ریحانه

#ریحانه، کانال رسمی و اختصاصی @Khamenei_ir برای خانم‌هاست و بیشتر به موضوع «زن و خانواده» می‌پردازد. #خانواده_اسلامی

📲فقط درباره مسائل مربوط به کانال👇
🔮 @Reyhaneh_Contact


‌💞 من و اسلام
بیانات رهبر انقلاب در جمع زنان شهر ارومیه‌ ۱۳۷۵/۰۶/۲۸
#بازخوانی_یک_دیدار

✅ رهبر انقلاب: زن را از سه دیدگاه میشود مورد ملاحظه قرار داد تا بینش اسلامی نسبت به او آشکار شود:
1⃣ یکی نقش زن به عنوان انسانی در راه #تکامل_معنوی و نفسانی است که در این دیدگاه، زن و مرد با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارند. در تاریخ، زنان بزرگ و برجسته‌ای حضور داشته‌اند؛ همچنان که مردان بزرگ و برجسته‌ای بوده‌اند.

2⃣ از نظر اسلام، میدان فعالیت و تلاش علمی و اقتصادی و سیاسی برای زنان، کاملاً باز است. اگر کسی با استناد به بینش اسلامی بخواهد زن را از کار علمی، از تلاش اقتصادی یا از تلاش سیاسی و اجتماعی بی‌نصیب سازد، به خلاف حکم خدا عمل کرده است. زنان به قدری که توان جسمی و نیازها و ضرورتهایشان اجازه میدهد، میتوانند در فعالیتها شرکت کنند.

3⃣ دیدگاه سوم، نگاه به زن، به عنوان یک عضو در #خانواده است که این از همه مهمتر به نظر میرسد. برای مرد و زن در خانواده، حقوقی قرار داده شده است که از روی کمال #مصلحت و #حکمت است.
لکن زن از لحاظ جسمی، ظرافت بیشتری دارد و مرد، قویتر و گردن‌کلفت‌تر است. اگر# قانون از زن دفاع نکند، ممکن است مرد، نسبت به او تعرّض کند. این همان نقطه اساسی است که اسلام مهمترین کار را در این بخش انجام داده است. این همان نکته‌ای است که در دنیای #غرب، مغفول مانده و امروز #زنان دچار مظلومیت شدیدی هستند.

زن، خانواده و سبک زندگی در نگاه رهبرانقلاب👇
@Khamenei_Reyhaneh
20 ساعت پیش
20 ساعت پیش
🌸 شاگرد ممتاز مکتب زینب سلام‌الله‌علیها

⭐️ «کسانی که حتی زینب و پدر زینب و پدر سکینه را قبول نداشتند و ندارند، اعتراف میکنند که سکینه علیهاسلام یک مشعل معرفت و دانش است.» ۱۳۷۰/۰۸/۲۲

📥 دریافت کیفیت بالا از aparat.com/v/yNjkK

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
1 روز پیش
🌺 زن ایرانی 🇮🇷
6⃣ قسمت ششم: ورزشکاران زن

🎞 در این قسمت به بررسی افتخارات زنان محجبه ایرانی در عرصه‌های مختلف ورزشی در دوران پس از انقلاب پرداخته‌ایم.

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
1 روز پیش
📛 پله پله تا سقوط

🔹رهبر انقلاب: سوق دادن به تجمل و آرایش های بیهوده و مخارج سنگین و تبدیل شدن به یک وسیله ‏ی مصرف، ستمِ بزرگی بر زن است. شاید هیچ ظلمی بالاتر از این نباشد؛ چون او را از آرمان‏ها و اهداف تکاملی خودش غافل و منصرف می‏ کند و به چیزهای کوچک و حقیر سرگرم می ‏نماید. ۱۳۶۹/۱۰/۱۶
#حقوق_بانوان

❣️️ @Khamenei_Reyhaneh
2 روز پیش
🌺 #زن_ایرانی 🇮🇷
5️⃣ قسمت پنجم: پزشکان زن

🎞 در این قسمت به بررسی نقش زنان در جامعه پزشکی کشور میپردازیم.
یکی از دغدغه‌های رهبر انقلاب، تربیت پزشکان زن متخصص است تا جامعه زنان برای درمان خود نیاز به مراجعه به پزشکان متخصص مرد نداشته باشند.
👇 نظر خود را درباره این ویدئو در بخش نظرات بنویسید

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
2 روز پیش
📗 #معرفی_کتاب | او
👨‍👩‍👧‍👦 کتاب‌های خوب برای کودکان

🎭 این کتاب راه خداشناسی را به خوبی و در قالبی جذاب به کودکان نشان می‌دهد و برای مخاطب گروه سنی «ب» مناسب است. در این کتاب، نویسنده برای اثبات وجود خداوند، از باد، جاذبه، هوا، فکر، جان یا روح مثال می‌زند.

📍ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
📝 نویسنده: محسن چینی‌فروشان
🛍 خرید از فروشگاه‌های اینترنتی فروش کتاب

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
2 روز پیش
🧕🧔 دو کاسب شریک

🌸رهبر انقلاب: اسلام در داخل خانواده، دو جنس زن و مرد را مانند دو لنگه‌ی یک در، دو چشم در چهره‌ی انسان، دو سنگرنشین در جبهه‏‌ی نبرد زندگی و دو کاسبِ شریک در یک باب مغازه قرار داده است. هرکدام از این دو، طبیعت، خصوصیات و خصلت‌هایی، هم در جسم و روح و فکر و هم در غرایز و عواطف دارند که ویژه‌ی خودشان است. این دو جنس، اگر با همان حدود و موازینی که اسلام معیّن کرده است در کنار هم زندگی کنند، خانواده‌ای ماندگار و مهربان و بابرکت و پرفایده خواهند داشت.
۱۳۷۵/۰۶/۲۸

@khamenei_reyhaneh
2 روز پیش
🌺 #زن_ایرانی 🇮🇷
قسمت چهارم

🎞 در این قسمت به بررسی نقش زنان در جنگ تحمیلی در خط مقدم و پشت جبهه‌ها پرداخته‌ایم.

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
2 روز پیش
📝 گزارشی از نشست هم اندیشی «راهکارهای مردمی تسهیل فرزندآوری»
(بخش اول)

📍 بیشتر راه‌حل‌هایی که برای حل مسئله کاهش جمعیت در کشور ما مطرح میشود، ناظر به ایجاد قوانین و یا ارائه‌ی تسهیلات توسط نهادهای مسئول است؛ اگرچه در برخی دستگاه‌ها در این زمینه کم‌کاری صورت گرفته، اما کمتر به نقش خود مردم در این زمینه پرداخته شده است. به همین خاطر به همت دفتر قم موسسه‌ی انقلاب اسلامی، نشستی با موضوع راه‌کارهای مردمی تسهیل فرزندآوری تشکیل شد که در آن برخی راه‌حل‌های مردمی مورد بررسی قرار گرفت:

🔹 خانم دکتر مریم اردبیلی:
🔸 افراد متدیّنی هستند که خودشان را به خطر می‌اندازند و از پول، وقت و جان‌شان هزینه می‌کنند تا در قضیه‌ی کرونا کمک کنند؛ این افراد اگر بدانند که روزانه ۱۰۰۰ سقط جنین در کشور داریم، یا خیلی از زوجین به دلیل مشکلات اقتصادی و نگرانی‌های دیگر، قید فرزندآوری را می‌زنند یا آن را به تعویق می‌اندازند، به کمک می‌آیند.

🔸 چرا هیئت، مسجد، محله و سایر محیط‌ها‌ی زیست اجتماعی، دوستدارِ مادر و کودک نیستند؟ متأسفانه چون سال‌ها کودکان کمی در فضاهای اجتماعی بوده‌اند، فرهنگ حاکم بر آن محیط‌ها سازگاری و تطابق خودش را با این موضوع فراموش کرده است. باید فضاها را طوری ساماندهی کنیم که وقتی مادری با فرزندان خردسالش در این محیط‌ها حاضر می‌شود، احساس آرامش، مطلوبیت و خواسته‌شدن کند. این مستلزم مشارکت تک¬تک ما است.

🔸 ما به عنوان گروه‌های مردمی می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم؛ مثلا نذر کنیم اگر کسی در سال ۱۴۰۰ فرزندی به دنیا آورد، مخارج یک ساله‌ی کودک را تأمین کنیم؛ هزینه‌های درمانی افراد باردار محله را تأمین کنیم، هدایا و بسته‌های سیسمونی مختصر تهیه کنیم و... یعنی همه‌ی افراد جامعه می‌توانند در این زمینه نقش‌آفرینی کنند. این کارها کوچک به نظر می‌آید، اما در مقیاس ملی حرکتی ایجاد می‌کند که هیچ سیاست‌گذاری نمی‌تواند ایجاد کند.

🔹 حجت‌الاسلام دکتر ابوترابی:
🔸 طبق نتایج نظرسنجی‌ها، وقتی از خانواده‌ها می‌پرسند «چند فرزند مطلوب شماست؟» اکثرا تعداد بیشتری را می‌گویند نسبت به آنچه که عمل می‌کنند. یعنی در تغییرات شناختی و عواطف تا حدی موفق بوده‌ایم، اما این تبدیل به نگرش نمی‌شود به‌تبع منجر به تصمیم‌گیری و رفتار هم نمی‌شود.

🔸 انیمیشن «بچه رئیس» بر اساس یک بن‌بست در کشورهای غربی ساخته شد. آنها مشوق‌های اقتصادی در نظر گرفتند و نرخ رشد جمعیت‌شان از ۱.۲ به ۱.۷ رسید. اما بعد از مدتی این مقدار به ۱.۲ برگشت و سیر نزولی یافت. به این نتیجه رسیدند که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند. بعد رواشناسان، نظریه‌ی ارزش فرزند را برای غلبه بر چالش‌های جمعیتی مطرح کردند.

🔸 اگر فرهنگ‌سازی و تبیین علمی در همه‌ی ابعاد رخ ندهد، در یک طبقه‌ی اجتماعی در یک دوره‌ی مثلا دو ساله، نوعی از فرزندآوری را مشاهده می‌کنید و بعد سِیر برمی‌گردد. چون فرد اقدامی را انجام داده و به لحاظ عاطفی تا حدی خودش را آرام کرده، ولی وقتی می‌خواهد تصمیم بعدی را بگیرد با چالش مواجه می‌شود. اگر فشار یک‌جانبه بیاوریم، مردم دچار مکانسیم دفاعی-ادراکی می‌شوند؛ چون این مقوله اضطراب‌زا است. مثلاً وقتی خانمی می‌خواهد رویه‌اش را عوض کند، با دوگانه‌های متضادّ و مختلفی روبه‌رو است؛ مثلا تضادّ ازدواج و تحصیل، تضاد اقتصادی و فرزندآوری و... .

🔸 با شعارهای کلی نمی‌توانیم فرهنگ‌سازی کنیم؛ اگر راهکار عملی و الگوی عینی ارائه ندهیم که خانم‌ها بدانند می‌توانند با وجود فرزندآوری، ادامه تحصیل بدهند، نتیجه این میشود که محکم‌تر به فرهنگ قبلی برمی‌گردند؛ چون این‌بار استدلال هم دارند. لذا باید فرهنگ‌سازی کامل و همه‌جانبه انجام شود.

🔹 حجت‌الاسلام و المسلمین ندیمی:
🔸 دیروز حدود ۱۳۰ نفر را به دلیل ابتلا به کرونا از دست دادیم. برای کاهش این آمار تلاش زیادی کردیم؛ بسیاری از مراکز را تعطیل کردیم؛ صداوسیما، مردم و علما ورود کردند و...؛ اما چرا وقتی هر روز حدود ۱۰۰۰ جنین در کشور به فجیع‌ترین شکل قتل‌عام می‌شوند، خبرش منتشر نمی‌شود؟ وقتی جوجه‌های یک‌روزه را از بین بردند، احساسات مردم به شدت جریحه‌دار شد؛ حق هم داشتند. اما چرا برای نجات جان یک انسان جنین هیچ حرکتی شکل نمی‌گیرد؟

🔸 ۱۷ هزار کشته‌ی سالانه در تصادفات جاده‌ای، با تلاش، زحمت و اطلاع‌رسانی در سال گذشته به ۱۵ هزار کشته کاهش یافته است. سالانه ۳۵۰ هزار سقط انجام می‌شود؛ آیا کسی از این آمار خبر دارد؟ برای کاهش آمار سقط جنین چقدر تلاش کرده‌ایم؟ این جنین‌ها حق حیات ندارند؟ قرآن کریم می‌فرماید اگر یک نفر را زنده کنی، انگار تمام انسان‌ها را زنده کرده‌ای!

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
3 روز پیش
3 روز پیش
🌺 زن ایرانی 🇮🇷
3⃣ قسمت سوم: شهدای زن انقلاب

🎞 زنان مشهدی در ۱۷ دی ۵۶ اولین تظاهرات را برپا کردند؛ یعنی دو روز زودتر از قیام ۱۹ دی قم.
در انقلاب مجموعا ۳۹۶ زن به شهادت رسیدند.

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
3 روز پیش
💐 همسران همراه؛ مبارزه پایدار

💞 رهبرانقلاب: فرض کنید زنی یا مایل نیست به زایمان، یا به هر دلیلی امکان زایمان برایش وجود ندارد؛ اما #همسر است. نقش همسری را نباید دست‌کم گرفت.
✅ ما اگر میخواهیم این مرد در داخل جامعه یک موجود مفیدی باشد، باید این زن در داخل خانه همسر خوبی باشد؛ والّا نمیشود.
✊️ ما در دوران مبارزه و بعد از دوران مبارزه، دوران پیروزی انقلاب، آزمایش کردیم؛ مردانی که همسران همراه داشتند، هم در مبارزه توانستند #پایدار بمانند، هم بعد از #انقلاب توانستند خط درست را ادامه بدهند.
▪️ البته عکسش هم بود. ۹۰/۱۰/۱۴

📥 دریافت کیفیت بالا http://farsi.khamenei.ir/photo-album?id=44847

زن، خانواده و #سبک_زندگی در نگاه رهبرانقلاب👇🏻
❣️ @khamenei_reyhaneh
5 روز پیش
🌺 زن ایرانی 🇮🇷
2️⃣ قسمت دوم: قیام گوهرشاد

🎞 "زن ایرانی" نام مجموعه ویدئوهای یک دقیقه‌ای است که در ابتدا به بررسی نقش زنان ایران در تاریخ معاصر ایران میپردازد و سپس به جایگاه اجتماعی زنان در پیش و پس از انقلاب خواهد پرداخت.

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
5 روز پیش
🌺 زن ایرانی 🇮🇷
1️⃣ قسمت اول

🎞 "زن ایرانی" نام مجموعه ویدئوهای یک دقیقه‌ای است که در ابتدا به بررسی نقش زنان ایران در تاریخ معاصر میپردازد و سپس به جایگاه اجتماعی زنان در پیش و پس از انقلاب می‌پردازد.

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
6 روز پیش
💖 اگر الگوی ما حضرت زینب کبری علیها‌السلام است، این چهار ویژگی را باید در خود ایجاد کنیم👆

دریافت کیفیت بالا از Aparat.com/Reyhaneh

@Khamenei_Reyhaneh
1 هفته پیش
🌿 دست بوس مادر

🌼 رهبر انقلاب: زن اگر چنانچه در محیط خانواده، محترم شمرده بشود، بخش مهمّی از مشکلات جامعه حل خواهد شد. باید کاری بکنیم که بچّه‌ها دست مادر را حتماً ببوسند؛ اسلام دنبال این است. ۱۳۹۲/۰۲/۲۱

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
1 هفته پیش
🌸 قصه گویی، هنری مادرانه

📖 رهبرانقلاب: قصّه‌گویی، #هنر بسیار خوبی است. قصّه‌های خوب، سازنده‌ی شخصیت کودک است.
👶 همان قصّه‌های قدیمی را که ما از مادر خودمان، از مادربزرگ و یا از پیرزن دیگری در کودکی شنیده‌ایم، امروز که مرور میکنیم، میبینیم در آنها چقدر حکمت وجود دارد!
💎 انسان، بعضی از خصال و تفکّرات خودش را که ریشه‌یابی میکند، به این قصّه‌ها میرسد.
✅ قصّه مقوله‌ی خیلی مهمّی است؛ منتها قصّه‌های خوب. ۱۳۷۷/۲/۲۳

❣️ زن، خانواده و #سبک_زندگی در نگاه رهبرانقلاب👇🏻

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
1 هفته پیش
🖤 ‏رهبر انقلاب: در آن ساعت‌های بحرانی که قوی‌ترین انسان‌ها نمی‌توانند بفهمند چه باید بکنند، زینب(س) فهمید و امام خود را پشتیبانی کرد و او را برای شهید شدن تجهیز نمود. بعد از شهادت حسین‌(ع) هم که دنیا ظلمانی شد و دلها و جان‌ها و آفاق عالم تاریک گردید، این زن بزرگ یک نوری شد و درخشید.

🏴 @Khamenei_Reyhaneh
1 هفته پیش
1313414912_-210302.pdf
📗 جزوه: «پرهیز از اسراف، سرمایه‌گذاری در تولید»

@Khamenei_Reyhaneh
1 هفته پیش
📗 جزوه: «پرهیز از اسراف، سرمایه‌گذاری در تولید»

🌱 رهبر انقلاب اسلامی همواره توصیه‌هایی در زمینه‌ی مدیریت مصرف، خرید کالای ایرانی، پرهیز از ریخت‌و‌پاش مالی، مبارزه با اسراف و... داشته‌اند.
🌸 بخش «ریحانه» پایگاه KHAMENEI.IR بنا بر زمینه‌ی فعالیت خود در حوزه‌ی زن، خانواده و #سبک_زندگی، به مرور به بازخوانی موضوعات سبک زندگی در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای میپردازد.
2️⃣ در دومین کتابچه‌ی سبک زندگی ریحانه، به بازخوانی بیانات ایشان درباره‌ پرهیز از اسراف و سرمایه‌گذاری در تولید توسط اقشار مختلف مردم پرداخته‌ایم. موضوعاتی که در این جزوه در بیان رهبر انقلاب می‌خوانید🔻

🔹 تفاخر به مارک خارجی غلط است
🔸 وسایل زندگی‌تان را ایرانی بخرید
🔹 مراسم ازدواج را به صحنه تفاخر تبدیل نکنید
🔸 فورا مُدل جدید تلفن همراه را می‌خریم!
🔹 با اسراف ضربه دشمن را تکمیل می‌کنیم
🔸 اسراف زندگی‌ها را خراب می‌کند
🔹 هجوم برای خرید براساس یک شایعه!
🔸 دائماً چیزهای ماندگار را نو کردن درست نیست
🔹 از اسراف در ایام عید پرهیز کنید
🔸 لباس‌های زیادتر از اندازه که در خانه‌ها می‌ماند!
🔹 ریخت و پاش مالی اسمش بزرگ منشی نیست
🔸 ریخت‌وپاش، زندگی دیگران را از لحاظ روانی مختل می‌کند
🔹 این همه ضایعات نان یک منکر است
🔸 روحیه مصرف‌گرایی مانع کمک به مردم و فقرا است
🔹 به‌جای خریدن چیزهای غیر لازم در تولید سرمایه‌گذاری کنید

دسترسی به متن جزوه👇
https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=42026

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
1 هفته پیش
1 هفته پیش
👩‍👧‍👦 تربیت فرزند و مادری
5️⃣ پنجمین نماهنگ از مجموعه‌ی #نظام_موضوعات_ریحانه

📚 در بیانات رهبر انقلاب پیرامون مسئله زن و خانواده، بر روی برخی موضوعات بارها تاکید شده که نشان‌دهنده اهمیت بالای این مفاهیم در منظومه‌ی فکری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است. فهرست این موضوعات را به همراه فیش‌های بیاناتی میتوانید در پیوند زیر مشاهده کنید🔻
https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=44892

🎬 ریحانه در مجموعه نماهنگ #نظام_موضوعات_ریحانه، این موضوعات را بازخوانی میکند.
مشاهده و دریافت قسمت‌های پیشین aparat.com/v/OIBqk

❣️ @Khamenei_Reyhaneh
1 هفته پیش

👼 رهبر انقلاب در سخنرانی روز سه‌شنبه در اجلاس سالیانه آموزش و پرورش فرمودند:
«بر اساس گزارشهای رسیده وضیعت مهدکودک‌ها به‌هیچ‌وجه خوب نیست و نباید به مهدکودک‌ها نگاه مراکز خدماتی داشت، بلکه مراکز مهم آموزشی و پرورشی هستند.»

🎡 تجربه شما از سپردن کودکان به مهدهای کودک چیست؟ به نظر شما یک مهدکودک خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ پاسخ‌های خود را برای ما ارسال بفرمائید. @reyhaneh_contact
1 هفته پیش
دریافت سروش پلاس