سما شهرری

سما شهرری از پیش دبستانی تا دکتری


2 هفته پیش
2 هفته پیش
مدرسه سما شهرری, [۱۲.۰۷.۲۰ ۱۱:۱۰]
http://sama.iausr.ac.ir جهت در یافت اطلاعات بیشتر از مدرسه سما شهرری ، به وب سایت مراجعه گردد
3 هفته پیش
سخنی با اولیای گرامی(مخصوصا اولیا کلاس اولی ها مطاله فرمایند)


اولياي محترم! همه بايد به اين امر اذعان داشته باشيم كه ورود كودك به دبستان ، نقطه عطفي در زندگي او به شمار مي رود و كودك با ورود به دبستان ، زندگي و تجارب جديدي را آغاز نموده و دانستنيهاي مقدماتي براي ورود به زندگي اجتماعي را ياد مي گيرد . بديهي است كه پايه ي اوّل ابتدايي از اهميت و حساسيت فوق العاده اي برخوردار است ، چرا كه اساس و شالوده شخصيت فكري و اجتماعي كودك در اين پايه بنيان نهاده مي شود ، بنابراين ما بايد به هوش باشيم كه ناخواسته در ابعاد تخصصي تعليم و تربيت در اين پايه مداخله نكنيم ، چون كلاً مراحل كار تعليم و تربيت دانش آموزان پايه اوّلي با ظرافت و آگاهي خاصي همراه است و هر نوع اقدامات نسنجيده و دخالتهاي نابجا در آن ، موجب بروز معضلاتي خواهد شد كه رفع آن به سادگي امكان پذير نخواهد بود . متاسفانه از آنجايي كه جايگاه مهم معلمين ايثارگر و بي ادعاي پايه اوّلي در جامعه و جامعه ي آموزشي ما چندان شناخته شده نيست ، بنابر اين اكثريت افراد با ديدگاه فرهنگي غلط و با نگاه حقارت آميز به برنامه هاي دوره ابتدايي و خصوصاً پايه اوّل دبستان مي نگرند و گمان مي كنند به خاطر پايين بودن سن دانش آموزان و روحيه فرمانبري و اطاعت آنان ، تدريس در اين پايه به تخصص كمتري نيازمند است و با يك نگرش سطحي ، به اين نتيجه مي رسند كه همگان ، حتي آنهايي كه از حداقل سواد برخوردارند نيز ، مي توانند و ادامه به مطلب به در سایت مدرسه http://sama.iausr.ac.ir/fa/page/3265
3 هفته پیش
3 هفته پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
حضور دانش آموزان برای اندازه گیری لباس فرم مدرسه
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
1 ماه پیش
قابل توجه اولیای محترم ؛

ضمن آرزوی شبی خوش و آرام برای همه ی عزیزان خواهشمندیم روز سه شنبه مورخه ۹۹/۰۴/۱۷ جهت اندازه گیری لباس فرم دانش آموزان از ساعت ۰۸:۰۰ الی ۱۱:۰۰ به مدرسه مراجعه فرمائید.
با تشکر 🙏🌹

دبستان پسرانه سما شهرری
1 ماه پیش
برای تنها ماندن در خانه پی ببرده و بدانید که دلیل عدم آمادگی کودک برای تنها ماندن چیست.

اقداماتی که بعد از تنها گذاشتن کودک باید انجام شود
بعد از این که مطمئن شدید که فرزندتان آماده است در خانه تنها بماند، مراحل عملی زیر را انجام دهید:
1- با کودکتان در تماس باشید. هرچند دقیقه با او تماس بگیرید و این اطمینان را به او بدهید که از دور حواستان به او است و در صورت بروز اتفاقی در دسترس خواهید بود.
2- یک سری قوانین اساسی تنظیم کرده و کودک را ملزم به پیروی از آنها کنید:
- جواب تلفن ندهد
- به اجاق‌گاز، مایکروفر، کتری و... دست نزند
- دَر را به روی غریبه باز نکند
- به کسی نگوید که تنها است
- از خانه بیرون نرود
- در و پنجره را باز نکند
3- غذا، خوراکی و نوشیدنی‌ را در دسترس کودک قرار دهید تا مجبور به انجام کارهای خطرناک مثل بالا رفتن از کابینت، روشن کردن اجاق‌گاز و داغ کردن غذا در مایکروفر نشود.
4- شماره تلفن‌های ضروری مثل شماره اعضای خانواده، پلیس و آتش‌نشانی را برای کودک بنویسید تا در صورت نیاز به آنها مراجعه کرده و همچنین به او یاد دهید که چگونه با این شماره‌ها تماس بگیرد.
5- اشیاء پرخطر را از دسترس کودک دور نگه دارید. هرچقدر مطمئن هستید که کودکتان از قوانین پیروی می‌کند و سراغ چیزی نمی‌رود اما یکسری وسایل پرخطر مانند الکل، سیگار، کلید ماشین، فندک، دارو و... را قبل از ترک خانه حتماً پنهان کنید.
6- چگونگی و زمان استفاده از تلویزیون، کامپیوتر، ایکس باکس، لب تاپ و... را برای کودک تعیین کنید. آنها باید بدانند که از چه چیزهایی، برای چه مدت‌ زمانی می‌توانند استفاده کنند؛ همچنین مجاز به دیدن چه فیلم‌ها و انجام چه بازی هستند.

چند نکته مهم
- تا زمانی که کودک تمایلی به تنها ماندن در خانه ندارد، او را تنها نگذارید؛ زیرا تنها گذاشتن می‌تواند کودک را دچار مشکلات روانی جبران‌ناپذیری کند.
- برای زمان تنهایی کودک برنامه‌ریزی کنید. برای مثال به فرزندتان بگویید که تا برمی‌گردید اتاقش را مرتب کند یا بازی‌های مهارتی مثل نقاشی، چیدن پازل، ساخت لگو و... انجام دهد.
- کودکانی که دارای بیماری و اختلالاتی همچون اضطراب جدایی، آسم، بیش فعالی، صرع، اوتیسم و... هستند را هرگز در خانه تنها نگذارید.
- بدون اطلاع قبلی، خانه را ترک نکنید. از قبل، زمان رفت‌ و برگشتتان را برای کودک توضیح دهید و به او بگویید که در این مدت چه ‌کارهایی می‌تواند انجام دهد. یادتان باشد اگر بدون خبر دادن به کودک، ناگهان او را در خانه تنها بگذارید، از این به بعد هیچ ‌وقت به شما اطمینان نمی‌کند و دائماً به شما می‌چسبد.
1 ماه پیش
نکات مهمی که قبل از تنها گذاشتن کودک باید بدانید
در چه شرایطی می‌توانید فرزندتان را در خانه تنها بگذارید؟
گاهی شرایطی پیش می‌آید که والدین مجبور می‌شوند کودک را چند ساعتی در خانه تنها بگذارند؛ خوب است از قبل، آماده چنین شرایطی شوید و بدانید که برای تنها گذاشتن کودک چه اقداماتی باید انجام دهید.
عکس نویسنده
نویسنده : هدی سادات پاکنهاد
زمان تقریبی مطالعه :
5 دقیقه
تاریخ : دوشنبه 1399/04/09
تنها ماندن کودک در خانه
والدینی که در شرایط خاص و استثنایی مجبور به تنها گذاشتن فرزندشان در خانه می‌شوند، نگرایی‌هایی به سراغشان می‌آید که مبادا کودکم دست به چیزی بزند، نکند برود دم پنجره و اتفاقی برایش بیفتد، اگر غریبه‌ای دَر بزند و در را باز کند چه؟! و... این نگرانی‌ها کاملاً طبیعی بوده و برای کاهش این استرس‌ها لازم است قبل از تنها گذاشتن کودک اقداماتی انجام دهید که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

در چه شرایطی می‌توان کودک را در خانه تنها گذاشت؟
تنها ماندن در خانه یک تجربه مثبت برای کودکان است و به آنها اعتمادبه‌نفس و استقلال می‌بخشد اما آمادگی داشتن کودک برای تنهایی به بلوغ جسمی، روحی و روانی کودک بستگی دارد؛ بنابراین قبل از این که کودک را در خانه تنها بگذارید، اطمینان حاصل کنید که او آمادگی لازم را دارد و قوانینی را برای ایمن نگه‌داشتن و پیشگیری از اتفاقات تلخ تنظیم کنید.

در چه سنی کودک می‌تواند در خانه تنها بماند؟
سن مشخصی وجود ندارد زیرا بلوغ فکری و جسمی کودکان متفاوت است اما به‌طور کلی کودکانِ کمتر از 10 سال، بلوغ و مهارت لازم برای مراقبت از خود در صورت تنها بودن را ندارند. به همین دلیل روانشناسان توصیه می‌کنند:
- نوزادان و کودکان نوپا هرگز در خانه تنها نمانند.
- کودکان زیر 12 سال نباید برای مدت طولانی در خانه تنها بمانند.
- كودكان زیر 16 سال نباید شب‌ها تنها باشند.
- نوجوانان بالای 16 سال نباید به‌طور مکرر و برای مدت طولانی تنها باشند زیرا تنهایی بیش از حد توأم با تغییرات جسمی و روانی دوران بلوغ، می تواند منجر به افسردگی، انزواطلبی و خشم در آنها شود.

از کجا متوجه شویم که فرزندمان آماده تنها ماندن در خانه است؟
اگر فکر می‌کنید فرزند شما می‌تواند به‌تنهایی در خانه بماند، از خودتان چند سؤال بپرسید. اگر به هریک از موارد زیر
بدون اطلاع قبلی، خانه را ترک نکنید. از قبل، زمان رفت‌ و برگشتتان را برای کودک توضیح دهید و به او بگویید که در این مدت چه ‌کارهایی می‌تواند انجام دهد

پاسخ منفی دادید، بدانید که او آمادگی تنها ماندن در خانه را ندارد:
- آیا فرزند شما نام کامل خود و آدرس و شماره تلفن‌ خانه را می‌داند؟
- آیا کودک شما می‌داند که در شرایط اضطراری با چه کسی تماس بگیرد؟
- آیا او احساس امنیت می‌کند که تنها بماند؟
- آیا فرزند شما مسئولیت‌پذیر است و وظایفی مانند انجام تکالیف، کارهای خانه و ... را به‌خوبی انجام می‌دهد؟
- آیا محله و همسایگان شما امن هستند؟

تمرین عملی انجام دهید
اگر به بلوغ و حتی تنها ماندن فرزند خود در خانه اطمینان دارید، عاقلانه است که قبل از انجام این کار، برخی تمرینات خانگی را انجام دهید. درحالی‌که شما در همان نزدیکی هستید، بگذارید کودکتان 30 دقیقه تا یک ساعت، در خانه تنها بماند؛ مثلاً خودتان به حمام یا خانه همسایه بروید و از دور مراقب کودکتان باشید تا دچار ترس و نگرانی نشود.
هنگام بازگشت، با او درباره احساس تنها ماندن در خانه صحبت کنید و از بپرسید در زمان تنهایی چه ‌کارهایی انجام داد؟ آیا دوست دارد دوباره تنهایی را تجربه کند؟ آیا از تنهایی ترسید یا خیر؟
پاسخ به این سؤالات به شما کمک می‌کند تا به آماده بودن یا نبودن کودک
1 ماه پیش
قابل توجه اولیای محترم ؛ باسلام ؛ ضمن تبریک وگرامی داشت دهه ی کرامت از اولیای محترم خواهشمندیم جهت دریافت کارنامه ومشخص کردن وضعیت ثبت نام دانش آموز خود درسال تحصیلی جدید نهایتاً تاروز چهارشنبه مورخه 99/04/18به مدرسه مراجعه نمایند. باتشکر🙏 دبستان پسرانه سما شهرری
1 ماه پیش
قابل توجه اولیای گرامی کلاس های اول: در خصوص ثبت کتاب های درسی بعد از بروز رسانی سایت سناد وزارت آموزش وپرورش اطلاع رسانی خواهد شد.
1 ماه پیش
دریافت سروش پلاس