پرسمان أین ولیّ اللّٰه ارواحنا له الفداء

سؤالات خود را به آی دی زیر ارسال کنید و جواب های آن را در کانال پرسمان دریافت نمایید:
@velayateshgh14


⭐نکات طلایی پرسمان

❓سؤال:
تأثیر دعا در زندگی چه میزان است⁉

مشاهده پاسخ #سؤال_۴۰۸ در
@ayna_valiollah_porseman

لینک دعوت به گروه أین‌ولی‌الله‌ارواحنا‌فداه
فقط برای خانم‌ها👇
https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
1 روز پیش
#دل_نوش

💐💐💐تــــبــــریــــکــــ💐💐💐

لینک دعوت به گروه أین‌ولی‌الله‌ارواحنا‌فداه
فقط برای خانم‌ها👇
https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
1 هفته پیش
🌹🍃🌹🍃
✨🌹🍃
🌹
میلاد با سعادت امام رضـــ❤ـــا علیه‌السلام مبارک باد

لینک را لمس کنید💌
https://digipostal.ir/ce9c982

گروه أین ولی‌الله ارواحنافداه
https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
🌹
✨🌹🍃
🌹🍃🌹🍃
1 هفته پیش
⭐نکات طلایی پرسمان

❓سؤال:
چرا به #اذن‌مرد_در_جراحی‌زن نیاز است⁉

مشاهده پاسخ #سؤال_۴۱۰ در
@ayna_valiollah_porseman

لینک دعوت به گروه أین‌ولی‌الله‌ارواحنا‌فداه
فقط برای خانم‌ها👇
https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
1 هفته پیش
🔒💭
#سؤال_۴۱۲:❓
#اجتماعی
#لزوم‌شرکت‌در‌جهاد‌علیه‌کرونا

سؤال کننده: بی‌نام، تاریخ ۹۹/۱/۱۹

سلام.‌ من خیلی دوست دارم در برنامه‌های جهادی شرکت کنم.
این‌که می‌گویند بمانید در خانه که نه خودتان نه دیگران آسیبی ببینید، نگرانی‌ام این هست که خدای ناکرده بیرون بیایم و همین بحث ناقل بودن پیش بیاید. برای همین هم خیلی وقته ماندم در خانه ولی دلم پر می‌کشد برای این‌جور کارها. گفتم بگویم شاید بتوانید راهنمایی‌ام کنید.

📢#پاسخ_۴۱۲:
سلام دوست عزیز🌹
حس انسان‌دوستانه شما قابل تقدیر است.

⚠حکم شرعی این جهاد، واجب کفایی است، یعنی با انجام دادن برخی افراد، تکلیف از بقیه برداشته می‌شود.

#ایثارلازمه‌شرکت‌درجهاد

در هر جهادی باید از خودگذشتگی‌ها داشت؛ مجاهد در راه خداوند می بایست خطرات و سختی‌هایی که همراه است را بپذیرد و خانواده او نیز او را همراهی کند؛ نمونه‌های بارزی در تاریخ داشتیم که تقصیر و کوتاهی افراد، آن‌ها را از ثواب در جهاد محروم ساخت😓 چرا که
«أَفْضَلَ‌ عَمَلِ‌ الْمُؤْمِنِ‌ الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ‌ اللهِ‌.»
📚"کنزالعمال، ج۱۳، ص۳۰۷."

🚩 نكات مهم در مشارکت جهادی:
🎯 در کارهای جهادی، نیت خالصانه و انگیزه الهی داشتن را اصل قرار دهید.
🎯 کار جهادی خود را مدیریت کنید به نحوی که با انجام سایر وظایف شما از جمله مادری و همسری مغایرت نداشته باشد؛ تلاش کنید اطرافیانتان را نیز مشتاق و همراه کنید.
🎯 در شرایط حادّ -بیماری کرونا و... - و زمانی که در جامعه نیرو‌های کمکی کافی وجود نداشته باشد، شرکت در این جهاد را در اولویت قرار دهید.
🎯 با رعایت اقتصاد مقاومتی و تلاش ایثارگرانه، کشورمان را که با تحریم‌ها و عدم واردات برخی کالاها مواجه است از واردات با قیمت‌های بالا بی‌نیاز سازیم.
🎯 با توجه به مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای افراد خانواده، شرایط حضور خود و تدابیر لازم در مشارکت را بررسی کنید. برای مثال اگر امکان حضور ندارید ولی در منزل چرخ خیاطی دارید می‌توانید با تولیدی‌ها صحبت کنید و در خانه ماسک و پوشش پرستاران بدوزید.
🎯 همیشه مشکلات جهادی با کمک‌های مالی حل نمی‌شود؛ چنانکه برخی در عاشورا حاضر بودند تمام اموال و داراییشان را بدهند اما خودشان معاف گردند! گاه حضور یک پزشک و پرستار را با کمک‌های مالی نمی‌توان جایگزين كرد. پس اولويت‌ها را بررسی کنید ببینید بهترین کار خداپسندانه👌در هر موقعیت چیست؟ گاه حضور فردی، گاه کمک‌های مالی، گاه تشویق متخصصین و خیرین، گاه همیاری در غسال‌خانه و گاه.... .

🔺اگر با تمام مواردی که گفته شد، شرایط حضور نداشتید، بدانید قطعا این نیت خیرخواهانه شما در نزد خداوند جایگاه والایی دارد😊.

⚡پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرمایند: «بِرُّ الوالِدَينِ يَجْزي مِنَ الجِهاد؛ نیکی کردن به والدین از شرکت در جهاد کفایت می‌کند.»
📚"الدرّالمنثور، جلال‌الدین‌سیوطی، ج۴، ص۱۷۶."

⚡امام رضا علیه‌السّلام می‌فرمایند: «در روز قیامت نامه‌های اعمالی را نزد بندگانی می‌آورند، آن‌ها اعمال نیکی را در آن نامه‌ها می‌بینند که آن‌ها را انجام نداده‌اند.
به خدا عرض می‌کنند: خدایا به عزّتت سوگند، خودت می‌دانی که ما این کارهای نیک را انجام نداده‌ایم!!😦
خداوند می‌فرماید: راست می‌گویید، شما نیّت انجام این کارها را نمودید، و ما آن‌ها را برای شما در نامه‌های اعمالتان نوشتیم، سپس شما مشمول پاداش آن‌ها✨ می‌شوید.»

@ayna_valiollah_porseman
🔓
1 ماه پیش
احکام باردار و شیرده.pdf
🖌#فتوای مراجع عظام تقلید در مورد #روزه خانم #باردار یا #شیرده

@ayna_valiollah_porseman
2 ماه پیش
🔒💭
#سؤال_۴۱۱:❓
#احکام‌_شرعی
#حکم_روزه_‌خانم‌باردار_و_شیرده
سؤال کننده: سیده مطهره، تاریخ: ۹۹٫۱٫۳۱

سلام وقت بخیر ایام مبارک ضمن عرض ادب خدمت مدیر محترم گروه و اساتید بزرگوار یک سؤال شرعی مطرح شده بود در گروه مادران که خیلی بحث شد ولی نتیجه دقیقی گرفته نشد برای روزه مادر باردار و شیرده می‌خواستم اگر امکان دارد حکم دقیق روزه را در این دو مورد بفرمایید.

📢 #پاسخ_۴۱۱:
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما مخاطب بزرگوار🌹.

سؤالی که مطرح کردید از دو منظر قابل بررسی است:
🍼 اول این که روزه گرفتن برای جان خود مادر🤰ضرر داشته باشد؛ که در این صورت نظر حضرت آیت الله خامنه‌ای مدظلّه‌العالی این است که "اگر روزه برای مادر باردار ضرر دارد، روزه‌ گرفتنش صحیح نیست و قضای آن بر او واجب است. ✅
🍼 روزه بر مادر شیرده اگر برای خودش ضرر داشته باشد، واجب نیست و بنابر احتیاط واجب، برای هر روز یک مدّ طعام به فقیر بدهد و در هر دو صورت روزه‌ها را باید قضا کند."

🍼 دوم اگر روزه گرفتن باعث ضرر به جان جنین و نوزاد باشد حضرت آقا در این مورد این طور پاسخ داده‌اند که "مادر باردار اگر ترس ضرر بر جنین را دارد و ترس و نگرانی وی هم دارای منشأ عقلایی باشد، واجب است روزه را افطار کند، باید روزه را بعداً قضا نماید و برای هر روز یک مدّ -وعده- طعام به فقیر بدهد."
🍼 اگر روزه گرفتن مادر شیرده باعث کمی شیر و ناراحتی بچه👶 شود، روزه بر او واجب نیست و باید برای هر روز، یک مدّ طعام به فقیر بدهد و قضای روزه را هم بعداً به جا آورد.

⚠اما نکته‌ای هست که باید بدان توجه کرد که اگر خانم شیرده، راه دیگری برای شیردادن به بچه داشته باشد مثلاً شخصی با اجرت یا بدون اجرت به بچه شیر دهد یا از شیر دادن با شیشه و یا شیر خشک کمک بگیرد با فرض امکان جایگزین، مانند راه‌هایی که به طور مثال ذکر شد و عدم ضرر برای خود و نوزاد، بنابر احتیاط واجب روزه بر او واجب است👌.

⚡لازم به توضیح است منظور از یک مدّ، وزنی معادل هفتصد و پنجاه گرم و منظور از طعام، غذای اصلی آنچه مانند نان، آرد، گندم و برنج است می‌باشد.
آنچه واجب است این است که به عنوان کفاره، یک مدّ طعام به فقیر بدهید، که می‌توانید هزینه آن را به خود فقیر بپردازید، به این شرط که مطمئن باشید برای تهیه طعام استفاده می‌کند و یا می‌توانید هزینه آن را به افراد مطمئن بسپارید، تا از طرف شما، طعام تهیه کنند و در اختیار فقرا قرار بدهند.
📚"اجوبه الاستفتائات،۱۳۸۹،ص۱۵۵،س۷۴۶،۷۴۵،۷۴۷و ۸۰۶."
📚"استفتائات جدید، ج ۱، ص ۲۷، س ۱۵۰."

@ayna_valiollah_porseman
💭🔓
2 ماه پیش
۹۹٫۲٫۱۸
▫پاسخ به سؤالات اعضای گروه
2 ماه پیش
🔈🔈🔈
#توجه
سلام دوستان عزیز🌷

به اطلاع شما می‌رسانیم
طبق روال، هفته سوم هر ماه جلسه پرسش و پاسخ آزاد خواهیم داشت.
منتظر دیدار و طرح سؤالاتتان در جلسه هستیم.

جلسه #پرسش_و_پاسخ:
با حضور استاد محترم سرکارخانم علوی


📆سه شنبه ۹۹/۲/۱۶📣
⏰ ساعت شروع کلاس۱۶ الی ۱۷:۳۰


به سوالات خود از‌ قبل‌فکر کنید،🤔
سؤالاتتان را لیست کنید.📜✏


مکان: در فضای مجازی، برنامه اسکایپ.
#مخصوص_بانوان

برای شرکت در کلاس به آیدی زیر پیام دهید:
@pami
+989127606632
2 ماه پیش
🔒💭
#سؤال_۴۱۰:❓
#احکام_وحقوق‌اسلامی
#اذن‌مرد‌_در_‌جراحی‌زن
سؤال کننده: خانم کرمی

سلام و عرض ادب
چرا زمانی که بحث عمل جراحی برای یک خانم پیش می‌آید باید همسر، برادر یا پدر او اجازه این عمل را بدهند؟ چرا زن نسبت به جسم خود اختیار ندارد؟ آیا همین حکم زمینه ظلم به زنان از طرف همسران را ایجاد نمی‌کند؟ گاهی نیاز به یک عمل جراحی در زن، همچون نازائی با عدم همراهی همسر، موجب سوء استفاده مرد می‌شود و بهانه‌ای برای ازدواج مجدد او می‌شود.
آیا در اسلام و قرآن در این مورد حکمی آمده است؟ قانون چه می‌گوید؟ شرع چه می‌گوید؟ آیا به آن عمل می‌شود؟

📢#پاسخ_۴۱۰:
سلام دوست عزیز🌹

این قضیه از سه منظر قابل بررسی است؛ اول از منظر شرع، دوم قانون و سوم رَویِّه یا عرف.

🗝طبق قاعده فقهی "لاضَرر" در فقه امامیه، نه زن و نه مرد این مجوز را ندارند که برای آسیب رساندن به بدن خودشان به کسی اجازه دهند؛ لذا از منظر شرعی هیچ تفاوتی بین زن و مرد راجع به اختیار بر بدن و جسمشان نیست‌.
از منظر قانونی نیز چون قانون ما از فقه نشأت می‌گیرد، مشابه همین بحث را داریم.

🗝اما چون طبق مادهٔ ۴۹۵ قانون مجازات اسلامی، «هرگاه پزشک در معالجاتی که انجام می‌دهد موجب تلف یا صدمه بدنی گردد، ضامن دیه است، مگر آن‌که عمل او مطابق مقررات پزشکی و موازین فنی باشد یا این‌که قبل از معالجه برائت گرفته باشد و مرتکب تقصیری هم نشود»؛ بدین خاطر برای عمل جراحی، قبل از عملیات پزشکی رضایت✅ أخذ می‌شود، که در حقیقت این أخذ برائت، از باب جبران خسارت است و نه رضایت. که باز در این امر هم تفاوتی بین زن و مرد نیست یعنی
چه زن باشد و چه مرد، پزشک باید این برائت را أخذ نماید.

حتی مطابق بند ج ماده ۱۵۸ قانون مجازات اسلامی، «هر نوع عمل جراحی یا طبی مشروع که با رضایت شخص یا اولیاء یا سرپرستان یا نمایندگان قانونی وی و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی انجام می‌شود، در موارد فوری اخذ رضایت ضروری نیست».

🗝این که آیت الله العظمی خامنه‌ای مد‌ّظله‌العالی می‌فرمایند: "به طور کلّى اطاعت زن از شوهر، در خصوص خروج از منزل بدون عذر شرعى لازم است مگر آنکه خروج از منزل در ضمن عقد شرط شده باشد."
و اینکه در شرع، ولایت زن بر همسرش است، براساس تعهداتیست که شرع برای هر یک وضع کرده؛ و زن و مرد در ابتدای زندگی مشترک💍، خود را بر این تعهدات پایبند می‌دانند.

🗝در آیه ٣۴ سوره نساء آمده: «الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلی‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ؛ مردان سرپرست زنان هستند، به‌خاطر برتری‌هایی که خداوند برای بعضی نسبت به بعضی دیگر قرار داده‌است و به خاطر نفقه‌ای که از اموالشان به زنان می‌پردازند.»

🗝خداوند متعال به خاطر تفاوت‌هایی که در آفرینش و از روی مصلحت نوع بشر میان آن‌ها قرار داده و برای لطافت، جذابیت و احساسی بودن زن، وظیفه کار و تأمين معاش، تهيه مسكن و مركب را برعهده مردان قرار داده و‌ حقّ ریاست بر خانواده و سرپرستی و تدبیر امور خانواده را به مردان محول كرده‌ است.
در واقع دین جامع اسلام، با توجه به خلقت و روحيّات مرد و زن، حقوقی را برای هر یک قرار داده‌ است و ولایت مرد و کسب رضایت از او، نه تنها ظلم به حقوق زنان نیست بلکه برای ایجاد آرامش و عشق بیشتر بین زن و مرد لازم است و موجب استحکام بیشتر خانواده می‌شود.
هرچند طبق نظر مراجع عظام حفظهم‌الله‌تعالی نیز، خانم برای درمان ناباروری نیاز به اجازه همسر ندارد. البته شایسته است برای عدم اختلاف، زوج به تفاهم برسند👌.

🗝اما یک رَویِّه‌ای در بیمارستان‌ها🏨حاکم شده و به صورت عرف، متداول گردیده -از باب قانون نانوشته- که معادل قانونی ندارد بر اینکه در مورد زن حتما همسرش باید این مجوز را بدهد.
با بررسی‌های به عمل آمده دلیل ایجاد چنین رَویِّه‌ای ناشی از این است که در هر عمل جراحی، اگر خسارتی بر فرد صورت گیرد، ولیّ دم او ادعای جبران خسارت می‌کند، پس عملا از او مجوز می‌گیرند؛ حال اگر این ولیّ دم خانمیست که بچه دارد و همسر ندارد، برای جراحی فرزند از مادر بچه مجوز می‌گیرند. در مواقعی که خانمی پدر، مادر، برادر و همسر نداشته باشد، از خودش مجوز می‌گیرند.
یعنی اگر از لحاظ فقهی حساب کنیم، به دنبال ولیّ دم هستند، که می‌تواند همسر، پدر یا مادرش باشد؛ چون ولیّ دم مدعی جبران خسارت💵 است.
پس این قضیه برمی‌گردد به رَویِّه‌ای که در بیمارستان‌ها حاکم است، در اینکه برای جراحی یک خانم، اگر خسارتی به ایشان وارد شود، اولین مدعی او همسرش است، برای پیشگیری از مشکلات بعدی، از همان ابتدا مجوز را از همسرش می‌گیرند. کما اینکه برعکسش هم هست، یعنی برای آقا زمانی‌که پدر و فرزند و برادر ندارد، از خانمش رضایت می‌گیرند.

@ayna_valiollah_porseman
2 ماه پیش
۹۹٫۲٫۱۱
▫پاسخ به سؤالات اعضای گروه
2 ماه پیش
🔒💭
#سؤال_۴۰۹:❓
#احادیث_و_ادعیه
#کتمان‌بیماری‌یا‌طلب‌شفا
سؤال کننده: بی‌نام، تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸

آیا در صورت وقوع بیماری، گفتن به بقیه و طلب دعا کردن برای شفا خوب است؟
یا طبق برخی احادیث درد را باید پنهان کنیم؟

📢 #پاسخ_۴۰۹:
سلام دوست عزیز🌹

پنهان کردن بیماری فی نفسه لازم نیست، انسان می‌تواند برای بیماری خود از مؤمنین طلب شفا کند و بخواهد برای او دعا کنند🤲.
طبق احادیث، دعای در حق دیگری مستجاب است؛ و بسیاری شاهد برطرف شدن گرفتاری‌ها به واسطه دعای جمعی بوده‌ایم.

💊حتی زمانی که فرد قدرت تحمل آن بیماری را ندارد، چه بسا با گفتن به فردی پر انرژی و مثبت، از لحاظ روحی به او کمک کند و مایه دلگرمی او شود😊.
در روايات به امیدوار کردن و تقویت روحی بیمار تأکید شده است👌.
✨پیامبر اکرم صلّی‌اللّٰه‌علیه‌وآله می‌فرمایند:
«هنگامی که از بیمار عیادت می‌کنید، پس او را به زندگی امیدوار سازید؛ این کار گرچه مقدرات را تغيير نخواهد داد و مانع از مرگ نخواهد شد اما وسیله آرامش خاطر بیمار است❤.»
📚 "بحارالانوار، ج۸۱، ص۲۲۵."

💊مسلماً گفتن درد و بیماری برای کسی که ظرفیت و تحمل آن را ندارد، مطلوب نیست، مگر آن هنگام که از آن بیرون آمده باشد و گفتنش درس و عبرتی🗝 برای فرد باشد.

💊اینکه برخی عرفا هم چون آیت الله بهجت رضوان‌الله‌تعالی‌علیه، اظهار بیماری و ناراحتی را مکروه می‌دانند، شايد مراد، شکوه و گلایه از بیماری است و یا اين کراهت برای اولیا و بزرگان است، چون در درجات بالاتر شایسته است فرد مشکلات، سختی‌ها و بیماری‌های خود را برای دیگران بازگو نکند🤭.
مؤمن کتوم است، و این کتمان فقط مربوط به اسرار مگو نیست که کتمان درد و رنج هم هست. وجود مؤمن باید مثل کوه باشد.
ابتلایی که برای من است، چه لزومی دارد برای دیگری بازگو کنم🤫؟!
باید صبور باشیم و سعه وجودی خود را وسعت بخشیم حتی می‌توان از یک فتنه، درگیری، رنج، ضربه و فشار، بالاترین رزق و بهره را برد.

✨امیرالمؤمنین علی علیه‌السّلام می‌فرمایند:
«فِی صِفَةِ الْمُؤْمِنِ الْمُؤْمِنُ بِشْرُهُ فِی وَجْهِهِ وَ حُزْنُهُ فِی قَلْبِهِ؛
شادی مؤمن در چهره او، و اندوه وی در دلش پنهان است.»
📚"نهج البلاغه، حکمت ۳۳۳."

تلاش کنیم ظرفیت وجودیمان را بالاببریم، آنقدر کم تحمل نباشیم که درِ دلمان را باز بگذاریم تا هر کس از آن با خبر شود🙈.

✨چنانکه اميرمؤمنان علی علیه‌السّلام می‌فرمایند:
«جُمِعَ خَيْرُ الدُّنْيَا وَالاْخِرَةِ فِي كِتْمَانِ السِّرِّ وَمُصَادَقَةِ الاَْخْيَارِ وَجُمِعَ الشَّرُّ فِي الاِْذَاعَةِ وَمُوَاخَاةِ الاَْشْرَارِ؛
خير دنيا و آخرت در دو چيز جمع شده است؛ كتمان سرّ و دوستى با نيكان، و تمام شرور در دو چيز جمع شده: فاش كردن اسرار و دوستى با اشرار.»
📚 "بحارالانوار، ج۷۲، ص۷۱."

@ayna_valiollah_porseman

💭🔓
3 ماه پیش
🔒💭
#سؤال_۴۰۸:❓
#اعتقادی
#سرنوشت‌وتغییرآن
سؤال کننده: خانم محمدی

من مدتی ‌است که تأثیر دعا در زندگی ذهنم را مشغول کرده.
این‌که اصلا آیا سرنوشت ما از قبل تعیین شده یا نه؟
این‌که دعا می‌تواند تغییرش بدهد؟
چقدر تأثیرگذار هست؟
من بابت یک اتفاقی در زندگیم خیلی دعا کردم
ولی نتیجه‌ای ندیدم.
می‌گویم شاید سرنوشت من این هست.
خیلی ذهنم آشفته است.
راستش خانمی بودند، گفتند که می‌توانند دعایی بنویسند و گره از کار من بردارند.
من نمی‌دانم واقعا چنین کاری حقیقی هست یا خیر؟

#پاسخ_۴۰۸:
سلام دوست عزیز🌹

در مورد تعیین سرنوشت باید گفت مسلماً سرنوشت ما با اعمال و افکارمان شکل می‌گیرد و از قبل تعیین نشده است، بسیاری از آیات قرآن بر این موضوع دلالت دارد؛
«إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ؛ در حقيقت‏ خدا حال قومى را تغيير نمى‏‌دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند.»
📖"رعد، ۱۱:۱۳."
وجود قوه اختیار و عالم بهشت و جهنم نیز دلیل بر این مدعاست که انسان‌ سرنوشتش را خودش رقم می‌زند و همچنین هر سال در شب‌های قدر🌙، آن را به مرحلهٔ امضا✏ می‌رساند. البته عالم ماده و عواملی که در آن رخ می‌دهد، در سرنوشت انسان‌ها نیز اثرگذار است؛ از جمله جنگ، کرونای فعلی و ‌‌‌... .
در واقع باید گفت محدوده عمل انسان بین جبر و اختیار است.

⚡ تأثیر دعا در زندگی؛
مطمئناً دعا و اجابت آن می‌تواند به روش‌های مختلفی در زندگی ما تأثیر بگذارد؛
گاهی به همان صورتی که می‌خواهیم تأثیرش را می‌بینیم.
گاهی موانعی برای استجابت دعا وجود دارد که نسبت به آن بی‌توجه هستیم؛ همچون:
🔻بعضی از گناهان موانع اجابت دعاهایمان هستند و فرد نسبت به آن بی‌توجه است.
🔻فرد دعا کننده، عوامل مادی و معنوی را، برای برآورده شدن دعا مهیا نمی‌کند و تنها با دعا و بی‌توجه به وظایف خود، انتظارِ رسیدن به حاجت خود را دارد.
🔻گاه حاجت ما، نیازمند گذشت زمان است و برای کسب آن، باید ظرفیت لازم را داشت؛ چنانکه اگر برای رفع گرسنگی طلب نان و پنیر کنید سریع آماده می‌شود؛ اما اگر طالب غذایی چون قرمه سبزی باشید، باید صبوری کنید تا طبخ شود.
🔻گاهی طلب ما امری است که به صلاحمان نیست، به همین دلیل اجابت دعا را به نحو دیگر و بهتری در زندگیمان مشاهده خواهیم کرد؛ اما ممکن است بگوییم دعایمان اجابت نشد در حالی که این‌گونه نیست و در صورت صبر و شکرگزاری، غالباً با گذر زمان علل معلوم می‌شود و به خاطر انجام نشدنش خدا را شکر می‌کنیم🤲.

🌟چند نکته در مورد استجابت سریع دعا:
✨شرایط دعا کردن را رعایت کنید، از جمله این‌که:
سعی کنیم با اخلاص و تمام توجه دعای خود را از درگاه الهی بخواهیم نه صرف بیان بدون توجه😊 .
قبل از دعا استغفار کنید، با بسمله، روبه قبله و
با فرستادن صلوات بر پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌ وآله و اهل‌بیت ایشان علیهم‌السّلام در ابتدا و انتهای دعایتان، آن را محفوف دارید.

✨برای اجابت سریع حاجات به حضرات معصومین علیهم‌السّلام توسل کنید. در زیارت جامعه کبیره می‌خوانیم که رتق و فتق همه امور ما به دست ایشان است؛ و نیز با قربانی کردن، چله گرفتن و نذر، طلب خود را از خداوند منّان تمنّا دارید؛ با این نیت که اگر صلاح شماست به شما داده شود.

⛔در رابطه با رجوع به افراد دعا نویس؛
توصیه می‌کنیم از این کار اکیداً پرهیز کنید. این روش‌ها در سیره معصومین علیهم‌السّلام دیده‌نشده‌است. غالب این افراد علم حقیقی ندارند و یا به دنبال کسب پول از این راه هستند که در این صورت آثار منفی مراجعه به این افراد جبران‌ناپذیر است.
آری! خوب است بزرگان و اولیا در حق انسان دعا کنند، دعا در حق دیگران بسیار ارزشمند است و دعای اولیا به طریق اولی اثر گذار خواهد بود👌.

@ayna_valiollah_porseman
💭🔓
3 ماه پیش
۹۹٫۱٫۲۷
▫پاسخ به سؤالات اعضای گروه
3 ماه پیش
⭐نکات طلایی پرسمان

❓سؤال:
آیا دست بلند کردن برای حاجت تنها نزد خدا جایز است⁉

مشاهده پاسخ #سؤال_۴۰۷ در
@ayna_valiollah_porseman

لینک دعوت به گروه أین‌ولی‌الله‌ارواحنا‌فداه
فقط برای خانم‌ها👇
https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
3 ماه پیش
🔒💭
#سؤال_۴۰۷: ❓
#دینی_عبادی
#دست_بلندکردن_نزد_معصومین_برای_طلب_حاجت؟
سؤال کننده: کاربر ر.ن، تاریخ ۱۳۹۸/۶/۲۰

سلام
ممنون از گروه خوبتان، ممنون که گروهی هست که می‌توانیم سؤالاتمان را بپرسیم و پاسخ بگیریم.
بنده به نقل از بزرگی شنیدم که برای دعا کردن و طلب حاجت، فقط نزد خدا دست‌ها را بالا ببریم، برای طلب و درخواست از امامان دست‌ها را بالا نبریم؟!
اگر این درست است، در دعای توسل می‌خوانیم:

"اِنّا تَوَجَّهْنا وَ اسْتَشْفَعْنا وَ تَوَسَّلْنا بِكَ اِلَى اللّهِ وَ قَدَّمْناكَ بَيْنَ يَدَىْ حاجاتِنا"
ما رو آورديم و شفيع گرفتيم و توسل جستيم به وسيله تو به درگاه خدا و خواسته‌ خود را بين دستانمان تقديم شما نموديم.
گویی دستمان باز و رو به جلو است،
تناقض این فراز، با آن نقل را چگونه رفع کنم؟

📢 #پاسخ_۴۰۷:

سلام دوست عزیز🌹

شما اگر شنیده‌اید که جهت درخواست و اعلام فقر و بی‌چیزی فقط دست به سوی خدا دراز کنید، بدان جهت است که او قادر مطلق است و او فقط می‌تواند مشکل‌گشا باشد❤؛ ولی مقوله بالا بردن دست به هنگام دعا و احساس عجز و ناتوانی به سوی حضرات معصومین علیهم‌السّلام از سنخ اظهار بندگی نیست🙌.

🗝آری در بحث سجده داریم که در برابر غیر خداوند سجده جایز نیست، چون سجده بيانگر خضوع، خشوع و بندگی است و جز بر خداوند پذیرفته نیست؛
اما بلند کردن دستان بیانگر استعانت، درخواست و توسل است که در مباحث گذشته بر طبق آيات، احادیث معصومین علیهم‌السّلام و عقل، اثبات کردیم که خداوند این مجوز را به انسان داده که از دیگران حاجات خود را طلب کنیم؛ خصوصاً از بهترین و بالاترین وجودها در عالم هستی که معصومین علیهم‌السّلام🌕 هستند و تنها شرط در استعانت از غیر، توسل و درخواست حاجت از آنان، اگر با این قصد نباشد که آنان در تأثیر و رفع نیازهاى ما، در عرض خداوند و یا مستقل و بی‌نیاز از آن ذات اقدس یگانه‌اند. این قصد و این برداشت شرک بوده و با توحید افعالى و توحید ربوبى ناسازگار بوده و شرک افعالى یا ربوبى محسوب می‌شود.

🗝اما اگر این توسلات به جهت اطاعت از امر الهى، اداى دین، نسبت به حقى که ایشان به جهت واسطه فیض تکوینى و تشریعى بودن بر گردن ما دارند، و یا الگوگیرى و بهره‌مندى از عنایات خاصه آن بزرگواران باشد، بدون اینکه ایشان را مستقل از ذات اقدس ربوبى بپنداریم، هیچ منافاتى با توحید افعالى یا ربوبى و انحصار قاضى الحاجات به خداوند ندارد👌؛ زیرا فاعلیت، تدبیر و رفع حوائج بندگان از سوى آن بزرگواران در طول فاعلیّت، ربوبیّت و قاضى الحاجات بودن خداوند واقع می‌شود، نه در عرض آن تا شرک به حساب آید.

🗝بنابراین، معیار شرک در حاجت خواستن از غیر خدا، نیّت فرد است. اگر کسى که به اهل بیت علیهم‌السّلام متوسل می‌شود، براى آنان مقام الوهیّت یا ربوبیّت و عدم وابستگى به خداوند را قائل باشد، این توسل به تبع این عقیده، شرک به حساب می‌آید، اما اگر به جهت اطاعت خداوند، بهره‌گیرى از آبرو و عزت آنان نزد خداوند باشد، تا آن بزرگوران، حاجت او را از خدا بخواهند، و یا به اذن الهى حوائج او را رفع کنند، این امر نه تنها شرک نبوده، بلکه شخص متوسل، مأجور✨ هم می‌باشد؛ زیرا عمل به دستور الهى نموده است.

@ayna_valiollah_porseman
💭🔓
3 ماه پیش
۹۹/۱/۱۳
پاسخ‌گویی به سؤالات دوستان گروه
3 ماه پیش
⭐نکات طلایی پرسمان

❓سؤال:
منظور از بلای حقیقی غیبت چیست⁉

مشاهده پاسخ #سؤال_۴۰۶ در
@ayna_valiollah_porseman

لینک دعوت به گروه أین‌ولی‌الله‌ارواحنا‌فداه
فقط برای خانم‌ها👇
https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
3 ماه پیش
🔒💭
#سؤال_۴۰۶:❓
#عرفانی
#منظور_از_بلای_حقیقی_غیبت

سؤال کننده: خانم مریم، تاریخ: ۱۳۹۸٫۱٫۲

سلام استاد عزیز، وقتتون بخیر
چرا از غیبت با عنوان بلا یاد می‌کنید؟! منظور از بلای حقیقی غیبت چیست؟

#پاسخ_۴۰۶: 📢
سلام دوست عزیز🌹

حقیقت آن است که تمامی مشکلات فرهنگی، فکری، روحی و اجتماعی بشریّت، ناشی از عدم تبعیت مردم از ولایت الهی معصومین علیهم‌السّلام است😣.

اگر ولایت علی بن ابی طالب علیه‌السّلام و در پی آن ولایت معصومین علیهم‌السّلام مورد پذیرش قرار می‌گرفت و مسیر هدایت بشریّت به انحراف〰 نمی‌رفت، همان‌گونه که حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها آن انحراف را دیدند و در بازگرداندن جامعه به مسیر درست بسیار تلاش نمودند و جان خود را فدا کردند، مردم نیز همین روش و مسیر را پیش می‌گرفتند آن‌گاه حقیقت اسلام بر بشریت ارائه می‌شد و با پذیرش اسلام در کل جهان، بشریّت به سمت فلاح، رستگاری و رشد معنوی✨ حرکت می‌نمود و بسیاری از بلاها که ناشی از دوری از خداوند تعالی است، رفع می‌گردید👌.

آری! دوری از ولایت منشأ تمام بلاهایی است که بشریت با آن دست به گریبان است😓.
غیبت، تنبیه بشریّت و به نحو خاص تنبیه شیعه است. غیبت، بلایی خانمان سوزتر از تمام بلاها از جمله کرونا و... است.

چه، بسیاری بلاها، ظاهری و مادی است و تحمل آن برای عالم ماده🌍 که جهنم عوالم است، قابل پذیرش!
اما غیبت، بلایی است که کل بشریّت را از حقیقت حضور ولایت دور نگه داشته؛ اگر بلاهای مادی همچون ویروس كرونا را این چنین جدی می‌گیریم و خود را قرنطینه می‌کنیم؛ چه قرنطینه ای برای گناه نکردن؟! دل نازنین حضرت را نیازردن؟! و شرایط را برای ظهور و خروج حضرت از قرنطینه ظلم و فساد و آماده نبودن عالم برای ظهور باید ایجاد کنیم؟! فتأمّل.

@ayna_valiollah_porseman
💭🔓
3 ماه پیش
🔒💭
#سؤال_۴۰۵:❓
#احکام_شرعی
#حکم_الکل_سفید
سؤال کننده: خانم فاطمه جعفری، تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۱۶

سلام و عرض ارادت خدمت مدیر محترم و بزرگواران... عیدتان مبارک
یک سؤال درمورد نجاست الکل سفید داشتم. با توجه به اینکه در زمان آمپول زدن و دیگر مصارف طبی خیلی استفاده می‌شود، لطفا بفرمایید حکم آن از نظر رهبری چیست؟
اگر عزیزان کارشناس، در این مورد از حیرت ما بکاهند، دعاگوی شما خواهیم بود😍

#پاسخ_۴۰۵:
با سلام خدمت شما دوست عزیز🌹

در مورد الکل سه نظر فقهی وجود دارد:
💧الکل جزء نجاسات نیست.
💧💧الکل اگر مسکر و مست‌کننده باشد نجس و اگر مسکر و مست‌کننده نباشد، نجس نیست؛
💧💧💧و برخی فتوای صریحی ندارند و فرموده‌اند بنابر احتیاط واجب نجس است و باید از آن پرهیز شود.

✨مقام معظّم رهبری دامت‌افاضاته‌الشریف، ملاک نجاست الکل را دو امر همراه هم می‌شمارند:
مست‌کننده بودن و در اصل مایع بودن.

ایشان می‌فرمایند: هریک از اقسام الکل که مست‌کننده و در اصل مایع باشد بنابر احتیاط نجس است و اگر خود مکلّف یقین نداشته باشد، خبر دادن اهل فن مورد اطمینان، کافی است.
این مواردی که گفته شد جزء اصول کلی است.

✨در مورد سؤال شما که استفاده الکل سفید در پزشکی و مصارف طبی می‌باشد، نظر معظم‌له همان است؛ یعنی اگر از الکلی باشد که در اصل مایع نیست، هرچند مست‌کننده هم باشد، محکوم به طهارت است و نماز با لباسی که با این الکل برخورد کرده صحیح است👌 و احتیاجی به تطهیر ندارد ولی اگر الکل موجود در آن، الکلی باشد که در اصل مایع است، بنابر احتیاط واجب نجس است و نمی‌توان با بدن یا لباسی که به آن آغشته شده است، نماز خواند و در صورت شک، محکوم به طهارت است.
حضرت آقا دامت‌افاضاته در اصل مایع بودن را موکول به اهل فن دانسته‌اند.
طبق نظر کارشناسان متخصص، الکل‌ها و مواد ضدعفونی که از آن جهت صنعت داروسازی به عنوان دارو یا ضدعفونی کردن ادوات پزشکی، آمپول زدن و حتی امروزه برای جلوگیری از ویروس کرونا استفاده می‌شود، در اصل مایع نیست و پاک است✅.
📚"برگرفته از مقام معظّم رهبری، رساله اجوبه الاستفتائات -ترجمه فارسی-، سؤالات۳۰۵ ،۳۰۷ و ۳۱۰."

@ayna_valiollah_porsema
💭🔓
3 ماه پیش
دریافت سروش پلاس