جنبش مقاومت در جنگ ارزی

@mersad_1414


✅ بیانات مهمِ اقتصادی امام خامنه‌ای در سخنرانی عید سعید قربان

📸 ydac.ir/l6kjr

🔰 امام خامنه‌ای، در بیانات خودشان به‌مناسبت عید سعید قربان، با توجه به ناکارآمدیِ دل‌بستگی به اروپا فرمودند: «بعد از خروج برجام اروپایی ها مدام ما را معطل می‌کردند و اقتصاد کشور شرطی شد. به وعده‌های اروپایی‌ها نباید اعتماد کرد، اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام هیچ کاری نکردند؛ باید کار خودمان را انجام دهیم. آخرین ابداع اروپایی‌ها یک چیز چرندی بود به اسم اینستکس که همان را هم انجام ندادند و خلاصه #اینستکس این است که ایران پول هایی را که طلب دارد را بدهد به اروپایی‌ها و آن‌ها چیزی را که مصلحت می‎دانند بخرند و برای ایران بفرستند!»

🔸 همچمین ایشان با اشاره به راه‌ حلِ مشکلِ تحریم‌ها ادامه دادند: «راه برداشتن تحریم، عقب‌نشینی در مقابل دشمن نیست، تنها علاج تحریم تکیه بر توانایی‌های ملی است. اگر خواسته‌های دشمن را قبول کنیم، خواسته‌های جدیدی مطرح خواهد کرد؛ حرف آمریکا این است که صنعت هسته‌ای را به کلی کنار بگذاریم، امکانات دفاعی را به یک دهم تقلیل دهیم و اقتدار منطقه‌ای خود را رها کنیم. هسته‌ای نیاز قطعی کشور ماست و اگرچه در برجام خسارت‌های فراوانی به ما وارد شد، اما اصل این صنعت در کشور حفظ شده است.»

🔹 پرداختن به اهداف آمریکا از تحریم‌ها نیز بخشی دیگر از صحبت‌های ایشان بود: «تحریمی که آمریکایی‌ها علیه ملّت ایران به کار گرفته‌اند، قطعاً یک جنایت است؛ یک جنایت بزرگی است که اینها علیه یک ملّت به کار میگیرند؛ حالا ظاهرش این است که علیه نظام جمهوری اسلامی است، امّا در واقع علیه همه‌ی ملّت ایران این جنایت‌ها را این‌ها دارند انجام می‌دهند. در این‌باره، من چند نکته را می‌خواهم عرض بکنم. یک نکته این است که هدف اینها از این کار چیست؟ یک هدف کوتاه‌مدّت دارند، یک هدف میان‌مدّت دارند، یک هدف بلندمدّت دارند و یک هدف جانبی.»

1️⃣ «هدف کوتاه‌مدّت تحریم این است که ملّت ایران به ستوه بیایند، خسته بشوند و در مقابل دستگاه حکومت بِایستند. لذا می‌بینید که هم پارسال گفتند، هم پیرارسال گفتند، هم امسال گفتند «تابستان داغ»؛ «داغ» یعنی مردم بیایند در مقابل نظام ایستادگی کنند. حالا [البتّه] خودشان مبتلا به تابستان داغ شده‌اند!»

2️⃣ «هدف میان‌مدّت آن‌ها این است که با این تحریم از پیشرفت کشور مانع بشوند، مخصوصاً پیشرفت علمی؛ این‌ها را گفته‌اند؛ این‌ها حدسیّات من و تحلیل من نیست!»

3️⃣ «هدف بلندمدّت‌شان هم به ورشکستگی کشاندن کشور است، به ورشکستگی کشاندن دولت است؛ یعنی متلاشی کردن اقتصاد کشور و فروپاشی اقتصاد کشور که طبعاً اگر اقتصاد یک کشوری بکلّی از هم فرو پاشید و متلاشی شد، ادامه‌ی حیات برایش ممکن نیست.»

4️⃣ «هدف جانبی‌ای هم دارند که میخواهند رابطه‌ی جمهوری اسلامی را به این وسیله با دستگاه‌ها و نیروهای مقاومت در منطقه قطع کنند؛ چون میدانند جمهوری اسلامی هر چه بتواند به این‌ها کمک می‌کند و حمایت می‌کند، این‌ها می‌خواهند این رابطه را قطع کنند.»

▫️ در ادامه امام خامنه‌ای با توجه به جهش قیمتی دلار فرمودند: «این‌که #ارز افسار پاره کند و قیمتش روزبه‌روز بالاتر رود اصلا قابل قبول نیست. البته در گزارشاتی که دریافت کرده‌ام این ماجرا بیش از این‌که دلایل اقتصادی داشته باشد دلایل امنیتی‌-سیاسی دارد، کسانی هستند که به این آتش افروزی دامن می‎زنند؛ باید با این مسئله مقابله شود.»

▪️ایشان در صحبت‌های پایانی خود مجدداً به جریانی داخلی که درمورد تحریم انحراف ایجاد می‌کند، اشاره کردند: «به موازات تحریم دشمن، یک جریان تحریف هم وجود دارد: تحریف حقایق، واژگونه نشان دادن واقعیّات؛ چه واقعیّات کشور ما، چه واقعیّات مرتبط با کشور ما.»

🔻 لازم‌به‌ذکر است که رهبر انقلاب درمورد قصد و هدف این تحریف‌ها گفتند: «هدف این تحریف دو چیز است: یکی ضربه به روحیه‌ی مردم، یکی هم آدرس غلط دادن برای رفع مشکل #تحریم. پول زیادی هم دارند خرج می‌کنند برای اینکه این حقایق را تحریف کنند. از اوّل انقلاب، خطّ ثابت دشمن همین بود که در تلویزیون‌ها و رادیوها -که حالا وسیع‌تر هم شده- به مردم ایران تفهیم کنند که بیچاره شدید، دیگر کارتان تمام است. اگر نقطه‌ی قوّتی در کشور باشد، مطلقاً انکار می‌کنند. نقطه‌ی زرد اگر وجود داشته باشد، این را ده‌برابر می‌کنند ‌برای این‌که روحیه‌ی مردم و امید مردم، بخصوص امید جوان‌ها، تضعیف بشود. این هدفِ این‌ها است و البتّه در بعضی‌ها اثر هم می‌کند، در داخل هم کسانی همین حرف‌های آن‌ها را تکرار می‌کنند. اگر جریان تحریف شکست بخورد، جریان تحریم قطعاً شکست خواهد خورد.»

#جنگ_تمام_عیار_اقتصادی
➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
✅ لبیک خلاقانه به مصونیت راهبردی و پاسخ مسئولانه به اقتصاد مقاومتی

#توئیت_نگار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🔴 ژو مین، مدیر ارشد سابق #صندوق_بین‌المللی_پول، هشدار داد: «وضعیت دلار به عنوان ارز اصلی مورد استفاده در جهان، به‌علت افزایش بدهی دولت آمریکا در خطر است.»

🔻 وی در این مصاحبه خود با راشاتودی گفته است: «نگرانی این نیست که آیا دلار آمریکا در آینده شاهد کاهش ۳۰ درصدی ارزش باشد، بلکه این است که یک واقعه انفجاری رخ خواهد داد که باعث از دست رفتن ناگهانی اعتماد به #دلار آمریکا و فروپاشی بازار آن شود. ضمنا، شرکت‌های جهان اکنون نسبت به زمان بحران مالی جهانیِ ۲۰۰۸، بسیار آسیب‌پذیرتر هستند، چرا که نرخ بهره پایین موجب شده است شرکت‌ها به‌شدت تمایل به گرفتن وام داشته باشند.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🔰 آتش زدن اسکناس ۱۰۰ دلاری در بازار تهران و شروع مجدد کمپین آتش زدن دلار؛ دوسال پیش نیز با اوج گرفتنِ قیمت دلار، بازاریان و کسبه تهران دست به انجامِ این مهم زده بودند.

#شکستن_ارزش_و_آقایی_دلار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🔴 تله معافیت های تحریمی به روایت نائب‌رئیس مجلس

#توئیت_نگار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
💢 ‏دکتر حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا: ۷۰ درصد بنگاه‌های حاضر در بورس، یا سود نمی‌دهند یا زیان‌دِه هستند، در حالیکه قیمت سهامشان روزانه در حال افزایش است! رشد شاخص بورس، هیچ کمکی به تولید نکرده و این ما را نگران می‌کند؛ به‌زودی این وضعیت بورس، بازندگان گسترده‌ای در کشور خواهد داشت.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🔰 چین در ازای نفت به ایران #ریال بدهد...
⬅️ بخش یکم

◀️ بخش دوم

🔹 در بخش قبل این نوشتار به موضوع #قرارداد_25_ساله‌ ایران با چین پرداخته شد و این‌که قرارداد در وضعیت ایده‌آل چه بندهایی می‌تواند داشته باشد. همان‌گونه که گفته شد موضوع #فروش_نفت به چین، هم برای ایران از حیث فروش نفت و هم برای چین از حیث تامین باثبات نیاز خود به نفت اهمیت دارد. اما در ازای نفتی که به فروش خواهد رسید در حالت ایده‌آل چه چیزی باید تقاضا کرد؟ آیا دریافت #دلار در ازای فروش نفت، به گونه‌ای که قبل از تحریم‌ها مرسوم بود، بهترین حالت است؟

🔹 با توجه به شرایط اقتصاد کشور، خصوصا از نظر حجم بالای #نقدینگی و کاهش #ارزش_ریال، پیشنهاد دیگری مطرح شد، «چین در ازای فروش نفت به ایران ریال بدهد.» اما دریافت ریال، که توسط بانک مرکزی ایران می‌تواند چاپ شود، چه مزیتی دارد؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا به سوال دیگری توجه کنیم؛ «چین ریال کافی برای خرید نفت را از کجا تامین کند؟ چین، حجم #واردات گسترده‌ای به ایران دارد، لذا می‌تواند در ازای #صادرات کالا و خدمات به ایران، ریال دریافت کند و این ریال را برای خرید نفت دوباره به ایران بپردازد.

🔹 در این فرآیند یک چرخه شکل خواهد گرفت، یکم، صادارات کالا از چین به ایران؛ دوم، دریافت ریال از ایران که در قالب جمع‌آوری ریال از بازار و یا در دریافت از دولت ایران خواهد بود؛ سوم، صادرات نفت از ایران به چین و چهارم، پرداخت ریال از چین به ایران. با شکل‌گیری این چرخه به تدریج مزیت‌های #فروش_نفت_به_ریال خود را نشان خواهد داد.

🔹 در این فرآیند، چین دولت را در #تنظیم_حجم_نقدینگی موجود در بازار کمک می‌کند، مثلا وقتی یک دستگاه موبایل چینی، در بازار ایران به فروش می‌رود، پول آن در طی این فرآیند، در اختیار دولت ایران قرار می‌گیرد، چرا که چین برای این‌که بتواند نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری کند، همان ریال را به ایران خواهد پرداخت.

🔹 علاوه‌ بر این، در جریان این چرخه، نه تنها وابستگی کشور به ارزهای مرجع جهانی به حداقل می‌رسد بلکه ریال به تدریج به یک ارز بین‌المللی بدل خواهد شد، چرا که سایر کشورها نیز مانند چین با استفاده از آن امکان خرید نفت ایران را خواهند داشت و عملا ریال پشتوانه‌ی‌ معتبری به نام نفت خواهد یافت. این روند ریال را در داخل کشور #تقویت و در خارج از کشور #معتبر خواهد کرد.

⬅️ پایان

✊ جنبش مردمی کدآمایی، الگوی ایرانی معیشت

📡 @Kadamaei_ir
1 ماه پیش
🎥 موشن‌گرافی| تجمل‌گرایی، بلای جانِ معیشت جامعه

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🔰 غلام‌حسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، در راستای فسادزداییِ این قّوه در کشور، از قطعی شدن حکم ۱۱ نفر از اخلال‌گران نظام ارزی و مجرمانِ قاچاق عمده ارز و طلا خبر داده که در مجموع ۱۲۰ سال حکم زندان برای این افراد صادر شده است.

🔸 همچنین چندی پیش، قوه قضاییه اعلام کرده بود که بانک مرکزی یک لیست ۱۵۰ نفره و لیست دیگر ۱۰۰ نفره از کسانی که نسبت به بازگشت ارز ناشی از صادرات اقدام نکردند به دادسرای تهران ارسال کرد؛ رقمی که بانک مرکزی اعلام کرد ۶.۸ میلیارد یورو بود که ۱.۲ میلیارد یورو با پیگیری های دادسرای تهران بازگشت داده شد.

🔹 گفتنی‌ست پس از شروع فعالیت‌های ضدمافیاییِ قوه قضائیه، اتهاماتی دروغین علیه اقدامات این دستگاه صورت می‌گیرد و توسط رسانه‌های معاند و دشمنِ ایران که روزی «ریگی» را «رهبر جنبش مقاومت مردمی ایران» معرفی می‌کردند، این اتهاماتِ پوچ تبدیل به خواسته‌هایی انسانی و پروپاگاندا می‌شود و می‌خواهند مردم را نه علیه قوه قضائیه بلکه علیه ابراهیم رئیسی، یکی از انقلابی‌ترین مدیران نظام فریب دهند.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
💠 امام خامنه‌ای، امروز در بخشی از پیام‌شان به کنگره حج، با اشاره به در دسترس بودنِ تحولات اساسی نسبت به نخبگان دلسوز و صلاح‌اندیش امت اسلامی فرمودند: «امروز نه فقط الگوی فرهنگی غرب -که از آغاز هم با وقاحت و رسوایی پا به میدان گذاشت- بلکه حتّی الگوی سیاسی و اقتصادی آن، یعنی دموکراسی پول‌محور و سرمایه‌داری طبقاتی و تبعیض‌آمیز هم ناکارآمدی و فسادانگیزی خود را نشان داده است.»

◀️ همچنین در ادامه این پیام آمده است: «امروز کم نیستند نخبگانی در جهان اسلام که با گردن برافراشته و باافتخار و سربلندی، همه‌ی ادّعاهای معرفتی و تمدّنی غرب را به چالش می‌کشند و جایگزین‌های اسلامی را با صراحت نشان می‌دهند. امروز حتّی برخی متفکّران غربی که پیش از این، لیبرالیسم را مغرورانه، پایان تاریخ معرفی می‌کردند، به‌ناچار آن ادّعا را پس گرفته و به سرگردانی نظری و عملی خود اعتراف می‌کنند.»

#افول_آمریکا

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
✅ سلطان گم کردنِ دلار

#توئیت_نگار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🔰 خود دولت نرخ ارز را افزایش داد

🔺 مهدی اشعری پژوهشگر حوزه اقتصاد: دولت در دور اول با خرج کردن ذخایر خود، نرخ ارز را پایین نگه داشت اما وقتی آن ذخایر ته کشید، در دور دوم نرخ ارز را افزایش داد!

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🔴 لبنان با نرخ تورم سالیانه‌ای برابر با ۴۶۲ درصد و افزایش حدودا ۲۰۰ درصدی قیمت مواد خوراکی در طول ماه جاری، گرفتار پدیده ابرتورم شده است؛ گفتنی است واحد پول این کشور از ابتدای سال جاری میلادی، ۸۲ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

🔻 لازم به‌ذکر است که از چندماه پیش، ایالات متحده امریکا با فشار و جنگ ارزی در لبنان، به‌دنبال مقاصد سیاسی‌امنیتی خود بوده‌ که اخیراً آن را به جنگ هیبریدی نیز تبدیل کرده است؛ شما می‌توانید مشروح این ماجرا را در مطلب اختصاصی جنبش به آدرس زیر بخوانید.
📎 t.me/currency_war/5196

#جنگ_ارزی_لبنان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🔴 گفتنی‌ست که دولت به‌جای کنترل نرخ اجاره، طرح اعطاء وام ودیعه مسکن به مستأجران را در پیش گرفته است که هیچ کمکی به مستأجر نکرده و فقط او را بدهکارتر و صاحب‌خانه‌هایی که قیمت‌ها را بالا بردند، جَری‌تر می‌کند. همچنین جدای از ایراد اقتصادیِ بدیهی به این طرح دولت، تاکنون سه تن از مراجع بزرگوار نیز این وام را ربا اعلام کرده‌اند.

#توئیت_نگار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
⛔️ #حرام_زادگی از طریق #انعقاد_نطفه #کودک از #مال_حرام!!


❓محمد ابن مسلم از امام باقر -علیه‌السلام- درباره آیه:
💠 «وَ شارِكْهُمْ فِي الْأَمْوالِ وَ الْأَوْلادِ» (سوره اسراء/آیه۶۴) 💠
سؤال کرد و عرض کرد که #مشارکت_شیطان در #اولاد به چه معناست؟

✅ امام باقر -علیه‌السلام- فرمود:
💠 «مَا كَانَ مِنْ مَالٍ حَرَامٍ فَهُوَ شِرْكُ الشَّيْطَانِ قَالَ وَ يَكُونُ مَعَ الرَّجُلِ حَتَّى يُجَامِعُ فَيَكُونُ مِنْ نُطْفَتِهِ وَ نُطْفَةِ الرَّجُل»
یعنی هر مالی که از راه #حرام به دست آید، شیطان در او شریک است. و اگر کسی اثرات این مال در وجودش باشد و هم‌بستر شود، شیطان، در #نطفه ی به وجود آمده نیز شریک است. 💠

#حدیث
📚 بحارالأنوار، ج۵۷، ص۳۴۲
📚 تفسیر عیاشی، ج۲، ص۲۹۹


🛑 پی‌نوشت: علاوه بر این‌مورد، یکی دیگر از راه‌های شراکت شیطان در اولاد و حرام‌زادگیِ فرزند، پدیده‌ی #سکس_تخیلی یا همان گناه #زنای_ذهنی در زمان آمیزش با همسر است!!


💔 شهادتِ جان‌سوز سپهر دانش و بینش، امام محمد باقر (ع) بر حلال‌زاده‌های جهان تسلیت باد.

▪️◾️⚫️◾️▪️

✌️جنبش مردمی حلال‌زاده‌ها

📡 @Halalzadeha
1 ماه پیش
✅ جالب است بدانید که ‏کل صادرات ما به ۲۸ کشور اتحادیه اروپا کمتر از صادرات ما به افغانستان است که به‌تنهایی، ظرفیت ارتقای ۱۰۰ درصدی صادرات را دارد!

#توئیت_نگار

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
🎥 کلیپ #اختصاصی_جنبش| از آدام اسمیت تا جرج سوروس

🌀 آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد و یکی از پدران لیبرالیسم است که می‌گوید عرضه و تقاضا را «دست نامرئی بازار» متعادل می‌سازد. دست نامرئی بازار، شامل دو وجه بالا و پایین است؛ یک وجه، دست تبلیغات است و دیگری دست پول که تبلیغات، ذائقه سازی می‌کند تا تقاضا ایجاد ‌شود.

🌀 این مدل می‌گوید که برای مدیریت اقتصاد می‌بایست از تبلیغات و کنترل پول بهره جست. فارغ از اینکه دکترین #آدام_اسمیت در خود غرب سرمایه‌گرا هم جواب نداده است و به اعتقاد #جرج_سوروس این فرآیند محملی شده برای غارت جهان، باید دانست که در اسلام با ایجاد نیاز کاذب و جو روانی برای خرید کالا یا کارنسی بیش از نیاز طبیعی به شدت مخالفت شده است و تعابیر سیاهی برای روشن کردن آتش طمع در مردم برشمرده شده.

🔺 وظیفه اصلی نهادهای اقتصادی حکومتی که به اسم اسلام بر سر کارآمد و دستگاه تبلیغاتی‌ آن حکومت، باید جلوگیری از رشد حس طمع ورزی مردم باشد نه آن که خود در آن بدمند.

#بازار_آزاد

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
💢 مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: «آشفتگی کنونی بازار در ۴۰ سال گذشته، بی‌سابقه است و قیمت ها افسارگسیخته افزایش می یابد. اگرچه برخی، اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت با سرپرست را دلیلی برای نابسامانی بازار می دانند اما دولت‌مردان تفکیک نشدنِ وزارت بازرگانی از صنعت را به‌عنوان دلیل اصلی آشوب موجود در بازار مطرح می‌کنند؛ این درحالی‌ست که این دو موضوع بهانه‌ای بیش نیست و به نوعی دولت در تلاش است تا با ادامه‌ی گرانی کالاها، بر ضرورت انتزاع وزارت بازرگانی از صمت تاکید کند.»

🔺 همچنین این نماینده مجلس در ادامه اظهار داشت: «صحبت‌های رئیس جمهور درباره تفکیک وزارت صمت نوعی گروکشی بوده که با توجه به شرایط کنونی کشور پسندیده نیست. در حال حاضر دولت کار را زمین گذاشته و با بهانه‌تراشی از انجام وظیفه خود در حوزه تنظیم بازار شانه خالی می‌کند.»

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
❇️ امریکا به‌دنبال حفظ برتری دلار در جهانِ جدیدِ ارزهای دیجیتال

📸 ydac.ir/rw730

🔰 روز ۲۲ ژوئیه(۱ مردادماه)، کمیته فرعی سیاست‌گذاریِ اقتصادی کمیسیونِ بانکداری، مسکن و شهرسازی سنای آمریکا میزبان جلسه استماعی با محوریت «برتری در رقابت اقتصادی» بود. در این جلسه، بار دیگر صحبت از ایده‌ی ارز دیجیتال ملی به‌میان آمد؛ برخلاف دو جلسه قبلی که بخش مهمی از مباحثات به بررسی یک‌سویه ارزهای دیجیتال اختصاص داشت، در این جلسه، ارزهای دیجیتال به‌عنوان ابزاری برای حفظ برتری اقتصادی ایالات ‌متحده مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

🔸 کریستوفر جیانکارلو(Christopher Giancarlo)، رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالا، یکی از حامیان پروپاقرص ایده دلار دیجیتال و از سخنرانان جلسه سنا، بار دیگر تقاضا کرد که ایالات متحده، اقدام به تعریف و راه‌اندازی پروژه‌‌ای آزمایشی برای بررسی جنبه‌های مختلف ایده دلار توکنیزه‌شده کند. وی در ادامه به این مسئله اشاره کرده که درحال‌حاضر، دلار آمریکا ایفاگر نقش ارز ذخیره در اقتصاد جهانی است، اما باتوجه ‌به تلاش‌های چین برای عرضه یوان دیجیتال، ممکن است ورق به‌نفع چین برگردد و به برتری اقتصادی این کشور در عرصه جهانی بیانجامد.

🔹 سناتور تام کاتن(Tom Cotton) نیز که ریاست کمیته فرعی سیاستگذاری اقتصادی را بر عهده دارد، می‌گوید استفاده از #دلار دیجیتال صرفا یک ایده پژوهشی و دانشگاهی نیست. در جلسات قبلی نیز کاتن با حمایت از مدرنیزه کردن دلار گفته بود که چنین پروژه‌ای باید بهتر از بیت کوین باشد. وی در اظهارات خود گفته است: «تلاش ما برای حفظ برتری دلار، تنها یک مسئله اقتصادی نیست و از نظر راهبردی نیز بسیار حائز اهمیت است. برتری دلار به ما این امکان را می‌دهد که تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را علیه دیگر کشورها اعمال و در کنار آن از سایر منافع این برتری نیز استفاده کنیم.»

🔻 والتر راسل مید(Walter Russell Mead)، استاد دانشگاه در رشته مطالعات امور خارجه و عضو موسسه هادسن(Hudson Institute) نیز می‌گوید که یک نظام مالی قدرتمند، شالوده کامیابی و اقتدار کشورها طی قرن‌های اخیر بوده است. به عقیده او بعید است که این مبنای قدرت در آینده تغییر کند؛ همچنین او و کاتن بر سر این واقعیت که وابستگی جهانی به نظام بانکداری ایالات متحده، یکی از ارکان اثرگذار قدرت این کشور است، هم‌رأی هستند.

📎 ydac.ir/1tpi4

#رمزارز

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
📚 معرفی کتاب جنگ‌‌های ارزی

🖋 مولف: جیمز ریکاردز

📇 ناشر: بنیاد تعاون ناجا

🗓 سال نشر: ۱۳۹۳

🏷 #کتابخانه_جنبش
📸 b2n.ir/94773

📕 کتاب جنگ‌های ارزی در سال ۲۰۱۲ توسط #جیمز_ریکاردز نوشته شده است. وی نخستین اقتصاددانی است که در آمریکا به طور مستقیم به این موضوع پرداخته و با ترکیب نگاه امنیتی، سازوکار بازارهای مالی و روابط اقتصادی بین قدرت‌های جهانی را تحلیل کرده است.

📗 این کتاب در سال ۱۳۹۳ در ایران توسط نشر بنیاد تعاون ناجا با ترجمه‌ی رحیم میلانی بناب و همچنین نشر دنیای اقتصاد با ترجمه‌ی حسین راهداری منتشر شده است. البته نشر دنیای اقتصاد در اقدامی شیطنت آمیز و آگاهانه دو فصل ابتدایی کتاب که به روند بازی جنگ ارزی توسط پنتاگون می‌پردازد را حذف کرده است!

📘 کتاب جنگ‌های ارزی به پیش‌‌دستی ایالات‌متحده‌ی آمریکا در بررسی و مطالعه‌ی مفهوم مدرن «جنگ ارزی» می‌پردازد؛ این‌که چگونه با شروع بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۷ میلادی، مسئولان ارشد حکومت آمریکا به این صرافت افتادند که پایه‌های دلارشان تضعیف شده است و این‌که می‌تواند موجبات فروپاشی نظامشان را فراهم کند.

📙 از این‌رو، #جیمز_ریکاردز به‌عنوان یکی‌از فعالان وال‌استریت که به مسائل مبتلابه امنیت اقتصادی پرداخته بود، به جمع فرماندهان نظامی پنتاگون دعوت می‌شود تا به‌عنوان مشاور این پروژه، فرآیند جنگ ارزی را در اتاق جنگْ بازی کنند و بقاء یا #فروپاشی_دلار را پیش‌بینی نمایند.

📦 این کتاب را می‌توانید از انتشارات اندیشکده یقین به شماره تلفن ۷۷۹۸۴۱۸۱-۰۲۱ و یا آدرس فروشگاه اینترنتی «ydac.ir/yoi11»، تهیه فرمایید.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✊جنبش مقاومت در جنگ ارزی
📱 @currency_war
1 ماه پیش
دریافت سروش پلاس