محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


به منظور گرامیداشت روز جهانی خاک،
دانش آموزان درگز با اهمیت حفاظت از خاک آشنا شدند.

در گرامیداشت ۵ دسامبر روز جهانی حفاظت از خاک و با همکاری دبیرستان علامه شهرستان درگز ، دانش آموزان با مفاهیم حفاظت از خاک آشنا شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست درگز دراین باره اظهار داشت : در این برنامه که با مشارکت دبیران این مدرسه برگزار شد، اهمیت حفاظت از خاک و دلایل فرسایش و آلودگی خاک برای دانش آموزان تبیین شد.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
تصمیمات سازنده برای کاهش آلودگی هوا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی در این خصوص گفت: طی هفت روز گذشته با برگزاری کارگروه کاهش آلودگی هوا اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده‌است مثلا در زمینه تردد خودرو با هماهنگی انجام شده با پلیس راهور و شهرداری، شدت برخورد قانونی با خودروهای فاقد معاینه فنی، دارای نقص فنی و دودزا افزایش یافت.
تورج همتی افزود: همچنین ممنوعیت تردد کامیون‌ها در سطح شهر تا زمان بهبود هوا، استفاده از سوخت مایع در کارخانه های تولید سیمان و نیروگاه‌های مشهد از دیگر مصوبات و تصمیمات مهم در این زمینه است.
وی با اشاره به اینکه جایگزینی استفاده از گاز در نیروگاه توس مشهد به جای مازوت از مهمترین اقدامات انجام شده در راستای بهبود کیفیت هوای مشهد است ادامه داد: هم اکنون این نیروگاه روزانه ۱.۵ میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کند که دستاورد خوبی است.
او اضافه کرد: کاهش زمان حضور قطار شهری در هر ایستگاه از پنج به چهار دقیقه از جمله اقدامات موثر انجام شده در این مدت توسط شهرداری مشهد است.

نارضایتی از عدم تحقق برنامه‌های کاهش آلودگی هوا
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی با بیان اینکه در جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوا برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت برای کلانشهر مشهد در راستای کاهش ۵۰ درصدی آلودگی هوای مشهد تعیین و به ۱۳ دستگاه عضو کارگروه ابلاغ شده است افزود: نمودار مسوولیت برای تمامی دستگاه‌ها و مجموعه هایی مانند شهرداری، پلیس راهور و دانشگاه علوم پزشکی تعیین شده اما موجب تاسف است که گزارش انجام این اقدامات راضی کننده نیست.
همتی افزود: پیش‌بینی‌ها و مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا تصمیماتی به جا و با هدف تامین سلامت دانش آموزان، دانشجویان و در نهایت مردم بوده است.

تعطیلی مدارس راهکار اضطراری مدیریت آلودگی هواست
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اما تاکید کرد: تعطیلی مدارس به عنوان اقدامی اضطراری برای کاهش آلودگی و مدیریت تخلیه آلاینده‌ها در دستور کار کارگروه کاهش آلودگی هوا قرار می‌گیرد.
همتی افزود: تعطیلی مدارس اقدامی ساده نیست و بنا به ضرورت و اهمیت به عنوان راهکاری اضطراری انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: زوج و فرد شدن تردد خودروها اقدامی است که می‌تواند برای کاهش موثر آلودگی در هوای مشهد مفید باشد اما به گفته و اعلام پلیس راهور زیر ساخت‌های مورد نیاز اجرای این طرح هنوز وجود ندارد و باید در ابتدا این زیرساخت‌ها ایجاد شود.
او ادامه داد: تعطیلی مدارس با هدف سلامت مردم و دانش‌آموزان انجام می‌شود و امیدواریم اهمیت و ضرورت این مساله هویدا باشد.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
مذاکره با همسایگان برای کاهش ورود ریزگردها

آلودگی هوا که بیش از یک هفته نفس شهروندان مشهدی را تنگ کرده بود، باعث شد تا خبرنگاران در حاشیه بازدید استاندار خراسان‌رضوی از ستاد انتخابات مشهد، این موضوع را از او پیگیری کنند.

علیرضا رزم‌حسینی در پاسخ به سؤال شهرآرا، 2عامل تغییر اقلیم و خشک‌سالی را از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا دانست و گفت: عامل سوم هم به وجود ریزگردها در کشورهای همسایه مربوط می‌شود. ما در راستای کاهش ریزگردها با کشورهای همسایه توافق‌نامه‌هایی داریم، اما بازهم این مسئله اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: برای کاهش آلودگی هوای مشهد در این چند روز، چاره‌ای نداشتیم جز اینکه از اختیارات قانونی خود برای تعطیلی مدارس استفاده کنیم.

استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه استفاده نیروگاه توس از سوخت گاز در کاهش آلودگی هوای مشهد بسیار مؤثر است، افزود: به این نیروگاه ابلاغ کردیم که غیر از گاز سوخت دیگری را مصرف نکند و این اتفاق سهم بسزایی در کاهش آلودگی هوا دارد.

بر اساس آمار مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد، دیروز هم شاخص هوای این شهر با عدد105 در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت و نمایشگر ایستگاه‌هایی همچون سرافرازان، خیام شمالی، امامیه، شهر، آوینی، الهیه، وحدت، سجاد و طرق بار آلودگی بیشتری را نسبت به سایر نقاط شهر نشان داد.

با این حال با جریان یافتن سامانه بارشی در بیشتر نقاط استان، پیش‌بینی شده تا شاهد کاهش میزان آلاینده‌های زیست‌محیطی در شهر باشیم.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
🌸میلاد باسعادت امام حسن عسکری علیه السلام، یازدهمین حجت خداوند و پیام آور روشنی، بر همگان مبارک باد!🌸
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
پایان پرونده شکارچیان آهو در سرخس :
506 میلیون ریال جریمه نقدی ،38 ماه حبس تعلیقی و 16 ماه حبس تعزیری


مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از فرجام شکارچیان غیر مجازی خبر داد که دوسال پیش، پنج رأس آهو و قوچ وحشی را از چرخه حیات حذف کرده بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی دراین باره اظهار داشت: با پیگیری های یگان حفاظت محیط زیست استان و مأموران سرخس این دو متخلف که با همراهی مأموران پاسگاه انتظامی مزداوند دستگیر شده بودند، بعد از معرفی به مراجع قضایی به اتهام شکار غیرمجاز 4 راس آهو ، یک رأس قوچ وحشی و دو سر خرگوش محکوم شدند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه پرونده سنگین این متخلفان بدلیل از بین بردن پنج رأس آهو در استانی که به نام مبارک ضامن آهو متبرک است یکی از دلخراش ترین پرونده های شکارو صید بود گفت:این پرونده پس از دوسال پیگیری با حکم قاضی مربوطه به پایان رسید.

وی افزود:یکی از متخلفین که متهم به شکار غیر مجاز سه رأس آهو، یک رأس قوچ، دو سر خرگوش و نگهداری و حمل اسلحه غیر قانونی بود، به تحمل 30ماه حبس با 5سال تعلیق و 12ماه حبس تعزیری و متهم شکار یک رأس آهو به مجازات حبس به مدت 8ماه با 5سال تعلیق و 4ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

این مقام مسئول ضمن تقدیر از برخورد قاطعانه دستگاه قضایی شهرستان با متخلفین شکار و صید گفت: متخلفین مبلغ پانصد و شش میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست را بابت شکار غیرمجاز 4 رأس آهو ، یک رأس قوچ وحشی و دو سرخرگوش به حساب درآمد جرائم و خسارات زیست محیطی واریز کردند.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
☘13 آذر 1398روز جهانی یوزپلنگ، جهان را برای حفاظت از یوزپلنگ تغییر دهیم

☘حفظ یوز در ایران، نیاز به اقدامات زیادی دارد. ما در روز جهانی یوز، می‌توانیم یک سفیر برای معرفی آن به دوستان خود باشیم و کمک کنیم جهان را برای حفاظت از یوزپلنگ تغییر دهیم.@shamekhkhabar
10 ماه پیش
مدیرکل محیط زیست: طرح زوج و فرد از در منازل مورد تاکید ما بود اما راهور اعلام کرد زیرساخت آن مهیا نیست


تورج همتی در گفت و گو با «خراسان رضوی» به حذف کامل سوخت مازوت از نیروگاه توس اشاره می کند و می گوید: این نیروگاه به اندازه تمام خودروهای مشهد، مازوت مصرف می کرد و هم اکنون یک و نیم میلیون مترمکعب گاز در روز، مصرف می کند و با این اتفاق یک منبع مهم آلودگی، حذف شده است البته هنوز واحدهایی که از مازوت استفاده می کنند وجود دارند و یکی از مطالبات ما این است که شرکت گاز، مصرف سوخت های دیگر را به صفر برساند.


تعطیلی 5 واحد آلاینده فقط برای یک روز
وی می افزاید: با 14 واحد صنعتی برخورد و پنج واحد به دلیل مصرف مازوت به مدت یک روز تعطیل شد. از همتی سوال می کنیم آیا تعطیلی تنها یک روزه و فعالیت مجدد این پنج واحد از صنایع آلاینده در این شرایط بحرانی به صلاح بود و بهتر نبود در زمان آلودگی هوا این مراکز هم تعطیل می شد؟ که پاسخ می دهد: این ها مشکلاتی است که باید به تدریج حل شود، اگر ما نیروگاهی را تا زمان اصلاح مصرف سوخت تعطیل کنیم، آیا حاضر هستید که 5 دقیقه بدون برق بمانید؟ ما از واحدهای صنعتی برنامه زمان بندی برای اصلاح سیستم های شان می گیریم و هیچ واحد صنعتی که برنامه زمانی نداشته باشد یا سیستم پالایش آلاینده ها را نصب نکرده باشد، وجود ندارد اما مشکل این جاست که واحدها فقط در حضور بازرس از سیستم ها استفاده می کنند.

وی تصریح می کند: ما در این حوزه مسئولیت داریم و دبیر کارگروه هم هستیم اما دستگاه های دیگر هم وظایفی دارند که باید به آن عمل کنند. خیلی خوب است که دستگاه های دیگر هم توضیح بدهند چه کار کردند.


چرا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا نشد؟
همتی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا در این چند روز صرفا به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها بسنده شد و اقدامات پیشگیرانه دیگری همچون اجرای طرح زوج و فرد از در منازل در دستور کار قرار نگرفت؟ می گوید: در این مدت، یکی از اقدامات ما در کارگروه تاکید بر اجرای همین طرح بود، راهور معتقد بود زیرساخت های مناسب برای اجرای طرح زوج و فرد هنوز مهیا نیست و با صحبت هایی که رئیس کارگروه با پلیس راهور داشته و صحبت هایی که ما در این زمینه داشته ایم، بنا شده است تا پایان امسال، زیرساخت های لازم برای این طرح و طرح LEZ اجرا شود. البته قبلا قرار شده بود این طرح از اول آذر اجرا شود اما گفته اند ما زمان بیشتری نیاز داریم و آخرین زمان برای اجرای طرح، پایان سال 98 است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان درباره ضرورت تعطیلی مدارس نیز تاکید می کند: تعطیلی مدارس تاثیر گذاشته است، اگر ما مدارس و دانشگاه ها را در روز سه شنبه تعطیل نمی کردیم، ممکن بود مراجعات کلینیکی و بیمارستانی خیلی افزایش پیدا کند و خدای ناکرده مرگ و میری داشته باشیم.

وی می افزاید: فقط دانشگاه فردوسی 25هزار تردد در روز دارد و کاهش این تعداد به شدت در آلودگی هوا تاثیر دارد. برآوردهای ما نشان می دهد این تعطیلی ها، 25 درصد در کاهش آلودگی هوا تاثیر داشته است.


65 درصد آلایندگی ها مربوط به خودروهاست
همتی در پاسخ به این که سهم هریک از آلاینده ها در آلودگی هوای مشهد چقدر است؟ می گوید: بیش از 65 درصد آلودگی هوای مشهد مربوط به خودروها و 35 درصد آن مربوط به واحدهای صنعتی است.

تعطیلی مدارس مشهد صرفا به دلیل آلودگی هوا بوده است
مدیرکل محیط زیست استان همچنین درباره برخی شائبه ها مبنی بر این که مدارس مشهد به دلایل دیگری جز آلودگی هوا از جمله شیوع آنفلوآنزا تعطیل شده است، می گوید: تصمیم هایی که در کارگروه اضطراری آلودگی هوا گرفته می شود فقط در خصوص آلودگی هواست و مبنا و قضاوت ما نیز داده هایی است که از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا به دست ما می رسد و بررسی و تحلیل می شود و با توجه به پیش بینی های هواشناسی و روند آلودگی هوا تصمیم گیری می شود، بنابراین تصمیم گیری در خصوص آنفلوآنزا به این کارگروه ارتباطی ندارد.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
پنجم دسامبر،روز جهانی خاک 2019
با شعار : فرسایش خاک را متوقف کنیم،آینده مان را نجات دهیم.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
باران احتمالی چهارشنبه در مشهد اسیدی است

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: کارشناسان هواشناسی برای چهارشنبه در شهر مشهد احتمال بارش باران پیش‌بینی کرده‌اند که به مردم توصیه می‌شود به خاطر اسیدی بودن این باران، از قرار گرفتن در معرض آن اجتناب کنند.
تورج همتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به خصوص بارندگی اولیه به دلیل اسیدی بودن باران موجب سوزش چشم افراد در معرض باران خواهد شد لذا شهروندان مشهدی با استفاده از چتر و یا عدم تردد در زیر باران از عوارض ناشی از تماس با باران اسیدی فردا در این شهر جلوگیری و از خود محافظت کنند.
وی ادامه داد: دی اکسید گوگردی که در هوای فعلی مشهد وجود دارد به دلیل ماهیت اسیدی اش بر اثر رطوبت ناشی از باران موجب سوزش چشم خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: طی امروز عصر میانگین شاخص کلی کیفیت هوای کلانشهر مشهد به صورت لحظه‌ای به کمتر از عدد ۱۰۰ ای. کیو.آی کاهش یافته است که این امر از بهبود نسبی هوای این کلانشهر نشان دارد.
همتی افزود: با توجه به پیش‌بینی های انجام شده و روند کاهش آلاینده‌ها فردا احتمال تعطیلی مدارس کمتر خواهد بود.
وی ادامه داد: تا پایان امشب پایداری جوی چند روزه هوای مشهد که موجب آلودگی هوا و تجمیع آلاینده‌ها شده بود از بین می‌رود و البته در خصوص تعطیلی مدارس هنوز نمی توان اظهار نظری قطعی کرد و کارگروه کاهش آلودگی هوا باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند.
هوای مشهد از روز ششم آذر ماه تا کنون به مدت هفت روز پیاپی آلوده بوده است که این آلودگی هوا موجب تعطیلی مدارس در مقاطع مختلف از روز شنبه نهم تا امروز در دو نوبت صبح و عصر شده است.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی: برنامه ای برای تعطیلی مدارس مشهد فردا چهارشنبه وجود ندارد


تورج همتی اظهار داشت: با توجه به بهبود شاخص کیفی هوای مشهد نیازی به تعطیلی مدارس برای روز چهارشنبه وجود ندارد.

دبیرکارگروه اجرایی و اضطراری آلودگی هوای استان ادامه داد: در حال حاضر با توجه به شرایط کیفی هوا، ضرورتی برای برگزاری کارگروه آلودگی هوا برای تصمیم گیری در خصوص فعالیت مدارس مشهد و تعطیلی در روز چهارشنبه وجود ندارد .

این مقام مسئول ادامه داد: شاخص های لحظه ای هوای مشهد در حال حاضر زیر ۱۰۰است و برای فردا نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت. از طرفی با توجه به وقوع بارندگی که سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است خود به خود الاینده ها از بین خواهند رفت و وضعیت  هوای مشهد به شرایط استاندارد نزدیک خواهد شد.

@shamekhkhabar
10 ماه پیش
عوامل شکار دو راس قوچ و میش وحشی در تربت جام شناسایی و دستگیر شدند

سه نفر شکارچی حرفه ای که در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع بزد دو رأس قوچ و میش وحشی راتلف کرده بودند توسط پرسنل یگان حفاظت محیط زیست تربت جام دستگیر شدند .

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تربت جام در تشریح این خبر افزود: در پی وصول خبری مبنی بر حضور سه شکارچی متخلف در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع بزد ، موضوع در دستور کار پرسنل یگان حفاظت قرار گرفت و پس از رصد نامحسوس در روز بعد هنگامیکه یکی از شکارچیان قصد انتقال اجزای حیوانات شکار شده را داشت خودروی وی توقیف و اجزای دو راس قوچ و میش وحشی از وی کشف و ضبط شد .

جواد دامن پاک ضمن اشاره به یگان حفاظت محیط زیست فریمان و پرسنل ایست و بازرسی شهید عزتی نیز یگان حفاظت تربت جام را همراهی کردند گفت: شکارچیان دستگیر شده باید بابت شکار دو راس قوچ و میش 200 میلیون ریال به حساب خزانه واریز کنند.

وی همچنین گفت : متهمین پرونده سه نفر هستند و با نظر بازپرس پرونده در اختیار پلیس اطلاعات و امنیت تربت جام قرار گرفتند تا بصورت تخصصی مورد بازجویی قرار گیرند .

@shamekhkhabar
10 ماه پیش
رئیس حفاظت محیط زیست سرخس گفت:با توجه به آغاز فصل مهاجرت پرندگان از عرض های شمالی به جنوبی، اثر طبیعی ملی بزنگان میزبان بیش از هزار پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی است.

موسی غلام زاده‌ گفت:با توجه به زیستگاه‌های آبی متعدد در سطح شهرستان از جمله سد دوستی، دریاچه بزنگان، رودخانه های کشف رود، تجن و استخرهای پرورش ماهی جنگل جهانبانی سالانه با شروع فصل سرما شهرستان پذیرای پرندگان آبزی متعددی از راسته غواص ها، کشیم ها، لک لک ها و غازها خواهد بود.

با توجه به احیا دریاچه بزنگان با انجام پروژه‌های زیست محیطی با مشارکت جوامع محلی و نجات دریاچه از مرگ حتمی با انتقال آب مازاد کشاورزی در خارج از فصل کشت به دریاچه و افزایش سطح و ارتفاع آبی دریاچه،امسال شاهد افزایش پرندگان مهاجر به دلیل مطلوبیت شرایط زیستگاه هستیم و تا کنون بیش از هزار پرنده از نوع چنگر، اردک سرسبز، خوتکا، آنقوت در محل دریاچه مشاهده می شود.

دریاچه بزنگان تنها اثر طبیعی ملی خراسان رضوی است که در فاصله 130کیلومتری مشهد و 80کیلومتری شهر سرخس قراردارد .
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
کشف و توقیف یک قبضه سلاح شکاری و مهمات قاچاق در حین شروع به شکار؛
طی گشت و کنترل مامورین یگان حفاظت محیط زیست و نیرو های گروهان مرزی لائین دو نفر متخلف شکار وصید در منطقه مرزی در حین شروع به شکار حیات وحش توقیف شدند.
در بازرسی اولیه از آنان یک قبضه سلاح دولول ساچمه زنی شکاری متعلق به غیر؛ دوتیر فشنگ چهارپاره قاچاق و یک تیغه چاقو کشف و توقیف شد.

متهمان به جرم شروع به شکار، حمل مهمات غیرمجاز، حمل سلاح متعلق به غیر و تجاوز مرزی تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
برنامه شب شرقی - (آلودگی هوا ) 11 آذر ماه 98.wmv
علت تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در روز سه شنبه 12 آذر ماه را از زبان مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بشنوید.
#برنامه_شب_شرقی
#سیمای_خراسان_رضوی
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
بدلیل آلودگی هوای مشهد،
فردا سه شنبه ۱۲ آذر تمامی مراکز آموزشی و دانشگاه ها تعطیل شد

در هفتمین کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان که دقایقی قبل در اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، تعطیلی تمامی مقاطع آموزشی و دانشگاه ها در مشهد،رضویه و تبادکان فردا سه شنبه دوازدهم آذرماه به تصویب رسید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی افزود: با توجه به گزارش اداره کل هواشناسی مبنی بر پایداری جوی و تداوم پدیده وارونگی هوا و گزارش مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی مشهد مبنی بر افزایش غلظت آلاینده های هوا تا فردا عصر و پیش بینی اعضای کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان، تا عصر فردا سه شنبه شاخص کیفیت هوا در مشهد مقدس روند افزایشی خواهد داشت و همچنان در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس خواهد بود.

دبیر این کارگروه ادامه داد: بر اساس مصوبه این کارگروه که با حضور اعضای کارگروه مربوطه برگزار شد، فردا سه شنبه دوازدهم آذر ماه بدلیل تثبیت غلظت آلاینده های هوا و تداوم وضعیت ناسالم هوا برای گروه های حساس، تصمیم اعضای کارگروه اجرایی و اضطراری آلودگی هوای مشهد تعطیلی تمامی مراکز آموزشی در تمامی مقاطع تحصیلی و دانشگاه ها برای فردا سه شنبه دوازدهم آذرماه در نواحی هفت گانه آموزش و پرورش در مشهد، تبادکان و رضویه است.

وی اضمن اشاره به اینکه فردا توزیع سوخت مایع در تمامی نیروگاه ها و صنایع ممنوع است گفت: تردد کامیونها نیز صرفا از کنارگذر شمالی امکان پذیر است و فردا تشدید برخورد پلیس راهور با خودروهای دودزا و دارای نقص فنی را خواهیم داشت.

این مقام مسئول همچنین از کاهش سرفاصله خط یک قطارشهری مشهد به۴/۵دقیقه به منظور تشویق شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی و تسهیل تردد شهروندان به عنوان یکی دیگر از مصوبات این نشست اشاره کرد و افزود: توصیه زیست محیطی به شهروندان برای کمک به کاهش آلاینده های هوای مشهد، پرهیز از تردد غیر ضروری درسطح شهر و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است و لازم است ورزشکاران همچنان از هرگونه فعالیت ورزشی در فضاهای باز اجتناب کنند.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
فراخوان نهال کاری در مشهد
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
تکمیل سیاهه آلودگی هوای مشهد تا ۴۵ روز آینده

مهرماه سال ۹۷ تفاهم‌نامه تهیه سیاهه منابع آلودگی هوای مشهد بین شهرداری این شهر و دانشگاه صنعتی شریف تهران به امضا رسید تا این کلان‌شهر برنامه‌ریزی‌های خود را بر اساس سیاهه قدیمی خود که مربوط به ۱۷ سال پیش است، انجام ندهد. با وجود افزایش آلودگی هوا در روز‌های اخیر این سؤال مطرح است که با وجود اینکه قرار بود سیاهه مشهد در یک سال تهیه و تا قبل از مهر امسال رونمایی شود، چرا هنوز برنامه‌ریزی برای کنترل آلودگی این شهر به سیاق سال ۱۳۸۱ انجام می‌شود؟
مدیر محیط‌زیست و توسعه پایدار شهری شهرداری مشهد در پاسخ به این سؤال خبرنگار شهرآرا، از پیشرفت ۷۵ درصدی این سیاهه خبر داد و گفت: تا یک‌ماه‌ونیم آینده مطالعات در این زمینه به پایان خواهد رسید و سیاهه شهر مشهد آماده خواهد شد.
محمد پذیرا علت این تأخیر را همکاری نکردن دستگاه‌های مختلف در ارائه اطلاعات اعلام کرد و افزود: یکی از سخت‌ترین قسمت‌های انجام طرح‌های مطالعاتی، جمع‌آوری اطلاعات از دستگاه‌های مختلف است.
سهم و نوع آلاینده‌های هوا در سیاهه مشخص خواهد شد
معاون پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان نیز سیاهه انتشار آلـــودگی هوا را مهم‌ترین طرحی دانست که سهم منابع ثابت و متحرک در آلودگی هوا و نوع مواد آلاینده را مشخص می‌کند.
محمد عرفانی که پیش از این به رسانه‌ها گفته بود که سیاهه شهر مشهد تا قبل از پاییز امسال تهیه خواهد شد، اظهار کرد: مطالعات مربوط به سیاهه منابع آلودگی هوای مشهد در دست انجام بوده و پیشرفت‌هایی نیز داشته است که امیدواریم تا پایان سال تکمیل و ارائه شود. به گفته وی، منابع ثابت آلودگی شهر مشهد شامل نیروگاه ها، صنایع، پمپ‌بنزین‌ها، مصارف خانگی، تجاری و اداری و پایانه‌های حمل‌ونقل شامل فرودگاه، راه‌آهن و پایانه‌های مسافربری است. معاون پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان با اشاره به وجود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار وسیله نقلیه در مشهد، گفت: وضعیت منابع متحرک آلودگی هوا در این شهر مناسب نیست و در شرایط موجود ۸۰ درصد مینی‌بوس‌ها، ۶۰ درصد اتوبوس‌ها، ۶۰ درصد موتورسیکلت‌ها و ۴۰ درصد کامیون و کامیونت‌ها فرسوده است. وی با بیان اینکه استاندارد برخی از خودرو‌ها پایین‌تر از یورو یک بوده و به مرحله اسقاطی رسیده‌اند، اظهار کرد: موارد یادشده منابع اصلی آلودگی شهر مشهد است و درصورتی‌که روی تک‌تک منابع چاره‌اندیشی نشود، هیچ تغییری در وضعیت هوای آلوده کلان‌شهر مشهد روی نخواهد داد. عرفانی وضعیت استاندارد یوروچهار در بنزین را مناسب دانست و افزود: این استاندارد در نفت و گاز مصرفی استان وجود ندارد؛ از این رو مشهد باید به سمت استفاده از حمل‌ونقل سبز ازجمله مترو و تراموا حرکت کند.

تعطیلی دوباره مدارس
همچنین با تداوم شرایط ناپایدار جوی، دوباره با تصمیم دیروز عصر کارگروه اضطراری آلودگی هوای مشهد، امروز تمامی مراکزپیش دبستانی، مدارس مقطع ابتدایی (دوره اول و دوم) و مدارس استثنایی در نواحی هفتگانه این شهر و مناطق تبادکان و رضویه در هر دو نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل اعلام شده اند.

برطرف شدن آلودگی هوا تا آخر هفته
مدیر مرکز پایش آلایـــنده‌هـــای زیـست‌محـــیطی شهرداری مشهد نیز از ادامه آلودگی هوای کلان‌شهر مشهد تاپایان هفته خبر داد و گفت: درمجموع هوای مشهد تاکنون نسبت به سال گذشته کمتر آلوده بوده‌است و براساس پیش‌بینی هواشناسی، شرایط آلودگی هوای مشهد تا دو، سه روز آینده ادامه خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، رضا اسماعیلی در این‌باره افزود: از ۲۵۶ روز گذشته امسال شاهد ۲۸ روز هوای پاک، ۲۰۰ روز سالم، ۲۶ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲ روز ناسالم برای تمامی افراد بوده‌ایم.
به گفته وی، این درحالی است که در ۲۵۶ روز مشابه سال ۹۷ شهروندان مشهدی شاهد ۲۹ روز هوای پاک، ۳۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۳ روز ناسالم برای تمامی افراد بوده‌اند.
همچنین با استمرار آلودگی هوا در کلان‌شهر‌های کشور در روز‌های اخیر، سازمان اورژانس کشور از مراجعه بیش از ۱۵هزار نفر به مراکز و پایگاه‌های اورژانس کشور خبر داد که از این تعداد ۲۳۷۲نفر در خراسان‌رضوی بر اثر آلودگی هوا به اورژانس مراجعه کرده‌اند.
محمد علیشاهی، مسئول روابط‌عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد نیز در گفتگو با شهرآرا، با بیان اینکه تمام پایگاه‌های اورژانس در شهر مشهد در آماده‌باش هستند، گفت: شهروندان می‌توانند در صورت بروز هرگونه مشکل به دلیل آلودگی هوا به این پایگاه‌ها مراجعه کنند.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
باغ وحش مشهد برای اصلاحات تا پایان آذر ماه مهلت دارد

مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: آخرین مهلت انجام اصلاحات و رفع سوء مدیریت در باغ وحش مشهد ۳۰ آذر ماه است و پس از پایان این مهلت در صورت انجام نشدن اصلاحات این مجموعه تعطیل خواهد شد.

تورج همتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعطیلی باغ وحش مشهد در صورت عدم اجرای دستورالعمل زیست محیطی در ابتدای زمستان امسال انجام می‌شود.

وی ادامه داد: همچنان اجرای دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه های زیست محیطی از جمله معرفی مدیر داخلی ذی‌صلاح در باغ‌وحش مشهد با مشکل رو به روست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: آخرین تذکرات برای رفع سوء مدیریت‌ها به باغ وحش مشهد اعلام شده و بدون هیچ تردیدی اصلاح ساختار و وضع موجود در این مجموعه برای جلوگیری از تکرار اتفاقاتی که موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود به عنوان اولویت در حال پیگیری است.

همتی افزود: به اندازه لازم و مورد نیاز زمان برای اصلاح معضلات و مشکلات باغ وحش مشهد به مدیران این مجموعه داده شده‌است و حتما باید یک مدیر داخلی متخصص هدایت این مجموعه را بر عهده بگیرد.

وی ادامه داد: اگر بنا بود مشکلی در این مجموعه حل شود مشکلات اخیر از اساس شکل نمی‌گرفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: سوء مدیریت را مشکل اصلی در باغ وحش مشهد می‌دانیم و اگرچه اقدامات خوب و قابل توجهی هم در این مجموعه انجام شده‌ است اما این به منزله حل شدن مشکلات دیگر این مجموعه نیست.

خرداد ماه امسال هفت توله ببر تازه متولد شده در باغ وحش مشهد تلف شدند که دامپزشک باغ وحش علت مرگ آنها را عفونت تنفسی و علت مرگ یک توله دیگر را حمله شدید مادر عنوان کرد.
کمیته حقیقت یاب مرگ هفت توله ببر نیز از ۲۷ مرداد ماه امسال تشکیل شده است.

باغ ‌وحش مشهد سال ۱۳۳۹ در محدوده خواجه ‌ربیع تاسیس و با ایجاد شرکت باغ ‌وحش وکیل ‌آباد در سال ۱۳۵۶ در ورودی پارک جنگلی وکیل ‌آباد مستقر شد.
این مکان به عنوان بزرگترین باغ ‌وحش ایران دارای بیشترین گونه‌های جانوری است که از آن جمله می‌توان به شیر، ببر، خرس، خوک، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن، شامپانزه و جانداران دیگر اشاره کرد.

هم اکنون ۱۰۷ گونه شامل ۶۴ گونه بومی و ۴۳ گونه غیربومی و ۶۸۰ نمونه جانوری شامل ۲۴۰ پستاندار، ۳۹۳ پرنده و ۴۷ خزنده و دوزیست در باغ وحش مشهد نگهداری می‌ شود.
@sahmekhkhabar
10 ماه پیش
تنوع زیستی خراسان رضوی
عکس از: مهدی ذوالفقاری
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
در ششمین کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان تصویب شد:
تمدید تعطیلی برخی مقاطع آموزشی مشهد فردا دوشنبه یازدهم آذرماه

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از تمدید تعطیلی تمامی مراکز مهدهای کودک، پیش دبستانی، ابتدایی و تمامی مدارس استثنایی مشهد،تبادکان و رضویه برای فردا دوشنبه ۱۱ آذرماه در نوبت صبح و عصر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی افزود: با توجه به گزارش اداره کل هواشناسی مبنی بر پایداری جوی و پیش بینی پدیده وارونگی هوا و گزارش مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی مشهد مبنی بر تثبیت غلظت آلاینده های هوا تا فردا عصر ، وضعیت ریزگردها و سایر آلاینده ها درسطوح پائینی جو در مشهد مقدس فردا وضعیتی بهتر از امروز خواهد داشت اما کیفیت هوا همچنان در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و البته با روندی کاهشی خواهد بود.

دبیر کارگروه اضطراری کاهش آلودگی هواادامه داد: بر اساس مصوبه این کارگروه که امروز یکشنبه دهم آذرماه در محل دفتر معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری با حضورکلیه اعضا برگزار شد، فردا دوشنبه یازدهم آذرماه، تعطیلی مراکز مهدکودک، پیش دبستانی، مدارس ابتدایی و تمامی مدارس استثنایی در نواحی هفت گانه آموزش و پرورش در مشهد، تبادکان و رضویه در شیفت صبح و عصر فردا دوشنبه یازدهم آذر ماه تمدید شد.

وی با تأکید بر عدم برقراری زنگ ورزش دانش آموزان در سایر مقاطع تحصیلی ادامه داد: توصیه زیست محیطی به شهروندان برای کمک به کاهش آلاینده های هوای مشهد، پرهیز از تردد غیر ضروری درسطح شهر و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است و لازم است ورزشکاران همچنان از هرگونه فعالیت ورزشی در فضاهای باز اجتناب کنند.

گفتنی است شیب نمودار وضعیت آلاینده های هوا تا ظهر فردا دوشنبه یازدهم آذرماه تا حدودی ثابت و پس از آن روندی کاهشی خواهد داشت.
@shamekhkhabar
10 ماه پیش
دریافت سروش پلاس