محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


به نقل از رئیس حفاظت محیط زیست کلات، همزمان با شروع فصل برداشت برنج در این شهرستان کلات و فعالیت فصلی کارخانه های شالیکوبی، پایش این کارخانه ها در دستور کار اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کلات قرار گرفت و بر این اساس 15 کارخانه فعال پایش شد.

تذکرات لازم در خصوص آلودگی های زیست محیطی نظیر آلایندگی هوا و انتشار گرد و غبار ناشی از فعالیت برخی از کارخانه های شالیکوبی به واحدهای آلاینده داده شد.
@shamekhkhabar
8 دقیقه پیش
۲۰ مهر ماه روز جهانی پرندگان مهاجر گرامی
@shamekhkhabar
18 ساعت پیش
تقدیر از فرمانده هنگ مرزی سرخس با اهدا لوح تقدیر مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی به مناسبت هفته ناجا
@shamekhkhabar
20 ساعت پیش
فراخوان جایزه دانشمند جوان (یونسکو- سال ۲۰۲۰)

یونسکو در هر سال با هدف تشویق دانشمندان جوان کشورهای در حال توسعه به تحقیق در خصوص مسائل مرتبط با ذخیره‌گاه‌های زیست کره و همچنین تبادل اطلاعات و تجربیات بین دانشمندان نسل جدید، جایزه‌ای را با عنوان دانشمند جوان انسان و کره مسکون اعلام می‌کند .

متقاضیان دریافت جایزه باید تا ۳۵سال سن داشته باشند و پروژه‌های بین بخشی مرتبط با ذخیره‌گاه‌های زیست¬کره را برای جایزه دانشمند جوان انسان و کره مسکون پیشنهاد دهند. این پروژه‌ها باید حداکثر تا مدت دو سال انجام شود. مبلغ این جایزه حدود ۵۰۰۰ دلار امریکا است.

متقاضیان می بایست در پروژه های خود به این نکته توجه داشته باشند که اجرای برنامه انسان و کره مسکون یونسکو تا سال ۲۰۲۵ بر اساس برنامه اقدام لیما و استراتژی این برنامه در جهت تحقق اهداف توسعه پایدار خواهد بود و همچنین چگونگی ارتباط پروژه با اقدامات پژوهشی لیما و اهداف توسعه پایدار را مشخص کنند .

داوطلبان واجد شرایط تا هشتم آذرماه سال جاری فرصت دارند تا فرم تکمیل¬‌شده و رزومه خود را به گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو – ایران به نشانی الکترونیکی زیر اعلام کنند:
irunesco@gmail.com.sc
@shamekhkhabar
21 ساعت پیش
به نقل از رئیس محیط زیست قوچان، با حضور کارشناسان بخش بیماریهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان، کارگاه آموزشی بیماریهای مشترک انسان و حیوان برای کارکنان و محیط بانان این شهرستان برگزار شد.
طی این کارگاه آشنایی با بیماریهای تب کریمه کنگو(CCHF)، هاری، شاربن و آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بطور مبسوط اموزش داده شد.
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
به نقل از رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور: مأموران یگان حفاظت محیط زیست نیشابور با همکاری پاسگاه انتظامی کلاته محمد جان ، سه غارتگر میراث فرهنگی را درمحدوده تاریخی پناهگاه حیات وحش حیدری دستگیر و از آنان 2 دستگاه فلز یاب کشف و ضبط کردند .
متخلفان بازداشت و به مراجع قضایی نیشابور هدایت شدند.
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
به مناسبت گرامیداشت هفته کودک ، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان درگز با همکاری کانون پرورشی فکری کودکان شهرستان، کارگاه آموزشی زیست محیطی ویژه کودکان در مقطع ابتدایی برگزار کرد که طی آن نقش کودکان در حفاظت و حراست از مواهب الهی ، مطرح شد.
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
به مناسبت هفته ملی کودک ، کودکان نیشابوری در فرهنگ سرای سیمرغ نیشابور گرد هم آمدند و با بازی های فکری و گروهی، ساخت و پرواز بادبادک های دست ساز، نقاشی و ... روز ملی کودک و محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری را گرامی داشتند .
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
شرایط فعلی باغ وحش مشهد، استخوان لای زخم است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: فعالیت باغ وحش مشهد با شرایط فعلی همانند استخوان لای زخم است و فعالیت این چنینی و خطرآفرینی برای گونه‌های جانوری را به هیچ وجه نمی‌پذیریم.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، تورج همتی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: اجرایی نکردن پروتکل‌های محیط زیست، تکمیل نشدن حلقه مدیریت زیست محیطی و خلاء‌هایی که در ارائه استاندارد‌ها و قوانین زیست محیطی در باغ وحش مشهد وجود دارد، عامل تلف شدن گونه‌های ارزشمند در این باغ وحش و نیز شنیدن اخبار ناخوشایند برای دوست داران محیط زیست شده است.


او ادامه داد: باغ وحش مشهد را مسئول تلف شدن هفت توله ببر در خرداد ماه امسال می‌دانیم و علت اصلی آن هم رعایت نکردن پروتکل‌های محیط زیست و قوانین اعلام شده به این مجموعه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: فعالیت باغ وحش مشهد با شرایط فعلی همانند استخوان لای زخم است و فعالیت این چنینی و خطرآفرینی برای گونه‌های جانوری را به هیچ وجه نمی‌پذیریم.

همتی افزود: باید ارکان مدیریتی باغ وحش تخصص گرا باشند و نیرو‌هایی که با مباحث باغ وحش و نگهداری از گونه‌ها سر و کار دارند اشراف کامل به اطلاعات فنی و تخصصی را داشته باشند و به کارگیری چنین نیرو‌هایی وظیفه مجموعه باغ وحش مشهد است.

او ادامه داد: حضور دامپزشکان دارای تجربه، متخصص و بدون هیچ گونه وابستگی به مجموعه باغ وحش شرط نخست برای تامین امنیت و حفاظت از گونه‌های جانوری موجود در باغ وحش مشهد است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به اینکه استناد ما برای علت تلف شدن گونه‌ها در مجموعه‌های باغ وحشی و نگهداری از حیوانات زیر نظر دامپزشک است، گفت: اعلام نظر دامپزشک نیز باید تخصصی، بر اساس اخلاق و اصول حرفه‌ای و نیز با رعایت استاندارد‌ها و کنترل تمامی شرایط نگهداری از گونه‌ها تا قبل از تلف شدن هر گونه انجام شود.

همتی با بیان اینکه اخذ پروانه فعالیت بهره برداری برای مجموعه باغ وحش مشهد با رعایت و اجرای استاندارد‌ها ممکن می‌شود، افزود: با اخذ پروانه فعالیت، اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی نیز امکان ارائه خدمات فنی و دامپزشکی به این مجموعه را دارد، در غیر این صورت همچنان شاهد اخبار ناخوشایند از این مجموعه خواهیم بود.

او تصریح کرد: ادامه فعالیت این مجموعه مستلزم حضور یک مدیر مجرب زیست محیطی، حضور دامپزشک مستقل و انجام اصلاحات محیط زیستی در باغ وحش مشهد است و در صورت اجرا نکردن این موارد تعطیلی باغ وحش مشهد قطعی است.
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
همزمان با هفته ملی کودک ،کودکان کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در شهرستان چناران با مبانی حفظ محیط زیست به زبان ساده آشنا شدند.
این برنامه درقالب طرح یکساعت با محیطبان انجام شد.
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
با حضور شبکه سمنهای محیط زیستی استان،
مشاوران جوان محیط زیست خراسان رضوی منصوب شدند
@shamekhkhabar
1 روز پیش
با حضور شبکه سمنهای محیط زیستی استان،
مشاوران جوان محیط زیست خراسان رضوی منصوب شدند

در سومین نشست ماهانه اعضای شبکه سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی خراسان رضوی با حضور مدیر کل و مسئولان حفاظت محیط زیست استان،ونمایندگان سمن های زیسن محیطی استان دو مشاور جوان مدیر کل منصوب شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، عصر امروز در سومین نشست ماهانه سمن های زیست محیطی و مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و به منظور اجرای مصوبات شورای اجتماعی کشور و ستاد ساماندهی جوانان استان، برای بهره گیری بیشتر از ظرفیت جوانان متعهد و متخصص، خانم الهه صدر بلوریان و آقای محمد فشایی به مدت شش ماه به عنوان مشاوران جوان مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی منصوب شدند.

تورج همتی ضمن اشاره به اینکه دو مشاور یاد شده از سوی شبکه سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی استان معرفی شده اند گفت: شرح وظایف مشاوران جوان درنشست پیشین هم اندیشی با اعضای شبکه سمن های زیست محیطی استان، طبق دستورالعمل مرتبط، مطرح و مصوب شده بود.

این مقام مسئول درادامه با ابراز خرسندی از ورود نهادهای اجتماعی به حل موضوعات تاثیر گذار در حوزه حفاظت محیط زیست استان همچون مسئله درازمدت آلودگی رودخانه کشف رود گفت: امروز بازخورد اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان های مردم نهاد در استان موجب شده است تا مشکلات و مسائل محیط زیست در کانون توجه دولت و شخص استاندار استان نیز قرار گیرد.

وی درخصوص نگرانی های سازمانهای مردم نهاد در خصوص صدور مجوزات شکار و صید در زیستگاه های استان اظهار داشت: موضوع شکار پایدار با لحاظ سیاست های سازمانی و بررسی ظرفیت مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان نیازمند بررسی و مطالعات دقیق تری برای تصمیم گیری است و چنانچه متخصصین حوزه حیات وحش در دانشگاه فردوسی مشهد، شبکه سازمانهای مردم نهاد و فعالین محیط زیست و نمایندگانی از شکارچیان قانونمدار دراین خصوص پیشنهادی دارند؛ موضوع را با توجه به ممنوعیت های مکانی و زمانی و ترویج و مدیریت شکار پایدار _به عنوان یکی از روش های مورد تأئید و موثر در دیگر کشور ها به منظور حفاظت از وحوش_ در نشستی مشترک با اداره نظارت بر امور حیات وحش استان به بحث و بررسی گذاشته و نتیجه تصمیمات را برای تصمیم گیری به حوزه معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تحویل دهند.

وی درادامه به راهکارهایی برای بهره مندی از پتانسیل های پژوهشی دانشگاه و مراکز آموزش عالی استان برای مدیریت موضوعات زیست محیطی نیز اشاره کرد و افزود:تلاش و حضور پر رنگ آحاد مختلف جامعه در بطن موضوعات زیست محیطی نشان از دغدغه مندی اقشار مختلفی است که با تمام توان درجهت فرهنگ سازی و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست تلاش می كنند و اولویت محیط زیست استان بهره مندی از ظرفیت های علمی و فرهنگی بومی برای الگو سازی و تدوین نقشه راه برای آینده محیط زیست استان است.

درادامه این نشست دستورالعمل اجرایی آئین نامه تشکل های مردم نهاد موضوع مصوبه هیآت ورزیران به منظور تبادل نظر برای تعیین راهکار اجرایی مطرح وبررسی شد.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
تقدیر از فرمانده انتظامي شهرستان سرخس به مناسبت هفته ناجا و اهدا لوح تقدیر مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی
@shamekhkhabar
1 روز پیش
در هفته کودک مبانی حفظ محیط زیست
به بازدید کنندگان خردسال موزه حیات وحش سبزوار آموزش داده شد و مسابقه نقاشی با موضوع کودک و محیط زیست برگزار شد.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
بازدید دانش آموزان مدرسه مهر آراء بردسکن از موزه حیات وحش شهرستان و ارائه آموزش محیط زیستی در قالب طرح یک ساعت با محیط بان.
در این بازدید دانش آموزان ضمن آشنایی با وظیفه یک محیط بان با مشکلات حوزه محیط زیست، تنوع زیستی، تغذیه و نوع زیستگاه حیات وحش آشنا شدند.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
در راستای گرامیداشت هفته ملی کودک
نونهالان مهدکودک های تربت جام با مفاهیم اولیه محیط زیست آشنا شدند.

کارشناسان این اداره با حضور در تعدادی از مهد کودک های شهرستان اقدام به آموزشهای محیط زیستی ویژه نونهالان کرده و آنها را با برخی از مفاهیم اولیه محیط زیست آشنا کردند.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
#میش_بره_اوریال
پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور
📸 محیطبان مجتبی خالقی پور
@shamekhkhabar
2 روز پیش
در هفته ملی کودک در تربت جام مسابقه نقاشی و ارائه آموزشهای زیست محیطی به اعضاءکانون پرورش فکری کودکان در تربت جام صورت گرفت و در خصوص اقداماتی که این گروه می توانند برای بهبود وضعیت محیط خود داشته باشند،با کودکان گفتگو شد.
به صاحبان ۵ اثر برتر ،جوایزی از سوی اداره حفاظت محیط زیست تربت جام اهدا شد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
سرپرست حفاظت محیط زیست تایباد از نظارت بر موکبهای اربعین حسینی خبر داد و گفت با فرارسیدن ایام اربعین حسینی در تنها معبر رسمی شرق کشور در مرز دوغارون موکبهای پذیرایی از زائرین افغانی و سایر کشورهای شرقی همسایه کشورمان برپا شده که بصورت شبانه روزی پذیرای بسیاری از زائرین است و در این خصوص اداره حفاظت محیط زیست تایباد با انجام بازدیدهای دوره ای بر استفاده درست از ظروف پلاستیکی و یک بار مصرف و نحوه جمع اوری و مدیریت پسماندهای ایجاد شده نظارت کامل را دارد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
برگزاری برنامه کوهپیمایی و پاکسازی مسیر آبگرم شهرستان خلیل آباد به مناسبت هفته ملی کودک و روز ملی کودک و محیط زیست
@shamekhkhabar
2 روز پیش
شناسایی۱۳ واحد غیر مجاز جمع آوری و بازیافت ضایعات در شهرستان درگز

به نقل از رئیس محیط زیست درگز، در پی شکایت برخی از ساکنان مناطق مسکونی شهر مبنی بر ایجاد مزاحمت و آلودگی واحد های جمع آوری ضایعات ، شناسایی و ساماندهی این واحد ها در دستور کار قرار گرفت وبا پایش مشترک با مرکز بهداشت تعداد۱۳ واحد متخلف که در محدوده مسکونی اقدام به جمع آوری ، تفکیک و آسیاب پسماندها می نمودند شناسایی و اخطاریه گرفتند.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
به مناسبت روز کودک، محیط زیست ومیراث فرهنگی، تور گردشگری مهد کودک های شهرستان تربت حیدریه و بازدید رایگان از موزه تنوع زیستی و باغ پرندگان برای آشنایی هر چه بیشتر کودکان با محیط زیست به مدت سه روز با همکاری آموزش وپرورش، میراث فرهنگی وشهرداری انجام شد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
حضور رییس اداره حفاظت محیط زیست درگز در دفتر فرماندهی نیروی انتظامی درگز جهت عرض تبریک به سبز قامتان و ناجیان امنیت بمناسبت هفته نیروی انتظامی .
@shamekhkhabar
2 روز پیش
تحویل یک قطعه پرنده حمایت شده قرقاول توسط شهروند دوستدار حیات وحش به اداره محیط زیست درگز
@shamekhkhabar
2 روز پیش
دریافت سروش پلاس