محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


دستکش و ماسک های یکبار مصرف یک زباله معمولی نیستند!

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
آخرین آمار مبتلایان به کرونا در ایران و جهان تاکنون 17فروردین 99
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
جِربیل بزرگ
منطقه شکارممنوع نوبهار مه ولات
فروردین99
عکس از: محیط بان مهدی علی نیا.

جربیل بزرگ از راسته جوندگان و جزء بزرگترین خانواده موش ها است که طول آن تا 20 سانتیمتر میرسد.

زیستگاه این پستاندار غالبا در دشتهای ناهموار، اراضی کشاورزی واقع در مناطق خشک و بیابانی بوده و معمولا در کلونی های بزرگ مشاهده می شود.

لانه در عمق 2 متری از سطح زمین قرار داشته و دارای راهروها و خروجی های متعدد است.

این حیوان معمولا در جلوی لانه بر روی دو پا می ایستد و هنگام احساس خطر صدای سوت مانندی که شباهت زیادی به صدای پرنده دارد، ایجاد میکند و به این وسیله همنوعان خود را آگاه می سازد.

گیاه خوار است و در فصل تولید مثل، بین 4 تا 7 بچه به دنیا می آورد.

این جونده علی رغم اینکه ممکن است به مزارع و محصولات کشاورزی آسیب جدی برساند، اما نقش مهمی در چرخه غذایی حیات وحش ایفاء کرده و خوراک خوبی برای روباه، شغال، گربه وحشی و انواع پرندگان شکاری نظیر: عقاب، سارگپه، سنقر و... محسوب می شود.
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
تحویل یک راس بره آهو به محیط زیست خواف

رئیس حفاظت محیط زیست خواف گفت:یک راس نوزاد آهو توسط یک دامدار دوستدار محیط زیست به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان تحویل شد.

سعید توانا افزود: دامدار یاد شده که از اهالی روستای صید آباد بود با مشاهده بره آهوی بی پناه قبل از حمله سگ های گله خود را به آن رسانیده و بلافاصله موضوع را به یگان حفاظت محیط زیست خواف اطلاع رسانی کرد و پس از حضور مامورین یگان حفاظت در محل و ناکام ماندن تلاشها در جهت یافتن آهوی مادر به ناچار بره برای تیمار و نگهداری به سایت جبیر سلامی منتقل شد.

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
شکارچیان متخلف در مشهد دستگیر شدند

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد گفت: مامورین یگان حفاظت درحال گشت زنی درسطح حوزه استحفاظی شهرستان و دریافت گزارشی از سوی دوستداران طبیعت مبنی بر وجود یک دستگاه خودروی سواری مشکوک به محل اعلام شده مراجعه کردند.

مرتضی شیرزور افزود: این خودرو که باچادرمخصوص استتار شده بود با هماهنگی فرماندهی پاسگاه انتظامی گوجگی هنگامی که قصد خروج از منطقه را داشت متوقف شد و پس از حضور مامورین یگان و بازرسی، یک قبضه اسلحه پنج تیر دستکش کالیبر 12به همراه 20تیرفشنگ ساچمه و 4 تیرفشنگ غیر مجاز چهار پاره یک دستگاه دوربین40*10روسی ودیگرادوات شکار صید کشف وتوقیف شد.

متخلفین پس‌از تکمیل پرونده به اتهام شروع به شکار جانواران وحشی به مراجع قضایی معرفی شدند.
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خبرداد:
اعمال قانون بر 65 شکارچی متخلف در نوروز

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری 65 متخلف شکار و صید در ایام تعطیلات نوروز در طبیعت این استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، ابوالفضل شعبانی افزود: مامورین یگان درسراسر استان در ایام تعطیلات نوروزی با تشدید پایش ها و کنترل عرصه های طبیعی استان که به کمک 70 دستگاه موتور سیکلت و خودرو و در گروه های پیاده به صورت شبانه روزی در مناطق مستقر و به گشت زنی مشغول بودند،موفق به دستگیری 65 متخلف شکار و صید شدند و 16 قبضه اسلحه شکاری که چهار قبضه آن غیر مجاز بود را کشف و ضبط کردند.

وی ضمن اشاره به کشف حدود 700 دام صید پرندگانی همچون کبک و110 تیر فشنگ، در خصوص آسیب های وارده از سوی این متخلفان به طبیعت گفت: این متخلفان علاوه بر زنده گیری یک راس بره میش وحشی،یک سر خرگوش ،11قطعه کبک وحشی ،یک قطعه پرنده چنگر و 77 قطعه ماهی را از چرخه طبیعت استان حذف کرده اند.

شعبانی به خروج 1300 راس دام سبک از مناطق حفاظت شده اشاره کرد و گفت:برای صاحبان دام ها که برای چرای دام، آنها را وارد عرصه های تحت مدیریت محیط زیست کرده بودند،تشکیل پرونده تخلف شده است.

وی همچنین ضمن اشاره به ممانعت از دو مورد تخریب و تصرف اراضی ملی در مناطق گفت: برای متخلفین نوروزی 30 پرونده تخلف مجزا تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند.

شعبانی ادامه داد:11 پرونده تخلف نیز برای 21 متخلف که قبل از اقدام به شکار در مناطق دستگیر و به جرم شروع به شکار متهم شدند، باز شده و درحال رسیدگی است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان به شکارچیان غیر مجاز هشدار داد که از شکار کردن حیوانات جدا خودداری و در این ایام که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده ،سلامت مردم را به مخاطره نیندازند و درادامه از شهروندان فهیم استان درخواست کرد که تخلفات شکار و صید رااز طریق سامانه 1540 و یا به شماره تلفن فرمانده یگان حفاظت استان 09159055970 اطلاع دهند.

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
منابع آبی طرقبه شاندیز درشرایط مطلوب است

سرپرست حفاظت محیط زیست طرقبه شاندیز گفت:
باتوجه به بارشهای مناسب سال آبی جاری و آب شدن تدریجی برف و یخچالهای طبیعی در منطقه حفاظت شده بینالود، حجم زیادی آب در حوزه های آبریز شهرستان طرقبه شاندیز و بدنبال آن رودخانه کشف رود جاری شده است.

مجید غلامی افزود: خسارت‌های ناشی از بارش‌های سال گذشته بیشتر درحواشی مسیل‌ها و رودخانه‌های شهرستان اتفاق افتاد که نشان از عدم رعایت نکات قانونی و ایمنی در مقوله ساخت وسازها در حاشیه رودهای طرقبه و شاندیز داشت.

بنابر گزارشات واصله لایروبی و برخی پاکسازی‌ها در مسیر رودخانه های شهرستان طرقبه شاندیز انجام شده است که یکی ازمناطقی که خطر بروز سیلاب در آنجا به شدت احساس می‌شد و پیش از این نیز در یک نوبت سیل خسارت‌هایی را به بار آورده بود، منطقه زشک در شهر شاندیز بود و خطر بروز حادثه در آن بیشتر از نقاط دیگر احساس می شد.
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
متخلفین زنده گیری سهره طلایی در فریمان دستگیر شدند

مأمورین یگان حفاظت محیط زیست روز گذشته حین گشت و کنترل مناطق شکار ممنوع کلیلاق و آزاد شهرستان فریمان موفق شدند دو نفر را که قصد صید و زنده گیری سهره طلایی داشتند دستگیر و از آنان تعدادی دام و تله، قفس و دو قطعه سهره طلایی کشف و ضبط کنند.

این متخلفین در اوایل بهار با استفاده از سهره های محبوس شده در قفس و پخش صدای آن در محل صید باعث جلب توجه پرندگان و به دام انداختن آنها می‌کنند.

پرونده قضایی جهت متخلفین تشکیل و در حال بررسی است.
ضرروزیان هرقطعه سهره طلایی مبلغ سه میلیون ریال است.

شهرستان فریمان در فاصله 75 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار داشته و دارای یک منطقه تحت مدیریت بنام منطقه شکارممنوع کلیلاق است.
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
شایعات کرونایی
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
دستگیری ۷متخلف شکار و صید در کاشمر

رئیس حفاظت محیط زیست کاشمر از دستگیری هفت متخلف شکار و صید و کشف یک قبضه اسلحه گلوله زني خبرداد.
وی افزود: با حضور شبانه روزی مامورین یگان حفاظت محیط زیست در منطقه شکار ممنوع سید مرتضی حوزه کوهسرخ، ده تیر فشنگ، دوتیغه چاقو و سه دستگاه دوربین چشمی نیز از متخلفان توقیف شد.
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
آمار رسمی مبتلایان به کرونا در جهان تاکنون
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
قوچ وحشی
عکس از : محمد عباس زاده فعال محیط زیست بردسکن
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
رها سازی یک قلاده روباه در طبیعت تربت جام
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
غنای زیستی در تربت جام و صالح آباد

قوچ و میش اوریال در منطقه شکار ممنوع هریرود - شهرستان صالح آباد
فیلمبردار : جعفر پناه پور

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
پانزدهم فروردین ماه، روز ملی ذخایر ژنتیکی است.

نامگذاری این روز معرف اهمیت حفظ تنوع زیستی است.

ثبت روز ملی «ذخایر ژنتیکی و زیستی» در تقویم، گامی مهم برای حفظ این سرمایه‌های ارزشمند و یاد آوری ضرورت حفظ و نگهداری تنوع زیستی است.

امروز ضرورت شناسنامه دار کردن ذخایر زیستی با توجه به نقشی حیاتی که در ارتقای سلامت، رشد اقتصادی و امنیت غذایی کشورها دارند برکسی پوشیده نیست واین موضوع در خصوص کشور هایی همچون ایران اسلامی که به لحاظ تنوع زیستی جزو ۱۰ کشور اول دنیاست اهمیت مضاعفی دارد.

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
تنوع و غنای زیستی پارک ملی تندوره از زبان مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در روز طبیعت

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
بهار فصل زاد و ولد حیات وحش است، یادمان باشد اگر نوزاد وحوش را دیدیم از دست زدن و نوازش آن اکیدا خودداری کنیم.

تصور تلف شدن نوزاد جانوران وحشی و اینکه مادرشان آنها را رها کرده است اشتباه است.

جانوران وحشی به طور غریزی از انسان ها دوری می کنند و دست زدن به نوزاد آنها به هر دلیل همچون نوازش و یا عکس گرفتن باعث می شود حیوان مادر از پذیرفتن مجدد نوزاد خود خودداری کند.

نوزادان زنده‌گیری شده حیوانات وحشی حتی در صورت کشف و بازپس‌گیری از شکارچیان به‌دلیل تغذیه دستی، انس با انسان و آموزش ندیدن مهارت‌های لازم برای زندگی در طبیعت، قابلیت بازگشت به عرصه‌های طبیعی را ندارند و به ناچار باید ادامه زندگی خود را در اسارت به سر ببرند.

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
دستگیری یک متخلف شکار و صید پرندگان در کلات

طی عملیات ایست و بازرسی
نیروی انتظامی، یک دستگاه خودروی سواری مضنون متوقف و در بازرسی اولیه از خودرو یک قطعه سهره طلایی به همراه ادوات شکار و زنده گیری پرندگان: ۴ رشته دام صید و زنده گیری کبک، یک تیغه چاقو، تور ولوازم ماهی گیری کشف و ضبط شد.

میزان ضرر و زیان وارده برای تلف شدن یک قطعه سهره طلایی سه میلیون ریال است.

ضمن توقیف خودروی متخلف، مجرم جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی کلات شد.

رئیس حفاظت محیط زیست کلات ضمن تقدیر از زحمات و همکاری نیروی انتظامی شهرستان در راستای جلوگیری از تخلفات زیست محیطی گفت:با عنایت به اینکه در فصل زاد آوری حیات وحش هستیم، در صورت مشاهده تخلفات شکار و صید، آلودگیهای محیط زیست و ... با شماره تلفن ۳۴۷۲۴۰۴۴ و ۳۴۷۰۷۲۷۰ و یگان حفاظت این اداره تماس حاصل فرمایید.

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
دستگیری دو شکارچی متخلف و کشف دو قبضه اسلحه شکاری در کلات

طی گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست شهرستان کلات در منطقه حفاظت شده ارس سیستان(هزارمسجد) ، یک شکارچی متخلف توسط مامورین دستگیر که از این شکارچی لاشه ۳ قطعه کبک، یک قبضه سلاح شکاری، یک دستگاه دوربین شکاری و ۴ تیر فشنگ مربوطه کشف و ضبط شد و در اقدامی دیگر یک شکارچی متخلف در همان منطقه نیز دستگیر شد که از وی نیز، یک قبضه سلاح شکاری، ۷ تیر فشنگ قاچاق(چهارپاره) و ۱۶ تیر فشنگ ساچمه زنی کشف و ضبط شد.

متخلفین بعد از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند.

@shamekhkhabar
2 ماه پیش
❌بی احتیاطی برخی رانندگان و داستان تکراری تلفات جاده ای حیات وحش

بزرگراه مدرس - ڪاشمر به خلیل آباد
@shamekhkhabar
2 ماه پیش
دریافت سروش پلاس