محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


تنوع زیستی خراسان رضوی
عکس از : محیط بان عظیم پور
شهرستان خواف
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
فراخوان بیست و یکمین همایش صنعت و خدمات سبز
آخرین مهلت ثبت نام پایان آذر ماه 1398

@shamekhkhabar
10 ماه پیش
همزمان با روز جهانی تالاب ها؛ قهرمان تالاب و محیط بانان نمونه تالابی معرفی می شود

به منظور شناسایی، جمع آوری و طبقه بندی تجربیات موفق مرتبط با حفاظت بهینه اکو سیستم های تالابی و تشویق و گسترش فرهنگ تالابی در کشور، برنامه سالانه انتخاب قهرمان تالاب طبق روال هر سال همزمان با روز جهانی تالابها (2 فوریه 2020 میلادی مصادف با 13 بهمن 1398) برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، جایزه قهرمان تالاب در سه بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی و فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی اهداء خواهد شد.
گفتنی است، در این مراسم به منظور قدر دانی از اقدامات شایسته و زحمات بی شائبه حافظان تالابهای کشور، از محیط بانان نمونه تالابی نیز تقدیر خواهد شد.

شرایط شرکت در انتخاب قهرمان تالاب به شرح ذیل است:
در سه بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی و فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی اقدامات انجام شده در 5 سال اخیر مورد پذیرش است.
در دو بخش فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی تنها اشخاص حقوقی واجد شرایط شرکت در این رویداد است و در در بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط شرکت در این رویداد است.
اشخاص حقیقی و حقوقی که طی 5 سال گذشته عنوان قهرمان تالاب را اخذ کرده اند، واجد شرایط شرکت در این رقابت نیستند.
در بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی ارسال اصل مقالات، کتاب الزامی است.
در بخش فعالیتهای اجرایی، دارا بودن نامه تاییدیه (معرفی نامه) از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مربوطه الزامی است.
در بخش مشارکت های مردمی، دارا بودن نامه تاییدیه (معرفی نامه) از سوی شبکه تشکل های زیست محیطی استان مربوطه الزامی است.به درخواست هایی که واجد شرایط فوق الذکر نباشند ترتیب اثر داده نخواهد شد. مهلت ارسال مدارک تا 30 آذر ماه 1398 است.

فرمهای دریافتی توسط کمیته داوران بررسی و نتایج آن در روز جهانی تالابها 13 بهمن ماه اعلام خواهد شد. به نفرات برتر تندیس قهرمان تالاب و جوایزی اهداء خواهد شد.

فرم های شرکت در رویداد قهرمان تالاب و محیط بان نمونه تالابی در پرتال سازمان حفاظت محیط زیست و وب سایت طرح حفاظت از تالاب های ایران به آدرس های www.doe.ir و www.wetlandsproject.ir قابل دسترس است.

علاقمندان می توانند اطلاعات درخواستی را به آدرس تهران- اتوبان حکیم- پارک طبیعت پردیسان-ساختمان تحقیقات- طبقه سوم - معاونت محیط زیست دریایی و تالابها- دفتر حفاظت و احیاءتالابها وآدرس پست الکترونیکwetland.bureau@doe.ir ارسال کنند.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
دستگیری شکارچیان غیر مجاز آهو در شهرستان خواف

شکارچی غیر مجاز سابقه داری که به همراه پسر نوجوانش اقدام به شکار یک راس آهوی وحشی کرده بود بلافاصله توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست خواف در محل جرم دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شد.

سعید توانا رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خواف ضمن اعلام این خبر افزود : درپی رصد مستمر زیستگاههای طبیعی شهرستان محیط بانان اداره متوجه یک دستگاه موتور سیکلت تریل مشکوک شدند که راننده آن پس ازرویت مامورین به سرعت از محل متواری شد.

مامورین یگان با تعقیب آنان موفق به دستگیری متخلفان شدند و در بازرسی آنها لاشه دونیم شده یک راس آهوی وحشی نر به همراه یک قبضه اسلحه شکاری ساچمه زنی تک لول و سه عدد فشنگ چهارپاره غیر مجاز دست ساز کشف و ضبط شد .

@shamekhkhabar
10 ماه پیش
حدود ۸۰ نفر از دانش آموزان دبیرستان دخترانه نمونه دولتی آمنه و همچنین ۲۰ نفر از دانش آموزان دبستان انقلاب شهر بردسکن از موزه حیات وحش شهرستان بازدید و تحت آموزشهای محیط زیست قرار گرفتند.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
در یک کارگاه آموزش محیط زیستی که در مدرسه شهید انبیایی شهر بردسکن با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از دانش آموزان برگزار گردید، دانش آموزان ضمن آشنایی با وظیفه یک محیط بان با مشکلات حوزه محیط زیست، تنوع زیستی، تغذیه و نوع زیستگاه حیات وحش آشنا شدند.

@shamekhkhabar
10 ماه پیش
برگزاری کارگاه آموزش محیط زیست ویژه دانش آموزان در قالب طرح یک ساعت با محیط بان در بردسکن
اهمیت محیط زیست ، راههای جلوگیری از تخریب محیط زیست ، مدیریت زباله ها و پسماند و… از مباحث مطرح شده در این کارگاه آموزشی بود.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
شناسایی ۱۵۰ هزار مترمربع خاک آلوده در خلیل‌آباد

سعید شفیعیان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار یار خراسانی، اظهار داشت: در اجرای مواد ۱۱، ۱۵ و ۱۹ قانون حفاظت از خاک و در جهت پایش و شناسایی آلودگی خاک در شهرستان از زمان ابلاغ این قانون تاکنون سطحی حدود ۱۵۰ هزار مترمربع با حجم ۲۷۵ هزار مترمکعب خاک آلوده در شهرستان خلیل‌آباد شناسایی‌شده است.

وی بابیان اینکه در اقدام بعدی و در دو ماه گذشته یک لایه اطلاعات جغرافیایی نیز از مکان‌های آلوده تهیه شد، خاطرنشان کرد: در برخی از نقاط با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای سابقه شروع آلودگی خاک مستندسازی شده و گزارش دقیقی از سایت‌های آلوده خاک در شهرستان تهیه شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه در ادامه حتماً به آلوده‌کنندگان خاک اخطار و انتظار اقدامات جدی و اجرایی را از آنان خواهیم داشت، تصریح کرد: بر اساس برخی مطالعات انجام شده جبران خسارت زیست محیطی برای هر مترمربع خاک حدافل ۱۵۰۰ دلار هزینه دارد.

وی ادامه داد: هنوز برآورد ریالی آن اعلام نشده، اما قانون حفاظت از خاک، آلوده کننده را علاوه بر جبران خسارت وارده ملزم به پرداخت دو تا پنج برابر این میزان به عنوان جریمه کرده است.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
هوای مشهد دوباره پاک شد

میانگین شاخص کیفیت هوای مشهد پس از ۱۰ روز آلودگی ممتد صبح امروز ۱۶ آذر ماه در وضعیت پاک قرار گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: هم‌اینک میانگین شاخص کلی کیفیت هوا در مشهد ۴۸ ای.کیو.آی و نشانگر هوای "سالم" است.
تورج همتی افزود: حجم آلاینده‌های هوا با توجه به بارندگی پراکنده، تغییرات جوی و وزش در کلانشهر مشهد نسبت به روزهای گذشته کاهش چشمگیری داشته است.
وی ادامه داد: بر این اساس شاخص کیفیت هوا در مناطق سمزقند، شهید مفتح، خیام شمالی، شهید کریمی، شهر، خیام جنوبی، ساختمان و وحدت کلانشهر مشهد نشانگر هوای پاک است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: شاخص کیفیت هوا در ۱۵ ایستگاه دیگر مستقر در سطح کلانشهر مشهد نیز نشانگر وضعیت هوای "سالم" است.
وی افزود: شایسته است شهروندان مشهدی و زائران و مسافران در این کلانشهر با بهره‌گیری از ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی نقش موثر خود را در کاهش حجم آلاینده‌های هوا ایفا کنند.
تداوم آلودگی هوای مشهد طی ۱۰ روز اخیر موجب تعطیلی مدارس این شهر در دو نوبت صبح و عصر طی روزهای شنبه تا سه‌شنبه هفته پیش شده بود.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای.کیو.آی به معنای وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای.کیو.آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای.کیو.آی نیز به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای.کیو.آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می‌دهد.
مردم مشهد طی سال گذشته ۴۵ روز هوای پاک، ۲۷۵ روز هوای سالم و ۴۵ روز هوای ناسالم تنفس کردند.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
پایش مشترک یگان های حفاظت محیط زیست شهرستان های بردسکن و خلیل آبادبه منظور کنترل رعایت مقررات و ضوابط توسط شکارچیان دارای پروانه شکار پرندگان
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
سالروز وفات حضرت معصومه (س) تسلیت
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
به مناسبت 14 آذر روز جهانی خاک.
کاشت نهال در عرصه های بیابانی بجستان، با حضور معاون فرماندار و سایر مسوولان شهرستان
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
پاکسازی پارک جنگلی خلیل آباد به مناسبت روز جهانی خاک توسط دانش آموزان خانه فرزندان شکوفه های صالح شهرستان خلیل آباد
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
همزمان با روز جهانی خاک،
پاکسازی طبیعت با حضور فرماندار سرخس

غلام زاده‌ رئیس حفاظت محیط زیست سرخس گفت: همزمان با روز جهانی خاک ،به منظور افزایش آگاهی و توجه مردم و دولت به اهمیت خاک به عنوان بستر تامین کننده منبع غذایی انسان و دیگر موجودات زنده و استقرار جوامع انسانی امروز با همکاری ادارات جهاد کشاورزی، دامپزشکی، منابع طبیعی و شرکت کشت و صنعت آستان قدس به منظور پاسداشت روز جهانی خاک با حضور فرماندار شهرستان و تعدادی از مسئولین و کشاورزان، بخشی از اراضی کشاورزی شرکت کشت و صنعت آستان قدس سرخس آلوده به پسماندهای پلاستیکی پاکسازی شد.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
به منظور گرامیداشت روز جهانی خاک،
دانش آموزان درگز با اهمیت حفاظت از خاک آشنا شدند.

در گرامیداشت ۵ دسامبر روز جهانی حفاظت از خاک و با همکاری دبیرستان علامه شهرستان درگز ، دانش آموزان با مفاهیم حفاظت از خاک آشنا شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست درگز دراین باره اظهار داشت : در این برنامه که با مشارکت دبیران این مدرسه برگزار شد، اهمیت حفاظت از خاک و دلایل فرسایش و آلودگی خاک برای دانش آموزان تبیین شد.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
تصمیمات سازنده برای کاهش آلودگی هوا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی در این خصوص گفت: طی هفت روز گذشته با برگزاری کارگروه کاهش آلودگی هوا اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده‌است مثلا در زمینه تردد خودرو با هماهنگی انجام شده با پلیس راهور و شهرداری، شدت برخورد قانونی با خودروهای فاقد معاینه فنی، دارای نقص فنی و دودزا افزایش یافت.
تورج همتی افزود: همچنین ممنوعیت تردد کامیون‌ها در سطح شهر تا زمان بهبود هوا، استفاده از سوخت مایع در کارخانه های تولید سیمان و نیروگاه‌های مشهد از دیگر مصوبات و تصمیمات مهم در این زمینه است.
وی با اشاره به اینکه جایگزینی استفاده از گاز در نیروگاه توس مشهد به جای مازوت از مهمترین اقدامات انجام شده در راستای بهبود کیفیت هوای مشهد است ادامه داد: هم اکنون این نیروگاه روزانه ۱.۵ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کند که دستاورد خوبی است.
او اضافه کرد: کاهش زمان حضور قطار شهری در هر ایستگاه از پنج به چهار دقیقه از جمله اقدامات موثر انجام شده در این مدت توسط شهرداری مشهد است.

نارضایتی از عدم تحقق برنامه‌های کاهش آلودگی هوا
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی با بیان اینکه در جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوا برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت برای کلانشهر مشهد در راستای کاهش ۵۰ درصدی آلودگی هوای مشهد تعیین و به ۱۳ دستگاه عضو کارگروه ابلاغ شده است افزود: نمودار مسوولیت برای تمامی دستگاه‌ها و مجموعه هایی مانند شهرداری، پلیس راهور و دانشگاه علوم پزشکی تعیین شده اما موجب تاسف است که گزارش انجام این اقدامات راضی کننده نیست.
همتی افزود: پیش‌بینی‌ها و مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا تصمیماتی به جا و با هدف تامین سلامت دانش آموزان، دانشجویان و در نهایت مردم بوده است.

تعطیلی مدارس راهکار اضطراری مدیریت آلودگی هواست
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اما تاکید کرد: تعطیلی مدارس به عنوان اقدامی اضطراری برای کاهش آلودگی و مدیریت تخلیه آلاینده‌ها در دستور کار کارگروه کاهش آلودگی هوا قرار می‌گیرد.
همتی افزود: تعطیلی مدارس اقدامی ساده نیست و بنا به ضرورت و اهمیت به عنوان راهکاری اضطراری انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: زوج و فرد شدن تردد خودروها اقدامی است که می‌تواند برای کاهش موثر آلودگی در هوای مشهد مفید باشد اما به گفته و اعلام پلیس راهور زیر ساخت‌های مورد نیاز اجرای این طرح هنوز وجود ندارد و باید در ابتدا این زیرساخت‌ها ایجاد شود.
او ادامه داد: تعطیلی مدارس با هدف سلامت مردم و دانش‌آموزان انجام می‌شود و امیدواریم اهمیت و ضرورت این مساله هویدا باشد.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
مذاکره با همسایگان برای کاهش ورود ریزگردها

آلودگی هوا که بیش از یک هفته نفس شهروندان مشهدی را تنگ کرده بود، باعث شد تا خبرنگاران در حاشیه بازدید استاندار خراسان‌رضوی از ستاد انتخابات مشهد، این موضوع را از او پیگیری کنند.

علیرضا رزم‌حسینی در پاسخ به سؤال شهرآرا، 2عامل تغییر اقلیم و خشک‌سالی را از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا دانست و گفت: عامل سوم هم به وجود ریزگردها در کشورهای همسایه مربوط می‌شود. ما در راستای کاهش ریزگردها با کشورهای همسایه توافق‌نامه‌هایی داریم، اما بازهم این مسئله اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: برای کاهش آلودگی هوای مشهد در این چند روز، چاره‌ای نداشتیم جز اینکه از اختیارات قانونی خود برای تعطیلی مدارس استفاده کنیم.

استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه استفاده نیروگاه توس از سوخت گاز در کاهش آلودگی هوای مشهد بسیار مؤثر است، افزود: به این نیروگاه ابلاغ کردیم که غیر از گاز سوخت دیگری را مصرف نکند و این اتفاق سهم بسزایی در کاهش آلودگی هوا دارد.

بر اساس آمار مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد، دیروز هم شاخص هوای این شهر با عدد105 در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت و نمایشگر ایستگاه‌هایی همچون سرافرازان، خیام شمالی، امامیه، شهر، آوینی، الهیه، وحدت، سجاد و طرق بار آلودگی بیشتری را نسبت به سایر نقاط شهر نشان داد.

با این حال با جریان یافتن سامانه بارشی در بیشتر نقاط استان، پیش‌بینی شده تا شاهد کاهش میزان آلاینده‌های زیست‌محیطی در شهر باشیم.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
🌸میلاد باسعادت امام حسن عسکری علیه السلام، یازدهمین حجت خداوند و پیام آور روشنی، بر همگان مبارک باد!🌸
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
پایان پرونده شکارچیان آهو در سرخس :
506 میلیون ریال جریمه نقدی ،38 ماه حبس تعلیقی و 16 ماه حبس تعزیری


مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از فرجام شکارچیان غیر مجازی خبر داد که دوسال پیش، پنج رأس آهو و قوچ وحشی را از چرخه حیات حذف کرده بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی دراین باره اظهار داشت: با پیگیری های یگان حفاظت محیط زیست استان و مأموران سرخس این دو متخلف که با همراهی مأموران پاسگاه انتظامی مزداوند دستگیر شده بودند، بعد از معرفی به مراجع قضایی به اتهام شکار غیرمجاز 4 راس آهو ، یک رأس قوچ وحشی و دو سر خرگوش محکوم شدند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه پرونده سنگین این متخلفان بدلیل از بین بردن پنج رأس آهو در استانی که به نام مبارک ضامن آهو متبرک است یکی از دلخراش ترین پرونده های شکارو صید بود گفت:این پرونده پس از دوسال پیگیری با حکم قاضی مربوطه به پایان رسید.

وی افزود:یکی از متخلفین که متهم به شکار غیر مجاز سه رأس آهو، یک رأس قوچ، دو سر خرگوش و نگهداری و حمل اسلحه غیر قانونی بود، به تحمل 30ماه حبس با 5سال تعلیق و 12ماه حبس تعزیری و متهم شکار یک رأس آهو به مجازات حبس به مدت 8ماه با 5سال تعلیق و 4ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

این مقام مسئول ضمن تقدیر از برخورد قاطعانه دستگاه قضایی شهرستان با متخلفین شکار و صید گفت: متخلفین مبلغ پانصد و شش میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست را بابت شکار غیرمجاز 4 رأس آهو ، یک رأس قوچ وحشی و دو سرخرگوش به حساب درآمد جرائم و خسارات زیست محیطی واریز کردند.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
☘13 آذر 1398روز جهانی یوزپلنگ، جهان را برای حفاظت از یوزپلنگ تغییر دهیم

☘حفظ یوز در ایران، نیاز به اقدامات زیادی دارد. ما در روز جهانی یوز، می‌توانیم یک سفیر برای معرفی آن به دوستان خود باشیم و کمک کنیم جهان را برای حفاظت از یوزپلنگ تغییر دهیم.@shamekhkhabar
10 ماه پیش
دریافت سروش پلاس