محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


فرماندار شهرستان کاشمر بمناسبت روز هوای پاک از محیط بانی پیرعلیا بازدید و با محیط بانان دیدار و گفتگو کرد.
دراین بازدید فرماندار درخصوص تامین بخشی از تجهیزات مورد نیاز محیط بانی قول مساعد داد.
@shamekhkhabar
13 ساعت پیش
بازدید اعضاء ستاد معاینه فنی در محل مرکز معاینه فنی شهرستان از نحوه خدمات دهی به رانندگان به بهانه روز ملی هوای پاک
@shamekhkhabar
14 ساعت پیش
بازدید اعضاء ستاد معاینه فنی خودرو از مرکز معاینه فنی خودرو شهرستان بردسکن به بهانه هوای پاک
@shamekhkhabar
15 ساعت پیش
گفتگوی زنده مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و معاون دادستان مرکز استان در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در برنامه تلویزیونی اشاره
موضوع : آلودگی هوا
@shamekhkhabar
15 ساعت پیش
دو شکارچی غیر مجاز پرندگان وحشی در درگز دستگیر شدند .

رئیس اداره حفاظت محیط زیست درگز از دستگیری دو شکارچی متخلف که اقدام به شکار غیر مجاز پرندگان وحشی کرده بودند خبر داد .

حسین اصلاحی گفت: مامورین یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در عملیات گشت زنی و کنترل اجرای مقررات شکار وصید در مناطق حوزه استحفاظی دو نفر را با سلاح مشاهده نموده و در بازرسی از آنها، لاشه دو قطعه قمری و 2 گنجشک به همراه دو قبضه اسلحه بادی کشف وضبط کردند.

اصلاحی افزود : متخلفان دستگیر شده با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شهرستان شدند .
@shamekhkhabar
15 ساعت پیش
دان پاشی در منطقه حفاظت شده هنگام و در نقاط قابل دسترسی منطقه حفاظت شده هلالی

رئیس حفاظت محیط زیست گناباد گفت: در برخی نقاظ ارتفاع برف به بیش از نیم متر رسیده است اما بدلیل یخ زدگی امکان ورود به عمق منطقه و علوفه رسانی میسر نیست.
@shamekhkhabar
15 ساعت پیش
رئیس حفاظت محیط زیست تایباد گزارش داد:
حجم برف در کوهپایه ها خصوصا در منطقه مرزی چاه قلعه که محیط مناسبی برای زندگی #آهو. میباشد تا بیش از یک متر ارتفاع داشت.

سرمای پایداری که توسط هواشناسی گزارش شده بود، سازمان مردم نهاد پویش سبز سرزمین طیبات را برآن داشت تا برای آهوان منطقه در اسرع وقت علوفه تهیه کند.

یک تن علوفه سبز از روستای خیرآباد بالا جام خریداری شد و رایزنی لازم با هنگ مرزی انجام شد.

حال مشکل اصلی حمل و توزیع علوفه در منطقه بود که راه کاملا صعب العبور گزارش شده و جاده مرز مسدود بود.

استفاده از ماشینهای ارتش. بهترین گزینه بود که با پیگیری موثر از طریق فرمانداری و همکاری صمیمانه فرماندهی ارتش مستقر در مرز به سرانجام رسید.

این محموله با حضور نمایندگان سمن،محیط زیست شهرستان و همکاری ارتش در منطقه #چاه_قلعه. #چاه_تلخ. و #چاه_قوریانی. توزیع شد.
به کمک یکدستگاه نیسان محموله ای دیگر از علوفه و پوشال گندم در منطقه ای از شهرستان جهت استفاده وحوش تخلیه شد.
@shamekhkhabar
15 ساعت پیش
توزیع علوفه در بین حیات وحش مناطق کوهستانی شهرستان فریمان

جواد ستوده رئیس اداره حفاظت محیط زیست فریمان گفت: توزیع علوفه در بین حیات وحش در مناطق کوهستانی کلیلاق و ژرف انجام گرفت.

ستوده افزود با توجه به بارش برف و کمبود علوفه و غذا برای حیات وحش در بیش از 3تن دان وعلوفه توزیع شد.
ستوده از حامیان محیط زیست و دوستداران طبیعت و اداره تعاون روستایی و شرکت تعاونی خوراک دام تعاونی کشاورزان فریمان که در این طرح خیر شرکت کردند تقدیر و تشکر کرد و همگان را دعوت به شرکت در این طرح کرد.
@shamekhkhabar
15 ساعت پیش
گروه کوهنوردی کانون بازنشستگان فرهنگی بردسکن به بهانه روز هوای پاک مسیر طبیعت گردی سربرج به کبودان راطی کردند و در پایان با حضور در مرکز توانبخشی و نگهداری سالمندان مهرگان کبودان عزیزان سالمند را مورد تفقد قرار دادند.
@shamekhkhabar
15 ساعت پیش
طرح موضوعاتی پیرامون هوای پاک در جلسه شورای اداری بجستان به بهانه روز ملی هوای پاک
در این جلسه مطالبی در رابطه با روز هوای پاک، تاریخچه و علت نامگذاری، تعریف آلودگی هوا، انواع آلاینده های هوا، مضرات آلودگی هوا بر محیط زیست و انسان و سایر موجودات، راه‌های مقابله و کاهش اثرات آلودگی، سوخت پاک و همچنین منابع آلاینده هوا در حوزه شهرستان بجستان برای حاضرین در جلسه ارائه شد.
@shamekhkhabar
15 ساعت پیش
با هدف گرامیداشت روز هوای پاک جوانان دوستدار محیط زیست بردسکن مسیر فرمانداری تا مزار شهدای گمنام را رکاب زدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بردسکن گفت: این برنامه ورزشی با شعار "هوای پاک، اقدام و عمل" و با شرکت جوانان دوستدار محیط زیست و علاقه مندان به رشته دوچرخه سواری برگزار شد.
مظلوم پناه افزود: شرکت کنندگان با هدف ایجاد روحیه نشاط و اشاعه فرهنگ دوچرخه سواری مسیر 5 کیلومتری فرمانداری تا مزار شهدای گمنام را رکاب زدند.
رئیس محیط زیست بردسکن خاطر نشان نمود: شرکت کنندگان با حضور در گلزار شهدای گمنام این شهرستان با نثار گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ این شهدا ادای احترام کردند.
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
جشن شکرگزاری هوای پاک در آموزشگاه شهیدان عباسپور خلیل آباد با برگزاری برنامه های آموزشی ، شعر و دکلمه و مسابقه به مناسبت روز ملی هوای پاک برگزار شد.
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
به بهانه روز ملی هوای پاک ،مراسم گرامیداشت این مناسبت در مدرسه آمنه شهرستان تربت حیدریه برگزار شد.

این مراسم که همت کارکنان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی به صورت خود جوش با هزینه شخصی .همراهی آموزش وپرورش ومحیط زیست در یکی از مدارس حاشیه شهر با برنامه های متنوع از قبیل اجرای سرود با موضوع محیط زیست وهوای پاک.پخش انیمیشن های زیست محیطی برگزار شد

نورمحمدی در این مراسم به نقش حساس آموزش وپرورش در کمک به حفظ محیط زیست وارتقائ سطوح آموزشی فرهنگ در حوزه آموزش وپرورش اشاره کرد وضمن اشاره به مفاد قانون هوای پاک از دانش آموزان خواست تا دراین رسالت بزرگ وبا کمک خانواده ها در کنار خادمین خود در سازمان حفاظت محیط زیست باشند .

قرایی معاون مدیر کل ومدیر آموزش وپروش با ایراد سخنانی در خصوص هوای پاک گفت ما کارکنان آموزش وپرورش وچهل هزار دانش آموز این شهرستان به عنوان همیاران محیط زیست برای ارتقا سطح آگاهی های زیست محیطی وتنویر افکار عمومی در کنار محیط زیست شهرستان هستیم وخواهیم بود.

در پایان این مراسم سوگند نامه حفظ محیط زیست بوسیله یکی از دانش آموزان قرائت و توسط مسئولین امضا شد.
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
خدمات معاینه فنی با 20درصد تخفیف در محل مرکز معاینه فنی رمضان پور به بهانه روز ملی هوای پاک
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
گشت مشترک محیط زیست و پلیس راهور بردسکن.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بردسکن گفت: همزمان با هفته هوای پاک کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست با همکاری پرسنل پلیس راهور شهرستان گشت مشترک برگزار کردند.
در این گشت مشترک خودروهای دودزا و فاقد برگ معاینه فنی توسط پلیس راهرو اعمال قانون شدند.
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
تجدید میثاق جوانان دوستدار محیط زیست بردسکن با شهداء گمنام به مناسبت هفته هوای پاک
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
به بهانه هفته هوای پاک مسابقه نقاشی با شعار "هوای پاک، اقدام و عمل" در بین دانش آموزان بردسکن برگزار شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بردسکن گفت: به آثار برتر جوایزی اهداء خواهد شد.
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
به بهانه روز ملی هوای پاک و با حضور پرسنل یگان حفاظت مه ولات در ستاد فرماندهی انتظامی این شهرستان، از فرمانده انتظامی و دو تن از مامورین پاسگاه شهید شوقی به خاطر همکاریهای مجدانه با محیط زیست، با تقدیم لوح سپاس به امضاء مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تقدیر شد.
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
به بهانه روز ملی هوای پاک از قاضی شعبه 101 دادگاه مه ولات که تاکنون با آراء قاطع و بازدارنده، از محیط زیست و حیات وحش شهرستان به خوبی حمایت کرده است، با اهداء لوح سپاس به امضاء مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تقدیر به عمل آمد.
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
به بهانه روز ملی هوای پاک، مراکز معاینه فنی شهرستان مه ولات با 30 درصد تخفیف به مدت یک هفته ملزم به ارائه خدمت شدند. همچنین با انتقال خودرو پاژن این نمایندگی به یکی از این مراکز، نسبت به انجام معاینه فنی و تست هیدرواستاتیک مخزن گاز خودرو اقدام شده و گواهی دریافت شدند.
@shamekhkhabar
16 ساعت پیش
پايش مراكز معاينه فني خودرو هاي سبك و سنگين شهرستان نيشابور و كنترل اعمال 30 درصد تخفيف در اين مراكز توسط كارشناسان پايش و آزمايشگاه اداره حفاظت محيط زيست نيشابور
@Shamekhkhabar
16 ساعت پیش
درکارگروه مقابله با گرد و غبار استان مطرح شد:
احیاء عرصه های معدنی تخریب شده یک ضرورت است/ بهره برداران هزینه های زیست محیطی را بپردازند

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی صبح امروز در ششمین جلسه کارگروه مقابله با گرد و غبار استان ،طی سخنانی اظهار داشت :هر کسی آسیبی به محیط زیست وارد کند باید مطابق اصل 50 قانون اساسی، هزینه های زیست محیطی و اجتماعی آن را بپردازد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، احمد یزدان پناه درادامه بر ضرورت تشکیل کمیته فنی متشکل از نمایندگان آستان قدس رضوی ،امور دام جهاد کشاورزی،منابع طبیعی و آبخیز داری پیرامون ساماندهی چرای دام در مراتع اشاره کرد و افزود: کشت دیم در عرصه های فرسایش پذیر و مناطقی که فاقد پتانسیل اکولوژیک هستند لازم است.
وی درادامه ضمن اشاره به لزوم مهار کانون های گرد و غبار ،توجه به روش های نوین کشاورزی و دامداری و تبیین معضل گرد و غبار ناشی از معادن استان خصوصاً معادن پلاسری شهرستان خواف، بر لزوم برگزاری جلسات کارشناسی با حضور صاحبان صنایع به منظور احیاء عرصه های معدنی تخریب شده تاکید کرد و افزود: اعتبارات ریز گرد سال جاری باید با اولویت بندی در شهرستان های سرخس،خواف و گناباد تخصیص داده شود.
این مقام مسئول ادامه داد: سازمان صنعت،معدن و تجارت استان مکلف است در زمان صدور و تمدید پروانه بهره برداری، شروطی را برای احیاء عرصه های تخریب شده برای متقاضیان درنظر بگیرد که درنتیجه آن بهره برداران ملزم به اجرای اقدامات اصلاحی و احیایی عرصه مورد استفاده شوند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز درادامه طی سخنانی ضمن اشاره به شرایط متفاوت استان درخصوص آسیب پذیری از معضل گرد و غبار، بر لزوم احداث ایستگاه های پایش گرد و غبار در مناطق مرزی و مستعد بروز این پدیده همچون شهرستان سرخس اشاره کرد و افزود : مکانیابی و تعیین مناطقی که به لحاظ میزان تأثیر گرد و غبار فرامرزی بر حوزه شمال شرق کشور اثر گذار هستند باید از سوی کارشناسان و متخصصان مرتبط هر چه سریعتر صورت پذیرد.
تورج همتی ضمن اشاره به مصوبه پنجمین کارگروه مقابله با گرد و غبار استان درخصوص انتخاب روستای چاله زرد به عنوان روستای پایلوت مهار پدیده گرد و غبار استان، خواستار افزایش اعتبار تخصیص یافته از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان به منظور احیاء پوشش گیاهی در کانون های گرد و غبار این منطقه شد.
دبیر کارگروه مقابله با گرد و غبار استان ادامه داد: استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و تبادل مطالعات دانشگاهی و بین بخشی پیرامون شناسایی کانون های گرد و غبار دراستان و اولویت بندی منشأهای گرد و غبار که به مطالعات جامع تری نیاز دارد، بسیار کلیدی و البته مغفول است.
این مقام مسئول همچنین ضمن اشاره به اینکه به نظر می رسد اظهار نظر در خصوص منشأ گرد و غبار فرامرزی نیاز به مطالعات دقیق تر و گسترده تری دارد گفت: مقرر شده است در نشست آتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برنامه میان مدت خود را در خصوص کنترل کانون های گرد و غبار استان ارایه کند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در ادامه ضمن اشاره به سابقه 60 ساله کنترل کانون های گرد و غبار درخراسان رضوی اظهار داشت : بر اساس مطالعات صورت گرفته ،تعداد 15 کانون گرد و غبار در 14 شهرستان درگذشته به 30 کانون در 20 شهرستان افزایش یافته است.
علیرضا صحرایی ضمن اشاره به چالش های اجتماعی در موضوعاتی همچون دیم کاری و چرای مازاد بر ظرفیت مراتع گفت: ورود دام های اهلی به مراتع شهرستان سرخس حدود 24 هزار رأس است درحالیکه ظرفیت این مراتع چهار هزار رأس دام تعیین شده است واز طرفی سالانه بخش قابل توجهی از اراضی آستان قدس،دراختیار مردم به منظور دیم کاری قرار می گیرد.
وی همچنین گفت:تاکنون 570 هزار هکتار عرصه جنگلی در مناطق کویری همچون بجستان،گناباد،خلیل آباد،سبزوار،بردسکن،سرخس و مه ولات و... احداث شده است و به نظر میرسد برای مقابله با گرد و غبار دراستان نیازمند همراهی بیشتر ارگانهای متولی هستیم.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
به مناسبت روز ملی هوای پاک و در راستای فرهنگ سازی با شعار هوای پاک؛ اقدام و عمل، مرکز معاینه فنی بردسکن با تخفیف 20 درصدی از 29 دیماه به مدت یک هفته در خدمت شهروندان بردسکن است.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
دریافت سروش پلاس