محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


تورج همتی:
منطقه حفاظت شده ارس سیستان قابلیت ارتقاء ضریب حفاظتی دارد

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی درسفری یک روزه به شهرستان کلات ،به بررسی وضعیت زیست محیطی این شهرستان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی دراین سفر ضمن پایش منطقه حفاظت شده ارس سیستان، این منطقه را دارای قابلیت ارتقاء ضریب حفاظتی تا سطح پارک ملی دانست و افزود: پدیده های بسیار زیبا و ارزشمندی در گستره ارتفاعات هزار مسجد وجود دارد که این منطقه را به لحاظ غنای زیستی از همتایان خود برتری می دهد.

وی درنشستی صمیمانه به گفتگو با محیط بانان منطقه درخصوص نقاط قوت و ضعف مدیریت منطقه و چگونگی بهره مندی از فرصت های موجود و مهار تهدیدات زیست محیطی پرداخت .

همتی چشم اندازهای طبیعی و مورفولوژیكی ارس سیستان را زیر ساختی مناسب برای ایجاد یك ژئو پارك طبیعی دانست و افزود:در مقیاس ملی، کلات نادری می تواند يکی از مناطق بزرگ اکوژئومورفیک و ژئوتوريستی شمال شرق کشور به شمار آيد.

همتی ادامه داد: به نظر می رسد از توان قوی فراملی اين منطقه در ايجاد ارتباطات فرهنگی و توريستی بین گستره فرهنگی ايران، ترکمنستان و ساير کشورهای آسیای مرکزی کمتر استفاده شده است و توسعه تعاملات بین بخشی دراین خصوص می تواند ضمن هم افزایی زمینه شکوفایی منطقه را فراهم سازد.

وی یاد آور شد که قابلیت يیلاقی حوضه های آبريز شهرستان از حوضه ارچنگان تا چهچهه و پتانسیل های زمین باستان شناسی منطقه می تواند کانون های تفريحی مناسبی برای طبیعت گردان ترکمنستان و کشورهای آسیای مرکزی باشد ضمن اینکه ارتباط گردشگری بین مردم ايران و کشورهای گستره توران ،باز زنده سازی مثبت تعاملات تاريخی و فرهنگی پايدارتری را هم در مرزهای شمال شرق کشور فراهم خواهد ساخت.
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
تورج همتی:
منطقه حفاظت شده ارس سیستان قابلیت ارتقاء ضریب حفاظتی دارد.
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
هفته دولت یادآور تلاش‌های مجاهدانه معلمان بزرگ ایمان و عمل، شهیدان رجایی و باهنر و نمادی ماندگار از وحدت ملت و دولت در مسیر پیشرفت و اقتدار تاریخ پرافتخار جمهوری اسلامی ایران است.

هفته دولت به تمامی مردم شریف و فهیم و دولت ‌مردان خدوم نظام جمهوری اسلامی مبارک و امید که هم افزایی مردم و دولت ،کشور را به سوی تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و نا امیدی دشمنان دیرین این مرز و بوم رهنمون سازد.
@shamekhkhabar
4 ساعت پیش
شهروند سبزواری حامی محیط زیست در اقدامی جالب از یک اصله درخت محافظت کرده است

در اقدامی قابل تحسین شهروندی سبزواری در محله جوادیه غربی با انحراف دیوار منزل خود از قطع اصل یک درخت جلوگیری کرده است.

همه ما در حفظ طبیعت کوشا باشیم
عکس: محمد حشمتی

@shamekhkhabar
1 روز پیش
تحویل یک بهله دلیجه مصدوم توسط خانواده طبیعت دوست سبزواری به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان
@shamekhkhabar
1 روز پیش
تنوع زیستی خراسان رضوی
#باقرقره_شکم_سیاه
مردادماه ۹۸ زاوه
عکس از: مرتضی رجبی مقدم
@shamekhkhabar
1 روز پیش
اطلاعیه استخدامی سازمان حفاظت محیط زیست/ نتایج مصاحبه معرفی شدگان تا چهارشنبه 6شهریور98 اعلام خواهد شد.

نتایج مصاحبه معرفی شدگان چند برابر ظرفیت آزمون استخدامی 17اسفند 97 چهارشنبه 6شهریور 98 از طریق سایت سازمان محیط زیست و یا جهاد دانشگاهی اعلام خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، به اطلاع تمام معرفی شدگان چند برابر ظرفیت آزمون 17اسفند 97 که به مصاحبه دعوت شده بودند می رساند تمامی مراحل بررسی و ثبت اطلاعات مصاحبه در سامانه جهاد دانشگاهی به اتمام رسیده و در حال حاضر سامانه مذکور در حال محاسبه نهایی این اطلاعات است.

گفتنی است، باپیگیری های صورت گرفته حداکثر تا پایان وقت اداری چهارشنبه 6شهریور98 نتایج از طریق همین سایت یا سایت جهاد دانشگاهی به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

ضمن تشکر از صبر و شکیبایی، از داوطلبان تقاضا می شود از تماسهای غیر ضرور ویا سوال در این مورد تا مشخص شدن نتیجه نهایی، جدا خودداری شود.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
كارگاه آموزشي زيست محيطي ويژه ساكنين روستاي درخت جوز در نيشابور در محل مسجد اين روستا برگزار شد .
در اين كارگاه اموزشي مسائل زيست محيطي روستايي از جمله شكار و صيد غير مجاز ؛ تاثير پراكنش زباله ها و شيرابه هاي آن بر سيماي طبيعي و محيط زيست منطقه ؛ خسارت حيوانات وحشي به مزارع و دامها و و روشهاي جلوگيري و كاهش گونه هاي حيات وحش به مزارع ؛ لزوم توجه جدي جوامع محلي به حفظ تنوع زيستي به عنوان يك ميراث ارزشمند طبيعي و حفظ تنوع زيستي و جاذبه هاي طبيعي روستا به عنوان پيش نياز اصلي توسعه گردشگري طبيعي ؛ توسعه باغداري و كشاورزي ارگانيگ و كاهش مصرف سموم و آفت كش ها در توليد محصولات كشاورزي و باغي ؛ نحوه صدور مجوز دفع حيوانات زيانكار ؛ برنامه ريزي و تلاش در جهت دستيابي به روستاي پاك و سبز و توجه به حفظ سيماي طبيعي و تاريخي روستايي اموزش داده شد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
دستگیری شکارچیان متخلف و کشف ادوات صید در بردسکن

دادستان بردسکن از دستگیری شکارچیان متخلف و کشف ادوات صید در این شهرستان خبرداد.

احمد فرزانه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در بردسکن گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست در معیت  مامورین کلانتری مرکزی شهر بردسکن در بازرسی از منزل شکارچیان متخلف مقادیری گوشت مربوط به قوچ و میش وحشی، دو قبضه سلاح، تعداد 11 فشنگ ساچمه ای ، 3 عدد فشنگ چهار پاره ، تعداد 43 ساچمه چهارپر، 10عدد فشنگ گلوله زنی، یک دستگاه مخصوص پوکه پرکنی، یک قوطی باروت مخصوص ساخت فشنگ، دو جعبه چاشنی به همراه پنبه های مخصوص ساخت فشنگ، حدود 250 پوکه خالی و یک دستگاه دوربین چشمی، کشف کردند.

وی افزود: پرونده متهمین تحویل دادسرای شهرستان گردیده و در جریان رسیدگی و تکمیل تحقیقات است.

دادستان بردسکن خاطر نشان کرد: متهمین علاوه بر پرداخت ضرر وزیان وارده بابت شکار حیوانات وحشی، از جنبه حقوقی جرم مستند به بند الف ماده 12 قانون شکار وصید به مجازات حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی تا 50 میلیون ریال محکوم خواهند شد و از بابت آلات و ادوات غیر مجاز مستند به ماده 6 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از ده میلیون تا بیست میلیون ریال محکوم خواهند شد.

محمد مظلوم پناه رئیس محیط زیست بردسکن ضمن تقدیر و تشکر از همراهی مجموعه قضائی شهرستان گفت: بر اساس  گزارشها   متهمین مبادرت به شکار و فروش گوشت حیوانات وحشی کرده که پس از اخذ نیابت قضایی در  بازرسی از منزل متخلفین اجزاء مربوط به 3 راس قوچ و میش وحشی کشف شد
@shamekhkhabar
2 روز پیش
دادستان بردسکن از دستگیری شکارچیان متخلف و کشف ادوات صید در این شهرستان خبرداد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
کنترل و پایش پناهگاه حیات وحش دشت لاغری شهرستان بردسکن در قالب گشت مشترک یگانهای حفاظت محیط زیست بردسکن و پارک ملی توران استان سمنان.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
تحویل یک بهله دلیجه مصدوم به اداره حفاظت محیط زیست بجستان، توسط شهروند طبیعت دوست بجستانی
@shamekhkhabar
2 روز پیش
قیصری مسئول محیط زیست تایباد از آغاز طرح ضربتی و گسترده جمع آوری پسماندهای کشاورزی حاصل از کشت های زیر پلاستیکی در شهرستان تایباد خبر داد.
با پایان فصل برداشت 8000 هکتار اراضی زیر کشت محصولات جالیزی طرح برخورد جدی با بهره بردان و تولیدکنندگان پسماندهای کشاورزی اغاز شد.
در فاز اول این طرح با ارسال بیش از 1000 پیامک اطلاع رسانی به کلیه بهره بردان کشاورزی که تعداد آن بیش از پانصد کشاورز عمده مالک است اغاز شد.
در فاز دوم شناسایی بهره برداران متخلف و ارجاع به مراجع قضایی با هماهنگی دادستان شهرستان در دستور کار قرار دارد.
پیش بینی میشود با توجه به اینکه در هر هکتار بین 100 تا 110 کیلوگرم پلاستیک مصرف میشود بیش از 800 تن پلاستیک از سطح 8000 هکتار مزارع زیر کشت شهرستان تایباد جمع اوری شود.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
به منظور کاهش تنش های آبی در فصل گرم سال و تامین منابع ابی حیات وحش در منطقه مرزی شهرستان تایباد پروژه احداث ابشخور و استقرار منابع ذخیره اب با موفقیت انجام پذیرفت .
منطقه شکار ممنوع چاه قلعه شهرستان تایباد جز مناطق بسیار مستعد گونه شاخص آهو در شرق کشور است.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
خبری خوش برای دوستداران حیات وحش
جولان کبک دری در ارتفاعات هزار مسجد/ خانواده آبچلیکیان بزرگتر شدند

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مشاهده و ثبت حضور گونه نادر "کبک دری" پس از سالها در منطقه حفاظت شده ارس سیستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی اظهار داشت: این گونه ارزشمند که در معرض خطر انقراض نسل قرار دارد و نزدیک به یک دهه در عرصه های طبیعی خراسان رضوی به چشم نخورده است ،روز گذشته توسط محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست استان مشاهده و تصویر برداری شد.

وی با اشاره به اینکه کبک دری با نام علمی Tetraogallus caspius یک گونه از راسته ماکیان سانان و از تیره ماکیانیان است گفت: خاستگاه آن شرق ترکیه، ارمنستان، افغانستان و منطقه وسیعی از دامنه‌های رشته کوه البرز در شمال ایران است و هر چند که کبک دری از پرندگان بومی ایران است، ولی سالهاست که در معرض خطر انقراض قرار دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه روز گذشته در کمال ناباوری دو قطعه کبک دری بالغ و جوجه هایشان در ارتفاعات بیش از 3 هزار متری هزار مسجد در منطقه حفاظت شده ارس سیستان توسط محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست مشاهده و تصویربرداری شدند گفت: این پرنده كمیاب در ارتفاعات بلند مناطق كوهستانی كه ارتفاع آن بیش از 2 هزار متر است، زندگی می‌كند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین از نخستین مشاهده نوعی پرنده در بند خاکی جهان آباد واقع در شهرستان تربت جام خبر داد و گفت: تلیله سفید با نام علمی Calidris alba پرنده ای کنار آبزی و جزئی از تیره آبچلیک ها است که د‌ر سطح استان خراسان رضوی برای اولین بار توسط محیط بانان تربت جام رکورد و در فهرست پرندگان استان درج شد .

وی درتوضیح این خبر گفت: تاکنون سه نوع تلیله شکم سیاه ،نوک پهن و تلیله کوچک در فهرست پرندگان دارای پراکنش دراستان خراسان رضوی به ثبت رسیده است و با ثبت حضور تلیله سفید تنوع تیره آبچلیکیان دراستان به 14 گونه رسید.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
خبری خوش برای دوستداران حیات وحش
جولان کبک دری در ارتفاعات هزار مسجد/ خانواده آبچلیکیان بزرگتر شدند
@shamekhkhabar
2 روز پیش
گزارش میزان از ماجرای مرگ کاوه؛

صفرتاصد ابهامات ماجرای «کاوه»/ تکذیب ادعای دخالت قوه‌قضائیه در مراحل درمان عجیب‌ترین پلنگ جهان

ادامه این خبر جامع را از لینک ریر دنبال کنید:
https://www.mizanonline.com/fa/news/542692/ صفرتاصد-ابهامات-ماجرای-کاوه-تکذیب-ادعای-دخالت-قوه‌قضائیه-در-مراحل-درمان-عجیب‌ترین-پلنگ-جهان
@shamekhkhabar
4 روز پیش
خورشید چراغکی ز رخسار علیست

مه نقطه کوچکی ز پرگار علیست

هرکس که فرستد به محمد صلوات

همسایه دیوار به دیوار علیست

عید سعید غدیر خم مبارک باد
@shamekhkhabar
4 روز پیش
تورج همتی درخصوص اتلاف توله ببرها :
منتظر اعلام نتایج رسمی بررسی کمیته حقیقت یاب هستیم

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی علل مرگ توله ببر های باغ وحش وکیل آباد مشهد خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی اظهار داشت درنشستی که ساعتی پیش در این اداره کل با حضور مدیر کل و مسئولان دامپزشکی،نماینده دادستانی، ریاست دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد،فعال حقوق حیوانات و مسئولان اداره نظارت بر امور حیات وحش استان برگزار شد،اعضای کمیته حقیقت یاب تعیین شدند.

وی افزود: حسب تفاهم نامه سه جانبه ای که در ابتدای سال بین ادارات کل دامپزشکی و حفاظت محیط زیست استان و دانشگاه فردوسی مشهد به امضاء رسیده است، کارگروهی به منظور ساماندهی و پیگیری امور باغ وحش وکیل آباد مشهد شکل گرفته است و اخیراً بنا به دستور دادستان مشهد مقرر شد ذیل این کارگروه کمیته حقیقت یاب برای بررسی و مستندسازی علل اصلی اتلاف توله ببرها تشکیل شود که صبح امروز اعضای این کمیته درنشستی تعیین شدند.

این مقام مسئول ضمن اشاره به این که این کمیته وظیفه دارد مستندات و نتایج بررسی تخصصی خود را تا هفت روز آینده رسماً به مرجع قضایی اعلام کند گفت: تمامی جوانب فنی، تخصصی و علمی باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد گفت: منتظر اعلام نتایج بررسی این کمیته هستیم.
@shamekhkhabar
5 روز پیش
تورج همتی درخصوص اتلاف توله ببرها :
منتظر اعلام نتایج رسمی بررسی کمیته حقیقت یاب هستیم
@shamekhkhabar
5 روز پیش
شکارچی سابقه داری که ، ۴ قطعه تیهو را در مناطق طبیعی شهرستان تربت جام شکار کرده بود در ارتفاعات مشرف به معدن گلبانو توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست تربت جام دستگیر شد.
@shamekhkhabar
5 روز پیش
دستگیری متخلفین حمل سلاح قاچاق توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست خواف
@shamekhkhabar
5 روز پیش
تحویل یک بهله پرنده شکاری مصدوم (سار گپه) توسط دوستداران طبیعت به اداره حفاظت محیط زیست خواف
@shamekhkhabar
5 روز پیش
دریافت سروش پلاس