محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


☘نهم ربیع‌الاول،
سالروز آغاز امامت و ولایت حضرت ولی عصر، مهدی موعود (عج)
بر تمام شیفتگان آن حضرت مبارک
@shamekhkhabar
2 ساعت پیش
🏴عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست. بلکه زیاد در کار خدا اندیشیدن است.
شهادت امام حسن عسکری (ع) به پیشگاه حضرت ولیعصر و شیعیان راستینش تسلیت
@shamekhkhabar
1 روز پیش
درگذشت محیط بان محمد رستمی در اثرابتلا به ویروس کرونا پس از چند هفته تحمل بیماری ،اندوهی سنگین و غمی بس گران است .محیط بانی فداکار که سالها در طبیعت استان بوشهر و شهرستان گناوه ،با تعصب تلاش کرد که زحمات و کوشش وی در راه حفاظت از طبیعت بوشهر هرگز فراموش نخواهد شد
روحش شاد...
@shamekhkhabar
1 روز پیش
هوای مشهد سالم شد
مشهد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: میانگین شاخص کیفیت هوای کلانشهر مشهد پس از چهار روز پیاپی ماندگاری آلاینده ها و وضعیت هشدار با کاهش حجم آلاینده ها امروز سوم آبان ماه در وضعیت سالم قرار گرفت.
تورج همتی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: کیفیت کنونی هوای مشهد با میانگین۸۷ ای.کیو.آی نشانگر وضعیت سالم است.
وی ادامه داد: شاخص کیفیت هوای این کلانشهر هم اینک تنها در منطقه چمن نشانگر وضعیت هشدار و شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: وضعیت در ۲۲ منطقه دیگر مجهز به ایستگاه سنجش کیفیت هوا در کلانشهر ۳۲۸ کیلومترمربعی مشهد "سالم" است.
وی افزود: در چنین شرایطی شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری نقش موثر خود را در بهبود وضعیت هوا ایفا کنند.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی نشانگر وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.
شهروندان مشهدی پارسال ۴۰ روز هوای پاک، ۲۶۶ روز هوای سالم، ۵۷ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۲ روز نیز هوای ناسالم برای تمامی گروه ها تنفس کردند.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
دیدار محیط بانان پناهگاه حیات وحش حیدری با پرسنل کلانتری کلاته محمد جان و تبریک هفته نیروی انتظامی به حافظان نظم و امنیت
@shamekhkhabar
2 روز پیش
دستگیری متخلفین و جستجوگران اشیای تاریخی توسط محیط بانان پناهگاه حیات وحش حیدری در محدوده پناهگاه .این متخلفین به همراه ابزار حفاری تحویل کلانتری کلاته محمد جان شدند .
@shamekhkhabar
2 روز پیش
مار پلنگی
پناهگاه حیات وحش حیدری
عکس از:مجتبی خالقی پور
@shamekhkhabar
2 روز پیش
آهو ماده
پناهگاه حیات وحش شیراحمد
عکس از: سعید داوری
@shamekhkhabar
2 روز پیش
یک شکارچی به جرم"شروع به شکار" در رضویه دستگیر شد

رئیس حفاظت محیط زیست مشهد گفت: یک متخلف به جرم" شروع به شکار" جانواران وحشی درمنطقه آزاد بخش رضویه مشهد دستگیر شد.

مرتضی شیرزور ادامه داد: متهم بعداز چندساعت پیاده روی، دوربین کشی و کمین قبل از اینکه حیوانی راشکار کند، دستگیر و از وی یک قبضه اسلحه شکاری تک لول کالیبر 12 بهمراه 20 تیرفشنگ و یک دستگاه دوربین چشمی کشف و توقیف شد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
شکارچی دو رأس قوچ وحشی در مشهد به قانون سپرده شد

رئیس حفاظت محیط زیست مشهد گفت: شکارچی دو راس قوچ وحشی درمنطقه حفاظت شده همجوار با مشهد دستگیر شد.

مرتضی شیرزور افزود: متخلف لاشه حیوان را به قصد فروش گوشت به منزل خود منتقل کرده بود که پس‌از چند روز تحقیق و بررسی میدانی و پس از دریافت نیابت قضایی و بازرسی منزل متهم، اجزاء دوراس قوچ وحشی کشف شد.

متخلفین پس‌از تکمیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شدند.

شیرزور از همکاری همیاران ودوست داران محیط زیست تشکر وقدردانی کرد و افزود: چنانچه طبیعت دوستان درصورت مشاهده هر گونه تخلف زیست محیطی مراتب را از طریق شمار تلفن 05138584900 اطلاع رسانی کنند، بامتخلفین و متجاوزین محیط زیست برخوردقانونی خواهد شد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
صیاد توله گراز ها در مشهد به دام افتاد

رئیس حفاظت محیط زیست مشهد گفت:فردی که دو توله گراز را زنده گیری کرده بود دستگیر شد.

مرتضی شیرزور افزود:متخلف توله گراز ها را در یکی از واحدهای صنعتی شهرستان نگهداری می‌کرد که با کسب نیابت قضایی و صدور مجوز ورود و بازرسی واحد صنعتی این دوتوله گراز راکه درشرایطی بسیارنامناسبی نگهداری می شدند کشف و ضبط شدند.
متخلف پس از تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
عامل اتلاف یک قلاده کفتار در مشهد دستگیر شد

مرتضی شیرزور رئیس اداره حفاظت محیط زیست مشهد گفت : مامورین یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان باتوجه به گشت‌های مستمر و مداوم درسطح حوزه استحفاظی شهرستان موفق به دستگیری چوپان متخلفی شدند که در بخش احمدآباد مشهد با استفاده از سگهای گله، چوب و سنگ یک قلاده کفتار را تلف کرده بود.

متخلف پس از شناسایی و تنظیم پرونده دستگیر و به مرجع قضایی هدایت شد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
غروب خورشید
منطقه حفاظت شده رییسی
عکس از:علی اکبرجعفری
@shamekhkhabar
2 روز پیش
تحویل یک قلاده زرده بر به محیط زیست رشتخوار

یک دوستدار محیط زیست یک قلاده زرده بر را تحویل اداره محیط زیست رشتخوار داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان رضوی، جواد گلچین سرپرست اداره محیط زیست رشتخوار گفت: این حیوان که در انبار متعلق به این فرد پنهان شده بود، پس از تحویل به اداره محیط زیست، با تایید شبکه دامپزشکی شهرستان مبنی بر سلامت حیوان، رهاسازی شد.

زرده بر معروف به پلنگ موش از خانواده راسوها است و زیستگاه این حیوان مناطق استپی، بیابانی و اراضی باز است.

رنگ زرده بر مشكی و در نواحی سر و پشت آن دو لكه زرد وجود دارد.

این گونه از جوندگان كوچك تغذیه می كند و اندازه آن 25 تا 27 سانتی متر و طول دم آن 12 تا 20 سانتیمتر است.

@shamekhkhabar
2 روز پیش
تحویل یک بهله پرنده شکاری مصدوم توسط یک دوستدار طبیعت به اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه
@shamekhkhabar
3 روز پیش
پژمانفر در بازدید از پارک طبیعت پردیسان:

هرگز از مواضع محیط زیستی کوتاه نخواهیم آمد/مشکلات پارک ملی طبیعت پردیسان در مجلس پیگیری خواهد شد

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در بازدید از پارک طبیعت پردیسان با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست خط قرمز است و نباید از مواضع آن کوتاه آمد گفت:جایگاه حساس حاکمیتی و نظارتی محیط زیست می‌تواند در قالب ماموریت‌های ایجابی و سلبی سازمانی اش، خطرات مسیر توسعه را کاهش و مدیریت کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، نصرالله پژمان فر با اشاره به اینکه با هرگونه تصرفات و تعرضات به طبیعت به جد مقابله خواهیم کرد، گفت:اکوسیستم‌های طبیعی و حیات جاری در طبیعت به عنوان سرمایه های ارزشمند کشور نیازمند توجه و نگهداری برای نسل آتی است و این موضوع اهمیت حفاظت را دوچندان می‌کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ضمن گلایه از برخی طرح های توسعه ای مغایر با اصول حفاظت محیط زیست، برای حمایت همه جانبه از طبیعت و محیط زیست استان اعلام آمادگی کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه با مروری بر تاریخچه ایجاد و توسعه کمربند سبز و معرفی اقدامات زیر ساختی در پارک طبیعت پردیسان، از چالش‌های محیط زیستی در خصوص حفظ و نگهداری این تنفسگاه حساس در کلانشهر مشهد مقدس سخن گفت.

تورج همتی افزود:سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس بند ظ ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه، پروژه توسعه زون تفرجگاهی پارک طبیعت پردیسان را به بخش خصوصی دارای صلاحیت، واگذار خواهد کرد.

این مقام مسئول در ادامه ضمن اینکه حمایت رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از تخصیص عوارض آلایندگی به محیط زیست را خواستار شد، به ضرورت تعریف طرحهایی برای تقویت تنفسگاه های مشهد مقدس به عنوان بزرگترین کلانشهر زائر پذیر اشاره کرد و گفت: به عنوان دستگاه ناظر و برای حفظ منابع ارزشمند طبیعی، اجازه هیچ گونه تغییر کاربری در عرصه پارک پردیسان و دیگر عرصه‌های طبیعی تحت مدیریت محیط زیست را نخواهیم داد.

وی در ادامه به مباحثی همچون معافیت از هزینه های دادرسی در خصوص دادخواستهای محیط زیستی، تخصیص اعتبارات ملی برای ادامه روند مدیریت و نگهداری از فضای سبز پارک، تسهیل در اجرای پروژه انتقال پساب از شهرک صنعتی طوس به این پارک با هدف آبیاری فضای سبز و همسو سازی سایر دستگاه‌های اجرایی استان برای انتقال نمایندگی مالکیت عرصهٔ یاد شده به حفاظت محیط زیست استان اشاره کرد و خواستار طرح مباحث در کمیسیون اصل نود و پیگیری در مجلس شورای اسلامی شد.

مرتضی مرجانی مدیر اداره کمربند فضای سبز شهرداری مشهد نیز در ادامه مطلب ضمن اشاره به اینکه اختصاص وسعت ۳۲۰۰ هکتاری در حومه شهر مشهد به فضای سبز ، به معرفی طرح تفصیلی توسعه این کمربند و معضلات و موانع اجرای طرح پرداخت.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در بازدید از پارک طبیعت پردیسان با اشاره به اینکه حفظ محیط زیست خط قرمز است و نباید از مواضع آن کوتاه آمد گفت:جایگاه حساس حاکمیتی و نظارتی محیط زیست می‌تواند در قالب ماموریت‌های ایجابی و سلبی سازمانی اش، خطرات مسیر توسعه را کاهش و مدیریت کند.

@shamekhkhabar
3 روز پیش
پژمانفر در بازدید از پارک طبیعت پردیسان:

هرگز از مواضع محیط زیستی کوتاه نخواهیم آمد/مشکلات پارک ملی طبیعت پردیسان در مجلس پیگیری خواهد شد
@shamekhkhabar
3 روز پیش
کویر نمک
منطقه بجستان
عکس از:مجتبی رضانژاد
@shamekhkhabar
3 روز پیش
تحویل یک بهله عقاب طلایی توسط یکی از دوستداران محیط زیست و حیات وحش شهرستان زاوه

آقای بهادری از علاقه مندان حیات وحش با دیدن یک عقاب طلایی که شرایط نامناسبی داشت و قادر به پرواز نبود، بلافاصله با اداره محیط زیست شهرستان زاوه تماس گرفت و پرنده توسط پرسنل یگان شهرستان به محل تیمار پرندگان در اداره منتقل شد تا پس از تیمار و بازگشت کامل سلامتی در زیستگاه خود رهاسازی شود.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
کارگاه آموزشی مجازی "تجارت کربن" برگزار شد

رئیس آموزش و مشارکت مردمی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: دومین کارگاه آموزشی مجازی با موضوع "تجارت کربن و نقش آن در کاهش اثرات تغییر اقلیم" با همکاری مشاوران جوان ، شبکه سمن های محیط زیستی این استان و تدریس هادی معماریان، رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر و عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند، به مدت 2 ساعت و به صورت برخط برگزار شد.

محمد مهدی توکلی افزود: این رویداد با ثبت نام و استقبال جمعی از اعضا سازمان های مردم نهاد و فعالان عرصه محیط زیست و کارکنان ادارات کل حفاظت محیط زیست از ١٠ استان (خراسان رضوی – کرمان – البرز – اصفهان – گلستان – تهران - خراسان جنوبی - بوشهر - فارس - خراسان شمالی ) برگزار شد.

وی افزود: در این کارگاه به تعاریف انتشار و تجارت کربن، تاریخچه تجارت کربن، روش ها و قوانین کنترل انتشارات، ابزارهای عمومی کنترل آلودگی، مزایای ایجاد بازار، تعیین جرایم عدم اجرای تعهدات، چالش های راه اندازی بازار انتشار کربن در ایران و نقش سمن های محیط زیستی و... پرداخته شد.

وی ادامه داد: پس از هماهنگی های انجام شده با سمن ها و نیز اطلاع رسانی های انجام شده توسط شبکه تشکل ها و مشاوران جوان، کارگاه راس ساعت 20:00 آغاز شد و در آغاز وبینار حمید طراوتی رئیس شبکه سمن های محیط زیستی استان ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان، اهداف برگزاری این کارگاه ها و ماهیت و کارکرد آن را برای مخاطبین شرح داد و همچنین بر استمرار برگزاری اینگونه برنامه های آموزشی و استفاده موثر و بهینه از امکانات اینترنتی تاکید کرد.

پس از ارائه مباحث توسط مدرس دوره هادی معماریان، پرسش و پاسخ و هم اندیشی با مشارکت شرکت کنندگان انجام شد.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
رئیس حفاظت محیط زیست تربت جام درملاقات با رئیس دادگاه عمومی شهرستان صالح آباد از سرعت عمل ، دقت بالا و صدور احکام بازدارنده دادگاه عمومی صالح آباد در پرونده های حوزه محیط زیست تجلیل کرد.

جواد دامن پاک در این ملاقات که در محل دادگاه عمومی شهر صالح آباد صورت گرفت ، ضمن ارائه گزارشی از ظرفیتها و پتانسیل های شهرستان در حوزه تنوع زیستی و نیز اقدامات اداره حفاظت محیط زیست در شهرستان صالح آباددر بخشهای مختلف ، از سرعت عمل ، دقت بالا و صدور احکام بازدارنده رئیس دادگاه عمومی صالح آباد به ویژه در پروند ه های حیوان آزاری و اعمال مجازاتهای جایگزین حبس و استفاده از محکومین در انجام خدمات رایگان زیست محیطی تقدیر و تشکر کرد.

در این جلسه ریاست دادگاه عمومی بخش صالح آباد ضمن اعلام حمایت قاطع از فعالیتها واقدامات اداره حفاظت محیط زیست تربت جام در حوزه شهرستان صالح آباد ، بر استقرار هر چه سریعتر اداره و یا نمایندگی اداره محیط زیست در شهرستان صالح آباد با توجه به بعد مسافت ، قرار گرفتن منطقه حفاظت شده جنگلی باغ کشمیر و منطقه شکارو تیراندازی ممنوع مرزی هریرود در این شهرستان ، تاکید و نظارت بیشتر اداره حفاظت محیط زیست در موضوع مدیریت پسماندها در شهرستان صالح آباد را خواستار شد .
@shamekhkhabar
3 روز پیش
هوای مشهد برای سومین روز پیاپی آلوده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: میانگین شاخص کیفیت هوای کلانشهر مشهد در نخستین روز آبان ماه با تداوم ماندگاری آلاینده ها برای سومین روز متوالی در وضعیت هشدار قرار دارد.
تورج همتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کیفیت کنونی هوای مشهد با میانگین ۱۰۳ ای.کیو.آی هشدار دهنده است گرچه در مقایسه با دو روز گذشته این شاخص کاهش داشته اما همچنان هوای شهر آلوده است.
وی ادامه داد: شاخص کیفیت هوای این کلانشهر هم اینک در مناطق شهید مفتح، خاقانی، شهید کریمی، امامیه، شهر، چمن، شهید آوینی و الهیه نشانگر وضعیت هشدار و شرایط ناسالم برای گروههای حساس است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: وضعیت در ۱۵ منطقه دیگر مجهز به ایستگاه سنجش کیفیت هوا در کلانشهر ۳۲۸ کیلومترمربعی مشهد "سالم" است.
وی افزود: در چنین شرایطی شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری نقش موثر خود را در بهبود وضعیت هوا ایفا کنند.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی نشانگر وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می دهد.
شهروندان مشهدی پارسال ۴۰ روز هوای پاک، ۲۶۶ روز هوای سالم، ۵۷ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۲ روز نیز هوای ناسالم برای تمامی گروه ها تنفس کردند.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
دریافت سروش پلاس