حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی رحمة الله علیه

کانال رسمی موسسه مصابیح الهدی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی (ره)
تماس با ما: masabiholhoda_02177652134@
آدرس سایت:
mojtabatehrani.ir
سروش:
@mojtabatehrani.ir
اینستاگرام:
mojtabatehrani.ir
تلگرام، گپ، بله:
@mojtabatehrani_ir


🌸ولادت امام سجاد علیه السلام مبارک باد.🌸

@mojtabatehrani.ir
20 ساعت پیش
🎞 #كليپ_تصويرى

#شرح_حدیث

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
متن کامل در سایت:
https://mojtabatehrani.com/ahadith/ وسائل-الشیعه،-ج16،-ص96/
20 ساعت پیش
🌺ولادت با سعادت حضرت ابوالفضل علیه السلام مبارک باد.🌺

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
1 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🎞 #كليپ_تصويرى

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
1 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🔊 #کلیپ_صوتی

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
1 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🏞 #پوستر

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
1 روز پیش

📍 اذن در دعا یعنی «واگذاری کلیدهای خزائن الهی»❗️
📌امام علی(ع) ، به فرزندش امام حسن(ع) می فرماید: همین كه به تو گفت: اذنت دادم، كه از من بخواهی، این همان اجابت است. اما اذن او به چه معناست؟ یعنی دیگر واسطه ای نیست؛ در واقع به این معناست كه كلید تمام خواسته هایت را به دست خودت دادم. ما خزائنی داریم که همۀ چیزها در آن قرار دارد. به محض اینکه گفتم: بخواه؛ یعنی برو و هرچه می خواهی از این انبار بردار. همین كه خدا گفت: بخواه و اذن به دعا داد، معنایش این است كه كلید تمام خزائنش را به دست تو داده است؛ لذا حضرت در ادامه می فرماید: «ثُمَّ جَعَلَ فِی یَدِكَ مَفَاتِیحَ خَزَائِنِه »؛ خدا كلیدهای گنجینه هایش را در دست تو قرار داد. چطوری؟ «بِمَا اَذِنَ فِیهِ مِنْ مَسْأَلَتِه »؛ همین كه به تو اذن داد كه از او درخواست كنی. او با این اذنی که به تو داده، كلید تمام خزائنش را به دست تو داده است،
حالا می دانی که با دعا کردن داری چه كار می كنی؟ «فَمَتَى شِئْتَ اسْتَفْتَحْتَ بِالدُّعَاءِ أَبْوَابَ خَزَائِنِه »؛1️⃣ با این كلید، در خزینه هایش را باز می كنی و هرچه را خواستی، بر می داری و می روی. نه اینكه تو باید بخواهی و بعدا او می رود و حاجتت را می آورد و به تو می دهد؛ یعنی همین كه دعا كردی و گفتی: خدا! این را می خواهم، درِ خزینه های الهی را باز كرده ای و هرچه می خواهی برمی داری. ما راجع به خدا بد فكر كرده ایم.
1️⃣ بحار الأنوار، ج 74، ص 204
〰️〰️〰️〰️〰️

📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
1 روز پیش
💐میلاد با سعادت امام حسین علیه السلام مبارک باد.💐

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
2 روز پیش
🎞 #كليپ_تصويرى

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
2 روز پیش
🔊 #کلیپ_صوتی

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
2 روز پیش

📍 اسلام را بعد از پیغمبر بر پا نگه داشت❗️
📌امام حسین علیه السّلام خودش یک شخصیت است. شخصیت علّت مبقیه بودن برای شخصیت پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله به عنوان پیغمبر اسلام و ابقای شریعتش از کجا شروع شد؟ در تاریخ می‎نویسند و روایات متعدّد داریم. امام حسین علیه السّلام در ماه رجب به سمت مکه حرکت کرد. وقتی راه افتاد، خودش این آیۀ شریفه رو تلاوت کرد: «فَخَرَجَ مِنهَا خَائِفاً یَتَرَقَّب قَالَ رَبِّ نَجِّنِی مِنَ القَومِ الظَّالِمِینَ»؛ از مدینه بیرون می آید. سوّم شعبان وارد مکه می شود. وقتی به مکه وارد می شود، «وَ لَمَّا تَوَجَّهَ تِلقَاءَ مَدیَن قَالَ عَسَی رَبِّی أَن یَهدِیَنِی سَوَاءَ السَّبِیلِ». یعنی اینجاست که امام حسین علیه السّلام تولّد یک شخصیت جدید پیدا می‎کند. امامتش سرجای خودش بود و قابل انکار نیست مثل نبوّت حضرت موسی علیه السّلام که بود. آن شخصیتش کنار است. امامتش سرجای خودش بود امّا تولّد شخصیت علّت مبقیه بودن برای شخصیت رسالت پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله و اسلام در هنگام ورود به مکه است. لذا آیاتی که تلاوت می‎کند دقیقاً مطابقت دارد با آنچه که فرموده است. حضرت موسی وقتی بیرون می آید، «فَخَرَجَ مِنهَا خَائِفاً یَتَرَقَّب»؛ جنبۀ نفی دارد. از قید و بند این خبیث ها خلاص بشویم. بعد می گوید: «رَبِّ نَجِّنِی مِنَ القَومِ الظَّالِمِینَ». مدین جایی بود که تقریباً از قلمرو حکومتی فرعون خارج بود و جنبۀ ایمنی داشت. منطقۀ امنی بود. لذا وقتی آن جا می رسد، می گوید: «وَ لَمَّا تَوَجَّهَ تِلقَاءَ مَدیَن قَالَ عَسَی رَبِّی أَن یَهدِیَنِی سَوَاءَ السَّبِیلِ». منطقۀ امن است. امام حسین علیه السّلام وقتی از مدینه بیرون می آید، آن منطقه منطقۀ حکومتی یزید شده بود و می‎خواستند بیعت بگیرند. جنبۀ نفی داشت. عین حضرت موسی علیه السّلام آن آیه را تلاوت می‎کند. «فَخَرَجَ مِنهَا خَائِفاً یَتَرَقَّب قَالَ رَبِّ نَجِّنِی مِنَ القَومِ الظَّالِمِینَ». همین که وارد مکه می شود، این منطقۀ امن که تولّد جدیدی برای شخصیت اوست، این آیه را می خواند. «وَ لَمَّا تَوَجَّهَ تِلقَاءَ مَدیَن قَالَ عَسَی رَبِّی أَن یَهدِیَنِی سَوَاءَ السَّبِیلِ».
لذا این تعبیر از پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله وارد شده حتی در عامه مکررا نقل می‎کنند «حُسِینٌ مِنِّی وَ أَنَا مِن حُسَینی» و «حُسِینٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنه». اگر اوّلی را تولّد شخصی بگیریم که خیلی ظاهر است دوّمی تولّد شخصیتی به معنای علّت مبقیه است. امیدوارم حرف هایم مفهوم شده باشد. من هم از او هستم، نه اینکه او در مجرای وجودی من نقش داشته است. نکته‎ای رو بگویم. عجیب این است که تولّد شخصیتی حسین و شخصی اش در یک روز است. شعبان سوّم می شود. مشهور می گویند سوّم شعبان به اصطلاح متولّد شد تولّد شخصی اش است. از آن طرف هم من در تاریخ تقریبا خلافش را ندیدم و بالاتر از مشهور می گویند سوّم شعبان هم وارد مکه شد؛ این هم تولّد شخصیتی اش. هم تولّد شخصی امام حسین علیه السّلام هم تولّد شخصیتی امام حسین علیه السّلام به معنای اینکه او اسلام را بعد از پیغمبر بر پا نگه داشت، در یک روز است. تقارن عجیبی است و آن سوّم شعبان است که هم ورودش به مکه و هم ورودش به این نشئه است.
«اللهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد».
〰️〰️〰️〰️〰️

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
2 روز پیش
🎞 #كليپ_تصويرى

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
3 روز پیش
🔊 #کلیپ_صوتی

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
3 روز پیش

📍 ماه شعبان ماه آمادگی ورود به ماه رمضان❗️
📌«أعوذُ بِالله مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم بِسمِ الله الرَّحمَنِ الرَّحیم وَ الحَمدُلله رَبِّ العالَمینَ وَ صَلَّی الله عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیِبینَ الطَّاهِرینَ وَ لَعنَتُ الله عَلَی أعدائِهِم أجمَعینَ»
به مناسبت ایام به ذهن من آمد که در این جلسه که بعد از چندی اوّلین جلسۀ ما محسوب می شود دو تا مطلب را عرض بکنم. یکی در ارتباط با ماه و یکی در ارتباط با روز است. اوّل اینکه ماه مبارک شعبان است که در آن وارد شدیم. اهل معرفت راجع به این ماه تعبیری دارند و می‎گویند: ماه شعبان منزلی از منازل عمر سالک الی الله است. یعنی یک مقطع از مقاطع عمر سالک الی الله در ربط با زمان عبارت از ماه مبارک شعبان است. فرصتی برای او نسبت به سلوکش است. بحثی است که من فقط اشاره کردم.
در روایات راجع به این ماه بسیار داریم که سفارشاتی شده است و جلالت قدر و عظمتش تا جایی است که پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله می‎فرماید: «إِنَّ شَعْبَانَ شَهْرِي فَرَحِمَ اللَّهُ مَنْ أَعَانَنِي عَلَى شَهْرِي‏»1️⃣؛ ماه شعبان ماه من است. رحمت خدا بر کسی باد که مرا نسبت به این ماه کمک کند . یک وقت در گذشته گفتم که چطور ما پیغمبرصلی الله علیه و آله را نسبت به این ماه کمک کنیم. نمی‎خواهم وارد این بحث بشوم چون بحث دیگری دارم. بحث متناسب با همین فرمایش پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله است که اعمالی را برای این ماه مبارک سفارش و تأکید می‎کنند و سرآمد آن ها عبارت از استغفار است. در این ماه هر روز هفتاد مرتبه «أَستَغفِرُ اللَّهَ وَ أَسئَلُهُ التَّوبَهَ» سفارش شده است. حتی در روایتی دارد که هفتاد بار استغفار در هر روز ماه مبارک شعبان معادل با هفتاد هزار بار استغفار در ماه های دیگر است. یک وقت راجع به این رقمهایی که وارد شده بحث کردم که این ها همه گویای بُرد آن عمل در این مقطع زمانی است.
چه بسا مسئله مربوط به این باشد که ماه مبارک شعبان، ماه امادگی برای ورود به ماه رمضان است. انسان خودش را در این ماه برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده می‎کند و سرّش همین است. حالا من مثالی بزنم. همه می دانید که ماه مبارک رمضان ماه ضیافت الله است. ماهی است که خداوند بندگانش را مهمان کرده است. ورود به میهمانی خداست. ماه مهمانی است. ما به حسب ظاهر اگر بخواهیم خدمت یک شخصیتی بزرگی برویم که ما را دعوت کرده است تا از ما پذیرایی کند، چه می‎کنیم؟ خیلی روشن است. خودمان را تمیز می‎کنیم. حمام می رویم و لباس های خودمان را تمیز می کنیم. بین این محضر با محضرهای دیگر فرق می‎گذاریم. متناسب با آن معناست که این اعمال آمده و سرآمدش هم این دعا و ذکر است که عبارت از استغفار است. استغفار یک نوع شست و شوی درونی و ازالۀ کثافات ناشی از تخلّفهاست. لذا نسبت به این عمل سفارش اکید شده است.
1️⃣ وسائل‌الشیعه، ج 10، ص508- بحارالأنوار، ج 94، ص79
〰️〰️〰️〰️〰️

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
3 روز پیش
🎞 #كليپ_تصويرى

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
4 روز پیش
🔊 #کلیپ_صوتی

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
4 روز پیش

📍 خانه تکانی درونی❗️
📌 ماه رجب ماهی بود که در آن درب‌های خیر برای ما باز بود. فهمیدیدم که دیگر بسته شد. قدر بدانید! در روایت دارد ماه رجب که وارد می شود درب خیر باز شده است. هر شب از اول شب تا به صبح فرشتۀ الهی به نام داعی فریاد می کنید: بیایید! بیایید! ای گناهکارها بیایید! مغفرت در این ماه است. مغفرت است، رحمت است و عفو است. از دیشب هیچ از این صدا و ندا خبری نیست. تمام شد. در بسته شد. مؤمن از این‌ها غفلت نمی کند. امّا من مطلبی را عرض کنم. درست است که آن درب و آن باب خیر بسته شد. ولی در روایت از پیغمبراکرم داریم که روز اول ماه شعبان باز یک درب دیگر باز شده است. غفلت نکنید! در روایت دارد که پیغمبراکرم فرمود: روز اول ماه شعبان که می شود درب بهشت باز می شود. خدا به شجرۀ طوبی امر می کند نزدیک به دنیا بیاید. شجرۀ طوبی نزدیک می آید. می گوید شاخه هایش را که در دنیا آویزان کند. وقتی که آویزان کرد، هر کس به یکی از این شاخه های درخت طوبی متمسّک بشود او را به سوی بهشت می کشاند. شجرۀ زقّوم هم شاخه هایش را می افکند و هر کس متمسّک به آن بشود، به سوی جهنّم می کشاند. این درب باز شده است. انسان باید از این درب استفاده بکند.
روایت مفصلی است که دانه دانه در روایت شمارش شده است. هر کس یک عمل خیر انجام بدهد یعنی پرده داری کند نسبت به خداوند و حیا را رعایت بکند، مثل این است که به یکی از این شاخه ها آن متمسّک شده است و به سوی بهشت کشیده شد. اگر پرده دری کند به یکی از شاخه های شجرۀ زقوم متمسّک بشود، وارد جهنم می شود. روایت خیلی مفصل است. حتی در روایت دارد که پیغمبر اکرم سرش را بلند کرد در حالی که می خندید. گفت: زید بن حارثه را می بینم که چندین شاخه از شاخه های درخت طوبی را گرفته. مؤمن از این فرصت‌ها و موقعیت‌ها استفاده می کند و این‌ها را از دست نمی دهد. به تعبیر دیگر نسبت‌به ربّش پرده داری می کند آنطور که در روایت بود.
لذا سفارش می کنم که وارد ماه شعبان شدیم. در این ماه هم استغفار وارد شده است. خیلی استغفار بکنید. بگذارید که یک مقدار یواش یواش تمیز بشویم شاید قابلیت داشته باشیم که سر سفرۀ خدا -ضیافت الله- در ماه رمضان برویم. آنجا کثیف‌ها را راه نمی دهند. «دُعِيتُمْ إِلَى ضِيَافَةِ اللَّهِ».1️⃣ این استغفارهایی که در ماه رجب و شعبان آمده است برای خاطر این است که خودمان را شست‌وشو بکنیم. تا چه زمانی اولیای خدا را به زحمت بیندازیم که پیغمبراکرم بخواهد شفاعت ما را بکند؟ از خدا خجالت بکنیم. در روایت هم داریم. یک مقدار هم خود ما تکان بخوریم.
روایتی از پیغمبر اکرم است «شَعْبَانَ شَهْرِي‏»؛ ماه شعبان ماه من پیغمبر است. «فَرَحِمَ اللَّهُ مَنْ أَعَانَنِي عَلَى شَهْرِي»2️⃣. خدا رحمت کند آن کسی را که مرا در این ماه کمک کند. من را کمک کند یعنی چه؟ یک بُعدش این است اگر در این ماه شما بدی‌ها و بی‌حیایی ها را کنار بگذارید و حریم خدا را حفظ بکنید، من را کمک کردید که اگر بخواهم شفاعت‌تان را بکنم زیاد به دشواری نیفتم. من را کمک کنید. برای خودتان کمکم کنید. لذا به دوستان عرض می کنم استغفارهایی که وارد شده است در ماه شعبان انجام دهید. اعمال دیگری هم دارد ولی به خصوص راجع‌به استغفارها تأکید می‌کنم که یک نوع خانه تکانی درونی برای ماست.
«اللهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد».
1️⃣ به میهمانی خدا دعوت شدید. زادالمعاد، ص72
2️⃣ وسائل‌الشیعه، ج 10، ص508- بحارالأنوار، ج 94، ص79
〰️〰️〰️〰️〰️
#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
4 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🎞 #كليپ_تصويرى

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
5 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🔊 #کلیپ_صوتی

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
5 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🏞 #پوستر

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
5 روز پیش

📍 اعتقاد به عدم بخل خداوند❗️
📌 یک وقت می دانم که از دست او بر می آید که گره از كارم باز كند؛ امّا نمی دانم که این کار را انجام می دهد یا نه؟ این مطلب، با شرط قبلی فرق دارد. به عبارت دیگر، می دانم كه می تواند، امّا نمی دانم كه انجام می دهد یا نه؟ دوّمین شرط این است.
در بسیاری از موارد، برای خود ما نیز اتّفاق می افتد که اصطلاحاً می گوییم: «بخل در اجابت». اینکه به این معنا یقین داشته باشیم كه رب من بخیل نیست؛ هم می تواند و هم انجام می دهد، مهم این است.
〰️〰️〰️〰️〰️

📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
5 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🎞 #كليپ_تصويرى

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
6 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🔊 #کلیپ_صوتی

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
6 روز پیش
📚 #مجموعه_حقیقت_بندگی
📕 #دعا_1
📝 جلسه چهارم

🏞 #پوستر

#حاج_آقا_مجتبی_تهرانی
@mojtabatehrani.ir
6 روز پیش
دریافت سروش پلاس