👈ثواب نوشتن صلوات بر محمد و آل محمد
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله:
مَن صَلّى عَلَیَّ فی کِتابٍ، لَم تَزَلِ المَلائِکَةُ تَستَغفِرُ لَهُ مادامَ اسمی فی ذلِکَ الکِتابِ.
👈هر کس در نوشته‏اى بر من درود گوید، تا زمانى که نام من در آن نوشته است، فرشتگان، پیوسته برایش آمرزش مى‏طلبند.

اللهم صل علی محمد و آل محمد

📚 نهج الذکر،ج۴

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/938
11 ماه پیش
👌گناهی که انسان را به بهشت می‌برد !
جالب است بدانید که گناهی وجود دارد که انسان را به بهشت می‌برد!
از #امام_صادق (ع) نقل شده است که فرمود:
إِنَّ الرَّجُلَ لَیُذْنِبُ الذَّنْبَ فَیُدْخِلُهُ اللَّهُ بِهِ الْجَنَّهَ
«به راستی که شخصی گناهی می‌کند و خدا به وسیله آن گناه او را به بهشت می‌برد»
راوی می‌گوید: با تعجب عرض کردم:
چطور ممکن است که خدا به وسیله گناه گناهکار را به بهشت ببرد!؟؟ فرمودند:
نَعَمْ إِنَّهُ لَیُذْنِبُ، فَلَا یَزَالُ مِنْهُ خَائِفاً، مَاقِتاً لِنَفْسِهِ، فَیَرْحَمُهُ اللَّهُ، فَیُدْخِلُهُ الْجَنَّهَ.
«آری، راستش این است که گناهی می‌کند و دائماً نگران و ترسان است و(گناهش را فراموش نمی‌کند، از گناه خوشحال نیست، به گناهی که کرده است افتخار نمی‌کند) نسبت به خود عصبانی است،(عذاب وجدان دارد و خودش را سرزنش می‌کند، این چه کاری بود که تو کردی؟! چطور می خواهی توبه کنی؟) پس خداوند به او #رحم می‌کند و او را به بهشت می‌برد.»
الکافی (ط – الإسلامیه) ؛ ج۲ ؛ ص۴۲۶
پس در واقع گناه انسان را به بهشت نمی‌برد بلکه آن #پشیمانی بعد از گناه و #عذاب_وجدان است که انسان را به #بهشت می‌برد و این یک مژده است به بندگان گناهکاری که از کرده خودشان پشیمان و دچار عذاب وجدان هستند و خود را دائماً سرزنش می‌کنند.
البته حقیقت توبه همین پشیمانی و عذاب وجدان است.
«پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم»:
النَّدمُ تَوبَهٌ.
پشیمانی از گناه، خود، #توبه از #گناه است.
(تحف‌العقول، ص ۵۵ ـ الشهاب فی‌الحِکم و الآداب، ص ۹)

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=870
1 سال پیش
پرفسور استیون اسیمرینگ معتقد است:

«ارتباط نامشروع، همواره بیانگر وجود مشکلات در زندگی زناشویی می‌باشد … خیانت زناشویی زمانی اتفاق می‌افتد که زن و مرد در ایجاد ارتباط صمیمانه یا ارتباط جنسی با یکدیگر مشکل دارند یا آن‌که تشنۀ توجه و دوستی هستند.»

منبع: دانستنی‌های زناشویی و ازدواج به زبان ساده، ص ۲۹۳، ترجمه ساحل آرامع تهران: انتشارات حافظ، چاپ دوم ۱۳۸۳.

#انحرافات_جنسی_متأهلین
#روانشناسی_گناه
#کمبود_محبت و #انحراف_همسر

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=31587
1 سال پیش
👌 نقش کمبود محبت در بی‌عفتی و انحرافات جنسی متأهلین

یکی از عوامل مهم در بی‌عفتی و انحرافات جنسی متأهلین کمبود محبت و بی‌توجهی همسر به وی است. متأسفانه بسیاری از افراد متأهل اظهار محبت را بلد نیستند یا پس از گذشت مدتی از زندگی به‌کلی فراموش می‌کنند که باید به همسرشان مهر بورزند و مهم‌تر اینکه آن را باید اظهار کنند.
حضرت رسول‌الله (صلی‌الله علیه و آله) می‌فرمایند: « اگر مردی به زنش بگوید من تو را دوست دارم، این جمله هرگز از ذهن زن خارج نمی‌شود.»[۱] لذا اگر مردی به همسرش مهر بورزد و آن را اظهار کند سلامت عفت همسرش را بیمه کرده است ولی اگر چنین نکند و همسرش هم ایمان و تقوای کافی نداشته باشد ممکن است دل به محبت نامحرمان بسپارد و گرفتار بی‌عفتی و خدای ناکرده فحشاء شود.

از نظر روانشناسی یکی از علل خودنمایی و بدحجابی‌ زنان، محروم بودن از عشق و محبت شوهرانشان می‌باشد. خانم لمبروزو روان‌شناس معروف ایتالیایی می‌گوید:

«وقتی زن، مرد را نسبت به خود علاقه‌مند دید، دیگر هدف اصلی او عشوه‌گری و خودنمایی در برابر دیگران نیست. چنان‌که مشاهده می‌شود زنانی که به شوهر و کودکان خود علاقه‌ دارند، به‌کلی از عالم عشوه‌گری و دلبری افراطی و مذموم برکنار هستند. اگر زنی خودنمایی در برابر دیگران را پیشه خود می‌سازد، به این دلیل است که پاسخ عواطف درونی خود را نزد شوهرش نیافته است.»[۲]


[۱]. اصول کافی – ج ۵ – صفحه ۵۶٩.
[۲]. همسران سازگار، ص ۳۳۳.

#انحرافات_جنسی_متأهلین
#روانشناسی_گناه
#کمبود_محبت و #انحراف_همسر

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=31587
1 سال پیش
👌نقش دوستی با افراد ناباب در گسترش فساد و فحشاء

خداوند متعال ذر سوره نساء آیه ۲۷ درباره افراد فاسد و شهوت‌پرست می‌فرماید: «آن‌هایی که پیرو شهوات‌اند، می‌خواهند شما به‌کلی منحرف شوید و در دام شهوات و گناهان گرفتار آیید.»[۱]

#امام_صادق علیه‌السلام نیز می‌فرمایند: «لَا تَصْحَبِ الْفَاجِرَ فَیعْلِمَک مِنْ فُجُورِهِ؛ با تبهکاران هم‌نشین مباش که مبادا از تبهکاری‌اش را به تو بیاموزد.»[۲]

به تجربه هم ثابت شده است که نتیجه دوستی با افراد فاسد، آلوده شدن در دام گناه و فساد است؛ زیرا اولاً نفس انسان امارهُ بالسوء است و به بدی‌ها میل دارد، از طرف دیگر دوست ناباب هم به کمک نفس می‌آید چون برای کمتر اینکه کمتر احساس گناه کند وجدانش را تسکین دهد، سعی می‌کند که برای جرم و گناهش شریک جرم پیدا کند لذا دیگران را هم به سرنوشت فلاکت‌بار خود گرفتار می‌کند. غم‌انگیز خود گرفتار آورند.

وقتی علت فاسد شدن بسیاری از جوانان #فاسد را جویا می‌شوی، می‌بینی که عامل اصلی آلودگی خود را هم‌نشینی با دوستان ناباب معرفی می‌کنند.

این‌گونه افراد از گناه قبح زدایی کرده و آن را زیبا جلوه می‌دهند.

شخصی از حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام سؤال کرد که: «شرورترین دوست، چه کسی است؟» حضرت فرمودند: «الْمُزَینُ لَک مَعْصِیهَ اللَّهِ؛ کسی که گناه و نافرمانی خدا را در نظرت زیبا جلوه دهد.»[۳]

[۱]. یریدُ الَّذینَ یتَّبِعُونَ الشَّهَواتِ أَنْ تَمیلُوا مَیلاً عَظیماً.
[۲]. بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج ۷۱، ص: ۱۹۱.
[۳]. معانی الأخبار، النص، ص: ۱۹۸

#دوست
#دوست_بد
#دوست_ناباب
#دوستی_با_جنس_مخالف #دوست_دختر #دوست_پسر
#رفیق_بد

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30609
1 سال پیش
❓ آیا تقسیم‌بندی بانوان به باحجاب، بی‌حجاب و بدحجاب درست است؟

بین مردم این‌طور جاافتاده است که بانوان ازنظر #حجاب داشتن به چند دسته تقسیم کرده‌اند:

باحجاب یا همان خانم‌های #چادری یا با مانتوهای بلند و کاملاً پوشیده، بدحجاب یا خانم‌های چادری یا مانتویی که آرایش می‌کنند و قسمتی از موی سرشان را هم بیرون می‌گذارند و یا لباسهای پوشیده اما بسیار #جلف و سبک می پوشند و بی‌حجاب.

به نظر ما این دسته‌بندی درست نیست و #بدحجاب نداریم و زنان یا باحجاب‌اند یا بی‌حجاب! چه‌بسا این به‌اصطلاح بدحجابی اثر منفی‌اش از بی‌حجابی هم بیشتر باشد چراکه بیرون گذاشتن چند لاخ از موی سر یا حجاب کامل اما بسیار جلف و همراه با آرایش، درواقع نشان دادن و منع کردن است که توجه بیننده را جلب می‌کند و حرص او را بیشتر تحریک می‌کند و او را به برنامه‌ریزی برای ورود به قلمرو عفاف بانوان تشویق می‌نماید و مثل این است که به جیب‌برها گوشه چک میلیاردی را نشان بدهی و آن‌ها را به دزدی تحریک کنی و همچنین مانند چراغ سبز نشان دادن به بیگانگان است و با این کار به آنان اجازه ورود به قلمرو #عفاف خویش را می‌دهد، اگرچه این قصد و نیت را نداشته باشند.

#با_حجاب
#بد_حجاب
#بی_حجاب

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30555

1 سال پیش
علت تمایل مردم به مدهای زشت و چندش

چرا باوجود زشت بودن برخی از مدها باز هم بسیاری از مردم به طرف آنها متمایل اند؟

بدیهی است که امروزه بسیاری از مدهای لباس و آرایش نه‌تنها شیک و زیبا نیستند، بلکه بسیار زشت و چندش‌آورند! بااین‌وجود اقبال عمومی به مد بسیار بالاست.

شاید برای شما هم این سؤال پیش‌آمده باشد که علت این پدیده چیست؟

پاسخ این پرسش را خداوند متعال در ضمن آیه ۳۹ سوره حجر فرموده است:

«قَالَ رَبِّ بِمَا أَغْوَیتَنِی لَأُزَینَنَّ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَلَأُغْوِینَّهُمْ أَجْمَعِینَ؛ (شیطان) گفت: پروردگارا! چون مرا (مورد آزمایش قرار دادی و نمره مردودی را برایم ثبت کردی و) گمراه ساختی، من در زمین (زشتی‌ها را) در نظر آن‌ها زیبا جلوه می‌دهم و همگی را گمراه می‌کنم.»

لذا سرچشمه این پدیده، #شیطان است که سوگند یادکرده زشتی‌ها را زیبا جلوه می‌دهد و نفس اماره هم انسان را به پیروی از این زشتی‌ها وادار می‌کند.

#شلوار_پاره #شلوار_فاق_کوتاه
#علل_بی_حجابی
#عوامل_بی_حجابی
#مد_پرستی
#مدگرایی

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30518

1 سال پیش
رابطه تمایل به شیک بودن و بی‌حجابی

یکی از عوامل یا بهانه‌های بی‌حجابی بانوان علاقه آن‌ها به شیک بودن است؛ و به این بهانه آرایش‌های زننده و محرک می‌کنند و هرگونه لباس نامناسبی را بر تن می‌نمایند درحالی‌که شیک‌پوشی باید در چارچوب قوانین و ضوابط #شرع و #عقل باشد چون بسیاری از به‌اصطلاح شیک بودن‌ها بسترساز ارتکاب گناه از جانب دیگران است درحالی‌که ازنظر شرع کسی که موجب فراهم شدن بستر #گناه دیگران می‌شود در گناه آنان شریک است. قرآن کریم می‌فرماید:

«…وَلا تَعاوَنوُا عَلی الإثْمِ و الْعُدوانِ …؛ در گناه و ستمکاری همدیگر را یاری نکنید.»[۱]

در ضمن این‌گونه افراد می‌توانند نیاز درونی به شیک‌پوشی را در محیط‌های زنانه و همچنین محیط #خانواده و به‌ویژه برای همسر برآورده سازند.

البته ناگفته نماند که #شیک_پوشی با #مدگرایی فرق دارد و بسیاری از مدهای لباس و آرایش امروزی نه‌تنها اصلاً #شیک نیستند، بلکه بسیار زشت و چندش‌آور هستند.

[۱]. مائده: ۲.

#زیبا_بودن_و_حجاب
#شیک_پوشی_و_حجاب
#علل_بی_حجابی
#عوامل_بی_حجابی

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐https://nidamat.com/?p=30514
1 سال پیش
👌 رابطه بی‌حجابی با تنوع‌طلبی در پوشش

یکی از عوامل یا بهانه‌های بی‌حجابی بانوان تنوع‌طلبی در #پوشش است؛ و وقتی به آن‌ها می‌گویی که حجاب اسلامی را حفظ کن می‌گوید: «من #عاشق «تنوع» هستم و یکدستی و تک‌رنگی را نمی‌پسندم!»

در پاسخ باید گفت: تنوع که عیبی ندارد، شما می‌توانید در منزل و جمع‌های زنانه، متنوع باشید ولی در اماکن عمومی چنین اجازه‌ای ندارید. چراکه تنوع‌طلبی شما در محیط عمومی، جامعه را دچار انواع مشکلات خانوادگی روحی، روانی و مشغولیت‌های فکری در افراد جامعه می‌کند که درنتیجه، به عقب‌ماندگی فرهنگی، اقتصادی، علمی و… جامعه منجر خواهد شد.
#حجاب
باید توجه داشت که در تمام دنیا، بسیاری از محیط‌های آموزشی، شرکت‌ها، کارخانه‌ها و ادارات لباس یکسان و یونیفرم مخصوص به خودشان را دارند، چراکه آنجا جای تحصیل، کار و فعالیت است نه جای تنوع و لباس مجلسی و جلب‌توجه و…! لذا بانوان نیز باید در محیط عمومی لباس متحدالشکلی داشته باشند چراکه خیابان و کوچه و بازار هم جای #تنوع_طلبی و جلب‌توجه نیست.

#بهانه_های_بی_حجابی
#علل_بی_حجابی
#عوامل_بی_حجابی

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30507
1 سال پیش
👌 توبیخ مردان #بی_غیرت توسط حضرت امیرالمؤمنین علیه‎السلام
#غیرت
امیرالمؤمنین علیه‎السلام فرمود: یا اهل العراق نبئت ان نساوکم یدافعن الرجال فی الطریق اما تستحیون؟ ای مردم عراق! به من خبر رسیده زنانتان در راه با مردان [شانه به شانه راه می‌روند] و باهم برخورد می‌کنند، شرم نمی‌کنید؟!
کلینی، کافی، ج ۵، ص ۵۳۶.

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30504
1 سال پیش
چرا حجاب؟

هیچ باغبانی را سرزنش نمی‌کنند که چرا دور باغ خود را حصار و پرچین کشیده است چون باغ بی دیوار از آسیب مصون نیست و میوه و محصولی برای باغبان نمی‌ماند.

#حجاب_اختیاری
#دلیل_حجاب
#فایده_های_حجاب
#لزوم_حفظ_حجاب
#چرا_حجاب؟

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30498
1 سال پیش
وجوب حجاب در کلام امام صادق علیه السلام

امام صادق (ع): برای زن مسلمان جایز نیست روسری و پیراهنی که تنش را نمی‎پوشاند به تن کند.

📚 حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۴، ص ۳۸۸.

#حجاب_اختیاری
#دلیل_حجاب
#فایده_های_حجاب
#لزوم_حفظ_حجاب
#چرا_حجاب؟

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30498
1 سال پیش
👩‍👩‍👧‍👦 تربیت خانوادگی نادرست، مجوز بی‌حجابی نیست!

یقیناً یکی از مهم‌ترین عوامل #سعادت و یا #شقاوت انسان‌ها در #دنیا و #آخرت #خانواده و #تربیت_خانوادگی است چراکه خانواده اولین و مؤثرترین محیط آموزشی و تربیتی انسان است که به حالات فکری، روحی، روانی و رفتاری انسان شکل می‌دهد. چون مهم‌ترین سالهای زندگی انسان ازلحاظ تربیتی و شکل‌گیری شخصیت، در محیط خانواده طی می‌شود.

لذا عدم رعایت #حجاب توسط مادر و ارتباط پدر و مادر با #نامحرم بدون توجه به موازین اخلاقی و اسلامی، موجب کاهش حساسیت‌های فرزندان نسبت به هنجارها و ارزش‌های دینی خواهد شد.

تحقیقات نشان می‌دهد که خانواده‌ی اکثر قریب به‌اتفاق دختران و زنان بی‌حجاب و بزهکار، یک یا چند ویژگی ذیل را داشته‌اند: [۱]

– ازهم‌پاشیدگی کانون خانواده، (چه به صورت ناقص یا کامل، اتفاقی یا ارادی)

– عدم مراقبت والدین از فرزندان در اثر جهالت، گرفتاری و یا نقیصه‌های جسمی، حسی و عاطفی.

– #اعتیاد، #بزهکاری و انحراف یک یا چند عضو خانواده.

– فضای نامطلوب خانوادگی در اثر تبعیض و تحقیر اعضای خانواده به‌ویژه مادر و فرزندان دختر؛ و یا نازپروردگی، خشونت، حسادت و … .

– اختلافات مذهبی یا نژادی (ناهماهنگی در اصول تربیتی.)

– ضعف اعتقادات دینی و عدم حضور و مشارکت پدر و مادر در مراسم و اجتماعات مذهبی.

– #رفاه بیش از حدّ و درآمدهای نامشروع و بادآورده.

– #فقر، #بیکاری و مشکلات شدید مالی.

اما نکته قابل‌توجه این است که تربیت خانوادگی نادرست، گرچه علت #بی_حجابی هست اما مجوز بی‌حجابی نیست و اینکه کسی بگوید: تربیت خانوادگی ما طوری بوده که اهمیتی به حجاب نمی‌دادند یا دوست دارد باحجاب باشد اما پدرش اجازه نمی‌دهد، یا خانواده مسخره می‌کند و…! این بهانه‌ها و توجیهات، مجوز انجام گناه نمی‌باشد.

امام ‌رضا (علیه‌السلام) دراین‌باره می‌فرمایند:

«بِرُّ الْوَالِدَینِ وَاجِبٌ وَ إِنْ کَانَا مُشْرِکَینِ وَ لَا طَاعَهَ لَهُمَا فِی مَعْصِیهِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ؛ نیکی و احسان به والدین واجب است گرچه آن‌ها مشرک و کافر باشند، ولی در معصیت خدا نباید از آنان اطاعت کرد»[۲]

[۱]. منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه

[۲]. عیون أخبار الرضا علیه‌السلام، ج ۲، ص ۱۲۴. قرآن کریم دراین‌باره می‌فرماید: «وَ وَصَّیْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَیْهِ حُسْناً وَ إِنْ جاهَداکَ لِتُشْرِکَ بِی ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما؛ ما به انسان توصیه کردیم که به پدر و مادرش نیکی کند و اگر آن‌ها تلاش کنند که به من شرک بورزی که به آن علم نداری، از آن‌ها اطاعت نکن» ( #عنکبوت: ۸).

#خانواده_فاسد
#علل_بی_حجابی
#عوامل_بی_حجابی

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30494
1 سال پیش
امام ‌رضا (علیه‌السلام) دراین‌باره می‌فرمایند:

«بِرُّ الْوَالِدَینِ وَاجِبٌ وَ إِنْ کَانَا مُشْرِکَینِ وَ لَا طَاعَهَ لَهُمَا فِی مَعْصِیهِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ؛ نیکی و احسان به والدین واجب است گرچه آن‌ها مشرک و کافر باشند، ولی در معصیت خدا نباید از آنان اطاعت کرد»[۲]


[۲]. عیون أخبار الرضا علیه‌السلام، ج ۲، ص ۱۲۴. قرآن کریم دراین‌باره می‌فرماید: «وَ وَصَّیْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَیْهِ حُسْناً وَ إِنْ جاهَداکَ لِتُشْرِکَ بِی ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما؛ ما به انسان توصیه کردیم که به پدر و مادرش نیکی کند و اگر آن‌ها تلاش کنند که به من شرک بورزی که به آن علم نداری، از آن‌ها اطاعت نکن» ( #عنکبوت: ۸).
#خانواده_فاسد
#علل_بی_حجابی
#عوامل_بی_حجابی

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30494
1 سال پیش
😱مجازات سنگین روزه خواری در ملأ عام😱

پرسش:
آیا این درست است که بعد از دو بار روزه خواری در ملا عام و اجرای حکم تعزیر در صورت تکرار روزه خواری مجازات اعدام است؟ وچرا این حکم این قدر سنگین است ؟
پاسخ:
اگر کسی در ماه مبارک رمضان بدون عذر شرعی و از روی عمد در ملاء عام روزه خواری کند، در صورتی که نزد حاکم شرع ثابت شود، در مرتبه اول و دوم او را مجازات (تعزیر) می کند. اگر باز هم به بی حرمتی نسبت به ماه رمضان ادامه دهد، در مرتبه سوم یا در مرتبه چهارم با اختلافی که در بین فقها وجود دارد اعدام می شود.(۱)
دلیل این مسئله روایات است، از جمله:

دلیل شلاق در مرتبه اول و دوم:
از امام باقر سلام الله علیه نقل شده است که:
أَنَّ عَلِیّاً ع أُوتِیَ بِرَجُلٍ مُفْطِرٍ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ نَهَاراً مِنْ غَیْرِ عِلَّةٍ فَضَرَبَهُ تِسْعَةً وَ ثَلَاثِینَ سَوْطاً حَقَّ شَهْرِ رَمَضَانَ حَیْثُ أَفْطَرَ فِیه

مردى را نزد على امام علی(ع) آوردند که در روز ماه رمضان بدون عذر افطار کرده بود،حضرت به جهت حقّ ماه رمضان که این شخص در آن افطار کرده بود، سی و نه شلّاق به او زد. (۲)

دلیل قتل در مرتبه سوم:
عِیسَى عَنْ سَمَاعَةَ قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنْ رَجُلٍ وُجِدَ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ وَ قَدْ أَفْطَرَ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ وَ قَدْ رُفِعَ إِلَى الْإِمَامِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ قَالَ یُقْتَلُ فِی الثَّالِثَةِ
از امام باقر (علیه السلام) سؤال شد از مردی که در ماه رمضان سه بار پیاپی روزه خواری کرده است و سه بار نزد امام (حاکم شرع) برده شده است. امام فرمود: در دفعۀ سوم، کشته می شود.(۳)

👌حکمت این حکم ممکن است این جهت باشد که : کسی که عمدا در ملاء عام و بدون اینکه مسافر یا مریض باشد. روزه خواری کند، در واقع اسلام و احکام اسلام و مسلمانان را زیر سؤال می برد . به علاوه ترویج فرهنگ روزه خواری و بی دینی را می کند . کسی که دو یا سه مرتبه تعزیر و مجازات شده باشد و باز هم اصلاح نشود، وجود چنین افرادی در جامعه اسلامی سبب ایجاد فتنه و فساد می باشد.
البته اگر کسی به خاطر عذر شرعی مانند مسافرت یا مریض بودن روزه را بخورد ، مجازات ندارد.
کسی که قصد روزه خواری عمدی را دارد، لازم نیست طوری بخورد که دیگران بفهمند . می تواند در خانه خود یا جایی که هیچ کس نیست ، روزه اش را بخورد .البته باز هم روزه خوردنش حرام است و قضا و کفاره دارد. ولی دیگر پیش حاکم شرع نمی برند تا مجازاتش کند.

پی نوشت:
۱. العروة الوثقى (سید یزدی)، ج۲، ص ۱۶۷.
۲. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج۷، ص: ۴۰۱.
۳. الکافی، ج۴، ص۱۰۳.
🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 http://nidamat.com/?p=1085
1 سال پیش
اگر کسی در ماه مبارک رمضان بدون عذر شرعی و از روی عمد در ملاء عام روزه خواری کند، در صورتی که نزد حاکم شرع ثابت شود، در مرتبه اول و دوم او را مجازات (تعزیر) می کند. اگر باز هم به بی حرمتی نسبت به ماه رمضان ادامه دهد، در مرتبه سوم یا در مرتبه چهارم با اختلافی که در بین فقها وجود دارد اعدام می شود.

📚العروة الوثقى (سید یزدی)، ج۲، ص ۱۶۷.
🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 http://nidamat.com/?p=1085
1 سال پیش
🤔همرنگ جماعت شدن به چه قیمت؟

آیات زیادی در قرآن وجود دارد که بیان می‌کند اکثر مردم از عقل، آگاهی، ایمان، صداقت و… بی‌بهره‌اند.

«وَإِن تُطِع أَکثَرَ مَن فِی الأَرضِ یُضِلّوکَ عَن سَبیلِ اللَّهِ؛ اگر از اکثر مردم پیروی کنی، تو را از راه خدا گمراه می‎کنند‌.»[۱]

افراد بسیار زیادی وجود دارند که باوجود فساد جامعه و بی‌حجاب بودن افراد حجاب و عفت خود را هم حفظ می‌کنند و مسیری را غیر از مسیر اکثریت طی می‌کنند و حتی بسیاری از افراد جامعه را با خود همراه می‌کنند بااین‌وجود اگر فردی توانایی تأثیر بر جامعه‌ای را ندارد و در برابر تأثیر آن جامعه هم منفعل است و نمی‌تواند مقابله کند، بهتر است که از آن جامعه خارج شود.

خداوندمتعال خطاب به مؤمنینی که در بلاد کفر به خاطر فشار کفار نمی‌توانستند ایمانشان را حفظ کنند، می‌فرمایند:

«یا عِبَادِی الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ أَرْضِی وَاسِعَهٌ فَإِیای فَاعْبُدُونِ؛ ای بندگان من که ایمان آورده‌اید! زمین من وسیع است، پس) با انتخاب سرزمینی مناسب و شایسته که ارزش‌ها در آن حفظ شود (تنها مرا بپرستید (و در برابر فشارهای دشمنان تسلیم نشوید)»[۲]

[۱] . انعام/۱۱۶.

[۲] . عنکبوت/۲۹.

#آدم_باید_دلش_پاک_باشد
#ایمان_بدون_عمل
#بهانه_های_بی_حجابی
#دل_پاک
#رابطه_ایمان_و_عمل
#پلورالیزم
#پلورالیسم

🔅کانال گناه شناسے 🔅
🆔 @nidamat
🌐 https://nidamat.com/?p=30461
1 سال پیش
دریافت سروش پلاس