۹۷ در طول شبانه روز گزارش دهند.
@shamekhkhabar
10 ساعت پیش

فاضلاب بهشت رضا(ع) استانداردهای سازمان محیط زیست را ندارد

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: فاضلاب بهشت رضا به نحوی که استانداردهای سازمان محیط زیست را داشته باشد مدیریت نمی‌شود، از شهرداری و به‌خصوص سازمان فردوس‌ها انتظار می‌رود که استانداردها را رعایت کرده و فاضلاب را در یک مکان جمع آوری کنند تا تصفیه و مدیریت شود.

ادامه این خبر را از لینک زیر دنبال کنید:
https://www.mashhadfori.com/detail/147661/
@shamekhkhabar
10 ساعت پیش
فاضلاب بیمارستان کرونایی‌ها برای آب‌های زیرزمینی مشهد خطر جدی دارد/ ۵ سال تذکر و بی‌توجهی مسئولان بیمارستان شریعتی!
معاون نظارت وپایش اداره کل محیط زیست خراسان رضوی گفت: با قاطعیت می‌توان گفت وجود چاه‌های جاذب بیمارستان شریعتی خطری جدی برای آب‌های زیرزمینی مشهد به شمار می‌آید.
ادامه این خبر را از لینک زیر دنبال کنید:
https://www.mashhadfori.com/detail/147640/
@shamekhkhabar
10 ساعت پیش
ادای احترام متولیان محیط زیست خراسان رضوی به مقام شهدای دفاع مقدس

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، همزمان با هفته دفاع مقدس، جمعی از مسئولان این اداره کل با همراهی اعضای پایگاه شهدای محیط زیست استان آرامگاه ابدی شهدای هشت سال دفاع مقدس را در مشهد، گلباران و به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند.

این غبار روبی و گل افشانی که بر مزار شهدای گرانقدر در قطعه شهدای خواجه ربیع انجام شد با هدف تجدید پیمان با آرمان هاي شهيدان هشت سال دفاع مقدس و گرامیداشت یاد رزمندگانی است که امنیت و آرامش امروز کشور مدیون خونفشانی و از خودگذشتگی آنان در دوران دفاع از میهن اسلامی است.

گفتنی است اين مراسم معنوي همزمان در گلزار شهداي بهشت رضا (ع)، جبل النور، خواجه اباصلت و خواجه ربیع با حضور مسئولین ارشد استانی و اعضای پایگاه های شهدای دستگاههای اجرایی استان انجام شد .

استان خراسان رضوی در طول هشت دفاع مقدس بيش از ۲۳‬هزار شهيد تقديم انقلاب اسلامی كرده است.
@shamekhkhabar
10 ساعت پیش
به مناسبت روز غار پاک، یکی از غارهای بجستان توسط محیط بانان و هیئت کوهنوردی و غارنوردی بجستان پاکسازی شد.
@shamekhkhabar
11 ساعت پیش
صیادان مار و توله گرگ در مشهد تحویل قانون شدند
رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد از دستگیری صیادان متخلف در حوزه این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، مرتضی شیر زور افزود: طی گشت‌های مستمر و مداوم شبانه روزی در حوزه استحفاظی شهرستان دو پرونده تخلف شکار و صید باز شد و متخلفان به قانون معرفی شدند.

وی ادامه داد: یک فروشنده سموم کشاورزی که 7حلقه مار و یک گکوی خال پلنگی ترکمنی که گونه ای کمیاب از خزندگان است را صید و در آکواریومی درفروشگاه خود نگهداری می کرد دستگیر و دربررسی محل تعداد 20 حلقه مار دیگر نیز درون شیشه های الکل کشف وتوقیف شد.

شیرزور همچنین گفت:دربخش احمد آباد مشهد نیز یک نفر به جرم زنده گیری 2 قلاده توله گرگ و نگهداری آنها درشرایط بسیار نامناسب دستگیر و به قانون معرفی شد.
رئیس حفاظت محیط زیست مشهد از تکمیل پرونده تخلف دستگیر شدگان و معرفی آنان به مرجع قضایی خبر داد و افزود: همراهی همیاران محیط زیست شهرستان مشهد درکشف این تخلفات بسیار موثر بود.
@Shamekhkhabar
11 ساعت پیش
/به مناسبت روز غار پاک/
جریان زندگی در تاریکی غارهای بجستان


ایسنا/خراسان رضوی غارها ذخائر طبیعی هستند که نقش مهمی را نیز در زنجیره طبیعت ایفا می‌کنند، اما متاسفانه عواملی همچون نبود آگاهی، ورود بی‌ضابطه افراد و همچنین معدن کاوی به این ذخائر ارزشمند صدمه می‌زنند در صورتی که در تاریکی غارها زندگی در جریان است.
ادامه این خبر را از لینک زیر دنبال کنید:

https://www.isna.ir/news/99070201044/

@shamekhkhabar
3 روز پیش
خانواده نیک منش از طبیعت دوستان نیشابوری یک بهله دلیجه را تحویل اداره حفاظت محیط زیست دادند.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
همتی عنوان کرد:
فرهنگ سازی برای حفاظت از غارهای استان همچنان حرف اول را می زند/ حمایتهای پژوهشی و تخصیص اعتبار استانی دو راهکار برای توسعه پایدار غارها

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به مناسبت روز ملی غار پاک از وضعیت غارهای این استان و راهکار های توسعه اقدامات حفاظتی آنها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی با اشاره به شعار ملی روز غار پاک درسال جاری که "حفاظت از تنوع زیستی غارها" نامگذاری شده است گفت: تنها راه حفاظت از غارها، تعامل و هم افزایی طبیعت گردان و مسئولان همراه با آموزش های فراگیر است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه 260 غار دراستان خراسان رضوی شناسایی شده است گفت: غارها علاوه بر اینکه هویت تاریخ طبیعی یک منطقه را نشان می دهند، به عنوان یک زیست بوم ارزشمند از قابلیت های زیبایی شناختی، گردشگری، تاریخی و فرهنگی محسوب می شوند و همواره مورد توجه متخصصین، غارنوردان و طبیعت دوستان بوده اند.

وی همچنین بر لزوم رونق گردشگری درحوزه غارها با تمرکز بر اهداف توسعه پایدار و به منظور افزایش دانش عمومی درباره این سازه های طبیعی ارزشمند با تأکید بر رویکرد به حداقل رسانیدن آسیب های وارده بر غارها و بسط آموزش و فرهنگ سازی زیست محیطی در این خصوص تاکید کرد و با بیان اینکه غار کرکس به طول 750 متر واقع درروستای بزنگان، طولانی ترین غار شناسایی شده در شرق کشور است گفت: فرهنگ سازی و شناخت پتانسیلهای ارزشمند طبیعی استان به عموم برای جلب مشارکت مردم در حفاظت از غار ها همچنان حرف اول را می زند.

همتی با بیان اینکه غارها سرچشمه 30 درصد آبهای شیرین هستند گفت: درشرایطی که کشور با بحران کم آبی رو به رو است، حفاظت از غارها به عنوان بخشی از اکوسیستم فعال و اثرگذار در مناطق طبیعی که در ارتباط تنگاتنگ با سایر عوامل محیطی هستند و نقش به سزایی در پایداری محیط ایفا می کنند اهمیتی دوچندان دارد و لازم است فعاليت هاي پژوهشي پيرامون مطالعه و تحقيقات در زمينه شناسايي و مديريت و حفاظت از غار هاي استان از سوی کارگروه غار شناسی خراسان رضوی مورد حمايت و تقويت موثر قرار گیرد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به اینکه پس از تشکیل کارگروه و زیر کمیته های شناسایی غارها در خراسان رضوی ،فهرست غارهای استان تدوین شده است گفت: با وجود 260 غار درخرسان رضوی، تعریف ردیف مستقل اعتباری از بودجه استانی برای حفاظت از غارها یکی از راهکارهای ساماندهی حفاظت بهینه از این اکوسیستم های ارزشمند در استان است و درحال حاضر شناسایی و طبقه بندی غارها براساس غنای گونه های تنوع زیستی آنها نیز می تواند به عنوان یکی از اولویت های پژوهشی و حفاظتی گام ارزشمندی در این خصوص باشد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص اهداف آيين نامه اجرایی ماده 6 مديريت، حفاظت و بهره برداري از غارها به معرفي غارهاي موجود و شناسايي غار هاي جديد، ايجاد بانك اطلاعاتي، تهيه اطلس و تدوين نقشه هاي بزرگ مقياس با استفاده از تكنولوژي هاي روز، تعيين و اولويت بندي غارهاي واجد شرايط حفاظتي و تعيين حريم حفاظتي غارها و نیز حفاظت از غارهاي واجد ارزش، با كمك محيط بانان منطقه و استفاده از افراد بومي و محلي به عنوان غاربان و...اشاره کرد و افزود: ساماندهي جوامع محلي به منظور مشاركت در حفاظت و نگهداري از غارهاو تشويق و حمايت از سرمايه گذاري بخش خصوصي با هدف حفاظت و بهره برداري پايدار از غارهاي واجد شرايط، تحت نظارت كارگروه استان نیز از دیگر اهداف این آئین نامه است .
@shamekhkhabar
3 روز پیش
فرهنگ سازی برای حفاظت از غارهای استان همچنان حرف اول را می زند/ حمایتهای پژوهشی و تخصیص اعتبار استانی دو راهکار برای توسعه پایدار غارها
@shamekhkhabar
3 روز پیش
مجازات شکارچی پرندگان وحشی به چهارصد ساعت خدمات عمومی رایگان

یک نفر شکارچی غیرمجاز که بدون اخذ پروانه اقدام به شکار دو قطعه کبک و یک قطعه تیهو نموده بود از سوی قاضی شعبه اول دادگاه عمومی صالح آباد به انجام خدمات عمومی رایگان به مدت 400 ساعت جایگزین شش ماه حبس محکوم شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، جواد دامن پاک در تشریح خبر فوق افزود : در پی گشت و کنترل حوزه استحفاظی پرسنل یگان حفاظت محیط زیست در مناطق مرزی به یک گروه شکارچی برخورده که در بررسی محل اسکان ایشان لاشه ی دو قطعه کبک و یک قطعه تیهو به همراه یک قبضه سلاح ساچمه زنی و تعدادی فشنگ مربوطه کشف و ضبط شد .

پس از ارجاع پرونده به دادگاه صالح آباد ، با ارائه ی مدارک و مستندات عامل اتلاف پرندگان وحشی از سوی رئیس شعبه اول دادگاه عمومی صالح اباد پس از واریز ضرر و زیان وارده به محیط زیست ، به انجام خدمات عمومی رایگان ( آبرسانی به منابع ثابت ایجاد شده در مناطق تحت مدیریت محیط زیست ) تحت نظر اداره حفاظت محیط زیست به مدت چهارصد ساعت جایگزین شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت جام در پایان از درایت و سبز اندیشی رئیس دادگاه عمومی صالح اباد تقدیر و تشکر نمود و از همشهریان عزیز تقاضا نمود در صورت مشاهده ی هرگونه تخلف موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست تربت جام یا با شماره 05152524544 اطلاع دهند .
@Shamekhkhabar
3 روز پیش
تحویل یک قطعه حواصیل ارغوانی آسیب دیده توسط شهروند فهیم نیلشهری به اداره حفاظت محیط زیست تربت جام برای تیمار
@shamekhkhabar
3 روز پیش
فاضلاب بیمارستان کرونایی‌ها برای آب‌های زیرزمینی مشهد خطر جدی دارد/ ۵ سال تذکر و بی‌توجهی مسئولان بیمارستان شریعتی!

معاون نظارت وپایش اداره کل محیط زیست خراسان رضوی گفت: با قاطعیت می‌توان گفت وجود چاه‌های جاذب بیمارستان شریعتی خطری جدی برای آب‌های زیرزمینی مشهد به شمار می‌آید.
ادامه این گفتگو را از لین ک زیر دنبال کنید:
https://www.mashhadfori.com/detail/147640/
@shamekhkhabar
3 روز پیش
#چاخلق
اندازه این پرنده 40 سانتی‌متر است و نر و ماده همشکل هستند.

پرنده‌ای است بزرگ که با سر گرد و چشمهای درشت زرد رنگ از سایر پرندگان آبچر مشخص می شود . اگر چه زیستگاه این پرنده را زمینهای بایر، نیمه کوهستانی و بیابانی تا کنار دریا و دریاچه هم تشکیل می دهد.
منقاری کوتاه و کلفت به رنگ زرد و سیاه ، پاهایی بلند و قطور به رنگ زرد روشن و پر و بالی با رگه‌رگه قهوه‌ای خاکی و سفید دارد . در پرواز طرح بال آن مشخص و شامل دو نوار سفید است.
عکس از:سعید شفیعیان
@shamekhkhabar
3 روز پیش
دریافت سروش پلاس