أین ولیّ اللّٰه ارواحنا له الفداء

✨۱۳۹۹٫۰۴٫۱۵
#مطلب۲_۱۵_۲_۴
#عشق_به_ذات
💌 بوعلی‌سینا «عشق به خود» را دوّمین مرتبه از مراتب عشق📶 می‌نامد. در ابتدا، عشق به خدا را مطرح می‌کند و دوم عشق به خود را.

🔍 #منشأ_عشق_به_ذات۱
فکر می‌کنید، این عشق به ذات، عشق به خود یا همان خود‌دوستی از کجا آمده است⁉

❤ ۱. #سریان_عشق_خداست
💌 با بررسی حدیثِ کَنز مخفی متوجّه شدیم عشق خداوند به خودش موجب آفرینش شد، و عشق خداوند به خود، لازمهٔ ظهور و تجلّی و خلق گردید؛ این عشق الهی در همه ذرّات، نهفته است، زیرا که از او سریان گرفته و سرچشمه تمام عشق‌ها از اوست.
پس هر خصوصیّتی که در عشق خداوند به خودش وجود دارد، تمام ذرّات هم، آن خصوصیّت را خواهند داشت، از خصوصیّات این عشق، عشق به خود است👌.‌

⚡بنابراین عشق به خود، از خود خداوند نشأت گرفته است، و خداوند نیز عاشق ذات خویش است.

⚠ در به کار بردن کلمات، در جای دقیق خودشان و با داشتن دقّت و ظرافت باید گفت:
عشق به ذات فقط برای خداوند قابل استفاده است، و استعمال آن برای انسان غلط است؛ به کاربردن کلمه ذات برای انسان، حقیقی نیست، به قول امام راحل رضوان‌الله‌تعالی‌علیه اعتباری است، از ضیق مقال است، چون کلمه نداریم این طور به کار می‌بریم، فقط خداوند ذات دارد. هر چه غیر اوست، ظهور اوست؛ هیچ چیز ذات و استقلال ندارد، بلاتشبیه مثل انعکاس نور و آینگی خداوند؛ وقتی انسان جلوی آینه می‌ایستد او نیست، تنها انعکاس نور است نه خود او.

🔻ادامه دارد...

@ayna_valiollah
⚡❤✨
❤✨❤✨
2 ماه پیش
🦋_______✨فصــــل دوم✨ ______🦋

❤✨❤✨
⚡❤✨
❤۱۳۹۹٫۰۴٫۱۵
#مطلب۱_۱۵_۲_۴
#اقسام_عشق

💌 بحثمان در مورد عشــ💫ــــق الهی است؛ گفتیم که عشـــق یک انرژی مثبت و قوی✅ در وجود انسان است که حیات بدون آن اصلا ممکن نیست؛ کیمیا و اکسیری است که منشأ تمام قدرت‌هاست.
عشق الهی امری ذاتی در انسان است و حقیقت تمام عشق‌ها، لذت‌ها، کمال‌گرایی‌ها و خوبی‌ها به عشــ💫ــــق الهی برمی‌گردد.

💌 عشق به تمام کسانی که خود خداوند آن‌ها را حلقهٔ وصل بین خود و مخلوقاتش قرار داده، چون در راستا و در طول عشق الهی است نه در عرض آن، ارزشمند است؛ یعنی عشق به معصومین علیهم السّلام🌕 و در مرتبه پایین‌تر عشق به اولیای خداوند.

💌 گاهی انسان غفلت می‌کند و سراغ چیزهایی می‌رود که ظاهراً کمال و زیبایی دارند و عشق را در آن‌ها جست‌و‌جو می‌کند، مثلاً در ثروت، انسان دیگر، مقام، ثروت، هنر، کار و... اما این عشق، حقیقی نیست و چون عشق او به این‌ امور، از روی هوس، شور و هیجان بوده است، بعد از مدتی که از شدت این عشق کاسته شد و از بین رفت، او شدیداً احساس پوچی می‌کند😖؛
اما اگر همین عشق به طریقی به زیبایی حقیقی‌، به عشق مطلق، به عشــ💫ــــق الهی متصل باشد، آن‌گاه این عشق به غیر، ارزشمند می‌شود، در این صورت بعد از مدتی از عشق به آن غیر، به آن کار، هنر و ... کم نشده و انسان را دل‌سرد نمی‌کند، چون به عشق حقیقی متصل🔌شده است و این اتصال کمک می‌کند تا عشق پایداری وجود داشته باشد.

عشق از نظر متعلّق آن، اینکه عشق به چه کسی تعلّق گرفته است سه دسته است:
❣۱. عشق به ذات؛ یعنی عشق به خود؛
❣۲. عشق به غیر؛
❣۳. عشق به خداوند.

💌 در مباحث گذشته گفتیم که اصل حبّ و عشق در خلقت، عشق به خداوند است؛ همان که در ابتدای خلقت در بحث «کَنز مخفی» اتفاق افتاد یعنی از محبّتِ خودِ خداوند شروع شد و خداوند جلّ‌جلاله، خلقت را که بر اساس محبّتش بوده، در کلِّ هستی سریان و جریان🌀 داد، لذا تمام ذرّات، عاشق علت و خالق خود، که خداوند است، هستند.
در واقع هر چیزی که وجود پیدا می‌کند، با وجود یافتنش، عشق به خداوند هم در او، مانند خون تزریق💉می‌شود و جریان پیدا می‌کند همان‌که فلاسفه از آن به «سیر حُبّی 〰❤〰» در کائنات اشاره می‌کنند؛ یعنی تمام کائنات بر اساس سیر حبّیِ حضرت حق جلّ‌جلاله در گردش‌اند.

اصل و اساس بحث ما، عشق الهی است و چون بسیار مفصل است، در انتها به آن می‌پردازیم.
اکنون به ترتیب به موضوع
۱. «عشق به ذات _خود_»،
۲. «عشق به غیر» و
۳. «عشق الهی» خواهیم پرداخت.

🔻ادامه دارد...@ayna_valiollah
2 ماه پیش
#من_ماسک_می‌زنم
ماسک؛ حافظ زندگی❤

لینک دعوت به گروه أین‌ولی‌الله‌ارواحنا‌فداه
فقط برای خانم‌ها👇
https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
2 ماه پیش
✨عشق ذاتی و درونی به خداوند که #مطلق_کمال است، باعث می‌شود انسان به کمال🎯 روی بیاورد.

https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
3 ماه پیش
١٣٩٩/٠۴/١٠
🎧〰 #اسرار_عشق_الهی 〰🎧

#ادامه_مجموعه_فایل‌صوتی_اسرارعشق‌الهی١۶

#مطلب۱_۱۴_۱_۴
#مطلب۲_۱۴_۱_۴

#آیا_عشق‌های‌_دنیوی_با_عشق‌‌_به‌_خداوند_مغایرت_دارد

در این مبحث می‌شنویم 👇:
❄ گفتیم افرادی که غرق در لذّت‌های مادّی هستند، در کُنهِ وجودشان حسِّ غم و پوچی دارند،
در حالی که مشاهده می‌کنیم برخی از افراد بی‌ایمان، دارایِ زیبایی، مال، مقام و... می‌باشند اما از زندگیشان هم راضی‌اند،
چگونه ممکن است کسانی که عشق و ایمان به خداوند در وجودشان نیست، از زندگیِ دنیای خویش رضایت داشته باشند و لذّت ببرند😯⁉

مدت زمان: ۵دقیقه و ٣۴ثانیه
〰〰〰〰〰〰
@ayna_valiollah
〰〰〰〰〰〰

🎧〰❤〰🎧
3 ماه پیش✨۱۳۹۹٫۰۴٫۱۰
#مطلب۲_۱۴_۱_۴
#کلیات۱۶
#آیا_عشق‌های‌_دنیوی_با_عشق‌‌_به‌_خداوند_مغایرت_دارد؟

⚡با توجه به مطالب گفته شده عشق حقیقی و فطری در وجود انسان، عشق الهی است، پس شایسته است سعی کنیم تمام جاذبه‌ها و معشوقه‌هایی که در زندگی انتخاب می‌کنیم در طول مسیر حق قرار بگیرد نه در عرض آن؛ اگر عشق به همسر💍، دوست💕 و... در طول عشق به حضرت حق❤ قرار بگیرد،
خود آن جاذبه‌ها ما را به سمت آن عشق حقیقی سوق می‌دهد➡،
در حالی که اگر جاذبه معشوق، برعکس و خلاف جهت عشق الهی باشد⤵،
یا عشقی در عرض عشق به خدا انتخاب شود⬆،
آن عشق‌ها غیر حقیقی و کاذب می‌شوند🔀،
در این حالت، عاشق فکر می‌کند که حسّ و حال او عشق است؛ در حالی که تنها شور و هوس است؛ او به اصطلاح جوگیر شده، به همین خاطر چنین عشق‌هایی زود تمام و به فراموشی سپرده می‌شود😖.

⚡در واقع هر چیزی که انسان را به سمت و سوی عشق حقیقی حرکت دهد، مثبت است و هر چه که او را از عشق حقیقی منحرف کند، منفی بوده و در حقیقت عشق نیست؛ حتی اگر عشق به علم باشد؛ علم به خودی خود، بد نیست، چه بسا باعث رشد انسان شود؛ اما اگر عشق به علم🔬، مانع طیِّ مسیر به سمت عشق الهی ‌شود، و یا در مرحله‌ای، خودِ علم موضوعیّت پیدا کند، این علاقه به علم برای عاشق، حجاب و مانعی🚫 خواهد بود که سبب دور شدن از محبوب حقیقی _یعنی پروردگار_ می‌گردد، لذا در مسیر سیر و سلوک باید از این گونه عشق و علاقه‌ها بر حذر بود👊.

@ayna_valiollah

⚡❤✨
❤✨❤✨
3 ماه پیش
❤✨❤✨
⚡❤✨
❤۱۳۹۹٫۰۴٫۱۰
#مطلب۱_۱۴_۱_۴
#کلیات۱۶
#رضایت_ظاهری_یا_رضایت_حقیقی

🔍 گفتیم افرادی که غرق در لذّت‌های مادّی هستند، در کُنهِ وجودشان حسّ غم و پوچی دارند، در حالی که مشاهده می‌کنیم برخی از افراد بی‌ایمان، دارایِ زیبایی، مال، مقام و... می‌باشند اما از زندگیشان هم راضی‌اند، چگونه ممکن است کسانی که عشق و ایمان به خداوند در وجودشان نیست، از زندگیِ دنیای خویش رضایت داشته باشند و لذّت ببرند😯؟

🍀در پاسخ باید گفت که رضایت آن‌ها، رضایت حقیقی نیست؛ چون این لذّت‌ها، لذّت حقیقی نیستند پس رضایت حقیقی هم ایجاد نمی‌کنند.

گاهی افراد به ظاهر زندگی را در خوشی سپری می‌کنند، اما در عمقِ وجودشان رضایت حقیقی ندارند.
گاه افراد به ظاهر در سختی و رنجِ بسیارند و تصور می‌کنیم سختی‌ها و زجرها، می‌بایست ایشان را ناراضی کرده و به هم بریزد؛ اما می‌بینیم که احساس ناراحتی از این رنج ندارند و خشنود هستند‌ و از آن به خیر و لذّت یاد می‌کنند و رضایت حقیقی دارند.

تحمّل سختی‌ها نسبت به نوع نگاه افراد، متفاوت است؛ مثلاً با این‌که یک وزنه‌بردار سختیِ بسیار متحمّل می‌شود، یا در یک مسابقه دو، دوندهٔ برنده از درد و سختی نقش بر زمین می‌شود، اما چون بالاترین لذّت، یعنی برنده شدن را چشیده، از درد و سختی هیچ حس منفی‌ای ندارد. همچنین حضرت زینب سلام‌الله‌علیها با وجود مصیبت‌های جان‌سوز و تحمّل رنج‌هایی مانند از دست دادن عزیزان و مصیبت‌های بزرگ😣، می‌فرمایند: «ما رَأَیْتُ اِلاّ جَمیلا»
یعنی تمام وجود حضرت، لبریز از عشق به خداوند❤ است و چیزی غیر او نمی‌بیند و به همین دلیل این رضایت، رضایت حقیقیست✅، نه رضایتی که ظاهری باشد؛ اما افرادی که از عشق و ایمان به خداوند تهی هستند، هر چند به ظاهر، خود را با زیبایی‌ها و لذّت‌های مادّی مشغول می‌دارند، اما چون لذّت‌ها حقیقی نیست، رضایت حقیقی هم ایجاد نمی‌کند.

🍀مانند این است که وقتی یک مگس و یک پروانه در یک باغ رها می‌شوند، مگس بر روی کود می‌نشیند اما پروانه‌ بر روی گل🌹؛ هر دو نیز رضایت ظاهری دارند ولی حقیقت و ذاتِ مگس به قدری آلوده گشته که او را عاشق کود نموده و از لذّت و عشق حقیقی دور و محروم کرده است.

بنابراین آن افراد در ظاهر ممکن است رضایت ظاهری داشته باشند و لذّت ببرند ولی به رضایت حقیقی نمی‌رسند✊.

@ayna_valiollah3 ماه پیش
✨ #عشق_آمدنی_بود

لینک دعوت به گروه أین‌ولی‌الله ارواحنافداه:
فقط مخصوص بانوان
https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
3 ماه پیش
اسرار عشق الهی 13.mp3.mpga
١٣٩٩/٠۴/٠٨
🎧〰 #اسرار_عشق_الهی 〰🎧

#ادامه_مجموعه_فایل‌صوتی_اسرارعشق‌الهی١۵

#مطلب۱_۱۳_۱_۴
#مطلب۲_۱۳_۱_۴
#مطلب۳_۱۳_۱_۴

#فطرت‌_پاک‌تر_جذبه‌‌_الهی‌_بیشتر

در این مبحث می‌شنویم 👇:
❄ هرچه وجود انسان پاکـــ تر باقی بماند
و گرد گناه و آلودگی بر فطرتــ پاک او ننشیند، راحت‌تر به جــذبه الهی و حقیقی روی می‌آورد؛
اما هرچقدر فطرت آلوده شده باشد، مانند پرده‌ای که مقابل خورشید کشیده شود، جذبه ضعیف‌تر می‌شود،
این حجابـــ و مانع را خودِ فرد و با اختیارِ خودش ایجاد می‌کند🤦.

مدت زمان: ٧دقیقه و ۵ثانیه
〰〰〰〰〰〰〰
https://sapp.ir/ayna_valiollah
〰〰〰〰〰〰〰

🎧〰❤〰🎧
3 ماه پیش
١٣٩٩/٠۴/٠٨
🎧〰 #اسرار_عشق_الهی 〰🎧

#ادامه_مجموعه_فایل‌صوتی_اسرارعشق‌الهی١۴

#مطلب۱_۱۲_۱_۴
#مطلب۲_۱۲_۱_۴
#مطلب۳_۱۲_۱_۴

#ظرفیت‌_وجودها

در این مبحث می‌شنویم 👇:
❄ آسمان، زمين و کوه‌ها شعور و اختيار داردند، چون شعور داشتند عشق الهی به آنها عرضه شد و چون اختیار داشتند توانستند نپذیرند.

🍃آسمان بار امانت نتوانست کشید
🍃قـرعه کار به نامِ منِ دیـوانه زدند

مدت زمان: ٧دقیقه و ٣۶ثانیه
〰〰〰〰〰〰〰
https://sapp.ir/ayna_valiollah
〰〰〰〰〰〰〰

🎧〰❤〰🎧
3 ماه پیش✨۱۳۹۹٫۰۴٫۰۸
#مطلب۳_۱۳_۱_۴
#کلیات۱۵
#فطرت‌_پاک‌تر_جذبه‌‌_الهی‌_بیشتر

انسان‌ها ذاتاً با فطرت پاک خلق شده‌اند؛ بنابراین انسان، ذاتاً خداجو🔍، خداپرست🤲 و خدا دوست❤ است.

در عالم مادّه🌎، آلودگی‌ها، حجاب‌هایی را بر فطرت ایجاد می‌کند؛ هرچه وجود انسان پاک‌تر باقی بماند و گرد گناه و آلودگی بر فطرت پاک او ننشیند، راحت‌تر به جذبه الهی و حقیقی⚡ روی می‌آورد؛ اما هرچقدر فطرت آلوده شده باشد _مانند پرده‌ای که مقابل خورشید کشیده شود_ جذبه ضعیف‌تر ⛅ می‌شود؛ این حجاب و مانع را خودِ فرد و با اختیارِ خویش ایجاد می‌کند.
این که می‌بینیم فرد درستکاری که به خدا و معاد ایمان ندارد با شنیدن یک آیه قرآن📖 متحوّل و زیر و رو می‌گردد به خاطر وجود همان فطرت پاک است.

@ayna_valiollah

⚡❤✨
❤✨❤✨
3 ماه پیش✨۱۳۹۹٫۰۴٫۰۸
#مطلب۲_۱۳_۱_۴
#کلیات۱۵
#فطری‌بودن_عشق‌انسان‌به‌خداوند_به_چه_معناست؟

آیا عشقِ فطری در انسان با کافر بودن، تناقض ندارد❓وجود کُفّار، فطری بودن عشق به خداوند را نفی نمی‌کند❓

#کفر_یعنی_ندیدن

💌 انسان باید همیشه دقت کند، چشم خود را باز کند و ببیند؛ کفر در لغت به معنی ندیدن🙈 است، در ادبیات عرب، به زارع و کشاورز کافر گویند که چون روی دانه را می‌پوشاند، آن را نمی‌بیند.
روحیه انسان نیز همین‌گونه است؛ در آن لحظه‌ای که می‌بیند هیچ راه نجاتی برای او وجود ندارد، حجاب‌ها کنار می‌رود و به خداوند روی می‌آورد، ولی وقتی از آن حال و هوا خارج می‌شود، باز هم کفور است و حق را می‌پوشاند😓.

💌 به همین خاطر می‌بینیم کسانی که تمام عشق‌های این چنینی مانند ثروت، مقام، زیبارو و... را دارند، در کُنهِ وجودشان خلأ و غم عظیمی را حس می‌کنند😩 که نمی‌دانند از کجا ناشی می‌شود ولی اگر دقت کنند متوجه می‌شوند به این خاطر است که خودشان را به اشتباه به جای دیگری غیر از مسیر حقیقی وصل کرده‌اند و غم عظیم برای دوری از اصل〰 است؛ پس سعی ما بر این است که دقت کنیم به چیزی غیر از این مسیر حقیقی وصل نشویم👌.

💌 به قول بوعلی‌سینا که می‌گوید:
عالم وجود به مانند نِی می‌ماند که از اصل خویش دور شده و جویای روزگار وصل خودش به سرچشمه هستی است.

هرکسی کو دور ماند از اصل خویش/
بـاز جـویـد روزگـار وصــل خویـش
🎼مولانا

در عرفان، به دنیا و عالم ماده🌎، جهنـ⚡ــمِ عوالم می‌گویند چون دورترین مکان از خداوند است.

@ayna_valiollah3 ماه پیش
❤✨❤✨
⚡❤✨
❤۱۳۹۹٫۰۴٫۰۸
#مطلب۱_۱۳_۱_۴
#کلیات۱۵
#عشق_لایَنْفَک

این‌که می‌گوییم انسان فطرتاً عاشق خداست، یعنی چه؟
اگر این‌طور است، پس نباید کسی به خداوند کافر باشد!
آیا وجود کُفّار، فطری بودنِ عشق به خدا را نفی نمی‌کند❓

از صفات عشق الهی، لایَنْفَک بودن آن است. یعنی نمی‌توان این عشق را از جزء جزءِ ذرّات عالم جدا کرد. در واقع جدا شدنشان امری محال است؛ چون علت و معلول هستند.
وقتی هستی و وجودِ خلق، از آنِ خداوند است، حتی اگر انسان با ارادۀ خود تلاش کند، نمی‌تواند عشق را جدا کند، چون حتی اراده‌ او از خداوند است و او از خودش هیچ‌ چیز ندارد.
انسان به هرچه غیر او دل ببندد و به هرجا توجه کند، باز هم در عمق و کُنهِ وجودش خلاء و پوچی حس ‌می‌کند؛ حسی که ناشی از تعلّق او به خداست، اما خود را از او دور کرده ‌است.

💌 بوعلی‌ سینا می‌گوید: این عشق در موجودات، غیرِ مفارق است، یعنی هرگز از آنان جدا نمی‌شود و دائمی🌀 است.

💌 این بدین معنا است که انسان می‌تواند بین معشوقه‌های متفاوت💕، یکی را انتخاب کند و به دلیل اختیاری که دارد می‌تواند از معشوقه‌ حقیقیِ خودش روی برگرداند و به سمت عشق‌های باطل و غیرِ حقیقی🤭 مانند زیبارویان، ثروت، مال، مقام، قدرت و... روی آوَرَد، اما اگر خود را از عشق‌های مجازی رها کند، کافیست تا مثل جاذبه‌ الکتریسیته‌‌ای که بین یک ذرّه و آهن‌ربا وجود دارد و ذرّه به آهن‌ربا می‌چسبد، انسان هم به اصلِ خودش وصل شود؛ 👈لازمهٔ وجودیِ فطرت انسان، عشق به خداست💖.

✨به همین خاطر خداوند جلّ‌جلاله در آیه ۶۷ سوره اسرا، درمورد فردی که در دریا در حال غرق شدن و مرگ است، می‌فرماید: در چنین زمانی جز خدا را نمی‌بیند و او را صدا می‌زند،
«وَ إِذَا مَسَّكُمُ الضُّرُّ فِي الْبَحْرِ ضَلَّ مَنْ تَدْعُونَ إِلا إِيَّاهُ؛
فَلَمَّا نَجَّاكُمْ إِلَى الْبَرِّ أَعْرَضْتُمْ وَ کَانَ الْإِنْسَانُ كَفُورًا؛
و هنگامی که در دریا 🌊 ناراحتی به شما برسد، جز او، تمام کسانی را که برای حل مشکلات خود می‌خوانید، فراموش می‌کنید؛ اما هنگامی که شما را به سوی خشکی نجات‌ دهد، روی می‌گردانید؛ و انسان، بسیار ناسپاس است😣!»

💌 عشق الهی جاذبه‌ای قویست که انسان جذب آن خواهد شد؛ فقط وظیفهٔ ما این است که مراقب باشیم اشتباهاً به چیز دیگری وصل نشویم🙈.

ادامه دارد...
@ayna_valiollah3 ماه پیش
🔍 #تفاوت_علم‌حضوری‌_و‌_حصولی

https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
3 ماه پیش✨۱۳۹۹٫۰۴٫۰۳
#مطلب۳_۱۲_۱_۴
#کلیات_۱۴
#بالاترین‌_وجودها_برای‌_دریافت‌_عشق‌_الهی

در مطلب قبل گفتیم که عشق الهی به آسمان، زمین و کوه‌ها عرضه شد، اما آن‌ها با وجود عظمتشان، توانِ دریافت این عشق را نداشتند، اما انسان آن را پذیرفت.
حال سؤال این است که آیا تمامِ انسان‌ها قابلیتِ دریافتِ بالاترین حدِّ این عشق را دارند؟

🔍 بالاترین وجودهایی که می‌توانند عشق الهی را دریافت کنند چه کسانی هستند؟

✨نزدیک‌ترین وجودها به حضرت حق، معصومین علیهم‌السّلام🌕 هستند که چون همهٔ اسما و صفات الهی در آنان به فعلیّت رسیده، خلیفه حقیقی خداوند می‌باشند.

▫تمام اسما و صفات الهی، به صورت بالقوه🚶در انسان وجود دارد که او باید آن‌ها را به فعلیّت🏃 برساند؛ مانند قابلیت مادر شدن در یک فرد مؤنث، که بالقوه در او وجود دارد، ولی باید به فعلیّت برسد.
بنابراین همه انسان‌ها می‌توانند خلیفه خدا شوند؛
در واقع، انسان کامل، خلیفه حقیقی خداوند است که همان ظهورِ فعلیِ تمام اسما و صفات است.

✨اهل بیت علیهم‌السّلام به خاطر ظرفیّت بی‌نهایتشان🔋، پذیرای اَکمَلِ عشق و فیض الهی❤ بوده و خلیفه حقیقیِ حضرت حق هستند، چرا که تمام اسما و صفات الهی در آنان به فعلیّت رسیده است.

▫انسان‌ها نیز هر کدام با توجه به میزان ظرفشان می‌توانند عشق الهی را دریافت و به سوی کمال📈 حرکت کنند، هر چند که برای رسیدن به این عشق، وجودِ حجاب‌های زیاد، از جمله حجاب‌های ظلمانی و نورانی، گناهان و مکروهات و... ظرفِ وجودیِ انسان را کوچک و کوچک‌تر می‌کند.
@ayna_valiollah

⚡❤✨
❤✨❤✨
3 ماه پیش✨۱۳۹۹٫۰۴٫۰۳
#مطلب۲_۱۲_۱_۴
#کلیات۱۴
#عرضه_امانت_الهی_بر_اشیا_و_دلیل_عدم_پذیرش۲

✨گفتیم این عشق در جمادات به شکل جذبه است.
این جذبه در نباتات، بیشتر از جمادات و در حیوانات بیشتر از نباتات بوده و به شکل غریزیست،
و اوج این عشق، در انسان است، همان عشـــقِ فطری👌.

✨در انسان‌ها نيز با اینکه خداوند به همه آن‌ها به یک اندازه تجلّی‌⚡ می‌کند و در این میزان، تفاوتی بین آن‌ها نیست، اما عشق‌های افراد به خداوند یکسان نیست و ممکن است فردی نسبت به دیگری، عشق بیشتری به خداوند داشته باشد، یک علت این تفاوت ها به ظرف وجودی افراد برمی‌گردد؛ هم‌چون عشق به علم؛ تمام افراد می‌توانند به طور یکسان عاشق علم🔬 باشند، ولی افراد به طور یکسان به آن علاقه‌مند نمی‌شوند و کسی که عشق بیشتری دارد به دنبالش می‌رود؛ این امر با توجه به میزان علاقه‌ها و ظرفیت‌های کسب کرده، متفاوت است.

✨اما عرضه امانت بر اشیا در قرآن کریم و شعر حافظ:
اولاً دلالت بر شعور اشیا و دوماً اختيار اشيا دارد، این که این امانت بر آسمان، زمين و کوه‌ها عرضه شد و آن ها نپذیرفتند یعنی چون شعور داشتند عرضه شد و چون اختیار داشتند توانستند نپذیرند.
سوم این‌که دلیل عدم پذیرش این امانت، توسط آن‌ها و قبول آن توسط انسان، به ظرف وجودی آن‌ها برمی‌گردد که جمادات، ظرف وجودی و ظرفیّت کمتری نسبت به نباتات، و حیوانات ظرفیّتی بیشتر از نباتات و کمتر از انسان‌ها دارند. بنابراین ضعف و ضیق بودن خودِ ظرف📥دلیل ناتوانی پذیرش این امانت بود؛ هرچند دامنه اختیار بسیار محدود در غیر انسان، دلیل دیگری بر این امر است.

@ayna_valiollah3 ماه پیش
❤✨❤✨
⚡❤✨
❤۱۳۹۹٫۰۴٫۰۳
#مطلب۱_۱۲_۱_۴
#کلیات۱۴
#عرضه_امانت_الهی_بر_اشیا_و_دلیل_عدم_پذیرش۱

چگونه ممکن است عشق را به بعضی عرضه کنند و آنان نپذیرند😮!؟
به این بیت حافظ توجّه کنید:
«آسمان بار امانت نتوانست کشید/
قـرعه کار به نامِ منِ دیـوانه زدند»

در آیهٔ ۷۲ سوره احزاب📖 نیز عرضه شدن این امانت بر آسمان، زمین و کوه ها و سرباز زدن آنان از پذیرش، مطرح گردیده است.
«إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَى السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ وَ الْجِبَالِ فَأَبَيْنَ أَنْ يَحْمِلْنَهَا وَ أَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنْسَانُ؛ آن امانت را بر آسمان‌ها و زمين و كوه‌ها عرضه كرديم، پس آن‌ها از تحمل آن امتناع كردند و ترسيدند، و انسان آن را حمل كرد.»

#ظرفیت‌وجودها

✨مهم‌‌ترین عاملی که باعث می‌شود انسان پذیرای عشق باشد و دیگر موجودات، ناتوان از پذیرش آن، تفاوت در ظرفیت وجودهاست.
در واقع همهٔ موجودات، عاشقِ خیرِ محض و خیرِ مطلق هستند؛ خیرِ مطلقِ حقّ جلّ‌جلاله❤، برای همهٔ عاشقان تجلّی می‌کند، اما قبول و پذیرش این تجلّی، و روی آوردن به سوی کمالات و خوبی‌ها در موجودات متفاوت است.
بعضی از موجودات از پذیرش این خیرِ مطلقِ حقّ جلّ‌جلاله، اعراض می‌کنند و با توجه به ظرفِ وجودیشان نمی‌پذیرند🙈؛ طبق آیه قرآن، کوه با آن عظمت ظاهری، ظرفیت پذیرش این عشق حقیقی را ندارد و از پذیرش آن اعراض کرد؛ به خاطر ظرفیت کوچکش، اگر قرآن _کتاب عشق الهی_ بر کوه نازل می‌شد، آن را متلاشی می‌کرد؛ یعنی کوه🌄، ظرفیّت پذیرش این حدّ از تجلّی را ندارد و در مقابل، عدّه‌ای هستند که اوج، شدّت و بالاترین مرتبهٔ این تجلّی را دریافت می‌کنند، این نحو پذیرش، در اهل‌بیت علیهم‌السّلام🌕 قابل مشاهده است.

✨این سریان و جریانِ جذبه و عشق در جمادات، نباتات، حیوانات‌ و انسان‌ها، با توجه به ظرف وجودیشان، تجلّی‌های مختلفی دارد و با توجه به قبول تجلّی که در آنان اتفاق می‌افتد متفاوت📊 می‌شود.

ادامه دارد...
@ayna_valiollah3 ماه پیش
🌸 #عشق_امری_حضوری

https://sapp.ir/joingroup/5Zbe6xv94tu0dU1HYfV7kSXz
3 ماه پیش
١٣٩٩/٠۴/٠١
🎧〰 #اسرار_عشق_الهی 〰🎧

#ادامه_مجموعه_فایل‌صوتی_اسرارعشق‌الهی١٣

#مطلب۱_۱۱_۱_۴
#مطلب۲_۱۱_۱_۴

#ذکر_و_تسبیح_موجودات

در این مبحث می‌شنویم 👇:
❄ تمام موجودات حتی اشیا، نسبت به خالقشان شعور و آگاهی دارند و خدا را با زبان، تسبیح می‌گویند.
یعنی موجودات به سُبُّوحیَّت خداوند شهادت می‌دهند
و آگاهند خداوندی که این عشق را ایجاد کرده
و در آنان به ودیعه نهاده از هر نقصی در ذات، صفات و افعالش مبرّاست.

مدت زمان: ۶دقیقه و ٣٨ثانیه
〰〰〰〰〰〰〰
https://sapp.ir/ayna_valiollah
〰〰〰〰〰〰〰

🎧〰❤〰🎧
3 ماه پیش✨۱۳۹۹٫۰۴٫۰۱
#مطلب۲_۱۱_۱_۴
#کلیات۱۲
#زبان‌_قال_و_زبان_‌حال

❓تفاوت #زبان_قال با #زبان_حال؟
📿زبان تسبیح گفتن اشیا، چه زبانی است؟

🍃 گاهی اوقات زبان، زبانِ گفتار و کلام است مانند لفظ سبحان الله؛ گاهی اوقات زبان، زبانِ حال است برای مثال فردی که از عظمت و هیبت حقّ، به سجده می‌افتد و حال او، حال خضوع و خشوع است😓، تسبيح و خضوع او را با زبان دل می‌شنوی.
یعنی از زبانِ حال _از صفت‌ها و حالت‌های فرد_ می‌توان به درون او پی برد.

#زبان_تسبیح_موجودات
❓تسبیح موجودات، زبان قال است یا زبان حال؟
وقتی قرآن کریم می‌فرماید همهٔ موجودات، خداوند جلّ‌جلاله را تسبیح می‌گویند؛ مراد از این تسبیح چیست؟

🍃تصوّر عموم بر این است که زبان حیوانات، نباتات و اشیا در تسبیح گفتن پروردگار، زبان حال است؛ در حالی که زبان موجودات، زبانِ قال است؛ نه این‌که زبانِ حال باشد و از حال و هوای آنان به این نتیجه برسیم که آن‌ها نیز تسبیح می‌گویند.

📿پس از آن‌جایی که تسبیح تمام ذرّات، درختان، گل‌ها، حیوانات و پرنده‌ها، با زبان قال است اگر گوش‌هایمان حجاب نداشته باشند، قادر به شنیدن تسبیحاتِ آن‌ها خواهیم بود؟

🍃 پیامبران و اهل بیت علیهم‌السّلام تسبیح و سخن گفتن موجودات را می‌شنیدند؛ همان‌طور که در قرآن در مورد حضرت سلیمان علیه‌السّلام آمده که با مورچه‌ها مکالمه داشتند.
در عصر معاصر نیز، بسیاری از علما و عرفا هستند که به این کرامت رسیده‌اند؛ چنان‌که بانو مجتهده امین رضوان‌الله‌تعالی‌علیها در کتاب نفحات رحمانیّه✨، حال و هوای خود را از دیدن و شنیدن تسبیح درختان، حیوانات و... شرح می‌دهند.

تسبیح گوی او نه بنی آدمند و بس/
هر بلبلی که زمزمه بر شاخسار کرد

@ayna_valiollah

⚡❤✨
❤✨❤✨
3 ماه پیش
دریافت سروش پلاس