محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


واكسيناسيون دامهاي عشاير و دامداران روستاهاي حاشيه پناهگاه حيات وحش حيدري و منطقه حفاظت شده رئيسي

محمد مهدي نوربخش رئيس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور گفت: در راستاي اجراي مصوبات جلسه ساماندهي ورود عشاير به مناطق حفاظت شده نيشابور با تلاش كارشناسان شبكه دامپزشكي شهرستان و باهمكاري محيط بانان ؛ عشاير و دامداران روستا هاي حاشيه مناطق حفاظت شده بيش از 15000 راس دام سبك بر عليه بيماري طاعون نشخوار كنندگان كوچك ( ppr ) واكسينه شدند.

همچنين در جهت حفظ سلامت دامها و گونه هاي حيات وحش و پيشگيري از انتقال بيماري هاي مشترك بين حيات وحش و دام ؛ با همكاري اداره دامپزشكي شهرستان و با همكاري محيط بانان مناطق حفاظت شده ، مواد ضد عفوني كننده رايگان براي ضد عفوني آبشخور هاي حيات وحش و آبشخور هاي دامداران و عشاير توزيع شد و آبشخور هاي حيات وحش توسط محيط بانان ضد عفوني شد.
@shamekhkhabar
3 ساعت پیش
به مناسبت هفته محیط زیست 17 لغایت 23 خرداد ماه اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بردسکن مسابقه نقاشی، شعر، متن و دلنوشته با موضوع راهکارهای حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار برگزار می کند.
تمامی شهروندان می توانند در این مسابقه شرکت کنند و آثار خود را تا پایان خرداد ماه به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسال فرمایند.
به 5 اثر برتر در هر موضوع جوایزی اهداء خواهد شد.
🍀شعار امسال هفته محیط زیست
جهش تولید،حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران
@shamekhkhabar
3 ساعت پیش
مهار آتش سوزی مراتع ارتفاعات قره قیطان سرخس بعد از ده ساعت با تلاش همکاران یگان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان سرخس
@shamekhkhabar
3 ساعت پیش
مسابقه‌ی شعر، متن و دل‌نوشته
با موضوع محیط زیست و کرونا در تربت حیدریه

🍀شعار امسال هفته محیط زیست
جهش تولید،حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران

اداره‌ حفاظت محیط زیست تربت حیدریه به مناسبت هفته‌ محیط زیست با همکاری اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن‌های ادبی شهرستان برگزار می‌کند.


عموم همشهریان تربت حیدریه می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.

آثار در دو بخش کودک و نوجوان
(کمتر از پانزده سال)

و بزرگسال (بیشتر از پانزده سال) بررسی خواهد شد.

به پنج نفر از کودکان و نوجوانان

و پنج نفر از بزرگسالان

جوایز پانصد هزارریالی

اهدا خواهد شد.

🔹مهلت ارسال آثار تا:

سه‌شنبه ۲۰ خردادماه ۱۳۹۹


لطفاً نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره‌ی تماس خود را همراه متن ارسال بفرمایید.

آثار برگزیده در رسانه‌ها و فضای مجازی شهرستان منتشر می‌شود.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
پاسخگویی برخط مدیر کل حفاظت محیط زیست استان به مردم

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی صبح امروز در آستانه هفته محیط زیست از طریق سامانه سامد پاسخگوی سوالات و درخواست های مردمی بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی به مناسبت هفته محیط زیست و به دعوت مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و رسیدگی به شکایات استانداری صبح امروز در مرکز سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت حضور یافت و از طریق تلفن 111 به صورت مستقیم پاسخگوی سوالات جامعه هدف بود.

وی تصریح کرد: تماسهای مردمی از طریق سامانه سامد توسط اپراتورها در سیستم ثبت شده و بر اساس نوع درخواست ها و با توجه به اولویت درخواستهای رسیده بررسی و پاسخ داده شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خاطر نشان کرد:رسیدگی به شکایات و مشکلات ناشی از آلایندگی ها، امور استخدامی، تغییر کاربری ها و... عمده درخواست مخاطبان بود.

این مقام مسئول پس از حضور دو ساعته در مرکز سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت گفت: پاسخگویی، شفاف سازی خدمات و آگاهی بخشی به مخاطبان درراستای اجرای نظام نامه مدیریت ارتباطات مردمی در بستر سامد و تبیین اهداف دولت تدبیر و امید و در جهت تحقق مصادیق حقوق شهروندی و تاکیدات مقام عالی استان مبنی بر استمرار تعامل مردم و دولت است و از این راه فرصتی یکسان برای همه اقشار جامعه برای ارتباط مستقیم برقرار می شود.

وی همچنین اظهار کرد: پاسخگویی از طریق سامانه سامد بستری مناسب برای آگاهی و اطلاع از تنوع درخواست‌های مخاطبان حوزه حفاظت محیط زیست در بخش‌های مختلف محیط طبیعی، محیط انسانی و آموزش و پژوهش است و بررسی و تحلیل ارتباطات برقرارشده با مردم می‌تواند در برنامه ریزی ها و تصمیمات مدیریتی راهگشا باشد.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
در آستانه هفته محیط زیست:
افتتاح نخستین باشگاه پرنده نگری شرق کشور در مشهد /ثبت ملی منطقه طبیعی هفت حوض

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از افتتاح باشگاه پرنده‌نگری در منطقه هفت‌حوض مشهد و رونمایی از سند ملی منظر طبیعی این منطقه در استانه هفته محیط زیست خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی افزود: شب گذشته با حضور جمعی از مدیران استانی و شهری، نخستین باشگاه پرنده‌نگری شرق کشور به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی راه اندازی این در منطقه نمونه گردشگری هفت حوض درجنوب شرق مشهد آموزش و افزایش دانش عمومی با تأکید بر شناخت کودکان در حوزه پرنده نگری است گفت: با توجه به پتانسیل بالای استان و حضور پرنده شناسان متخصص بومی، این مرکز با تجهیزات تخصصی همچون تلسکوپ های مخصوص پرنده نگری، دوربین های مجهز چشمی و... به بهره برداری رسید و هم اکنون بیش از 80 گونه مختلف از پرندگان مختلف وحشی درسایت هفت حوض مشاهده و مشخصات آنها ثبت پایگاه داده های باشگاه شده اند.

این مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه هسته اصلی این باشگاه متشکل از متخصصان محیط زیست، اساتید دانشگاه و فعالان محیط زیست در زمینه مرتبط با موضوع است و در آینده نزدیک عضو گیری این باشگاه گسترش خواهد یافت گفت: کتابچه های راهنمای پرنده نگری و دیگر منابع علمی لازم برای گروه های مختلف سنی دراین باشگاه موجود است و در آینده نزدیک در بوستان های اصلی کلانشهر مشهد مقدس همچون بوستان ملت و وکیل آباد نیز کیوسکهای مخصوص پرنده نگری با حضور تیم های آموزشی مستقر خواهند شد تا گونه های مختلف پرندگان در زیستگاه های شهری را به علاقمندان در رده های مختلف سنی معرفی کنند.

مدیرعامل منطقه ملی نمونه گردشگری هفت‌حوض نیز دراین مراسم گفت: رونمایی از سند ابلاغی منظر طبیعی هفت‌حوض به‌عنوان اثر طبیعی ملی اتفاقی بسیار مبارک است، زیرا محدوده و حریم شهر مشهد فاقد اثر طبیعی ملی بود و این سند به‌عنوان اولین اثر طبیعی ملی در شهر مشهد رونمایی شده است.

مهدی زارعی با بیان اینکه ثبت ملی منطقه هفت‌حوض به‌طور قطع در ورود طبیعتگردان به این منطقه گردشگری تأثیر به‌سزایی خواهد داشت، تصریح کرد: با این اقدام علاوه بر اینکه علاقمندان بسیاری این منطقه را خواهند شناخت، با ثبت ملی منطقه هفت‌حوض، این منطقه بکر از دست‌اندازی سودجویان حفظ خواهد شد.

مدیرعامل شرکت و منطقه ملی نمونه گردشگری هفت‌حوض ادامه داد: عملیات ایده‌پردازی این مجموعه از بهمن پارسال آغاز شد و خوشبختانه در فاصله کمی با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان، سایت پرنده‌نگری آماده بهره‌برداری شد.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
در آستانه هفته محیط زیست:
افتتاح نخستین باشگاه پرنده نگری شرق کشور در مشهد /ثبت ملی منطقه طبیعی هفت حوض
@shamekhkhabar
1 روز پیش
کشف ۲۵ قطعه جوجه مینا از صیاد پرندگان وحشی در کلات

مامورین اجرایی یگان حفاظت محیط زیست کلات با همکاری نیروی انتظامی بعد از دریافت نیابت قضایی در بازرسی از منزل یک متخلف شکار و صید، ۲۵ قطعه جوجه مینای وحشی را کشف و ضبط کردند.

متخلف بعد از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
در آستانه هفته محیط زیست
ارتباط مستقیم شهروندان با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان برقرار خواهد شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، در آستانه هفته محیط زیست، مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از طریق سامانه سامد استان، به صورت مستقیم به سوالات و درخواست های مردمی پاسخ خواهد داد.

شهروندان و هم استانی های عزیز می توانند از طریق تماس با تلفن 111 فردا دوشنبه 12 خرداد ماه ساعت 9 الی 11 با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و نیز مدیران کل جهاد کشاورزی و صنعت،معدن و تجارت استان به صورت برخط طرح سوال فرمایند و موارد و مشکلات مورد نظر خود را در حوزه مربوطه به صورت مستقیم با مدیران کل مطرح کنند.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
در آستانه هفته محیط زیست،

آغاز اجرای طرح کهاب در هفت جایگاه عرضه سوخت مشهد

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از آغاز اجرای عملیاتی طرح کهاب در هفت جایگاه عرضه سوخت در مشهد در آستانه هفته محیط زیست خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی اظهار داشت : ساعتی پیش ، طی مراسمی طرح كاهش،هدايت،انتقال و بازیافت بخارات بنزین در هفت جایگاه عرضه سوخت در مشهد رسماً به مرحله اجرا رسید.

وی درمراسم آغازین اجرای طرح کهاب در جایگاه شماره 171 عرضه سوخت سعد آباد مشهد، ضمن اینکه هدف اصلی طرح کهاب را صرفه‌جویی اقتصادی در سوخت و کاهش از دست رفتن بخار بنزین در مراحل سوخت گیری و نیز جلوگیری از آثار نامطلوب آلاینده‌های زیست محیطی در محیط اعلام کرد، گفت: نصب این سیستم در جایگاه‌های سوخت موجب پالایش و مدیریت مصرف بنزین به صورت بهینه، جلوگیری از هدر رفت سوخت، افزایش بهره وری و حفاظت مطلوبتر از هوای کلانشهر مشهد مقدس خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در کلانشهر مشهد 56 جایگاه عرضه فراورده های سوختی درحال فعالیت هستند و روزانه بیش از 3 میلیون لیتر بنزین در بخش حمل و نقل مشهد مصرف می شود گفت: در هفته محیط زیست هفت جایگاه در کلانشهر مشهد به طرح کهاب مجهز می شوند و تا پایان ماه جاری نیز این رقم به 15 جایگاه افزایش خواهد یافت.

همتی همچنین ضمن اشاره به اینکه با اجرای این طرح به ازای هر متر مکعب بخار اشباع، 1.5 لیتر بنزین استحضال می شود گفت:پیش بینی می شود با اجرای کامل طرح در تمامی جایگاه های عرضه سوخت در کلانشهر مشهد تا میزان چهار میلیون لیتر سوخت در سال صرفه جویی شود ضمن اینکه حرکت به سمت سیاستهای بهینه سازی مصرف یک تکلیف قانونی دربرنامه ششم توسعه است و اجرای این طرح همچون توزیع بنزین یورو چهار در مشهد مقدس در رفع مضلات آلودگی هوای شهر بسیار مفید خواهد بود.


مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه خراسان رضوی نیز درادامه طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به اینکه هر جایگاه برای اجرای طرح کهاب حدود 3 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد و بازگشت این سرمایه نیز سالها زمان نیاز خواهد داشت ، امتیاز اصلی اجرای این طرح را حفظ سلامت هوای شهر و بهینه سازی مصرف سوخت عنوان کرد.


علی اصغر اصغری ضمن اشاره به اینکه هدف این طرح، جلوگیری از خارج شدن گاز در زمان تخلیه فرآورده، بازیافت دوباره و تبدیل آن به بنزین است ادامه داد:با توجه به حجم بالای بخار‌های بنزین در زمان تخلیه از نفتکش‌ها به مخازن و نازل ها، طرح کهاب با رویکرد حفظ منافع و سرمایه زیرزمینی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی در جایگاه‌های سوخت با حمایت بخش خصوصی اجرا می‌شود.

گفتنی است همزمان با آغاز به کار طرح کهاب در جایگاه شماره 171 سعد آباد ، هفت جایگاه عرضه سوخت دیگر مشتمل بر : 146منتظر القائم ، 134 صبا، 143 آریا ،173 اندیشه،101 شهمیری، و ابریشمی نیز در کلانشهر مشهد اجرای این طرح را آغاز کردند.

@shamekhkhabar
2 روز پیش
#بزمجه_بیابانی
خرداد ماه ۹۹
منطقه‌ شکار ممنوع بزمای شهرستان زاوه
عکس از :مرتضی رجبی مقدم
@shamekhkhabar
3 روز پیش
یک بهله جوجه پرنده شکاری سارگپه پس از تیمار و نگهداری توسط یک خانواده دوستدار طبیعت تحویل اداره محیط زیست درگز شد .
این پرنده پس از اطمینان از سلامت در طبیعت رهاسازی خواهد شد .
@shamekhkhabar
3 روز پیش
رکوردی جدید از حضور پلنگ ایرانی در خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ،از مشاهده و ثبت حضور پلنگ ایرانی در منطقه شکار ممنوع کلیلاق خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، تورج همتی با اعلام این خبر گفت:پس از سالها ادعای حضور پلنگ در منطقه شکارممنوع کلیلاق ، سرانجام کادر دوربین همیاران محیط زیست فریمان،حضور پلنگ ایرانی را در این منطقه به ثبت رسانید.

وی ادامه داد: درپی اقدامات مطلوب حفاظتی در منطقه شکارممنوع کلیلاق و افزایش ضریب امنیتی این زیستگاه،به تازگی یک قلاده پلنگ ایرانی به همراه دو توله اش در منطقه مشاهده و حضورشان مستند سازی شد تا خبری خوش برای محیط بانان پرتلاش منطقه و دوستداران طبیعت باشد.

این مقام مسئول افزود: حضور این گونه ارزشمند حیات وحش کشور، نشانه محکمی از غنای تنوع زیستی حاکم درمنطقه و شرایط مطلوب زیستگاهی است و بی شک تلاش محیط بانان و دوستداران محیط زیست برای استمرار این شرایط مناسب بطور مستمر ادامه خواهد داشت.

همتی ادامه داد: پلنگ ایرانی با نام علمی panthera pardus پیش از این نیز با آثار به جا مانده و بنا به ادعای محیط بانان ،دامداران و جوامع محلی در منطقه مشاهده شده بود ولیکن این موضوع اولین ثبت تصویر و مستند سازی از حضور پلنگ ایرانی در منطقه شکارممنوع کلیلاق در شهرستان فریمان محسوب می شود.

وی ضمن اشاره به اینکه منطقه شکار ممنوع کلیلاق به وسعت 41 هزار و 73 هکتار در حوزه سه شهرستان فریمان، زاوه و تربت جام قرار دارد تصریح کرد: حضور گونه های ارزشمندی همچون پلنگ، قوچ و میش وحشی ، کل و بز و نیز تراکم پوشش گیاهی ازدرختان کهنسال ارس، گواهی بر پتانسیلهای غنی درمنطقه است که مأمنی برای زیست ذخایر ارزشمند ژنتیکی و تنوع مطلوب زیستی به شمار می رود.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
اثری از خشک‌سالی در محیط‌های طبیعی و حیات وحش خراسان‌رضوی نیست

رئیس اداره محیط طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: امسال اثری از خشک‌سالی در محیط‌های طبیعی و حیات وحش استان نداریم.
شهرآرانیوز، حسن خواجوی با بیان این مطلب تشریح کرد: خراسان رضوی ۴۱ منطقه تحت مدیریت دارد که از این مناطق، ۲۸ منطقه حفاظت‌شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است و مساحت مجموعشان بیش از ۶/۲۱ درصد مساحت استان را دربرمی‌گیرد.
او افزود: امسال وضعیت این مناطق در مقایسه با سال گذشته و دست‌کم ۲۰ سال گذشته که خشک‌سالی بر شرق کشور و حتی کل کشور حاکم بوده، از نظر منابع آبی و پوشش گیاهی مناسب است. به‌طوری که از نظر پراکنش بارندگی‌ها، وضعیت زیستگاه‌ها در مقایسه با سال‌های قبل خیلی مساعد شده است.
رئیس اداره محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان بیان کرد: منابع آبی که از مدت‌ها قبل خشک شده بودند، اکنون پُر آب شده‌اند و احتیاجات آب و علوفه حیات وحش را تأمین می‌کنند و نیاز به تأمین علوفه مازاد در سال جاری نیست.
خواجوی یادآوری کرد: به جز کانون‌های گردوغبار و بحرانی که این‌طور زیستگاه‌ها در استان کم و محدود هستند، خوشبختانه امسال از نظر خشک‌سالی اثری در محیط‌های طبیعی و حیات وحش استان نمی‌بینیم.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
گوشه ای از #تنوع_زیستی
#پناهگاه_حیات_وحش_حیدری

مجتبی خالقی پور
@shamekhkhabar
4 روز پیش
کشف سه بهله پرنده شکاری در زاوه

رئیس حفاظت محیط زیست زاوه گفت:طی دریافت خبری از جانب دوستداران محیط زیست در شهرستان مبنی بر وجود تعدادی پرنده شکاری در خانه های روستایی، مأموران یگان حفاظت محیط زیست زاوه بلافاصله وارد عمل شده و بعد از بررسی نامحسوس و یقین از صحت گزارش، موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری و حکم بازدید و بازرسی از منزل را دریافت کردند.

بهروز ذاکری افزود: مأموران یگان حفاظت محیط زیست با همراهی عوامل پلیس اطلاعات شهرستان به روستای مورد نظر عزیمت و پس از بازدید از دو منزل شخصی، ۳ بهله جوجه سارگپه کشف و ضبط کردند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد ۲ بهله آنها به علت عدم شناخت و توانایی در جمع آوری و دوری از آشیانه تلف شده بودند گفت:در این راستا برای متخلفین پرونده قضایی تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی پس از تشکیل پرونده به مجموعه قضایی شهرستان معرفی شدند.

وی با اشاره به اینکه در فصل زادو ولد حیات وحش اکثر، متاسفانه شاهد شکار و صید پرندگان وحشی از سوی متجاوزان به طبیعت هستیم گفت: از تمامی طبیعت دوستان در شهرستان زاوه تقاضا می شود در صورت مشاهده هر گونه تخلف محیط زیستی با شماره تماس های ۳۸۶۳۵۵۵ در شهرستان و ۱۵۴۰ در استان تماس و مراتب را گزارش دهند.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
کشف سه بهله پرنده شکاری در زاوه/ بی‌توجهی متخلفان، موجب حذف دو بهله سارگپه از چرخه طبیعت شد.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
محموله کبکی که به مقصد نرسید

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد از دستگیری یک قاچاقچی پرنده وحشی در این شهرستان خبرداد.

مرتضی شیرزور گفت :این متخلف هنگام جابجایی 48 قطعه کبک، توسط مأمورین کلانتری پایانه مسافربری امام رضا علیه السلام دستگیر شد.

وی افزود: پس از حضور مامورین یگان حفاظت محیط زیست به محل و در بررسی های صورت گرفته مشخص شد کبک های مکشوفه وحشی بوده و متخلف آنها را از کرمانشاه خریداری و قصد انتقالشان به خراسان شمالی با هدف جوجه کشی داشته است.

متخلف پس از تکمیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شد.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
گزارش صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی از اجرای طرح بیابان زدایی در پناهگاه حیات وحش شیر احمد سبزوار
@shamekhkhabar
4 روز پیش
پرندگان مهاجر میهمان طبیعت خراسان رضوی شدند

مشهد- ایرنا- پرندگان مهاجر بهار هر سال برای استفاده از خوان نعمت طبیعی خراسان رضوی به این نقطه از جهان مهاجرت می‌کنند زیرا شرایط میزبانی از این پرندگان با ظرفیتهای مثال‌زدنی در محیط زیست این استان به خوبی فراهم شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: همه ساله در شروع فصل بهار پرندگان مهاجر برای جوجه آوری به این استان مهاجرت می‌کنند و این تعدد و تنوع مهاجرت موجب خاص بودن جایگاه خراسان رضوی در حوزه میزبانی از این پرندگان شده است.
تورج همتی افزود: از جمله پرندگان مهاجری که به این استان سفر می‌کنند می‌توان به سبزقبا، زنبورخوار اروپایی، زرد پره سرسرخ، سار صورتی، پرستوها و بادخورک‌ها اشاره کرد که بعد از سپری شدن فصل زادآوری به تدریج در اواخر تابستان و اوایل پاییز استان را ترک می‌کنند.
ادامه این گزارش را از لینک زیر دنبال کنید:
www.irna.ir/news/83797045/
@shamekhkhabar
5 روز پیش
کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از کشف 15 جوجه پرنده شکاری از متخلفان شکار و صید در استان طی یک هفته گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تورج همتی اظهار داشت: مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان در سه شهرستان موفق به کشف و ضبط 15 پرنده شکاری ارزشمند شدند.
وی در توضیح این خبر گفت: مأموران یگان در شهرستان بجستان پس از چند روز پایش و رصد اطلاعاتی، موفق به کشف 9 جوجه دلیجه از پرندگان ارزشمند شکاری با همکاری پلیس اطلاعات از منزل یک متخلف شکار و صید دراین شهرستان شدند.

این مقام ضمن اشاره به اینکه بدلیل شرایط نامناسب نگهداری این پرندگان وحشی در منزل، یک بهله دلیجه از این گروه تلف شده بود گفت:متخلفین که به قصد فروش این جوجه ها در شهرهای جنوبی کشور نسبت به زنده گیری و نگهداری غیر مجاز این پرندگان اقدام میکردند با اقدام به موقع مآموران یگان تحویل قانون شدند.

وی افزود: شش بهله عقاب نیز طی هفته اخیر از متخلفان و قاچاقچیان پرندگان شکاری در شهرستانهای سبزوار و تربت حیدریه کشف و ضبط شده است که چهار بهله آن نابالغ بوده است.

همتی تصریح کرد: طبق ماده 10 قانون شکار و صید حمل عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی، زنده، کشته و یا اجزای آن بدون کسب پروانه یا مجوز ممنوع است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، ضرر و زیان وارده به محیط زیست از سوی دستگیر شدگان با موضوع شکار پرندگان شکاری طی یک هفته اخیر را مبلغ 4 میلیارد و پانصد میلیون ریال عنوان کرد و گفت: متخلفان باید مبلغ یاد شده را به حساب خزانه واریز کنند.
@shamekhkhabar
6 روز پیش
مأمورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان فریمان در حین گشت وکنترل و پایش منطقه شکارممنوع کلیلاق، به حضور یک دستگاه کامیون در حاشیه یکی از رودخانه های داخل منطقه مشکوک و پس از بررسی متوجه شدند که گروهی سودجو از تعطیلی ایام و به گمان عدم حضور مأمورین برای قطع درختان بدون اخذ مجوازات لازم و هماهنگی با ارگان های مربوطه اقدام کرده اند.

این اقدام افراد سودجو برای اقدامات قانونی و معرفی به مراجع قضایی در محل توسط مأمورین یگان این اداره صورتجلسه شد.
@shamekhkhabar
1 هفته پیش
بازدید سرزده فرماندار فریمان از مرکز اداره و ساختمان نیمه تمام پروژه مرکز تحقیقات زیست محیطی این شهرستان

فرماندار و ریاست اطلاعات شهرستان فریمان به صورت سرزده از مرکز تحقیقات زیست محیطی با هدف بررسی روند پیشرفت پروژه احداث بازدید کردند. و برای تکمیل عملیات عمرانی ساختمان قول مساعدت دادند. همچنین نحوه خدمت پرسنل در اجرای دستورالعمل پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا مورد بررسی قرار گرفت.
@shamekhkhabar
1 هفته پیش
کشف دو بهله سارگپه در شهرستان سبزوار

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سبزوار گزارش داد: صبح امروز پس از اطلاع از نگهداری غیر مجاز حیات وحش در یک منزل مسکونی در سبزوار مامورین یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان با همکاری پلیس امنیت عمومی و فرماندهی انتظامی مطابق دستور دادستان عمومی و انقلاب سبزوار به محل عزیمت کرده و دو بهله سارگپه را از منزل این متخلف شکار و صید ضبط کردند.
@shamekhkhabar
1 هفته پیش
دریافت سروش پلاس