محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


سرهنگ خرسند فرمانده نیروی انتظامی شهرستان فریمان به پاس همکاری و همیاریهای مستمر نیروهای ستاد با محیط زیست شهرستان مورد تجلیل قرار گرفت.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
جواد ستوده رئیس اداره حفاظت محیط زیست فریمان گفت:دوره بازآموزی قوانین زیست محیطی جهت پرسنل نیروی انتظامی این شهرستان برگزارشد.
این برنامه با همت فرماندهی انتظامی شهرستان در محل نمازخانه ستاد فرماندهی و با حضور رییس عقیدتی و روسای پلیس و پرسنل کادر ستادی و پاسگاه¬های تابعه شهرستان برگزار شد.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
400نفر دانش¬آموز فریمانی قوانین و مسائل زیست محیطی را فرا می¬گیرند

رئیس حفاظت محیط زیست فریمان گفت: همزمان با روز جهانی خاک و آغاز صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی، این اداره اقدام به برگزاری دوره¬های آموزشی یک ساعت با محیط¬بان را شروع نموده که با استقبال زیادی از سوی مدیران مدارس شهرستان روبرو شده است.

شروع این برنامه از مدرسه نمونه دولتی خوارزمی بوده که تا کنون تعداد 75نفر با قوانین و مقررات زیست محیطی آشنا شدند.
شایان ذکر است طی برنامه¬ریزی و هماهنگی¬های انجام شده با مدیران مدرسه مذکور و مدارس شهید محرابی و آل احمد2 تعداد 375نفر دیگر تا بیستم آذرماه همزمان با روزهای جهانی حقوق حیوانات و روز کوهستان با قوانین یاد شده و مستئل زیست محیطی آشنا خواهند شد.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
اصلاحات زیست محیطی باغ پرندگان مشهد را از تعطیلی نجات داد

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: انجام روند اصلاحات زیست محیطی در مجموعه باغ پرندگان مشهد مانع از تعطیلی آن شد.
تورج همتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مجموعه در مرداد ماه امسال به دلیل فضای غیراستاندارد و عدم رعایت ضوابط زیست محیطی اخطار گرفت و مهلت انجام اصلاحات دریافت نمود.
وی ادامه داد: از آن زمان تاکنون الزامات زیست محیطی در این مجموعه به صورت عمده و کلی در حال رعایت است که این موارد به دادستانی مشهد نیز اعلام شده است.
وی گفت: به خاطر انجام این اصلاحات و الزامات، برنامه‌ای برای تعطیلی این مجموعه نداریم و امیدواریم هرچه بیشتر شاهد بهبود شرایط نگهداری گونه‌های مختلف پرنده در این مجموعه باشیم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: مشکل اساسی موجود در این مجموعه تنوع مدیریتی آن است که باید دارای مدیریت واحد باشد تا امکان تعامل وجود داشته و اجرای موارد قانونی و دستورالعمل‌های زیست محیطی قابل پیگیری گردد.
وی ادامه داد: مجموعه باغ پرندگان باید دارای پاسخگوی واحد و مشخص در قبال وضعیت این مجموعه در بخش‌های مختلف باشد.
همتی گفت: از نظراستانداردسازی فضای نگهداری پرندگان نیز موارد لازم از سوی این مجموعه رعایت شده و از این نظر نگرانی وجود ندارد.
باغ پرندگان مشهد اولین باغ پرندگان منطقه شرق کشور است که از سال ۱۳۹۱ آغاز به کار کرده و انواع پرندگان با گونه‌های کمیاب ایرانی، آسیایی و آفریقایی در آن موجود است.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
شکارچیان غیر مجاز خرگوش در رشتخوار دستگیر شدند
جواد گلچین رییس حفاظت محیط زیست رشتخوار در این باره گفت: در پی گزارش مردمی مبنی بر شکار غیر مجاز حیوانات وحشی، مامورین یگان حفاظت محیط زیست به محل اعزام وپس از تعقیب و گریز، دو متخلف را دستگیر و در بازرسی از آنها لاشه یک سر خرگوش که توسط سگهای شکاری ، شکار شده بود کشف کردند.

متخلفین به همراه صورتجلسه تنظیمی تحویل مراجع قضایی شدند.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
رئيس اداره محیط زیست نیشابور گفت همزمان با فصل صدور پروانه هاي شكار مجازپرندگان وحشي و روز جهانی خاک جلسه هم انديشي شكارچيان ضابطه مند با حضور جمعي از نمایندگان شكارچيان،کارشناسانان،محیطبانان و سازمانهاي مردم نهاد زيست محيطي برگزار شد .

همكاري و تعامل بين شكارچيان مجاز با يگان حفاظت محيط زيست و گزارش به موقع تخلفات شكار و صيد ؛ پايبندي به قوانين شكار و صيد و عدم شكار و آسيب به ساير گونه ها ي زيستي ؛ عدم ورود شكارچيان و تير اندازي در مناطق حفاظت شده ؛ گزارش به موقع موارد تلفات پرندگان از موارد درخواست شده از شكارچيان دراین نشست بود .
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
در منطقه حفاظت شده افتخار چشمه طبیعی وجود ندارد و سنگ آبها نقش مهمی در تامین آب حیات وحش از اواسط پاییز تا نیمه های بهار دارند.
عکس از : مجتبی رضا نژاد
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
سه شکارچی غیر مجاز در شهرستان بجستان دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بجستان گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان هنگام گشت و پایش مناطق حوزه استحفاظی متوجه حضور سه نفر شکارچی در منطقه شدند که بعد از ساعاتی تعقیب و گریز موفق به دستگیری آنها شدند.

مجتبی رضا نژاد افزود: یک قبضه اسلحه شکاری غیر مجاز به همراه ۹ تیر فشنگ و دو قطعه پرنده تیهو از این شکارچیان غیر مجاز کشف و ضبط شد.

وی ادامه داد: این متهمان بعد از تشکیل پرونده، تحویل مراجع قضایی شدند.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
برگزاری کارگاه آموزش محیط زیست ویژه دانش آموزان در قالب طرح یک ساعت با محیط بان در بردسکن به مناسبت روز جهانی حفاظت از خاک.

در این کارگاه آموزش محیط زیستی که در مدرسه شهید اسلامی شهر بردسکن با حضور بیش از 35 نفر از دانش آموزان برگزار گردید، دانش آموزان ضمن آشنایی با وظیفه یک محیط بان با مشکلات حوزه محیط زیست، مفاهیم اهمیت و حفاظت از خاک و راهها جلوگیری از آلودگی و تخریب خاک آشنا شدند.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
طرح ملی نهضت سبز با شعار " نهال‌کاری همگانی برای ایرانی سرسبز" همزمان با سراسر کشور، در بردسکن آغاز شد.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
کشف یک هدمانت تاکسیدرمی غیر مجاز قوچ وحشی در درگز

رئیس اداره حفاظت محیط زیست درگز از کشف یک عدد تاکسیدرمی گونه حمایت شده قوچ وحشی در منزلی در شهرستان درگز خبر داد .

حسین اصلاحی اظهار داشت : در پی دریافت اطلاعات مردمی مبنی بر تخلف شکار غیرمجاز یک متخلف؛ مامورین یگان حفاظت پس از کسب نیابت قضایی در بازرسی از منزل این فرد یک هدمانت تاکسیدرمی قوچ وحشی را کشف و ضبط کردند .
اصلاحی با اشاره به اینکه این متخلف پس از ابلاغ دستور قضایی، از یک فرصت کوتاه برای هماهنگی با خانواده سوء استفاده کرد و به طرز ماهرانه ای و با همکاری یکی از اعضای خانواده تاکسیدرمی را مخفی کرد ولی با هوشیاری مامورین یگان مورد تخلف کشف شد .
وی افزود : بر اساس قانون شکار و صید ، نگهداری جانوران زنده و یا اجزای کشته شده (تاکسیدرمی) مستلزم کسب جواز از سازمان حفاظت محیط زیست است و در غیر اين صورت عمل ارتکابی جرم محسوب می شود .
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
مدیر کل حفاظت محیط زست خراسان رضوی:
هیچ واحد صنفی آلاینده ای حق فعالیت در شهر را ندارد/ تآکید بر تسریع انتقال آبکاری ها به شهرک صنعتی
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
مدیر کل حفاظت محیط زست خراسان رضوی:
هیچ واحد صنفی آلاینده ای حق فعالیت در شهر را ندارد/ تآکید بر تسریع انتقال آبکاری ها به شهرک صنعتی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در پنجاه و هشتمین کمیته ساماندهی فاضلاب استان که صبح امروز در محل اتاق اصناف مشهد و با حضور مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان، رئیس اتاق اصناف، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، رئیس و اعضای اتحادیه صنف آبکاران و با موضوع انتقال واحدهای آبکاری عضو اتحادیه آبکاران به شهرک صنعتی مشهد(محور کلات) برگزار شد، طی سخنانی بر تسریع در انتقال این واحدها تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خرسان رضوی، تورج همتی ضمن اشاره به اینکه از 69 واحد صنفی موجود در مشهد بیش از 25 صنف در لیست صنوف آلاینده و مزاحم طبقه بندی می شوند، تأکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان سازمانی نظارتی و حاکمیتی، ساماندهی صنوف مزاحم را به عنوان یک تهدید برای سلامت مردم مطالبه می کند و بر تسریع انتقال آنها به فضاهای پیش بینی شده و مصوب تأکید دارد.

این مقام مسئول در ادامه فاضلاب های حاصل از فعالیت صنوف آبکاری را به لحاظ وجود فلزات سنگین و میزان تأثیر گذاری بالا بر حوزه های آبی بسیار خطرناک و تهدیدی جدی برای سلامت محیط زیست دانست و تصریح کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته و مصوبات نشست های تخصصی اعضای کمیته ساماندهی فاضلاب استان ، مقدمات انتقال این واحدها انجام شده است و لازم است با تعیین فضاهای مورد نیاز واحدها از سوی شرکت شهرکهای صنعتی و اتاق اصناف، بر اساس وضعیت موجود کارگاه ها و تعداد نیروهای شاغل در هر واحد، موضوع انتقال آنها سرعت بخشیده شود.

همتی با تاکید بر اینکه هیچ واحد صنفی آلاینده و مزاحمی در سطح شهر مجاز به فعالیت نیست و با واحدهایی که غیر مجاز درحال فعالیت هستند برخورد قضایی صورت خواهد گرفت گفت: دراین نشست مقرر شد تعیین تعرفه واحدهای مستقر در شهرک صنعتی مشهد(محور کلات)با نظر دادستانی، اداره کل حفاظت محیط زیست و شرکت شهرک های صنعتی با لحاظ شرایط اقتصادی و بازگشت به مصوبات کمیته ساماندهی فاضلاب خراسان رضوی، در ستاد تسهیل استان به منظور ترغیب و تشویق مسئولان واحدها و با هدف رفع بخشی از آلودگی های حوزه رودخانه حفاظت شده کشف رود مطرح شود.

وی همچنین به تصویب واگذاری قطعات آماده درشهرک صنعتی با اولویت متراژ کمتر از 500 متر درهفته جاری به عنوان دومین مصوبه این نشست اشاره کرد وافزود: اولویت واگذاری با تائیدیه اتحادیه و اتاق اصناف انجام می شود و هفته آتی نیز قطعات با متراژ بیش از 500 واگذار خواهد شد.

@shamekhkhabar
8 ماه پیش
تنوع زیستی خراسان رضوی
عکس از : محیط بان عظیم پور
شهرستان خواف
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
فراخوان بیست و یکمین همایش صنعت و خدمات سبز
آخرین مهلت ثبت نام پایان آذر ماه 1398

@shamekhkhabar
8 ماه پیش
همزمان با روز جهانی تالاب ها؛ قهرمان تالاب و محیط بانان نمونه تالابی معرفی می شود

به منظور شناسایی، جمع آوری و طبقه بندی تجربیات موفق مرتبط با حفاظت بهینه اکو سیستم های تالابی و تشویق و گسترش فرهنگ تالابی در کشور، برنامه سالانه انتخاب قهرمان تالاب طبق روال هر سال همزمان با روز جهانی تالابها (2 فوریه 2020 میلادی مصادف با 13 بهمن 1398) برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جایزه قهرمان تالاب در سه بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی و فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی اهداء خواهد شد.
گفتنی است، در این مراسم به منظور قدر دانی از اقدامات شایسته و زحمات بی شائبه حافظان تالابهای کشور، از محیط بانان نمونه تالابی نیز تقدیر خواهد شد.

شرایط شرکت در انتخاب قهرمان تالاب به شرح ذیل است:
در سه بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی و فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی اقدامات انجام شده در 5 سال اخیر مورد پذیرش است.
در دو بخش فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی تنها اشخاص حقوقی واجد شرایط شرکت در این رویداد است و در در بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط شرکت در این رویداد است.
اشخاص حقیقی و حقوقی که طی 5 سال گذشته عنوان قهرمان تالاب را اخذ کرده اند، واجد شرایط شرکت در این رقابت نیستند.
در بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی ارسال اصل مقالات، کتاب الزامی است.
در بخش فعالیتهای اجرایی، دارا بودن نامه تاییدیه (معرفی نامه) از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مربوطه الزامی است.
در بخش مشارکت های مردمی، دارا بودن نامه تاییدیه (معرفی نامه) از سوی شبکه تشکل های زیست محیطی استان مربوطه الزامی است.به درخواست هایی که واجد شرایط فوق الذکر نباشند ترتیب اثر داده نخواهد شد. مهلت ارسال مدارک تا 30 آذر ماه 1398 است.

فرمهای دریافتی توسط کمیته داوران بررسی و نتایج آن در روز جهانی تالابها 13 بهمن ماه اعلام خواهد شد. به نفرات برتر تندیس قهرمان تالاب و جوایزی اهداء خواهد شد.

فرم های شرکت در رویداد قهرمان تالاب و محیط بان نمونه تالابی در پرتال سازمان حفاظت محیط زیست و وب سایت طرح حفاظت از تالاب های ایران به آدرس های www.doe.ir و www.wetlandsproject.ir قابل دسترس است.

علاقمندان می توانند اطلاعات درخواستی را به آدرس تهران- اتوبان حکیم- پارک طبیعت پردیسان-ساختمان تحقیقات- طبقه سوم - معاونت محیط زیست دریایی و تالابها- دفتر حفاظت و احیاءتالابها وآدرس پست الکترونیکwetland.bureau@doe.ir ارسال کنند.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
دستگیری شکارچیان غیر مجاز آهو در شهرستان خواف

شکارچی غیر مجاز سابقه داری که به همراه پسر نوجوانش اقدام به شکار یک راس آهوی وحشی کرده بود بلافاصله توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست خواف در محل جرم دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شد.

سعید توانا رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خواف ضمن اعلام این خبر افزود : درپی رصد مستمر زیستگاههای طبیعی شهرستان محیط بانان اداره متوجه یک دستگاه موتور سیکلت تریل مشکوک شدند که راننده آن پس ازرویت مامورین به سرعت از محل متواری شد.

مامورین یگان با تعقیب آنان موفق به دستگیری متخلفان شدند و در بازرسی آنها لاشه دونیم شده یک راس آهوی وحشی نر به همراه یک قبضه اسلحه شکاری ساچمه زنی تک لول و سه عدد فشنگ چهارپاره غیر مجاز دست ساز کشف و ضبط شد .

@shamekhkhabar
8 ماه پیش
حدود ۸۰ نفر از دانش آموزان دبیرستان دخترانه نمونه دولتی آمنه و همچنین ۲۰ نفر از دانش آموزان دبستان انقلاب شهر بردسکن از موزه حیات وحش شهرستان بازدید و تحت آموزشهای محیط زیست قرار گرفتند.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
در یک کارگاه آموزش محیط زیستی که در مدرسه شهید انبیایی شهر بردسکن با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از دانش آموزان برگزار گردید، دانش آموزان ضمن آشنایی با وظیفه یک محیط بان با مشکلات حوزه محیط زیست، تنوع زیستی، تغذیه و نوع زیستگاه حیات وحش آشنا شدند.

@shamekhkhabar
8 ماه پیش
برگزاری کارگاه آموزش محیط زیست ویژه دانش آموزان در قالب طرح یک ساعت با محیط بان در بردسکن
اهمیت محیط زیست ، راههای جلوگیری از تخریب محیط زیست ، مدیریت زباله ها و پسماند و… از مباحث مطرح شده در این کارگاه آموزشی بود.
@shamekhkhabar
8 ماه پیش
دریافت سروش پلاس