اخبار اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان

مرجع رسمی اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان.
golestan.doe.ir


دستگیری متخلف شکار قرقاول در منطقه شکار ممنوع پالیزان
محیط بانان منطقه شکار ممنوع پالیزان مراوه تپه موفق به دستگیری یک نفر شکارچی غیر مجاز قرقاول شدند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان روز گذشته سه شنبه 12 شهریور محیط بانان شهرستان مراوه تپه در حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع پالیزان این شهرستان به یک نفر شکارچی غیر مجاز برخورد و پس از بازدید از ادوات همراه این فرد تعداد یک قبضه اسلحه مجاز شکاری و یک طاقه قرقاول شکار شده کشف و ضبط شد.
متخلف جهت سیر مراحل قانونی پس از تشکیل صورتجلسه تحویل مقامات قضایی شهرستان شد.
1 سال پیش
برگزاری کارگاه های آموزشی توانمند سازی سمن های محیط زیستی و منابع طبیعی با محور حفاظت و حمایت از تالاب ها
کارگاه های آموزشی توانمند سازی سمن های محیط زیستی و منابع طبیعی و دهیاران با محوریت حفاظت و حمایت از تالابها برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان کارگاه های آموزشی توانمند سازی سمن های محیط زیستی و منابع طبیعی در دو بخش ویژه شهرستان های گرگان و گنبد کاووس درتاریخ 11 شهریور در محل سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان و ویژه سمن های محیط زیستی و منابع طبیعی و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای غرب استان 12 شهریور در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان بندرترکمن برگزارشد .
در این کارگاه های آموزشی شرکت کنندگان با اهمیت تالاب ها و روش های حفاظت و حمایت و بهره برداری پایدار از تالاب ها آشنا شدند.
1 سال پیش
بازدید دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان از منطقه حفاظت شده جهان نما
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان روز گذشته با حضور در منطقه حفاظت شده جهان نما ی شهرستان کردکوی وضعیت این منطقه را بازدید و بررسی کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان صبح روز دوشنبه 11شهریور، مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان به همراه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و سایر مسئولان شهرستان کردکوی با حضور در منطقه حفاظت شده جهان نمای شهرستان کردکوی آخرین وضعیت این منطقه را بررسی کردند.
1 سال پیش
اولین بانگ مرال در سال جاری
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان وبه نقل از روابط عمومی پارک ملی گلستان در تاریخ10 شهریور ساعت 20 اولین بانگ مرال در منطقه ی کله قوش غایه محیط بانی تنگراه، پارک ملی گلستان توسط محیط بانان حاضر در چادر گاوبانگی خان دوشان این پارک ملی شنیده و ثبت شد.
گاوبانگی اصطلاحی است که در مورد فصل جفت گیری و تعیین قلمروی مرال های نر "بزرگترین گوزن ایرانی"بکار می رود. هرساله از دهم شهریور تا بیستم مهرماه مرال های نر با سر دادن بانگ و فریاد مرال های نر رقیب را به مبارزه می طلبند و توجه ماده ها را برای جفت گیری و تولید مثل به خود جلب می کنند. همچنین با فریاد هایشان قلمروی خود را مشخص می کنند.
این بازه زمانی ۴۰ روزه یکی از جذاب ترین زیبایی های حیات وحش است که درعین حال می تواند برای مرال ها خطر آفرین باشد. زیرا شکارچیان فرصت طلب با تقلید صدای نر توسط شاخ گوزن آنها را به سمت خود نزدیک و شکار می کنند.
با توجه به حساسیت این بازه زمانی در حفاظت و تولید مثل این گونه زیبا و ارزشمند محیط زیست استان گلستان هرساله در این ایام با برپایی چادر های گاوبانگی
1 سال پیش
برگزاری مراسم یادبود دکتر بسکی در خانه طبیعت گرگان
مراسم یادبود دکتر غلامرضا بسکی در خانه طبیعت گرگان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان مراسم یادبود دکتر غلامعلی بسکی "پدرطبیعت ایران" عصر روز چهارشنبه 6شهریور با حضور دوستداران " پدر طبیعت ایران" در محل خانه طبیعت گرگان برگزار شد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان با همراهی کارکنان اداری و محیط بانان با حضور در این مراسم یاد و خاطره آن بزرگوار را گرامی داشت.
1 سال پیش
تقدیر از فرماندار واعضای کمیته گرامیداشت روز خزر شهرستان بندر گز
مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان در جلسه شورای اداری شهرستان بندرگز از فرماندار و اعضای کمیته گرامیداشت روز خزر این شهرستان با اهدای لوح سپاس تقدیر کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، محمد رضا کنعانی مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان با حضور در جلسه شورای اداری شهرستان بندرگز که در تاریخ 31 مرداد با حضور فرماندار و روسای ادارات و نهادهای شهرستان بندرگز و نوکنده در محل فرمانداری شهرستان بندرگز برگزار شد از فرماندار و اعضای کمیته برگزاری مراسم گرامیداشت روز خزر شهرستان های بندرگز و نوکنده به پاس برگزاری مراسمات و برنامه های گرامیداشت روز خزر با اهدای لوح سپاس تقدیر و تشکر کرد .
1 سال پیش
دستگیری متخلف شکار قرقاول در گرگان
محیط بانان اداره شهرستان گرگان موفق به دستگیری شکارچی غیر مجاز قرقاول و کبوتر در روستای نومل گرگان شدند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، محیط بانان اداره شهرستان گرگان صبح امروز شنبه 9 شهریور ماه حین گشت و کنترل از مناطق در حوزه استحفاظی این شهرستان موفق به دستگیری یک نفر شکارچی غیرمجاز در حوالی سد کوثر روستای نومل این شهرستان شدند.
در بازرسی از این متخلف یک قبضه اسلحه شکاری دولول مجاز، دوقطعه کبوتر جنگلی و یک طاقه قرقاول کشف و ضبط شد.
متخلف پس از تشکیل پرونده قضایی جهت پیگیری مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد
1 سال پیش
تقدیر ازکارمندان نمونه حفاظت محیط زیست گلستان به مناسبت گرامیداشت هفته دولت
به مناسبت گرامیداشت هفته دولت در مراسمی با حضور کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان ازکارمندان نمونه حفاظت محیط زیست گلستان تقدیر شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و روز کارمند روز پنج شنبه 7 شهریور در مراسمی که به همین منظور در محل سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان برگزار شد از کارمندان نمونه محیط زیست گلستان با اهدای هدایا و لوح سپاس تقدیر شد.
1 سال پیش
اصابت گلوله چهارپاره علت مرگ توله خرس ریگ چشمه علی آباد کتول
پس از بررسی تصاویر رادیولوژی و کالبد شکافی توله خرس تلف شده ریگ چشمه علی آباد کتول اصابت چهارپاره عامل مرگ حیوان گزارش شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، محمود شکیبا رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش در خصوص وضعیت خرس تلف شده علی آباد کتول گفت: طبق بررسی های به عمل آمده پس از تهیه تصاویر رادیولوژی از توله خرس تلف شده در ریگ چشمه شهرستان علی آباد کتول وجود گلوله چهارپاره در بدن حیوان تایید و بلافاصله عملیات کالبد شکافی در محل اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان انجام شد که نتیجه کالبد شکافی نیز تایید کننده مصدومیت و مرگ توله خرس به دلیل شلیک چهارپاره است.
براثر اصابت گلوله چهار پاره به زانوی پای چپ حیوان استخوان ران و زانوی پای چپ دچار شکستگی شدید و عفونت بر اثر مرور زمان شده که بر اثر جراحات وارده این حیوان در محل مذکور تلف شد.
پیگیری در خصوص عامل یا عاملین این حادثه در حال بررسی است .
مدیر کل محیط زیست گلستان از همکاری اداره کل دامپزشکی استان در خصوص اقدام به موقع و حضورفعال دامپزشکان آن اداره کل و هم
1 سال پیش
تیتر : گزارش وضعیت توله خرس ریگ چشمه علی آباد. خلاصه خبر :یک قلاده خرس نابالغ صبح امروز در منطقه ریگ چشمه شهرستان علی آباد مشاهده شد که بر اثر جراحات وارده تلف شد.
متن خبر: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان صبح امروز پنج شنبه 7 شهریور محیط بانان اداره شهرستان علی آباد گزارشی مبنی بر مشاهده یک قلاده خرس مصدوم در منطقه ریگ چشمه شهرستان علی آباد کتول دریافت نموده وبلافاصله به محل مراجعه کردند که متاسفانه توله خرس بر اثر صدمات وارده تلف شد.
علت مرگ حیوان توسط دامپزشکان اداره کل دامپزشکی و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست درحال بررسی است.
1 سال پیش
1 سال پیش
1 سال پیش
1 سال پیش
تیتر اطفای حریق در پارک ملی گلستان
خلاصه حریق به وقوع پیوسته روز گذشته در محدوده المه پارک ملی گلستان با تلاش محیط بانان پارک ملی گلستان مهار شد .
متن به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان وبه نقل از روابط عمومی پارک ملی گلستان حوالی ساعت 17 روز گذشته 31 مرداد ماه خودروی کاپرا محیط بانی میرزابایلو پارک ملی گلستان در محدوده دره المه این پارک دچار نقص فنی و اتش سوزی شد که بر اثر این حریق وانتقال ان به علفزارهای منطقه حدود 5000 متر از علفزارها ودرختچه های اطراف مسیر دچار حریق شد که با حضور محیط بانان و مردم محلی در مدت زمان کوتاهی این حریق مهار شد.
علت اصلی این نقص فنی خودرو در دست بررسی است .
1 سال پیش
1 سال پیش
تیتر : توله خرس مصدوم جاده زیارت بر اثر جراحات اصابت گلوله اسلحه شكاري ( چهارپاره) جان خود را از دست داد.

خلاصه: توله خرس مصدومی که در جاده زیارت گرگان مشاهده و جهت درمان به کلینیک حیات وحش پردیسان تهران منتقل شده بود، در اثر جراحات ناشي از اصابت گلوله اسلحه شكاري(چهار پاره) جان خود را از دست داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان توله خرس مصدومی که در روز سه شنبه 29 مرداد در مسیر جاده زیارت مشاهده و پس از بیهوشی جهت اقدامات تشخیصی و درمان به کلینیک حیات وحش پردیسان تهران منتقل شده بود بر اثر جراحات ناشي از اصابت گلوله اسلحه شكاري (چهارپاره) جان خود را از دست داد. نتیجه سی تی اسکن و MRI بیانگر این بود که متاسفانه گلوله باعث قطع نخاع توله خرس شده است
سرنوشت تلخ توله خرس قهوه‌ای زيارت سرگذشت بسیاری از حیات وحش مظلوم سرزمین ماست که هر روز قربانی خودخواهی برخی از افراد می شوند.
1 سال پیش
تیتر: برگزاری مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر بسکی "پدر طبیعت ایران" در سازمان حفاظت محیط زیست
خلاصه: مراسم بزرگداشت مرحوم بسکی روز یکشنبه سوم شهریور ماه در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار خواهد شد.
متن: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان به مناسبت درگذشت مرحوم استاد دکتر غلامعلی بسکی مراسم بزرگداشتی روز یکشنبه سوم شهریور ماه از ساعت 10 تا 11:30 صبح در محل سالن همایش های سازمان حفاظت محیط زیست برگزار خواهد شد.
1 سال پیش
تیتر: گزارش بررسی وضعیت بزکوهی وحشی در روستای زیارت
متن: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان ،در پی مشاهده یک راس کل وحشی و احتمال مصدوم بودن آن درتاریخ 27مردادماه رئیس اداره نظارت حیات وحش و کارشناسان این اداره کل به همراه صخره نوردان سازمان هلال احمر به منطقه مراجعه و وضعیت کل بررسی شد خوشبختانه وضعیت حرکتی و جسمانی حیوان خوب بوده و آثار مشاهده شده عدم خونریزی در محل زخم روی ران حیوان را نشان می دهد با توجه به صعب العبور بودن محل و عدم امکان دسترسی و به جهت جلوگیری از خطرات ثانویه ناشی از نزدیک شدن افراد به حیوان هر گونه عملیات خطرساز متوقف و رئیس منطقه حفاظت شده جهان نما به همراه محیط بانان با استقرار در محل اقدام به حفاظت از محل حضور کل وحشی تا حصول اطمینان از سلامت کامل حیوان می نمایند.
1 سال پیش
انتقال توله خرس مصدوم در جاده زیارت به مركز تيمار و نگهداري سازمان حفاظت محيط زيست

توله خرس مصدومی که در مسیرجاده زیارت گرگان توسط گردشگران مشاهده شده بود جهت بررسی وضعیت و مداوا به مركز تيمار و نگهداري سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان حوالی ساعت 14 امروز سه شنبه 29 مرداد طی تماس تلفنی گردشگران مبنی بر مشاهده یک قلاده خرس در محدوده جاده زیارت، کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات وحش و محیط بانان این اداره کل به اتفاق دامپزشک معتمد دکتر مسعود شکیبا در محل حاضر و پس از بررسی موضوع، عملیات بیهوشی اجرا و حیوان آسیب دیده جهت بررسی های اولیه به محل اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان انتقال یافت.
طبق مشاهدات و بررسی های اولیه این توله خرس حدود هشت ماهه، قدرت حرکت در اندام خلفی (پاها ) را ندارد که با توجه به فاصله چند متری حیوان مذکور با جاده زیارت "محل مشاهده اولیه حیوان "یکی از احتمالات قوي برخورد یک خودرو با این حیوان می باشد.
با توجه به تمرکز ‌امکانات در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و مرکز تیمار و نگهداری سازمان محیط زیست حيوان آسیب دیده جهت مداوا به مركز پرديسان انتقال می یابد.
1 سال پیش
1 سال پیش
1 سال پیش
1 سال پیش
دریافت سروش پلاس