عترتنا

(رسانه مردم نهاد شیعه)
www.etratona.ir


📌مراسم بزرگداشت ارتحال #آیت_الله_روحانی_قوچانی نماینده تام الاختیار #آیت_الله_العظمی_سیستانی عصر امروز جمعه در تهران با حضور نمایندگان بیوت مراجع معظم تقلید، مسئول دفتر آیت الله العظمی مدرسی در تهران، رئیس اسبق سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، دبیر کل سابق مجمع جهانی اهل بیت(ع)، فرزند آیت الله جعفری اراکی، علما و فضلای حوزه علمیه و دیگر اقشار مختلف مردم در حسینیه بنی فاطمه تهران برگزار شد.

🔰حجت الاسلام حسینی قمی در این مراسم گفت: بنده با قاطعیت عرض می کنم و خدا را شاهد می گیرم اگر کسی به مرحوم آیت الله روحانی مجالست می کرد، قطعا بر ایمانش افزوده می شود. ایشان از نظر علمی کم نداشت، اما خود را وقف خدمت به مردم نمود و مجاهدت های خستگی ناپذیری از جمله در شهر مرزی شیعه نشین زابل داشت.

🔰وی ادامه داد: ایشان از نظر علمی مقام بالایی داشتند و تقریرات دروس آیت الله العظمی حکیم و آیت الله العظمی خویی را مرقوم نمودند اما حاضر نشدند یک صفحه از آثار خودشان را چاپ کنند، که اگر چاپ می شد، صدها جلد کتاب می شد، اما خود را احیاگر کتاب های دیگران نمودند. و خیلی سخت است که در حوزه علمیه، شخصیتی مثل آیت الله روحانی تربیت شود.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️
🌐www.Etratona.ir

🆔 @etratona
12 ماه پیش
📌 #روضه ی حضرت #رقیه (س)

🏴ای داغ غمت لاله به باغ دل ما

🏴نام تو رقیّه جان، چراغ دل ما

🏴دلسوختگان غم خود را دریاب

🏴بگذار تو مرهمی به داغ دل ما

🔰وقتی سر بریده امام حسین را برای رقیه سلام الله علیها آوردند گفت این سر کیست؟ به او گفتند: سر پدرت حسین است. سر را با احتیاط از داخل طشت برداشت و به سینه چسبانید و با گریه های سوزناک خود خطاب به سر چنین گفت:

🔰پدر چه کسی تو را به خون آغشته کرد؟ چه کسی رگ های گردنت را برید؟ پدر چه کسی در خردسالی یتیمم کرد؟ پدر دختر یتیم تو به چه کسی پناه ببرد تا بزرگ شود؟ پدر جان زنان بی پوشش چه کنند؟ پدرجان زنان اسیر و سرگردان کجا بروند؟ پدر جان چه کسی چشمان گریان را چاره ساز است؟ پدر جان چه کسی یار و یاور غریبان بی پناه است؟ پدر جان چه کسی پریشان مویی ما را سامان می بخشد؟ پدر جان بعد از تو چه کسی با ماست؟

🔰وای بر ما بعد از تو وای از غریبی! پدر جان کاش فدایت می شدم. پدر جان ای کاش بیش از این نابینا می شدم و تو را اینگونه نمی دیدم. پدر جان کاش پیش از این در خاک خفته بودم و محاسنت را آغشته به خون نمی دیدم.

🔰سپس لب ها را بر لب های پدرش امام حسین نهاد و چنان گریست که همان لحظه بیهوش شد و وقتی او را حرکت دادند دریافتند که از دنیا رفته است.

🏴 بيا تو اي زن غساله از طريق وفا
🏴به اين صغيره بده غسل از براي خدا

🏴مکن خيال که او ز اهل روم و تاتار است
🏴که غسل دادن او بر تو سخت دشوار است‏

🏴سرور سينه‏ي سلطان عالمين است اين
🏴رقيه دختر مظلومه‏ي حسين است اين‏

🏴مگو که از چه رخ همچون کهربا دارد
🏴که داغ تشنگي دشت کربلا دارد

🏴مگو که زخم به پايش چرا برون ز شمار
🏴که روي خار مغيلان دويده در شب تار

🏴جراحتي که خود اين طفل را به شانه بود
🏴ز ضرب کعب ني و چوب و تازيانه بود

🔰متن عربی:

فَقَالَتْ : مَا هَذَا الرَّأْسِ ؟ قَالُوا لَهَا : رَأْسُ أبیک . فَرَفَعْتُهُ مِنِ الطَّشْتَ حاضنه لَهُ وهی تَقُولُ :
یا أَبَاهُ ! مَنْ ذَا الذی خضّبک بدمائک ؟ یا أَبَتَاهْ ! مَنْ ذَا الذی قَطَعَ وریدک ؟ یا أَبَتَاهْ ! مَنْ ذَا الذی أیتمنی عَلَى صِغَرِ سنّی ؟
یا أَبَتَاهْ ! مِنْ بقی بعدک نَرْجُوهُ ؟ یا أَبَتَاهْ ! مِنْ للیتیمه حَتَّى تکبر ؟ یا أَبَتَاهْ ! مِنْ لِلنِّسَاءِ الحاسرات ؟ یا أَبَتَاهْ ! مِنْ لِلْأَرَامِلِ المسبیات ؟
یا أَبَتَاهْ ! مِنْ للعیون الباکیات ؟ یا أَبَتَاهْ ! مِنْ للضائعات الغریبات ؟ یا أَبَتَاهْ ! مِنْ للشعور المنشرات ؟ یا أَبَتَاهْ ! مِنْ بعدک ؟ واخیبتنا ! یا أَبَتَاهْ ! مِنْ بعدک ؟ واغربتنا ! یا أَبَتَاهْ ! لیتنی کنت الفدى ، یا أَبَتَاهْ ! لیتنی کنت قَبْلَ هَذَا الیوم عمیا . یا أَبَتَاهْ !
لیتنی وَ سُدَّتْ الثَّرَى وَ لَا أَرَى شیبک مخضّباً بِالدِّمَاءِ . ثُمَّ إِنَّهَا وَضَعَتْ فَمِهَا عَلَى فَمِهِ الشریف , وبکت بُکاءاً شدیداً حَتَّى غشی علیها ، فَلَمَّا حرّکوها , فَإِذَا بِهَا قَدْ فَارَقْتَ رَوْحَهَا الدنیا .

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️
🌐www.Etratona.ir

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل پایگاه تحلیلی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
12 ماه پیش
📌حکم شرعی #سقط_نطفه تازه منعقد شده

🔰آیت‌الله‌العظمی سید«موسی شبیری زنجانی» از مراجع تقلید شیعه در پاسخ به استفتائی حکم شرعی "سقط نطفه تازه منعقد شده" را بیان کردند.

❓متن استفتاء:

ـ مقصود از انعقاد نطفه در مسأله حرمت سقط جنین، چیست؟ آیا منظور صرف ترکیب اسپرم با تخمک است یا پس از ترکیب و استقرار در دیواره رحم، که چند روزی دیرتر انجام می‌گیرد؟

✍️پاسخ آیت‌الله‌العظمی #شبیری_زنجانی:

ـ همین که اسپرم در رحم مستقر شود، اسقاط آن (جز در فرض اضطرار و ناچاری) جایز نیست.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
12 ماه پیش
📌راه های #افزایش_روزی در بیان استاد اسماعیل پور


🔰حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی #اسماعیل_‌پور از اساتید حوزه علمیه تهران طی گفت‌وگو با #عترتنا راه‌های افزایش رزق و روزی را بیان نمود و گفت: ازجمله راه های افزایش روزی دعای پدرمادر، گناه نکردن است.

🔰این استاد حوزه علمیه نبی اکرم(ص) تهران اظهارکرد: سحرخیزی و صبح زود حاضرشدن درمحل کار، پرهیزازگناه و خودداری از شنیدن موسیقی حرام افزایش رزق را به همراه دارد.

🔰حجت‌السلام والمسلمین اسماعیل‌پور در ادامه برشمردن راه‌های افزایش روزی افزود: همچنین دود کردن اسفند و کندور درمنزل و محل کار، پرهیزاز گفتن اسرارزندگی به دیگران، ذکر ۷۰مرتبه استغفار پس از نمازصبح و سپس ۷۰ مرتبه ذکر یا فتاح ازدیگرراه های افزایش رزق و روزی است.

✍️گفتگو: علیرضا برومند

🔻مشروح توصیه استاد اسماعیل پور در لینک زیر:
http://www.etratona.ir/news/1150

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona
12 ماه پیش
📌با همتای #امام_زمان(عج) چه کرده اید؟!
🔰گزیده ای از بیانات: #آیت_الله_ناصری_دولت_آبادی

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona
1 سال پیش
📌صحیفه سجادیه معجزه امام سجاد(ع)

🔰آیت الله العظمی صافی گلپایگانی صبح امروز در پیامی به کنگره بین المللی امام سجاد (ع) گفت: یکی از معجزات حضرت امام سجاد علیه آلاف التحیة و الثناء، کتاب گرانسنگ و بی نظیر صحیفه سجادیه است؛ کتابی است که عقول بشریّت، چهارده قرن است در درک و فهم واقعی آن عاجز و ناتوان هستند؛ کتابی که مشحون از مطالب توحیدی و حقایق معرفتی و موضوعات اخلاقی و مکارم عالی انسانی است و راه سخن‌گفتن با خالق جهان و اظهار بندگی و خضوع و خشوع در درگاه ربوبی را به انسان‌ها نشان می‌دهد و در عین حال که انسان را در مقابل آفرینش هستی و آفریدگار این جهان لایتناهی، بسیار کوچک و حقیر نشان می‌دهد، افق فکر و اندیشه آدمی را به بالاترین مراتب کمال و رشد و ترقّی می‌رساند.

🔰این است که وقتی انسان در مقابل این کتاب بزرگ، کتاب شناخت و معرفت قرار می‌گیرد، باید خدای بزرگ را با تمام وجود، سپاس بگوید که این چنین معارف بالائی به وسیله این امام عزیز در دسترس جهانیان قرار گرفته است.

🔻مشروح:
http://www.etratona.ir/news/1131

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
#خانواده

📌بیان خوبی‌های همسرتان در جمع

🔰 اظهار خوبی‌های همسرتان در حضور دیگران، فعال‌کننده پاسخ و واکنشی بسیار مهم و اساسی در اوست؛ گویی در حضور همگان، اعلام می‌کنید که این زن خوشبخت، همسر شماست.

🔰هنگامی‌که همسرتان احساس کند به او افتخار می‌کنید، غرق در شادی و شعف می‌شود و برای شما ارزش بیشتری قائل خواهد شد.

🔰تعریف کردن از همسر، مثل مهمانی دادن است؛ به طور حتم پاسخی به همان ترتیب خواهد داشت.


❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️
🌐www.Etratona.ir

🆔 @etratona
1 سال پیش
🔰ترویج اندیشه‌های آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی و ارتباط با اقشار جامعه یکی از رسالت‌های مهم دفاتر معظم‌له در سراسر کشور است از این رو در ایام محرم حسینی و در آستانه آغاز سال جدید تحصیلی حوزه و دانشگاه، دفتر مرجعیت دینی و علمی آیت الله العظمی جوادی آملی در تهران با همکاری شهرداری منطقه 12 تهران اولین نشست بررسی آراء و اندیشه های حسینی معظم له را با عنوان «بر آستان اندیشه» و در موضوعات: «مولفه های تقویت سرمایه اجتماعی در نهضت حسینی» و «شکوفایی عقل در پرتوی نهضت حسینی» را برگزار می کند.

🔸زمان: یکشنبه 24 شهریورماه از ساعت 10 تا 12 صبح
🔸مکان: تهران، میدان شهدا، سالن همایش های شهرداری منطقه 12 تهران
🔸سخنران ویژه این نشست: دکتر خراسانی

✍️گفتنی است، پوشش محتوایی این مراسم توسط عترتنا منتشر خواهد شد.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌گلایه امام زمان ارواحنا له الفدا

🔰مرحوم #آیت_الله_مجتهدی_تهرانی فرمودند: یک روز در ایام تحصیل در نجف اشرف، پس از اقامه نماز پشت سر #آیت_الله_مدنی دیدم که ایشان شدیدا دارند گریه می‌کنند و شانه‌هایشان از شدت گریه تکان می‌خورد

🔰رفتم پیش آیت الله مدنی و گفتم: ببخشید، اتفاقی افتاده که این طور شما به گریه افتاده‌اید؟

🔰 ایشان فرمودند: یک لحظه، #امام_زمان را دیدم که به پشت سر من اشاره نموده و فرمودند:

🔰 آقای مدنی! نگاه کن! شیعیانِ من بعد از نماز، سریع می‌روند دنبال کار خودشان و هیچکدام برای فرج من دعا نمی‌کنند. انگار نه انگار که امام زمانشان غایب است!"

🔰 من از گلایه امام زمان (عج) به گریه افتادم...

📚 کتاب مهربان‌تر از مادر،
انتشارات مسجد مقدس جمکران.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
🏴السلام علیک یا زین العابدین(علیه السلام)

🔰مرحوم #آیت_الله_مرعشی_نجفی یک #صحیفه_سجادیه برای شیخ #طنطاوی مصری فرستادند. شیخ طنطاوی به عنوان یک #مفتی اعظم مصر یک جواب نوشته که جناب آیت الله مرعشی من صحیفه را دریافتم و احساس بدبختی کردم که چرا به این سن رسیدم صحیفه را ندیدم.هر چه فکر کردم کلام خالق نیست و کلام مخلوق هم نیست. از کلام مخلوق بالاتر است.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌اعمال روز عاشورا

◾️روز دهم محرّم، روز شهادت حضرت سيّدالشهدا عليه‌السّلام، و روز مصيبت و حزن ائمه طاهرين عليهم‌السّلام و شيعيان ايشان است.

▪️در اين روز سزاوار است شيعيان مشغول كارى از كارهاى دنيا نگردند و براى خانه خود چيزى ذخيره نكنند، و مشغول گريه و نوحه و مصيبت باشند، و عزادارى حضرت امام حسين عليه‌السّلام را بر پا كنند و اشتغال به ماتم داشته باشند به صورتى كه در ماتم عزيزترين اولاد و اقوام خود اشتغال می‌ورزند،

▪️شايسته است كه شيعيان در اين روز امساک كنند از خوردن و آشاميدن، بى آنكه قصد روزه كنند و در آخر روز بعد از عصر افطار كنند به غذايى كه اهل مصيبت مى‏‌خورند مثل ماست يا شير و امثال آنها، نه مثل غذاهاى لذيذه.

▪️جامه‏‌هاى پاكيزه بپوشند و بندها را بگشايند و آستين ‏ها را بالا كنند به هيئت صاحبان مصيبت‏.

▪️آن حضرت را به زيارت عاشورا زيارت كنند.

▪️در نفرين و لعن بر قاتلان آن حضرت سعى نمايند و هزار مرتبه بگويد :

▫️اللَّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ الْحُسَيْنِ عَلَيْهِ السَّلاَمُ‏

▪️يكديگر را در مصيبت آن وجود مقدّس به اين جملات تعزيت گويند:

▫️أعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَنَا بِمُصَابِنَا بِالْحُسَيْنِ عَلَيْهِ السَّلامُ وَ جَعَلَنَا وَ إِيَّاكُمْ مِنَ الطَّالِبِينَ بِثَارِهِ مَعَ وَلِيِّهِ الْإِمَامِ الْمَهْدِيِّ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَيْهِمُ السَّلامُ.

▫️خداوند اجر و مزدهاى ما را به خاطر سوگواری‌‌مان براى حسين که درود بر او باد، بزرگ گرداند، و قرار دهد ما و شما را از خون خواهانش به همراه ولیّ‌اش امام مهدى ارواحنافداه از خاندان حضرت محمّد که درود بر ايشان باد

▪️و سزاوار است در اين روز مقتل [كتاب‌هايی كه پيرامون واقعه كربلا نگاشته شده است] بخوانند، و يكديگر را بگريانند.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌روضه شب تاسوعا / حضرت ابوالفضل(ع)

🔰حدود چهار هزار نفر از سپاه دشمن دور او را گرفتند و به سوي او تير مي انداختند تا مانع رسيدن وي به آب شوند. پس از ساعتها تشنگي و جنگ، عطش بر تمام وجودش چنگ انداخته بود. آب از زير پاي اسب روان بود و عباس را به خود مي خواند. عباس مشتها را پر از آب کرد و به لب نزديک نمود تا بياشامد،اما به ياد تشنگي حسين(ع) و اهل بيت او افتاد. آب از کف بريخت، مشک را پر کرد، بر دوش راست انداخت و مرکب را به طرف خيمه ها تازاند.

🔰لشگر دشمن براي آنکه همين چند جرعه آب به کام کودکان رسول الله نرسد راه را بر او گرفتند و از هر طرف بر او حمله کردند. عباس با آنها پيکار مي کرد تا اينکه يکي از لشگريان با شمشير دست راست وي را قطع کرد.

💎عباس قهرمان فرياد برآورد:

والله ان قطعتموا يميني ـ اني احامي ابدا عن ديني

و عن امام صادق اليقين ـ نجل النبي الطاهر الامين

يعني:

به خدا سوگند حتي اگر دست راستم را قطع کنيد

تاابد از آيينم دفاع خواهم کرد

و از امامي که صادق اليقين است

همان فرزند پيامبر پاک و امين

🔰آنگاه مشک را به دوش چپ انداخت و شمشير به دست چپ گرفت و از بين دشمن به راه خود ادامه داد که ناگهان، تيغي بر دست چپ حضرت وارد شد و آن را نيز قطع کرد. اما غريو شير حيدر آسمان را پر کرد که:

💎يا نفس لا تخشَي من الکفار ـ و ابشري برحمة الجبار

مع النبي السيد المختار ـ قد قطعوا ببغيهم يساري

فاصلهم يا رب حر النار

يعني:

اي نفس! از کافران هراس به دل راه مده

و مژده باد بر تو که شايسته رحمت خداوند دستگير شدي

در سايه پيامبر بزرگ صاحب اختيار

(خداوندا) دشمنان، با شقاوت دست چپم را نيز قطع کردند

پس اي خدا، آنان را به آتش خشمت دچار کن

🔰عباس نااميد نشد و مشک را به دندان گرفت تا به خيمه رساند.

اي مشک! تو لا اقل وفاداري کن ـ من دست ندارم، تو مرا ياري کن

من وعده ي آبِ تو به اصغر دادم ـ يک جرعه براي او نگهداري کن

اما تير بعدي مشک را از هم دريد و آب‌ها را بر زمين داغ کربلا ريخت تا عباس (ع) ديگر مأيوس شود.

اي مشک! نگه کن تو به بالاي سَرم ـ «زهرا» ست نشسته، آبروداري کن

🔰لختي بعد، تيري به سينه مبارک حضرت (ع) نشست و وي را از اسب به زير انداخت، تا کار تمام شود و لب‌تشنگان، بي‌ساقي و حسين (ع) بي‌علمدار گردد.

🔰سرانجام يکي از لشگريان دشمن به پيکر نازنين حضرت حمله کرد و با عمود آهنين بر فرق عباس زد که سر او ـ مانند فرق مبارک پدرش علي (ع) ـ شکافت و بر زمين افتاد و فرياد زد: «يا ابا عبدالله عليک مني السلام ــ برادرم خداحافظ».

🔰امام (ع) خود را به پيکر بي دست برادر رساند و چون وي را ديد که به شهادت رسيده است، فرمود: «الان انکسر ظهري و قلت حيلتي ــ اکنون کمرم شکست و راه چاره بر من بسته شد» ...
الا لعنة الله علي القوم الظالمين و سيعلم الذين ظلموا أي منقلب ينقلبون.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌به سؤالات عاشورایی کودکان چگونه جواب می‌دهید؟

🔰اگر کودکتان سؤالاتی از ماجرای کشته شدن امام حسین(ع) و یاران‌شان پرسید، لازم نیست همه‌ ماجرا را با جزئیات برایشان شرح دهید. بلکه با زبان ساده و کودکانه برای او از مهربانی‌های امام حسین(ع) با کودکان، رابطه مهربانانه حضرت زینب(س) و برادرشان و داستان‌هایی از کودکی امام حسین(ع) تعریف کنید. بیان چنین ماجراهایی به صورت داستان ماندگاری بیشتری در ذهن کودک دارد و باعث می‌شود ذهنش از موضوعات ناراحت‌کننده واقعه کربلا منحرف شود. برای اینکه دست‌تان در تعریف داستان از امام حسین(ع) باز باشد کتاب‌های داستانی را که در این زمینه در کتابفروشی‌ها موجود است، تهیه کنید.

🔰خاطرتان باشد بسته به سن و سال کودک ماجراهای بیشتری از کربلا می‌توانید بازگو کنید اما از جزئیات با آن‌ها سخن نگویید، درک عظمت ماجرا برای کودکان سنگین است و فقط آن‌ها را دچار ناراحتی‌های عمیق و تصویرسازی‌های اغراق شده می‌کند که نتیجه مثبتی در پی نخواهد داشت.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌روضه مصيبت حضرت قاسم(ع)

🔰برخي از نويسندگان روايت كرده‌اند پس‌ از آنكه علی اكبر(ع) به ميدان رفت و به شهادت رسيد، قاسم بن الحسن به قصد جنگ از خيمه‌گاه بيرون شد.
چون امام حسين (ع) يادگار برادر را ديد كه برای جنگ بیرون آمده، او را در آغوش گرفت و با يكديگر گريستند آنچنان كه از شدت گريه از حال رفتند.
قاسم پس ‌از آنكه آرام شد از عمو اذن جهاد خواست.

ای عمو سينه‌ من تنگ بُوَد/
شيشه‌ام منتظر سنگ بُوَد

نيزه كو؟ تا كه زمن سينه دَرَد/
تير كو؟ تا كه به اوجم ببرد

اسب‌ها كو؟ كه مرا گرم كنند/
استخوان‌هاي مرا نرم كنند؟

آن حضرت اذن میدان نداد. پس‌ قاسم به دست و پای امام افتاد و وی را مي‌بوسيد و التماس مي‌كرد... تا بالاخره اجازه گرفت و به سوی عرصه نبرد شتافت.

اسناد تاريخی از قول يكی از سپاهيان دشمن نقل كرده‌اند كه: پسری از خيمه‌ها به سمت ما بيرون تاخت كه رويش چون پاره ماه زيبا بود. قاسم در حالي كه اشك بر گونه‌هايش روان بود رجز می خواند و می گفت:

ان تنكروني فانا ابن الحسن/
سبط النبي المصطفی المؤتمن

هذا حسين کالاسیر المرتهن/
بين اناس لاسُقوا صوب المزن

پس با وجود كمی سن و كوچكی بدن، جنگي سخت كرد و تعدادی از لشکریان يزيد را به خاک و خون كشيد...

سرانجام سپاهيان دسته جمعی دور او را گرفتند و ضربتی شديد بر او وارد آمد. قاسم با صورت به روی زمين افتاد و فرياد ياری كشيد كه: "يا عماه!"، پس امام(ع) سر برداشت و چون باز شكاری، تيز به ميدان نگريست؛ آنگاه همچون شيری خشمگين بسرعت به ميدان حمله كرد و ضارب قاسم را با شمشير زد و دست او را از مرفق جدا ساخت. وی از درد عربده‌ای كشيد كه سواران دشمن شنيدند و به سوی او تاختند تا از دست امام(ع) نجاتش دهند. در اين شرايط سخت، جنگی بين امام(ع) و كوفيان درگرفت، در حالی كه قاسم زیر پای لشکریان بر زمين افتاده بود... و شايد اين، همان بلای عظيم بود...

آنگاه كه غبار ميدان فرو نشست، امام(ع) را ديدند كه سينه بر سينه قاسم نهاده و وی را به سوی خيمه‌ها باز می گرداند در حالی كه دو پای قاسم ـ شايد از شدت شكستگی ها ـ بر زمين كشيده می شد؛ و سیدالشهداء(ع)‌ خطاب به او می فرمود: "اين قوم از رحمت خدا دور باشند و جدت پيامبر(ص) دشمن آنان باشد در روز قيامت"...

كاش نمی ديد عمو پيكرت/
تا ببرد هديه بر مادرت

كاش نمی ديد تنت كاين چنين/
جان دهی و پای زنی بر زمين

ديده به روی عمو انداختی/
صورت او ديدی و جان باختی

و سپس زمزمه كرد: "به خدا سوگند برای عمويت سخت است كه تو او را بخوانی ولی نتواند نجاتت دهد"...الا لعنة الله علی القوم الظالمين؛و سيعلم الذين ظلموا أي منقلب ينقلبون.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌علت انحراف دین پیامبر(ص) و قیام امام حسین(ع)

🔰به گزارش عترتنا / معارف: مراسم عزاداری و سوگواری حسینی در دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی در میدان شهدا تهران صبح امروز پنج‌شنبه ۱۴ شهریورماه با سخنرانی دکتر «ابوالفضل خراسانی» معاون فرهنگی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و مداحی و مرثیه سرایی با حضور نمایندگان دفتر مراجع معظم تقلید در تهران، علما و فضلای حوزه علمیه برگزار شد.

🔰دکتر خراسانی در این مراسم به تبیین علت انحراف دین پیامبر(ص) و علت قیام امام حسین(ع) پرداخت و گفت: حضرت استاد آیت الله جوادی‌آملی در این باره فرمودند: بنی امیه ابتدا دین را اسیر کردند و بعد مردم را اسیر نمودند.

🔰این استاد حوزه و دانشگاه به سه شاخصه مهم اسیر نمودن دین اشاره و گفت: سه مشخصه اصلی برای اسیر کردن دین وجود دارد. اولین شاخصه اسیر کردن دین این است که وقتی در جامعه دین اسیر شد، مردم به جای پیروی از دین از هوای نفس پیروی می کنند و هوای نفس جایگزین حق و حقیقت می شود.

🔰خراسانی شهادت امام حسین(ع) را به خاطر پیروی برخی از هوای نفس دانست و بیان کرد: امیرالمومنین(ع) در حدیثی نسبت به هوای نفس هشدار می دهند و می فرمایند: من شما را از پیروی از هوای نفس می ترسانم. پیروی از هوای نفس باعث می شود که انسان حقیقت را زیر پا بگذارد و در حادثه کربلا خیلی ها به خاطر هوای نفس به میدان آمدند و روی امام شمشیر کشیدند و حضرت را به شهادت رساندند.

🔰وی درباره شخصیت عمرسعد در به شهادت رساندن امام گفت: عمرسعد از شخصیت ها و نخبگان دینی بود که گرفتار پیروی از هوای نفس شده بود. شخصیت دینی عمرسعد تا حدی بود که او مفسرقرآن و آخوندزاده بود و لشکریان نماز را پشت سر او اقامه می کردند اما پیروی او از هوای نفس باعث شد که این جنایت را رقم بزند.

🔻مشروح در لینک زیر:

👉 http://www.etratona.ir/news/1059

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
✍️به بهانه چهارم محرم سالگرد ارتحال عالم محبوب تهران

📌راز محبوبیت #آیت_الله_مجتهدی_تهرانی در گفت‌گوی عترتنا با حجت الاسلام و المسلمین مطهری یزدی از شاگردان این عالم فقید شهر تهران

🎙گفت‌وگو: #علیرضا_برومند

🔻مشروح:
👉 http://www.etratona.ir/news/1047

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌چگونه شکرگزار خداوند باشیم؟

🔰به گزارش عترتنا / در محضر علما: حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسین تهرانی، فرزند ارشد و وصی شرعی مرحوم آیت‌الله العظمی مجتبی تهرانی شب گذشته، ۱۲ شهریورماه در سومین جلسه مراسم عزاداری مدرسه نور در ادامه مبحث شکرگزاری با اشاره به مهمترین راه برای رسیدن به شکرگزاری گفت: در باب اینکه چگونه شکرگزار خداوند باشیم، به ما دستوراتی داده‌اند که مهم‌ترین آن‌ها این است که برای رسیدن به مرتبه شکرگزاری باید از خداوند کمک و استمداد گرفت.

🔰وی ادامه داد: فرمایشی از امام زین‌العابدین(ع) است که حضرت در این باره فرمودند هر صبح و شام از خداوند بخواهید که به شما کمک کند تا بتوانید شکرگزار او باشید، و اگر چنین کردید، قطعاً خداوند هم به شما کمک خواهد کرد.

🔰این استاد حوزوی نجات انسان را در ورود او به وادی شکرگزاری دانست و گفت: فایده مهم شکرگزاری این است که وقتی انسان وارد وادی شکرگزاری نعمت‌های الهی شد، نجات می‌یابد. اما در مقابل اگر پای انسان از مرز شکرگزاری بیرون رود باعث سقوط او از وادی انسانیت است.

🔰وی ادامه داد: بنابراین اولین پله سقوط انسان از وادی انسانیت، خروج او از وادی شکرگزاری نعمت‌های الهی است. اصلا شکر از مختصات انسانیت است و کسی که از وادی انسانیت خارج شود، وارد وادی حیوانیت شده است.

🔻مشروح در عترتنا:
👉 http://www.etratona.ir/news/1037

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌اهمیت #نماز در قیام عاشورا

🔰نهضت حسینی برای احیاء دین در همه مظاهر و جلوه هایش از جمله «نماز» بود. بُعد معنوی و عبادی زندگی، برترین بّعد حیات و نماز، بارزترین نشانه حیات معنوی مسلمانان است. با توجه به اثرات سازنده و تربیتی و بازدارنده این ارتباط از مفاسد و منکرات، در دین اسلام نماز اهمیت ویژه ای دارد.

🔰یکی از اهداف مهم امام حسین (ع) در قیام عاشورا، اقامه احکام الهی و دستورات دین مبین اسلام بود و از میان آن ها، اقامه نماز در نهضت حضرت سیدالشهدا (ع) نمایانگر است.

🔰ایشان یک شب را برای اقامه نماز و قرائت قرآن و ذکر و استغفار مهلت گرفتند و در روز عاشورا با آنکه در میان میدان نبرد بودند، باز هم از نماز اول وقت غافل نشدند و از تکیه گاه خدایی برای نبرد، مدد گرفتند که این اقدام امام حسین (ع)، توجه دادن جامعه و شیعیان و پیروان خودشان به اهمیت بسیار بالای نماز است.

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
📌مثنوی شهادت حضرت رقیه(س)
✍️شاعر: استاد سازگار

ای چراغ شب شهادت من
ای تماشای تو عبادت من

جان من! باز بر لب آمده ای
آفتابا! چرا شب آمده ای

نگهت ذره ذره آبم کرد
لب خشکیده ات کبابم کرد

حیف از این لب و دهن باشد
که بر او چوب، بوسه زن باشد

اشک و خون، جاری از دو عین من است
بوسهء من شهادتین من است

گلوی پاره پاره آوردی
عوض گوشواره آوردی

از گلوی تو پاره تر، جگرم
از سر تو شکسته تر، کمرم

طفل قامت خمیده دیده کسی؟!
مثل من داغدیده، دیده کسی؟!

قامت خم گواه صبر من است
گوشهء این خرابه قبر من است

نیزه بر صورتِ تو چنگ زده
که به پیشانی تو سنگ زده؟

در رگ حنجر تو دیده شده
که سرت از قفا بریده شده

تازیانه گریست بر بدنم
بدنم شد به رنگ پیرهنم

تنم از تازیانه آزردند
چادر خاکی مرا بردند

آفتاب رخم عیان گردید
در دو پوشش رویم نهان گردید

ابر سیلی به رخ حجابم شد
خون فرق سرم نقابم شد

سیلی از قاتلت اگر خوردم
ارث مادر به کودکی بردم

شامیان بی مروّت و پستند
دختران را به ریسمان بستند

همه را با شتاب می بردند
سوی بزم شراب می بردند

من که کوچکتر از همه بودم
راه با دست بسته پیمودم

نفسم در شماره می افتاد
در وجودم شراره می افتاد

بارها بین ره زمین خوردم
عمّه ام گر نبود می مردم

تا به من خصم حمله ور می شد
عمّه می آمد و سپر می شد

بس که عمّه مدافع همه شد
پای تا سر شبیه فاطمه شد

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
در همایش سالانه خطبا و مبلغین محرم در کربلا مطرح شد؛
📌توصیه های آیت الله مدرسی به مبلغین ماه محرم

🔰به گزارش عترتنا / مراجع معظم تقلید: همایش سالیانه خطبا و مبغلین حسینی در آستانه ماه محرم الحرام و با سخنرانی آیت الله العظمی «سیدمحمدتقی مدرسی» از مراجع معظم تقلید در دفتر کربلای معظم له برگزار شد.

🔰معظم له در ادامه چند سفارش به خطبای منبر و مبلغین حسینی کردند و فرمودند:

1️⃣ امام حسین علیه السلام قرآن ناطق است و با مد نظر قرار دادن این مفهوم، شایسته است برای بازگرداندن امت اسلامی به وحدت، نیرو و سلامت سابق، به کتاب خدا بازگردیم و خود را به عمل به احکام آن ملزم کنیم.

2️⃣ امام حسین علیه السلام نهضتی پویا است و باید از منش ایشان در زندگی الگو گرفته و در جامعه نشر دهیم، نه تنها از نهضت بزرگ ایشان، بلکه از تمامی گفتارها و کردارهای امام علیه السلام، چرا که سبک زندگانی امام حسین علیه السلام الگوی کاملی برای هر مؤمن است.

3️⃣ نهضت امام حسین علیه السلام تجلی حکمت و خردی بزرگ است، سزاوار است خطبا و روحانیون قبل از رفتن به هر شهر و منطقه‌ای برای برپایی مراسم عزاداری، در مورد آن منطقه و احتیاجات مردم تحقیق و مطالعه کنند تا کلامشان برای مردم مفید بوده و در آنها تاثیر بگذارد.

🔻مشروح در عترتنا:
http://www.etratona.ir/news/999

❣️به رسانه مردم نهاد شیعه عترتنا بپیوندید↙️

🆔 @etratona

✳️با سرچ کلمه عترتنا در گوگل سایت دینی مذهبی #عترتنا را مشاهده و از مطالب آن بهره مند شوید✳️
1 سال پیش
دریافت سروش پلاس