محیط زیست خراسان رضوی

"شامخ" شبکه اطلاع رسانی محیط زیست خراسان رضوی ادمین :لاله معصومیان


دومین دوره آموزشی سلامت خانواده ویژه کارکنان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به صورت برخط برگزار شد.
این دوره آموزشی با عنوان "مدیریت استرس" با تدریس صفورا صدیق کارشناس ارشد روانشناسی به مدیت 90 دقیقه درسطح استان برگزار شد.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
امام علی (ع) : با مردم آنچنان معاشرت کنید که اگر بمیرید بر مرگ شما اشک ریزند و اگر زنده بمانید به شما عشق ورزند.


روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، میلاد امام علی(ع) که آغازگر اشاعه عدالت و مردانگی و معرف والاترین الگوی شهامت و دیانت است را به تمامی نیک مردان عرصه حفاظت محیط زیست و شیرزنانی که پا به پای مردان در تلاشند ،صمیمانه تبریک میگوید.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
زیستگاه یوزپلنگ در بردسکن به مناطق تحت مدیریت محیط زیست پیوست
ادامه این خبر را از لینک زیر دنبال کنید:
http://khorasanrazavi.khorasannews.com/newspaper/page/20606/6/253473/0
@shamekhkhabar
2 روز پیش
خشکسالی و عملکرد ضعیف در حوزه کشاورزی و مدیریت آب تعداد کانون های گرد و غبار استان را از 15 به 30 افزایش داده است
با وجود افزایش کانون های گرد و خاک و خسارت سالیانه 130 میلیاردی، اعتبارات این حوزه کاهش پیدا کرده است.
ادامه این گزارش را از لینک زیر دنبال کنید:
http://khorasanrazavi.khorasannews.com/newspaper/page/20604/4/253331/0
@shamekhkhabar
2 روز پیش
بازدید دانش آموزان دبیرستان جهان تربیت جغتای از محیط زیست شهرستان

سرپرست حفاظت محیط زیست شهرستان جغتای از بازدید دانش آموزان دبیرستان جهان تربیت جغتای از اداره حفاظت محیطزیست و تیمارگاه پرندگان وحشی خبر داد.

مدثر تیموری گفت : در راستای آموزش و تنویر افکار عمومی دانش آموزان دبیرستان جهان تربیت جغتای با هماهنگی انجام شده در محل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان حاضر شده و ضمن بازدید از تیمارگاه پرندگان وحشی با تعدادی از ذخایر جانوری شهرستان آشنا شدند.

تیموری افزود: ابتدا دانش آموزان از تیمارگاه و نمونه های تاکسیدرمی شده موجود در اداره بازدید و سپس کارشناسان محیط زیست برای دانش آموزان در خصوص اهمیت حفظ تنوع زیستی صحبت کردند و به سوالات دانش آموزان پاسخ داده شد.

سرپرست حفاظت محیط زیست شهرستان جغتای در پایان گفت: با توجه به شرایط کرونایی اجرای کلاسها و کارگاههای آموزشی آنلاین از فضای مجازی جزو برنامه ها و اولویتهای آموزشی این اداره برای دانش آموزان به عنوان یکی از مخاطبین اثرگذارجامعه می باشد تا از این طریق گام های موثری در جهت حفاظت از محیط زیست برداشته شود.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
دستگیری متخلف سابقه دار شکار و صید در تربت جام

رئیس حفاظت محیط زیست تربت جام گفت: حسب گزارش موثق مردمی مبنی بر حضور یک گروه از متخلفین شکار و صید در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع کلیلاق ،مامورین یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان به محل اعزام که پس از ردزنی و کمین با همکاری مامورین پاسگاه انتظامی مالکی ، موفق شدند ۵نفر از متخلفین شکار و صید را دستگیر کنند.

جواد دامن پاک افزود: در بازرسی از متخلفان اجزاء یک راس میش وحشی از گونه های تحت حمایت به همراه یک تیغه چاقو کشف و ضبط شد.

وی ادامه داد:یکی از متخلفین دستگیر شده دارای سوابق متعدد تخلف شکار و صید و حمل سلاح غیر مجاز است و پیگیری برای کشف و ضبط سلاح جنگی متخلفین که با آن اقدام به شکار غیر مجاز کرده بودند و آثار آن بر پوست میش وحشی قابل رویت بود، در حال انجام است.

وی ضمن اشاره به اینکه تهمین به همراه پرونده تشکیل شده جهت رسیدگی تحویل مرجع قضایی شدند گفت: حسب تبصره مصوبه شماره ۴۴۲ شورایعالی محیط زیست ،بهای یک راس میش وحشی از حیث مطالعه ضرر و زیان وارده به محیط زیست مبلغ هفتصد و پنجاه میلیون ریال تعیین شده است که در صورت محکومیت متخلفین در مرجع قضایی علاوه بر مجازاتهای کیفی ملزم به پرداخت آن خواهند بود.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
ابعاد یک پیشنهاد ضد محیط زیستی
پیشنهاد اخیر هیات مقررات‌زدایی در وزارت اقتصاد و دارایی برای استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی، فیلتر حفاظت محیط زیست را پایین کشیده است، این در حالی است که محیط زیست در محاصره انواع آلاینده‌های صنعتی است و این راهبرد می‌تواند این عرصه را تنگ‌تر کند.
ادامه این خبر را از لینک زیر دنبال کنید:
www.irna.ir/news/84236739/
@shamekhkhabar
2 روز پیش
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در بازدید از سایت محل دفن زباله مشهد؛

مشهد قطب و الگوی مدیریت پسماند در کشور است

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان در بازدید از سایت محل دفن زباله مشهد گفت: مشهد قطب و الگوی مدیریت پسماند در کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، تورج همتی در بازدید از سایت محل دفن زباله های شهر مشهد اظهار کرد: در مقوله مدیریت پسماند که همواره در تمامی شهر های کشور حلقه مفقوده و معظلات بسیاری درباره آن وجود دارد، سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد بسیار خوب عمل کرده است که لندفیل زباله های شهر مشهد از جمله اقدامات قابل توجه در این زمینه است.
وی افزود: از طرح های انجام گرفته در محل دفن زباله های شهر مشهد می توان به باز چرخش شیرابه اشاره کرد که این طرح، علاوه بر کاهش عناصر آلاینده، کمک به سزایی در فرایند تولید انرژی دارد و سبب شکوفایی اقتصاد سبز می شود.
مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی همچنین به لندفیل مهندسی و بهداشتی به عنوان اولین سایت دفن مهندسی کشور در شهر مشهد اشاره و بیان کرد: روند پیشرفت کار بسیار خوب بوده است.
همچنین همتی ضمن بازدید از محل دفن پسماند های بیمارستانی گفت: دفن پسماند های بیمارستانی کاملا منحصر به فرد است و در یک اقدام کاملا مدیریتی در سلول های خاص و جدا از سایر پسماند ها دفن می شود. مشهد الگو و قطب مناسبی برای نظام مدیریت پسماند به روش علمی و فنی برای دیگر کلان شهرها و شهرهای کوچک است.
وی اضافه کرد: مدیریت شیرابه، دفن پسماند های بیمارستانی، تولید زباله و دفن مهندسی و فضای سبز کار شده در لندفیل از اقدامات شاخص سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد و مجموعه این فعالیت ها باید به عنوان یک الگو برای کشور مطرح شود و دیگر شهرها نیز از تجربیات و اقدامات موثر مشهد استفاده کنند.
@shamekhkhabar
2 روز پیش
با همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مه ولات، آبرسانی جهت تامین آب شرب حیات وحش منطقه شکارممنوع نوبهار انجام شد.
با توجه به کاهش شدید نزولات جوی در سال جاری و بالا رفتن نسبی دمای هوا و از طرفی عدم وجود منابع آبی طبیعی در این منطقه، زمان آبرسانی برای وحوش، زودتر از سالهای گذشته آغاز گردید.

#خداقوت_محیطبان
@shamekhkhabar
3 روز پیش
بازدید سرزده از کشتارگاه سنتی دام در فیض آباد؛

طبق هماهنگی بعمل آمده، بازدید مشترک کشتارگاه دام شهرداری فیض آباد توسط ادارات محیط زیست، شبکه بهداشت و شبکه دامپزشکی مه ولات انجام شده و نواقص زیست محیطی، فنی و بهداشتی به شهرداری فیض آباد ابلاغ گردید.

شایان ذکر است طی یکسال گذشته با پیگیریهای این نمایندگی و دستگاههای ذیربط، ساختمان کشتارگاه بهسازی شده و نواقص زیست محیطی و بهداشتی در این واحد به حداقل ممکن رسیده است.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
محیط بانان پر تلاش شهرستان گناباد، هنگام بازدید و گشت و کنترل مناطق تحت مدیریت محیط زیست، تمام آبشخورهای حیات وحش را مرمت و بازسازی می‌کنند.
#خدا_قوت_محیطبان
@shamekhkhabar
3 روز پیش
گشت مشترک و همکاری بین نیروهای محیط زیست گناباد و نیروی های بسیج روستایی گیسور باعث امنیت منطقه شکار ممنوع سه کوهک گردیده است و این همکاری طبق سنوات قبل ادامه دارد.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
نجات جان یک قلاده روباه توسط یک همیار طبیعت دوست روستای فدیشه نیشابور
رئیس حفاظت محیط زیست نیشابور گفت: آقای بلوکی همیار افتخاری اداره در روستای تاریخی و زیبای فدیشه نیشابور حین آبیاری اراضی کشاورزی متوجه حضور یک قلاده روباه زخمی در اطراف زمین های خود می شود و مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست گزارش میکند و بلافاصله محیط بانان منطقه حفاظت شده رئیسی به محل اعزام و این روباه مصدوم که احتمال زیاد با خودرو های عبوری برخورد کرده را برای مداوا به کلینیک دامپزشکی مهر نیشابور منتقل و اقدامات درمانی اولیه مورد نیاز این گونه مصدوم انجام می‌گیرد.

این روباه مصدوم با کمک خیرین و واقفین محیط زیست نیشابور هم اکنون تا بهبودی کامل و رهاسازی در طبیعت در تیمارگاه اداره حفاظت محیط زیست نیشابور نگه داری خواهد شد .
@shamekhkhabar
3 روز پیش
برخورد با متخلفين شكار وصيد و حيوان آزاری درفضاي مجازي

رئیس اداره حفاظت محيط زيست نيشابور گفت: بر اساس گزارش گروه حاميان حيوانات بي پناه نيشابور به اداره حفاظت محيط زيست و پليس فتاي شهرستان ؛ افرادي كه طي هفته گذشته اقدام به كشتن يك قلاده شغال با حمله ور کردن سگ هاي گله به سوي اين حيوان در روستاي رود نيشابور کرده بودند؛ با دستور مقام قضايي به پليس فتاي نيشابور احضار و با تشكيل پرونده تخلف به جرم حيوان آزاري ؛كشتن گونه هاي حيات وحش و جريحه دار نمودن اذهان عمومي به مراجع قضايي شهرستان معرفي شدند.

شايان ذكر است بر اساس مكاتبه حسيني دادستان عمومي و انقلاب شهرستان نيشابور؛ اداره حفاظت محيط زيست ؛نيروي انتظامي، پليس فتا و ساير دستگاه هاي اجرايي مسئول موظفند تمامی گزارش هاي حيوان آزاري و آسيب به گونه هاي جانوري و حيات وحش را از شهروندان دريافت و متخلفين را به مراجع قضايي معرفي کنند.
@shamekhkhabar
3 روز پیش
حیات وحش همچنان قربانی بی توجهی رانندگان جاده ای

امروز صبح
اتوبان مشهد_باغچه
برخورد یک قلاده کفتار با کامیون
با سپاس از :علی کشمیری
@shamekhkhabar
3 روز پیش
جاری شدن آب در قنات چاه نو واقع در منطقه حفاظت شده هنگام در شهرستان گناباد در سال جاری که به دلیل خشکسالی های پیاپی, خشک شده بود، امسال تنها منبع تأمین آب شرب حیات وحش شده است.

درختچه های منطقه هنگام نیز با وجود عدم بارش باران به گل نشسته اند.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
بررسی 5 دستور کار در جلسه کمیته فنی کاهش آلودگی هوای مشهد

هشتاد و هفتمین جلسه کمیته فنی کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان در اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با حضور فیزیکی و مجازی اعضا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی دراین جلسه تخصصی، گزارشی از کیفیت هوای شهر مشهد از سوی مرکز پایش آلاینده های محیط زیستی شهرداری ارائه شد.

ارائه گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه آئین نامه اجرایی ماده 17 قانون هوای پاک درحوزه معاینه فنی موتور خانه ها از سوی اداره کل استاندارد و گزارش وضعیت ناوگان بار درون شهری، اقدامات و برنامه ها درحوزه نوسازی ناوگان از سوی سازمان مدیریت بار درون شهری از دیگر دستور کارهای این نشست بود.

همچنین نماینده سازمان اتوبوسرانی مشهد درزمینه نحوه نظارت بر عملکرد ناوگان حمل و نقل تحت نظارت شامل مینی بوس ها ،اتوبوس های سرویس ادارات و ... در زمینه کاهش آلودگی هوا و مشکلات موجود درارتباط با صدور مجوز تردد و شرکت های داخلی تولید کننده فیلتر های مورد استفاده درناوگان خودرو های سنگین و اتوبوس ها گزارشی درجلسه ارائه کرد.
@shamekhkhabar
4 روز پیش
بررسی 5 دستور کار در جلسه کمیته فنی کاهش آلودگی هوای مشهد

@shamekhkhabar
4 روز پیش
چگونه با خرید و فروش حیات وحش در اینستاگرام مقابله کنیم؟
@shamekhkhabar
4 روز پیش
ثبت مجدد گونه ارزشمند سیاه گوش دشت زی در منطقه حفاظت شده رئیسی نیشابور

دو تن از کوهنوردان پیشکسوت نیشابوری آقایان ایوب امین الرعایا و مهدی صادقی موفق به مشاهده و ثبت گونه نادر و بسیار ارزشمند سیاه گوش دشت زی با تلفن همراه خود شدند.

سیاه گوش دشت زی که با نام کاراکال نیز مشهور است یکی از هشت گربه سان مهم حیات وحش ایران و از زیباترین گربه های وحشی ایران است که در دشت های مناطق استپی و بیابانی زیست می کند و از پرندگان و پستاندارن کوچک جثه همچون خرگوش و آهو ؛ مار... تغذیه می کند .

منطقه حفاظت شده رئیسی نیشابور یکی از مهمترین زیستگاه های این گونه ارزشمند در کشور است که حضور این گربه سان زیبا بارها توسط دوربین های تله ای ثبت شده است .
@shamekhkhabar
4 روز پیش
شکارچی آهو در چنگال قانون

ادامه این خبر را از لینک زیر بخوانید:
https://www.farsnews.ir/razavi/news/13991204000208/

@shamekhkhabar
4 روز پیش
دستگیری شکارچی متخلف کبک در بجستان
ادامه خبر را از لینک زیر دنبال کنید:
https://www.iribnews.ir/00Ch0p
@shamkekhkhabar
4 روز پیش
#جغد_تالابی
نام علمی: Asio flammeus
منطقه شکارممنوع نوبهار
اسفند 99
عکس از: محیط بان حامد افراز

این پرنده 38 سانتی متر طول داشته و شبیه به جغد شاخدار است. در مناطق باز و وسیع حاشیه تالاب ها، تپه های شنی و علفزارها بسر برده و لابه لای پوشش گیاهی کنار باتلاق ها آشیانه می سازد. پروازش موج دار و بال زدن هایش آرام است. تفاوتش با جغد شاخدار رنگ خاکستری کمرنگ صفحه صورت با رگه های سیاه در اطراف چشمها که به زردی میزند و گوشپرها کوتاه است. در ایران بومی و نسبتا فراوان است.
@shamekhkhabar
5 روز پیش
مکان جدید چهارمین ناحیه صنعتی گناباد شناسایی شد

محمد یوسف نژاد رئیس حفاظت محیط زیست گناباد گفت:صبح امروز با حضور نماینده فرمانداری، کارشناسان و روسای ادارات صمت، محیط زیست، امور آب، منابع طبیعی، شرکت گاز و رئیس دفتر نماینده شهرستان محل جدید چهارمین ناحیه صنعتی گناباد شناسایی شد.
شهر ستان گناباد در حال حاضر دارای یک شهرک صنعتی و دو ناحیه صنعتی است و ناحیه صنعتی کوثر مختص کانیهای غیر فلزی است.
@shamekhkhabar
5 روز پیش
دریافت سروش پلاس