کانال مرکز تبلیغی آینده سازان

ارتباط با ادمین: m.f.t.a@ شماره تماس:02538731212- داخلی 115


🔴 چرا خداوند شیطان را آفرید؟

🔷 اولا: خداوند شیطان را، شیطان نیافرید،? بلکه او سالها همنشین فرشتگان و بر فطرت پاک بود، اما بعد به خواست خودش سرکشى کرد و از درگاه خداوند رانده شد.

🔷 ثانیا: از نظر آفرینش وجود شیطان براى افراد با ایمان و آنها که میخواهند راه حق را طی کنند زیانبخش نیست، بلکه معیار مناسبی برای سنجش لیاقت انسان در رشد و کمال و وسیله ای برای پیشرفت و تکامل است.
#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
✴️ «وَ قَدْ أَقَامَ فِينَا هَذَا الشَّهْرُ مُقَامُ حَمْدٍ، وَ صَحِبَنَا صُحْبَةَ مَبْرُورٍ، وَ أَرْبَحَنَا أَفْضَلَ أَرْبَاحِ الْعَالَمِينَ، ثُمَّ قَدْ فَارَقَنَا عِنْدَ تَمامِ وَقْتِهِ وَ انْقِطَاع مُدَّتِهِ وَ وَفَاءِ عَدَدِهِ».

✴️ امام سجاد (ع)میفرمایند
اين ماه با ما به خوبى رفتار كرد. سحرها و شب‏هايش را در اختيار ما گذاشت و طلوع و غروبش را براى ما داشت.

✴️ «قَدْ أَقَامَ فِينَا هَذَا الشَّهْرُ»؛ مدتى با ما همراه شد و با ما اقامتى كرد. «مُقَامَ حَمْدٍ»؛ خيلى حميد بود و پَستى نداشت. «وَ صَحِبَنَا صُحْبَةَ مَبْرُورٍ»؛ و با خوبى با ما رفتار كرد. «وَ أَرْبَحَنَا»؛ و به ما سود رساند. «ثُمَّ قَدْ فَارَقَنَا»؛ حالا او دارد از ما جدا مى‏ شود.

✴️ «عِنْدَ تَمَامِ وَقْتِهِ وَ انْقِطَاعِ مُدَّتِهِ وَ وَفَاءِ عَدَدِهِ. فَنَحْنُ مُوِدِّعُوهُ»؛ و ما هم داريم با او وداع و خداحافظى مى‏ كنيم. «وِدَاعَ مَنْ عَزَّ فِرَاقُهُ عَلَيْنَا»؛ به گونه ‏اى داريم توديع و خداحافظى مى ‏كنيم، كه جدايى از او براى ما سنگين است.

✴️ هنوز عطشش را داريم، هنوز كوزه‏ اى را آب نكرده ‏ايم، هنوز حتى دستهايمان را هم نشسته ‏ايم و آبى به سر و صورتمان نزده ‏ايم.

✴️ «وَ غَمَّنَا وَ أَوْحَشَنَا انْصِرَافُهُ عَنَّا»؛ به گونه‏ اى داريم وداع مى ‏كنيم كه جدايى از او براى ما سنگين است و برگشت او از ما، مغموم و مستوحشمان كرده است.

✴️ «وَ لَزِمَنَا لَهُ الذِّمَامُ الْمَحْفُوظُ وَ الْحُرْمَةُ الْمَرْعِيَّةُ وَ الحَقُّ الْمَقْضِىُّ»؛ و حال كه دارد از ما جدا مى‏ شود، ما در جدايى و فراق او، حقوقى را كه او بر ما داشته را به عهده گرفته‏ ايم. ذمه او را بر خودمان واجب و لازم مى ‏دانيم و گردن‏مان را در گروى او گذاشته ‏ايم.

✴️ اگر ما از ماه رمضان داريم جدا مى ‏شويم، به گونه اى جدا نمى‏ شويم كه پشت سر او خوشحال باشيم و به گونه اى جدا نمى‏ شويم كه در جدايى از او به يادش نباشيم و آنچه را كه در ما سبز كرده و در ما كاشته است را بكنيم و دور بريزيم، بلكه اين ماه براى ما پیمان و عهد محفوظ و احترام و حرمت شایسته و حق حتمی و ادا شدنی دارد.

📙📕 بهار رویش ص ۱۴۱

#همراز
# آینده سازان
1 سال پیش
8️⃣1️⃣🔰چرا برای ظهور #دعا کنیم؟

"قنوت عشاق"
یکی از شاگردان مرحوم آیت الله بهاء الدینی می گوید:«سال های بسیاری در قنوت نماز حضرت آیت الله بهاء الدینی آیات نورانی قرآن کریم و دعاهای مرسوم را می شنیدیم تا اینکه ناگهان متوجه شدیم نوع کلمات وعبارات ایشان تغییر یافته است.

وقتی دستان خود را مقابل صورت می گرفتند برای حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) دعا می کردند:»اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن ....

روزی که در محضر آقا بودیم و فرصت مناسبی فراهم شد از تغییر رویه ایشان پرسیدیم،به یک جمله بسنده کردند:

«حضرت پیغام دادند در قنوت به من دعا کنید.»
➖➖➖➖➖➖➖➖➖
کتاب آیت بصیرت،ص107
#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
چگونه قبولی تمام کارها، مشروط به قبولی یک عمل همچون نماز می‏شود؟

پاسخ : پلیس راهی را در نظر بگیرید که از راننده‏ای گواهینامه رانندگی مطالبه می‏کند. اگر راننده، گواهینامه پزشکی، گذرنامه سیاسی، پروانه ساختمان، کارت بازرگانی و اجازه اجتهاد و یا هر مدرک دیگری به او نشان دهد، پلیس از او نمی‏پذیرد و تنها اگر گواهینامه رانندگی داشت اجازه عبور می‏دهد وگرنه مانع او می‏شود. در قیامت نیز شرط رسیدن به مقصد، گواهینامه نماز است که اگر نباشد، هیچ عملی مورد قبول و نجات بخش نیست.


#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
🔻

ایدئولوژی رسمی صهیونیزم:

🔘 ایرانیان لایق بردگی!

رسانه‌های صهیونیست این گونه به مردم القا می‌کنند که اسراییل با #حکومت ایران مشکل دارد. نه با #مردم ایران. ادعا می‌کنند که اسراییل، دوست مردم ایران است. اما واقعیت آن است که صهیونیست‌ها رسما بر این عقیده‌اند که مردم غیر یهودی، از جمله ایرانیان، حیواناتی چهارپا هستند که برای #بردگی و خدمت به یهود، به شکل #انسان درآمدند.

⭕️ سند: تلمود، کریتوت 6b. تلمود: یباموت 61a

#روز_قدس #روز_جهانی_قدس #روزقدس #اسراییل #صهیونیسم

1 سال پیش
كليد نجات و رستگاري

 علّامه طباطبايي (ره) خطاب به جواني كه از ايشان دستور اخلاقي خواسته بودند چنين مرقوم داشتند.السلام عليكم : براي موفق شدن لازم است همتي برآورده و توبه نموده، به مراقبه و محاسبه بپردازيد. به اين نحو كه:هر روز طرف صبح كه از خواب بيدار مي شويد، قصد جدّي كنيد كه هر عملي پيش آيد، رضاي خدا را مراعات خواهم كرد. آن وقت در هر كاري كه مي‌خواهيد انجام دهيد، نفع آخرت را منظور خواهيد داشت، به‌طوري كه اگرنفع اُخروي نداشته باشد، انجام نخواهيد داد، هر چه باشد. و همين حال را تا شب وقت خواب ادامه خواهيد داد.وقت خواب، چهار- پنج دقيقه‌اي در كارهايي كه روز انجام داده‌ايد، فكر كرده و يكي‌ يكي از نظر خواهيد گذرانيد، هر كدام مطابق رضاي خدا انجام يافته، شكر كنيد و هر كدام، تخلف شده استغفار كنيد و اين رويه را هر روز ادامه دهيد. اين روش اگر چه در بادي (اوّل) حال، سخت و در ذائقه نفس تلخ مي‌باشد، ولي كليد نجات و رستگاري است .

( كتاب برنامه سلوك در نامه‌هاي سالكان، ص 334)
#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
🔴 بکی از معجزات قرآن در کنار سایر اعجازها، اعجاز عددی قرآن است.
بیش از هزار و چهارصد سال از زمان نزول قرآن میگذرد؛
زمانی که مثل امروز دستگاههایی پیشرفته برای حساب و کتاب و اعداد و ارقام وجود نداشته است..
تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفته و به مرور زمان به نتایج جال تر هم خواهند رسید.
به نمونه‌هایی در مطلب زیر اشاره میگردد:

🔵 با توجه به اینکه تعداد و ارقام در قرآن بی دلیل نبوده و دارای هدف خاصی هست همچون تعداد کلمه یوم (روز) که ۳۶۵ بار تکرار شده و همانا تعداد روز در یک سال میباشد، و یا كلمه شهر (ماه) که در قران ۱۲ بار آمده که همان تعداد ماهها در یک سال میباشد، و مثالهای زیاد دیگری ...

🔻و حالا نتایج جالب دیگر:

✅ کلمه امام دوازده بار آمده و با تعداد امامان شیعه یکی میباشد.

کلمه امام در این آیات میباشد:

🍁البقره ۱۲۴ 🍁التوبه ۱۲ 🍁هود ۱۷ 🍁الاسراء ۷۰ 🍁الانبياء ۷۲ 🍁القصص ۵ 🍁الحجر ۷۹ 🍁السجدة ۲۴ 🍁يس ۱۲ 🍁القصص ۴۱ 🍁الفرقان ۷۴ 🍁الأحقاف ۱۲

✅ کلمه شیعه یا مشتقات آن ۱۲ بار در قرآن آمده است.

✅ کلمه العصمه (عصمت) که شیعیان اعتقاد دارند که ۱۲ امام (ع) و فاطمه زهرا (س) و حضرت محمد مصطفی (ص) معصوم اند در قرآن ۱۴ بار تکرار شده است.

🔻در این آیات :

🍃النساء ۱۴۶ 🍃آل عمران ۱۰۱ 🍃النساء ۱۷۵ 🍃المائدة ۶۷ 🍃آل عمران ۱۰۳ 🍃يوسف ۳۲ 🍃يونس ۲۷ 🍃هود (دو کلمه در این آیه) ۴۳ 🍃الأحزاب ۱۷ 🍃غافر ۳۳ 🍃الممتحنة ۱۰ 🍃الحج ۷۸

✅ كلمه الكساء ( یا همان آل عبا ) در قرآن كريم با تمام انواع لفظش، که به نقل از أم سلمة در کتب اهل سنت (صحیحین) همسر پیامبر که تعداد آنها پنج نفر که شامل نبى محمد (ص) و امام على و فاطمة الزهراء و حسن و حسين عليهم السلام اجمعين؛ که پنج بار در قرآن آمده است:

البقرة ۲۳۳
البقرة ۲۵۹
المائدة ۸۹
المؤمنون ۱۴
النساء ۵

👌 ما باید افتخارکنیم که شیعه ( اثنى عشرى ) هستیم و کسی یا کسانی در هیچ زمانی قادر به تخریب یا از بین بردن این مکتب بر حق نخواهدبود؛ ان شاء الله.
#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
📚داســــتان کــــوتاه📚

ثروتمندی از پنجره اتاقش به بیرون نگاه کرد و مردی را دید که در سطل زباله‌اش دنبال چیزی می‌گردد. گفت: خدا رو شکر فقیر نیستم.

مرد فقیر اطرافش را نگاه کرد و دیوانه‌ای با رفتار جنون‌آمیز در خیابان دید و گفت: خدا رو شکر دیوانه نیستم.
آن دیوانه در خیابان آمبولانسی دید که بیماری را حمل می‌کرد گفت: خدا رو شکر بیمار نیستم.
مریضی در بیمارستان دید که جنازه‌ای را به سردخانه می‌برند. گفت: خدا رو شکر زنده‌ام.

فقط یک مرده نمی‌تواند از خدا تشکر کند. چرا امروز از خدا تشکر نمی‌کنیم که یک روز دیگر به ما فرصت زندگی داده است؟


بلندبگو
الحمدلله رب العالمین

#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
💠 نکاتی در بارهٔ نمازجماعت 💠

1️⃣ نماز جماعت از شعائر اسلامی است و بی‌احترامی یا حتّی بی‌اعتنایی به آن حرام است.

2️⃣ نماز قضای واجب را می‌شود به جماعت خواند، و لازم نیست امام جماعت هم نمازش قضا باشد تا بشود به او اقتدا کرد.

3️⃣ مطابقت بین نماز پیش‌نماز و مأموم لازم نیست (مثلاً مأموم می‌تواند نماز قضای صبح خود را به نماز ظهر پیش‌نماز اقتدا کند و...)

4️⃣ کسی که نمازش را فُرادا خوانده، اگر ببیند جماعت برپاشده، مستحب است نمازش را با جماعت تکرار کند.

5️⃣ اگر کسی به جماعت نمازش را خوانده، اگر جماعت دیگری مشغول نماز شوند، با شرایطی می‌تواند نمازش را با آن‌ها تکرار کند.

6️⃣ کسی که نمی‌داند نماز پیش‌نماز واجب است یا مستحب، نمی‌تواند به او اقتداء کند.

7️⃣ کسی که ایستاده نماز می‌خواند نمی‌تواند به کسی که نشسته نماز می‌خواند اقتدا کند، ولی کسی که نشسته می‌خواند، می‌تواند به کسی که ایستاده می‌خواند اقتدا کند.

8️⃣ دو نفره هم می‌شود نماز جماعت خواند (با اقتداء یک نفر به یک نفر).

9️⃣ استحباب جماعت برای همسایهٔ مسجد و کسی که صدای اذان را می‌شنود، بیشتر است.

🔟 نماز جماعت در غیر اول وقت، بر نماز فرادای اول وقت برتری و فضیلت دارد.

1️⃣1️⃣ نمازهای مستحبّی را نمی‌شود به جماعت خواند (مگر نماز عید فطر و قربان و نماز باران).

2️⃣1️⃣ نماز جماعت مختصر از نماز فرادای طولانی بهتر و بافضیلت‌تر است.

3️⃣1️⃣ کسی که به تنهایی نمی‌تواند نماز را به صورت صحیح بخواند، باید به جماعت بخواند.

4️⃣1️⃣ نماز استیجاری را می‌توان به جماعت خواند.

5️⃣1️⃣ به کسی که نماز استیجاری می‌خواند می‌توان اقتدا کرد، به شرطی که بدانیم واقعاً نماز او (میّت) قضا شده بوده.

6️⃣1️⃣ مرد می‌توتند پیش‌نماز شود برای زنان، اما زن نمی‌تواند پیش‌نماز شود برای مردان (حتی اگر همگی از محارم او باشند).
#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
گاهی خودمان را ارزیابی کنیم


# پسر کوچکی وارد مغازه ای شد، جعبه نوشابه را به سمت تلفن هل داد. بر روی جعبه رفت تا دستش به دکمه های تلفن برسد و شروع کرد به گرفتن شماره. مغازه دار متوجه پسر بود و به مکالماتش گوش می داد.
پسرک پرسید: خانم، می توانم خواهش کنم کوتاه کردن چمن های حیاط خانه تان را به من بسپارید؟
زن پاسخ داد: کسی را داریم که این کار را برایم انجام می دهد.
پسرک گفت: خانم، من این کار را با نصف قیمتی که او می دهد انجام خواهم داد.
زن در جوابش گفت که از کار آن فرد کاملا راضی است.
پسرک بیشتر اصرار کرد و پیشنهاد داد: خانم، من پیاده رو و جدول جلوی خانه را هم برایتان جارو می کنم. در این صورت شما در یکشنبه زیباترین چمن را در کل شهر خواهید داشت. مجددا زن پاسخش منفی بود.
پسرک در حالی که لبخندی بر لب داشت، گوشی را گذاشت. مغازه دار که به صحبت های او گوش داده بود به سمتش رفت و گفت: پسر...، از رفتارت خوشم آمد؛ به خاطر اینکه روحیه خاص و خوبی داری دوست دارم کاری به تو بدهم.
پسر جوان جواب داد: نه ممنون، من فقط داشتم عملکردم را می سنجیدم. من همان کسی هستم که برای این خانم کار می کند.

#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
⁉️ فرق بین فدیه و کفاره چیست؟

👈 پاسخ :

کفاره: نوعی جریمه به حساب می‌آید مثل اینکه شخصی روزه‌ی ماه مبارک رمضان را به جهتی افطار کرده ولی بدون مجوز تا ماه مبارک آینده آنرا قضا نمی کند که به ازاء هر روز روزه، یک مد طعام بایستی به فقیر بدهد.

فدیه: جریمه حساب نمی شود ولکن از جهت مقدار با کفاره فرق نمی کند و در حقیقت به جای روزه نگرفتن پرداخت می شود.

↙️موارد فدیه:

1️⃣- مرد و زن پیری که روزه گرفتن برای آنها مشقت دارد.

2️⃣- فرد بیماری که روزه برای او ضرر دارد و بیماری او تا ماه رمضان سال بعد ادامه پیدا کند.

3️⃣- زن بارداری که وضع حمل او نزدیک است و روزه برای حملش ضرر دارد.

4️⃣- زن شیرده که شیره او کم است و روزه برای بچه ای که شیر می دهد ضرر دارد.
رساله مراجع ص 540- رساله آموزشی ص 265
#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
یك روز مرد ابلهی برای تعمیر بام خانه خود مجبور شد، مصالح ساختمانی را بر پشت الاغ بگذارد و به بالای پشت بام ببرد. الاغ هم به سختی از پله ها بالا رفت .ابله مصالح ساختمانی را از دوش الاغ برداشت و سپس الاغ را بطرف پایین هدایت كرد. ابله نمی دانست كه خر از پله بالا می رود، ولی به هیچ وجه از پله پایین نمی آید. هر كاری كرد الاغ از پله پایین نیآمد. ابله الاغ را رها كرد و به خانه آمد . كه استراحت كند. در همین موقع دید الاغ دارد روی پشت بام بالا و پایین می پرد . وقتی كه دوباره به پشت بام رفت ، می خواست الاغ را آرام كند كه دید الاغ به هیچ وجه آرام نمی شود. برگشت . بعد از مدتی متوجه شد كه سقف اتاق خراب شده و پاهای الاغ از سقف چوبی آویزان شده، بالاخره الاغ از سقف به زمین افتاد و مرد.

بعد مرد ابله گفت :
لعنت بر من !!! كه نمی دانستم كه اگر خر را به جایگاه رفیع و پُست مهمی برسانم هم جایگاه را خراب می كند و هم خودش را وهم من را

نکته اخلاقی!!

حواستان باشد
با رایتان هر کسی
رابه جایگاه رفیع نفرستید
به انسانهای صالح رای بدهید

#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
چرا زن نمیتواند
امام باشد. آیا این نوعی منقصت نیست؟؟

زن اگرچه نمیتواند
امام باشد
ولی میتواند
الگوی یک امام باشد

امام زمان عج
فرمودند
فاطمه زهرا علیها السلام
الگوی من است


امام مهدى عليه السلام :
إنَّ لِي في إبنَةِ رَسولِ اللّه ِ اُسوَةٌ حَسَنةٌ ؛
امام مهدى عليه السلام :
دختر رسول خدا (فاطمه) براى من سرمشقى نيكو است .
الغيبه ، طوسى ، ص 286 .

#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
*⁉️ آیا عبارت "وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ" پس از صلوات، در احادیث آمده یا توسط علاقه مندان به حضرت اضافه شده است؟*

🖌 پاسخ: امام صادق می فرمایند:

📝 هر کس پس از نماز صبح و نماز ظهر بگوید: "اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم"، از دنیا نمی رود مگر آن که قائم آل محمد را درک می‏کند.

📚 سفینة البحار، ج۲، ص۴۹

*پرسش_و_پاسخ_مهدوی ۲۲*

#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
شخصی به پسرش وصیت کرد که پس از مرگم جوراب کهنه ای به پایم بپوشانید،میخواهم در قبر در پایم باشد.
وقتی که پدرش فوت کرد و جسدش را روی تخته شست و شوی گذاشتند تا غسل بدهند، پسر وصیت پدر خود را به به عالم اظهار کرد، ولی عالم ممانعت کرد و گفت: طبق اساس دین ما ، هیچ میت را به جز کفن چیزی دیگری پوشانیده نمی شود!
ولی پسر بسیار اصرار ورزید تا وصیت پدرش را بجای آورند، سر انجام تمام علمای شهر یکجا شدند و روی این موضوع مشورت کردند، که سر انجام به مناقشه انجامید ...
در این مجلس بحث ادامه داشت که ناگهان شخصی وارد مجلس شد و نامه پدر را به دست پسر داد، پسر نامه را باز کرد، معلوم شد که نامه (وصیت نامه) پدرش است و به صدای بلند خواند:
پسرم! میبینی با وجود این همه ثروت و دارایی و باغ و ماشین و این همه امکانات و کارخانه حتی اجازه نیست یک جوراب کهنه را با خود ببرم.

یک روز مرگ به سراغ تو نیز خواهد آمد، هوشیار باش، به توهم اجازه یک کفن بیشتر نخواهند داد. پس کوشش کن از دارایی که برایت گذاشته ام استفاده کنی و خمس اموالت را بدهی و مالت در راه نیک و خیر به مصرف برسانی و دست افتاده گان را بگیری، زیرا یگانه چیزی که با خود به قبر خواهی برد همان اعمالت است.

#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
🔸 بازی‌های دوست‌داشتنی

#عکس_نگاشت
#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
#معرفی_مستند_18_تحت_تعقیب

مستند «18 تحت تعقیب» با ترکیب انیمشین و بازسازی، یک داستان واقعی شگفت‌آور را روایت می‌کند.
اهالی روستایی مسیحی‌نشین در کرانه باختری برای تولید محصولات لبنی تصمیم به نگهداری 18 گاو می‌گیرند. واکنش اسرائیل به این تصمیم منجر به ماجراهای عجیبی می‌شود.
این مستند، روایت کننده داستان 18گاوی است که تهدید امنیتی برای اسرائیل بودند و به همین خاطر تحت تعقیب سربازان اسرائیلی قرار گرفتند.

💥برای تهیه سریال به سایت عماریار به نشانی زیر مراجعه فرمایید:👇👇👇
ammaryar.ir

#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
#معرفی_مستند_دیوار_گتو

🎬مستند «دیوار گتو» به کارگردانی محسن نقی زاده روایت پرداختن به تاریخ و سرگذشت یهودیان، چگونگی تشکیل و تاسیس کشور جعلی اسراییل در فلسطین اشغالی را بررسی می کند.

📌در ادامه با محور قرار دادن قوم یهود بحث صهیونیسم را از دین یهود جدا می‌کند و نگاهی کارشناسانه به این حوزه دارد. این مستند به آوارگی قوم یهود از قرن‌ها پیش اشاره داشته و تا تشکیل اولین حکومت یهودی ادامه می‌یابد.

💥برای تهیه سریال به سایت عماریار به نشانی زیر مراجعه فرمایید:👇👇👇
ammaryar.ir
#همراز
#آینده_سازان
1 سال پیش
📚حکایتی_خواندنی_و_آموزنده

✍️مال_حرام

مردی در بصره، سال‌ها در بستر بیماری بود؛ به‌طوری که زخم بستر گرفته بود؛ و اموال زیادی را فروخته بود تا هزینه درمان خود کند؛ همیشه دست به دعا داشت.
روزی عالمی نزد او آمد و گفت: می‌دانی که شفا نخواهی یافت! آیا برای مرگ حاضری؟
گفت: بخدا قسم حاضرم.

داستان مرد بیمار به این طریق بود که، در بصره بیماری_وبا آمد؛ و طبیبان گفتند: دوای این بیماری آ‌ب لیمو است.
این مرد، تنها آب لیمو فروش شهر بود. که آب‌لیمو را نصفه با آب قاطی می‌کرد و می‌فروخت.
چون مشتری زیاد شد، کل بطری را آب ریخته و چند قطره‌ای آب‌لیمو می‌ریخت تا بوی لیمو دهد.
مردی چنین دید و گفت: من مجبور بودم بخرم تا نمیرم، ولی دعا می‌کنم زندگی تو بر باد برود چنانچه زندگی مردم را بر باد می‌دهی و خونشان را در شیشه می‌کنی.

عالم گفت: از پول حرام مردم، نصف بصره را خریدی! و حالا ده سال است برای درمان و علاج خود آن‌ها را می‌فروشی.
می‌دانی از آن همه مال حرام چه مانده است؟ دو کاسه! آن دو را هم تا نفروشی و از دست ندهی، نخواهی مرد! و زجر کش خواهی شد. پس مالت را بده که بفروشند تا مرگت فرا رسد.
پیرمرد به پسرش گفت: ببر بفروش، چون مال حرام ماندنی نیست. چون پسر کاسه‌ها را فروخت، پدرجان داد

یمحقو الله الربا و یربی الصدقات
بقره276

#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
داستان:
عین الدوله از وزرای قدیم بود . روزی از خانه بیرون آمد و دو فقیر را دید که پشت در خانه ی او نشسته اند و هرکدام ذکری بر لب دارند ؛
یکی می گوید : " کار ، خوبه عین الدوله درست کنه "
و دیگری می گوید : " کار ، خوبه خدا درست کنه " .
عین الدوله وقتی این صحبت ها را شنید ، خوشش آمد و دستور داد که یک سکه ی اشرفی درون ظرفی بگذارند و روی آن غذا بکشند و به فقیر اولی که از او تعریف می کرد ، بدهند .
آن فقیر ، که به طمع پول نشسته بود ، ظرف غذا را گرفت و با ناراحتی آن را به فقیر دومی داد . فقیر دومی هم غذا را خورد ، پول را برداشت ، و رفت .
عین الدوله فردای آن روز ، باز فقیر اولی را بر در خانه ی خود دید . گفت : " مگر دیروز پول را برنداشتی ؟ دیگر چه می خواهی ؟ " فقیر گفت : " ما که پولی ندیدیم ؛ اگر منظورت ظرف غذاست که آن را به فقیر دیگری دادم."
عین الدوله لبخندی زد و گفت : " بله ؛ حقیقت را همان فقیر می گفت ! کار خوبه خدا درست کنه ، عین الدوله سگ کیه ؟ "


ومَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُه‏ [الطلاق : 3 ]
هر كس به خدا توكل كند خدا براي او كافيست

#آینده_سازان
#همراز
1 سال پیش
دریافت سروش پلاس