محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


بازدید نونهالان پیش دبستانی گل گندم بردسکن از موزه حیات وحش شهرستان

در این بازدید آموزشی و در قالب طرح یک ساعت با محیط بان 50 نفر از نونهالان پیش دبستانی گل گندم بردسکن ضمن بازدید از موزه حیات وحش شهرستان با تنوع زیستی، تغذیه و نوع زیستگاه حیات وحش آشنا شدند.
@shamekhkhabar
19 ساعت پیش
مجید غلامی ، سرپرست حفاظت محیط زیست طرقبه شاندیز گفت: با استناد به قانون مدیریت پسماند ، ازمراکز سنگبری شهرستان طرقبه شاندیز که با دپوی حجم زیادی از ضایعات و پسماندهای سنگ در حوزه شهرستان بینالود بخصوص محور شاندیز مواجه شده بود ،بازدید به عمل آمد .

باتوجه به ماده 18 قانون حفاظت ازخاک و تبصره های آن ،تمامی واحدهای تولیدی، صنعتی، عمرانی ،خدماتی، زیربنائی و معدنی موظفند که نسبت به پایش آلایندگی خاک اقدام و نتایج آن را درچهارچوب خوداظهاری به سازمان محیط زیست اعلام کنند.

طی بازدید های انجام گرفته از تعداد حدود 10 واحد ،موارد نقص مدارک قانونی و عدم وجود مجوزات زیست محیطی، عدم مدیریت پسماندها و فاضلاب بهداشتی واحدهای سنگبری مشاهده شد و ابلاغ اخطاریه به واحدهای متخلف انجام گرفت و درخصوص ارائه مجوزات و انجام موارد تذکرات لازم داده شد.
@shamekhkhabar
22 ساعت پیش
کشف اجزای حیات وحش در یک واحد تجاری متخلف دربینالود

مجید غلامی سرپرست محیط زیست طرقبه شاندیز گفت: یک واحد تجاری که اجزای حیات وحش را درقالب (شاخ و آمپایه ) در یکی ازمناطق گردشگری شهرستان بینالود به نمایش گذاشته بود، اعمال قانون شد.
این واحدتجاری متخلف 7 آمپایه غیرمجاز از گونه هایی نظیر پازن ، قوچ، گوزن را نگهداری میکرد.

اجزای گونه های حیات وحش طبق قانون ضبط شد و مراتب صورتجلسه و متخلفین همراه با آمپایه های کشف شده به محل نمایندگی محیط زیست طرقبه شاندیز منتقل شدند و پس از انجام اقدامات قانونی و انجام بایومتری توسط کارشناسان نمایندگی ، اعمال قانون شدند.
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
آموزش دانش آموزان بجستانی به مناسبت 6 بهمن روز ملی آموزش محیط زیست
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
کلاس آموزش زیست محیطی در قالب یک ساعت با محیط بانان در دبیرستان شهید عبدالهی بجستان
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
بازدید تیم محیط زیست وجهاد کشاورزی شهرستان های بردسکن و خلیل آباد از شرکت دانش بنیان شیمی گل شهرستان مه ولات(تولید و صادر کننده انواع کودهای آلی و هیومیک اسید) و برگزاری جلسه در محل کارخانه به منظور رفع مشکل پسماند و پساب تولیدی ترمینال های ضبط پسته در شهرستانهای یاد شده.
@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
غاز‌های خاکستری میهمانان ارزشمند نیشابوری‌ها
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور گفت: یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های زمستان گذرانی و کلونی ها‌ی پرندگان مهاجر در خراسان رضوی سد بار در نیشابور است.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمد مهدی نوربخش رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور گفت: در پی اجرای برنامه سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی درآبگیر‌های نیشابور و فیروزه، نیرو‌های اداره حفاظت محیط زیست نیشابور و فیروزه و مدیر عامل سازمان مردم نهاد زیست محیطی انجمن آوای طبیعت نیشابور اقدام به برگزاری برنامه سرشماری پرندگان زمستان گذران در حوزه سد بار نمودند.

او تصریح کرد: در این بررسی میدانی و عملیات سرشماری گونه‌های از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از جمله غاز خاکستری،چنگر،اردک سر سبز، اگرت سفید، گیلار، خوتکا، پاشلک بزرگ، آبچیلک تک زی، باکلان سیاه، حواصیل سفید، حواصیل خاکستری، کشیم کوچک، خوتکا، اردک سرحنایی مشاهده و شمارش گردید. سنقر تالابی، سارگپه، کبوتر چاهی، سنقر سفید و جمعیت بسیار زیادی از کلاغ سیاه از پرندگان مشاهده شده در اطراف دریاچه سد بار بودند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور گفت: غاز خاکستری از گونه‌های زمستان گذران در برخی مناطق نیشابور است که در مناطق تالابی و سواحل دریاچه‌ها و اراضی باتلاقی به سر برده و از پرندگان مهاجری است که توجه جدی برای حفاظت از زیستگاه آن ضروری است.

نوربخش افزود: با توجه به پایان فصل شکار مجاز پرندگان خشک زی و آبزی از عموم مردم خواستارم هر گونه تخلف شکار و صید را به اداره حفاظت محیط زیست گزارش نمایند.

@shamekhkhabar
23 ساعت پیش
مجید غلامی سرپرست محیط زیست طرقبه شاندیز در همایش صاحبان مشاغل و رستوران داران که با شرکت بیش از سیصد مخاطب برگزار شد از لزوم رعایت ضوابط زیست محیطی همچون مدیریت پسماند ها و بخصوص فاضلاب سخن گفت و افزود: با توجه به لزوم رعایت ضوابط و قوانین موجود صاحبان سرمایه ملزم به کنترل آلاینده های محیط زیست هستند.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
منطقه‌ حفاظت شده هلالی
شهرستان بجستان
📷 عکس از :مجتبی رضانژاد
@shamekhkhabar
1 روز پیش
در پی بارشهای اخیر،محیطبانان حفاظت محیط زیست زاوه در عرصه های طبیعی و مناطق پوشیده از برف این شهرستان (ژرف،کلیلاق،بزمای و سده)به توزیع علوفه و دان پاشی برای حیات وحش پرداختند.

ذاکری رئیس حفاظت محیط زیست زاوه از تمامی خیرین که در این امر خداپسندانه در قالب" نذر طبیعت" سهمی در کمک به حیات وحش داشته اند تشکر و قدردانی کرد.

اکوسیسمتم مناطق طبیعی در شهرستان زاوه از جملهزیستگاه های غنی استان است و پلنگ بارزترین و مهمترین گونه موجود در مناطق شکار ممنوع ژرف و بزمای است که به دفعات توسط محیط بانان مستندسازی شده است.

منطقه شکار ممنوع ژرف که وسعت ۵۶ درصدی آن در دل شهرستان زاوه نهفته است زیستگاه گونه های دیگر همچون قوچ و میش اوریال،گرگ،کفتار،گراز،عقاب طلایی،دلیجه،کبک،تیهو و ..... است .
@shamekhkhabar
1 روز پیش
بازدید نونهالان مهد کودک یاس بردسکن از موزه حیات وحش شهرستان
در این بازدید آموزشی در قالب طرح یک ساعت با محیط بان 45 نفر از نونهالان شهرستان بردسکن ضمن بازدید از موزه حیات وحش شهرستان با تنوع زیستی، تغذیه و نوع زیستگاه حیات وحش آشنا شدند.
@shamekhkhabar
1 روز پیش
تحویل 4 قطعه کبک وحشی توسط یکی از شهروندان طبیعت دوست بردسکنی

چهار قطعه کبک وحشی که بصورت غیرمجاز صید شده بود با پیگیری یکی از شهروندان طبیعت دوست بردسکنی به محیط زیست این شهرستان تحویل داده شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، رئیس محیط زیست شهرستان بردسکن گفت: یکی از شهروندان طبیعت دوست بردسکن، فردی را که از استانهای همجوار 4قطعه کبک وحشی را صید کرده بود و قصد فروش آنها را در شهر بردسکن داشت مشاهده و با توجیه کردن این فرد، کبک ها را از وی گرفته و تحویل محیط زیست بردسکن داد.
محمد مظلوم پناه ضمن قدردانی از این شهروند طبیعت دوست افزود: این پرندگان در حال تیمار و نگهداری است تا شرایط بازگشت به طبیعت را بدست آورند و در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شود.
وی افزود: شکار و صید کلیه حیوانات وحشی بدون اخذ پروانه از سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع است.
وی از همشهریان خواست محیط زیست شهرستان را در حفظ و صیانت از حیات وحش یاری و در صورت مشاهده تخلف شکار و صید مراتب را به شماره 55426565 09158236196– و یا شماره ۱۵۴۰ و یا پاسگاه های انتظامی گزارش دهند.

@shamekhkhabar
1 روز پیش
اختتامیه دومین جشنواره نقاشی کودکان شهر سالم در شهرستان سبزوار
@shamekhkhabar
1 روز پیش
بررسي وضعيت زيست محيطي بخش زبرخان نيشابور در ديدار با دادستان عمومي و انقلاب
محمد مهدي نوربخش رئيس حفاظت محيط زيست نيشابور با رسولي دادستان جديد عمومي و انقلاب بخش زبرخان ديدار و در خصوص مباحث زيست محيطي بخش زبرخان گفتگو كردند .در این جلسه مباحث زيست محيطي بخش زبرخان از جمله وضعيت شهرك صنعتي خيام و تصفيه خانه فاضلاب و استفاده مجدد از پساب تصفيه شده مطابق استانداردهاي سازمان حفاظت محيط زيست ؛ مشكلات زيست محيطي شهرك صنعتي خيام و وضعيت نامناسب زباله گاه بخش زبرخان و لزوم ساماندهي زباله گاه اين بخش مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .
@shamekhkhabar
1 روز پیش
همتی در جمع مدیران صنعتی استان:نگاه محیط زیست، "راه حل محور" است/نگاه به صنعت یک‌سویه نباشد
@shamekhkhabar
2 روز پیش
همتی در جمع مدیران صنعتی استان:
نگاه محیط زیست، "راه حل محور" است/نگاه به صنعت یک‌سویه نباشد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در نشست مشترک با انجمن مدیران صنایع استان، از نگاه "راه حل محور" محیط زیست برای رفع موانع واحدهای تولیدی سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی در این نشست که با حضور اعضای انجمن مدیران در محل ساختمان ساپکو برگزارشد، با اشاره به اینکه الگوهای اقتصادی دنیا بر مبنای سیاست های توأمان اقتصادی _زیست محیطی است اظهار داشت: با توجه به شرایط روز کشور، سیاست‌ها باید بر مبنای اقتصاد پویا با توسعه بهره برداری از تکنولوژی و فن آوری های نوین و با هدف کاهش آسیب های وارده به محیط زیست دنبال شود.

اين مقام مسئول ضمن اشاره به اینکه اجرای دقیق قوانین و استانداردهای وضع شده در موضوع حفاظت محیط زیست ضروری است گفت: تعریف دوباره و بازنگری در برخی آیین نامه ها که با شرایط امروز سازگاری ندارد از سوی حوزه های قانون گذاری و حاکمیتی می‌تواند در بهبود و توسعه فعالیت‌های صنعتی، معدنی و خدماتی بسیار راهگشا باشد.

وی با تأکید بر اینکه نگاه به صنعت نباید یک طرفه باشد تصریح کرد: اشتغال، تولید و توسعه پایدار، دوست و حامی محیط زیست است و با این رویکرد طی دو سال اخیر، تسهیلگری در حوزه های استقرار و بهره برداری واحدهای تولیدی و تمرکز بر رونق تولید در چارچوب حفظ محیط زیست اولویت نخست حوزه های کارشناسی این اداره کل بوده است.

همتی ادامه داد: اعتماد دوسویه، فضای تعامل و گفتگو را بین محیط زیست و صنعت استان گسترش داده است و با استقرار اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد گام بزرگی در راستای تسریع و تسهیل پاسخگویی به سرمایه گذاران واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی در استان برداشته شد.

وی همچنین از الزام کارشناسان تخصصی محیط زیست استان در پاسخگویی کمتر از بازه زمانی ده روزه به درخواست‌ متقاضیان حوزه های یاد شده شاره کرد و افزود:پل ارتباطی محیط زیست استان با صنعتگران، بین انجمن مدیران صنایع و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد برقرار شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی خاطر نشان کرد: حل مشکلات یک جامعه نیازمند رفع بیکاری و فقر است که دو عامل مخرب محیط زیست به شمار می روند و بر این اساس رویکرد اصلی متولیان محیط زیست حمایت از هر واحد تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی در استان است که آلاینده محیط زیست نیست و یا قدمی هر چند کوچک برای رفع آلایندگی خود برداشته است.

وی در این نشست از صاحبان واحدهای تولیدی که بار آلودگی دارند نیز دعوت کرد تا به منظور هم اندیشی و راه حل یابی برای رفع منبع آلودگی و همفکری با کارشناسان محیط زیست ادارات محیط زیست سراسر استان به این مراکز مراجعه و رایزنی کنند.

در ادامه این نشست، پرسش و پاسخ مدیران واحدهای صنعتی و اعضای انجمن مدیران صنایع استان در قالب یک پنل تخصصی با حضور مدیرکل و مسئولان نظارت و پایش و مدیریت پسماند محیط زیست استان انجام شد.

@shamekhkhabar
2 روز پیش
اسماعيل صالح آبادي دوچرخه سوار طبيعت دوست نيشابوري كه تاكنون در بيش از 33 كشور جهان با پيام صلح و دوستي و حفظ محيط زيست ركاب زني کرده است، باپيام "هواي پاك اقدام و عمل" و به منظورترويج فرهنگ زيست محيطي سفريك ماهه خود را از شهر نيشابور و ركاب زني از شهر شيراز در مسير شهر هاي استان فارس و هرمزگان شروع كرد .
@shamekhkhabar
3 روز پیش
به دلیل همکاری های زیست محیطی ،از مدير و آموزگاران طبيعت دوست دبستان شهداي سه چوب نیشابور با اهداي لوح تقدير اداره آموزش و پرورش و اداره حفاظت محيط زيست شهرستان نيشابور تجليل شد .
@shamekhkhabar
3 روز پیش
نمايشگاه دست سازه هاي دانش آموزان نیشابوری از مواد بازيافتي و نقاشي كودكان از طبيعت وهواي پاك
@shamekhkhabar
3 روز پیش
گزارش همیاری دوستداران طبیعت با محیط بانان فریمانی از شبکه سیمای خراسان رضوی
@shamekhkhabar
3 روز پیش
پیگیری شهرآرا از وضعیت پلنگ دیده شده در معدن سنگان
گفتگو با رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش خراسان رضوی
@shamekhkhabar
3 روز پیش
انعکاس تلاش محیطبانان فریمان در تغذیه حیات وحش در ارتفاعات و مناطق پوشیده از برف از شبکه یک سیما
@shamekhkhabar
3 روز پیش
دریافت سروش پلاس