در محضر عارفان


«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ»

📚نشرِ بیانات و دستورالعمل‌های علمای اسلام
🔊مرجع کامل انتشار سخنرانی های مذهبی

✍امام علی(ع)
با علما هم‌نشین باش تا
علمت زیاد و ادبت نیکو
و جانت پاک گردد

💠 خادم کانال:
@MJKarimi_ir


◾️شهادتِ نزدیکان انسان، خودش یک کرامتی از سوی خداست.

✍آیت‌الله بهجت (ره) : آنهایی که شهید شدند، آنهایی که شهید داده‌اند، در راه خدا رفته‌اند و در راه خدا بوده‌اند، و خدا می‌داند چه تاجی بر سر اینها گذاشته شده، ولو بعضی‌ها نمی‌بینند مگر بعد از اینکه از این نشأت بروند. بعضی‌ها هم که اهل کمالند، شاید در همین‌جا ببینند که «فلانی» بر سرش تاج است، یا «فلانی» بر سرش تاج نیست!! شهادتِ نزدیکان انسان، خودش یک کرامتی از سوی خداست.

📚 به‌سوی محبوب، ص ١١٢

💠 @Arefan_ir
6 ساعت پیش
✅ به این روش صدقه می دهم....

✍ حاج آقا مجتبی تهرانی رحمه الله علیه:

«میخواهی صدقه بدهی زرنگ باش، صدقه را به نیت امام رضا علیه السلام بده و برای سلامتی امام زمان ارواحنافداه»

💠 @Arefan_ir
6 ساعت پیش
📗 #معرفی_کتاب 📗

کتاب "سه دقیقه در قیامت" روایتی است از خاطرات یکی از مدافعان حرم که در جریان عمل جراحی بمدت سه دقیقه از دنیا می رود و سپس با شوک در اتاق عمل، دوباره به زندگی برمی گردد؛ اما در همین زمان کوتاه چیزهایی دیده که درک آن برای افراد عادی سخت است. به دلیل درخواست راوی کتاب هویت وی در این کتاب به صورت ناشناس باقی مانده است. آنچه میخوانید نتیجه چندین مصاحبه و دیدار و شرح ماجرایی نادر است که برای این جانباز اتفاق افتاده است.

در این کتاب که بسیار مورد استقبال خوانندگان قرار گرفته و نقدها و تفسیرهایی هم بر آن شده است، حقایقی درباره مرگ، برزخ، حال انسان در برزخ و بسیاری مطالب دیگر درباره حیات پس از مرگ خواهید خواند.

برزخ طبق آیات و روایات فاصله میان مرگ تا قیامت کبری است. برزخ قیام و زندگی جدید و جهانی نو است؛ خواه گودالی از گودالهای دوزخ باشد، یا باغی از باغهای بهشت. پس برزخ معبر و دالان ورودی به قیامت و حشر اکبر است و انسان در ادامه ی مسیر زندگی دنیا وارد جهان برزخ می شود، که سراسر آگاهی و حیات است.

اگر دوست دارید حقایقی حیرت‌انگیز از دنیای پس از مرگ بدانید، این کتاب را حتما بخوانید.
........................
👇👇👇
✅ برای گوش دادن به تمام قسمت‌های کتاب سه دقیقه در قیامت که به صورت #قسمتی در کانال قرار داده می شود بر روی هشتگ #سه_دقیقه_در_قیامت ضربه بزنید.
7 ساعت پیش
✨﷽✨

🌼چگونه مزاح کنیم؟

✍روایت دارد که امام صادق علیه السلام از شخصی پرسید : « مزاح هم می‌کنی؟» آن شخص گفت: نه. حضرت فرمودند: چرا؟ حتی دستور دادند که گاهی انسان یک مزاحی هم بکند. همه اش،خشک نباشد. اما کم، زیاد مزاح کردن ، تَذْهَبُ بِبَهاءِ المُؤمِن، قیمت مومن را می برد. آبروی مومن مےرود. زیاد شوخی نکنید، اما گه گاهی عیب ندارد.

پیغمبر صلےالله علیه وآله خرما مےخورد و هسته های آن را جلوی امیرالمومنین علیه السلام می گذاشت. می خواست با امیرالمومنین شوخی کند و سر به سر امیرالمومنین بگذارد. بعد حضرت صلےالله علیه وآله فرمودند: «یاعلی ، خرما خیلی خوردی!»

مثل بعضی ها که پرتغال مےخورند و پوستش را آن طرف مےگذارند. حضرت صلےالله علیه وآله هم هسته های خرما را پیش امیرالمومنین علیه السلام گذاشت و فرمود: یاعلی ، خیلی خرما خوردی! امیرالمومنین علیه السلام هم بازاری بود ، جواب دادند: «یا رسول الله ، کسی خرما زیاد خورده است که خرما را با هسته های آن خورده.» چون جلوی پیغمبر صلےالله علیه وآله هسته نبود.

✨حضرت علیه السلام فرمود: «خرما کسی خیلی خورده که آن را با هسته هایش خورده است. » شوخی مےکردند. حتما نباید آدم مثل مربای آلو اخمو باشد. یک قدری هم مزاح داشته باشید. اما حرف بیهوده نزنید. حرف لغو نزنید. آبروی کسی را نبرید.

📚 ڪتاب بدیع الحکمة حکمت ۳۳
از مواعظ آیت الله مجتهدے تهرانی(ره)

کانال دَرْ مَحْضَرِ عٰارِفٰانْ
┄┄┅┅┅❅❁❅┅┅┅┄┄
💠 @Arefan_ir
1 روز پیش
👈 چرا از مرگ مى‌ترسیم؟

💠 حاج آقا قرائتی :

راننده زمانى در جاده می ترسد كه یا بنزین ندارد؛ یا قاچاق حمل كرده؛ یا اضافه سوار كرده؛ یا با سرعت غیر مجاز رفته؛ یا جاده را گم كرده؛ یا در مقصد جایى را آماده نكرده؛و یا همراهانش نا اهل باشند. اگر انسان براى بعد از مرگ خود، زاد و توشه لازم را برداشته باشد، كار خلاف نكرده باشد،راه را بداند، در مقصد جایى را در نظر گرفته باشد،و دوستانش افراد صالح باشند،و حركتش طبق مقررات و مجاز باشد؛نگرانى نخواهد داشت!

💠 @Arefan_ir
1 روز پیش
📀 فایل صوتی

🌺 عنایت حضرت معصومه (س)

📌 داستان آیت‌الله مرعشی نجفی (ره)

#استاد_عالی

💠 @Arefan_ir
2 روز پیش
✨﷽✨

✍ آیت الله بهجت (ره)

حضرت معصومه (ع) از قبیل امامزاده‌های مطلق نیست ـ که هنگام زیارت او زیارت‌نامه مطلق امامزاده‌ها خوانده شود، بلکه زیارت مخصوص به خود دارد ـ زیرا در روایت است: «مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنةُ؛ هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌گردد». خیلی کلمه بزرگی است!

نقل شده که روزی حضرت امام موسی کاظم علیه‌السلام در مدینه، در خانه تشریف نداشتند، شخصی آمد که سؤالی از آن حضرت بنماید، حضرت معصومه علیهاالسلام که در سن کودکی بودند و در خانه تشریف داشتند، می‌فرمایند: آن حضرت تشریف ندارند، چه کار دارید؟ آن شخص عرض کرد: مسئله‌ای دارم. می‌فرماید: بنویس. می‌نویسد، ایشان پاسخ آن را می‌دهد، بعد که حضرت امام کاظم علیه‌السلام به خانه برمی‌گردد، مادرش جریان را به آن حضرت عرض می‌کند، حضرت می‌فرماید: «بِأَبِی هِی وَ أُمی، حَکمَتْ بِما حَکمَ الله‏ُ!؛ پدر و مادرم به فدایش، به آنچه خداوند حکم فرموده، حکم نموده است».

📚در محضر بهجت، ج۲، ص۱۳۷

کانال دَرْ مَحْضَرِ عٰارِفٰانْ
┄┄┅┅┅❅❁❅┅┅┅┄┄
💠 @Arefan_ir
2 روز پیش
✍آیت‌الله بهجت (ره) :

حضرت رضا و حضرت معصومه علیهماالسّلام با هم اتحاد و اتصال دارند، بلکه همه نور واحدند؛ لذا انسان به هرکدام که متوسل شود، از دیگری جواب می‌گیرد

📚در محضر بهجت، ج۱، ص ۱۷۳

▪️سالروز وفات حضرت معصومه
سلام‌ الله‌ علیها تسلیت باد▪️

💠 @Arefan_ir
2 روز پیش
📀 فایل صوتی

🌺 خادم حضرت معصومه «س»

#استاد_مومنی

💠 @Arefan_ir
3 روز پیش
✨﷽✨

🌼چه بسیار عالمانی که جاهل‌اند!

✍شوخی نیست که در حدیثی یک پیشوای مردم بگوید: خدا دو حجت دارد؛ حجت ظاهر و حجت باطن؛ حجت ظاهر انبیا هستند و حجت باطن عقل‌های مردم. این حدیثی است که از مسلّمات احادیث شیعه است. ممکن است بگویید بعضی عمل نکردند. من به آن کار ندارم.

جهلی که در این حدیث آمده نقطه مقابل عقل است، و عقل در روایات اسلامی آن نیرو و قوّه تجزیه و تحلیل است. در غالب مواردی که اسلام جاهل را کوبیده، جاهل در مقابل عالم و به معنی بی‌سواد نیست، بلکه جاهلْ در مقابل عاقل است. عاقل کسی است که از خودش فهم و قدرت تجزیه و تحلیل دارد و جاهل کسی است که این قدرت را ندارد.

ما خیلی افراد عالم را می‌بینیم که عالم‌اند ولی جاهل‌اند؛ عالم‌اند به معنی اینکه فرا گرفته از بیرون زیاد دارند، خیلی چیزها یاد گرفته‌اند؛ اما ذهنشان یک انبار بیشتر نیست، خودشان اجتهاد ندارند، استنباط ندارند، تجزیه و تحلیل در مسائل ندارند. این‌جور اشخاص از نظر اسلام جاهل‌اند یعنی عقلشان راکد است. ممکن است علمش زیاد باشد ولی عقلش راکد است.

📚استاد مطهری، تعلیم و تربیت در اسلام، ص۱۸۷

کانال دَرْ مَحْضَرِ عٰارِفٰانْ
┄┄┅┅┅❅❁❅┅┅┅┄┄
💠 @Arefan_ir
3 روز پیش
🔻🔻🔻

✍️ موضوع: شکر
🎤 حاج اسماعیل دولابی ره

📩 #نکات_اخلاقی

📸 اینستاگرام:
www.instagram.com/akhlagh_e
3 روز پیش
📺 فایل تصویری

🎤 سخنرانی استاد انصاریان
✍️ امام حسن عسکری (ع) چه کسانی را نفرین کردند؟

🌸ویژه ولادت امام حسن عسکری(ع)🌸

#استاد_انصاریان

💠 @Arefan_ir
4 روز پیش
📀 فایل صوتی

🌺 معرفی امام زمان(عج) توسط امام حسن عسکری(ع)

#استاد_رفیعی

💠 @Arefan_ir
4 روز پیش
4 روز پیش
✍ آیت‌الله بهجت(ره):

هر بلایی که به ما می‌رسد در اثر دوری از اهل‌بیت علیهم‌السلام و روایات مأثوره از ایشان است.

📚در محضر بهجت، ج۱، ص ۲۷۴

وای بر ما اگر مثل دشمنان اهل‌بیت علیهم السلام باشیم و قدر آنها و قدر آثار آنها را ندانیم!

📚 در محضر بهجت، ج۳، ص۲۳

✨میلاد امام حسن عسکری(ع) مبارک✨


💠 @Arefan_ir
4 روز پیش
✨﷽✨

💠حفظ آبروى مسلمانان توسط امام حسن عسکری(ع)

✍عصر حكومت طاغوتى متوكل (دهمین خلیفه عباسى) بود، او امام حسن عسكرى علیه السلام را به جرم دفاع از حق ، در شهر سامره به زندان افكنده بود، اتفاقا در آن سال بر اثر نیامدن باران ، قحطى و خشكسالى همه جا را فرا گرفته بود، زمین هاى كشاورزى خشك شده بود و دامها تلف شده بودند، مسلمانان سه روز پى در پى براى نماز استسقاء (طلب باران ) به صحرا رفتند و نماز خواندند، ولى باران نیامد. ولى روز چهارم، جاثلیق (روحانى بزرگ مسیحی) به همراه مسیحیان بیرون رفتند و دعا كردند و در آن روز باران آمد. مسلمانان روز پنجم به بیابان رفتند و نماز خواندند، ولى باران نیامد، همین موضوع باعث سرشكستكى مسلمین و آبروریزى شد، عده اى در حقانیت دین اسلام شك كردند، گفتگو و بگو مگو در این باره زیاد شد، و بنابراین بود كه روز ششم نیز مسیحیان همراه جاثلیق خود به بیابان براى دعا بروند، اگر آن روز نیز مثل روز چهارم باران مى آمد، آبروى مسلمانان در نزد مسیحیان ، بیشتر مى رفت ، و شرمنده و خوار مى شدند.

متوكل ، بیاد امام حسن عسكرى علیه السلام كه در زندان بود، افتاد دستور داد آن حضرت را از زندان بیرون آوردند، متوكل به آن حضرت گفت : اى ابومحمد، دین جدت (اسلام) را دریاب. امام حسن عسكرى علیه السلام به همراه چند نفر از خدمتكاران نیز بیرون رفتند، آنگاه آن حضرت به یكى از غلامانش فرمود: «تو نیز به میان جمعیت مسیحیان برو، هنكامى كه جاثلیق براى دعا دستهایش را به سوى آسمان بلند كرد، خود را به كنار او برسان ، و در میان دو انگشت دست راستش ، چیزى هست ، آن را بگیر و بیاور». آن غلام به میان مسیحیان رفت و در صف اول كنار جاثلیق ایستاد و همین كه او دستهایش را به طرف آسمان براى دعا بلند كرد، غلام بى درنگ در بین دو انگشت دست راست او استخوانى كه سیاه رنگ بود، برداشت ، آن روز مسیحیان و جاثلیق هر چه دعا كردند، باران نیامد، و آسمان صاف و آفتابى شد. و مسیحیان شرمنده بازگشتند. متوكل از امام حسن عسكرى علیه السلام پرسید: این استخوان چیست ؟

💥ایشان فرمودند: «این استخوان از قبر پیغمبرى برداشته شده است ، و هر گاه استخوان بدن پیامبرى آشكار گردد باران مى آید»به این ترتیب در آن روز، آبروى از دست رفته مسلمین ، بجاى خود آمد، و عزت و سر بلندى اسلام در نزد مسیحیان ، حفظ گردید.

📚از بیانات استاد انصاریان

کانال دَرْ مَحْضَرِ عٰارِفٰانْ
┄┄┅┅┅❅❁❅┅┅┅┄┄
💠 @Arefan_ir
4 روز پیش
✍ استاد انصاریان:

اگر بخواهیم خدا ما را راحت بیامرزد،باید از آن‌هایی که با ما بد کردند، گذشت کنیم. آنهم گذشتی که خدا بپسند. در نتیجه آمرزش و رحمت خدا سراغمان می‌آید «وَ اَللّٰهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ»

📚تهران، حسینیه سیدالشهدا(ع)

💠 @Arefan_ir
1 هفته پیش
📀 فایل صوتی

🌺 نماز اول وقت به جماعت!

#استاد_مومنی

💠 @Arefan_ir
1 هفته پیش
✨﷽✨

🔴 بعد از نماز، زود بلند نشوید و بروید!

✍ حضرت آیت الله حاج میرزا علی هسته ای(ره) می فرمود:بادبادک، بی دنباله بالا نمیره، نماز هم بدون تعقیب بالا نمی رود.

ایت الله مجتهدی نیز فرمودند:هربنده یک دعای مستجاب دارد. بعد از هر نماز،زود بلند نشوید برید.

آیت الله مجتبی تهرانی نیز می فرماید: ما در روایات بسیار داریم که کسی که حاجتی دارد، اگر نماز بخواند و در نماز یا بعد از نماز دعا کند، دعایش مستجاب است.

پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: خداوند فرموده است: ..... اگر کسی وضو گرفت و نماز خواند و از من چیزی درخواست کرد و من به او عطا نکردم، من به او جفا کردم.حالا درخواست او می خواهد امر دینی باشد یا امر دنیایی باشد؛ هرچه باشد، باشد اگر من به او عطا نکنم به او جفا کرده ام و من هم پروردگاری جفاکار نیستم. "

🔆 برخی تعقیبات مشترکه بعد از نماز:
دعا کردن، ذکر تسبیحات حضرت زهرا، خواندن سوره حمد و آیت الکرسی، سه مرتبه: استغفرالله الله الذی لا اله الا هو الحی القیوم، ذوالجلال والاکرام و اتوب الیه✨

کانال دَرْ مَحْضَرِ عٰارِفٰانْ
┄┄┅┅┅❅❁❅┅┅┅┄┄
💠 @Arefan_ir
1 هفته پیش
✍ استاد پناهیان:

وقتی از عیب‌های فراوان یک جوان پیش مادرش حرف بزنی او دائما نگاهش به خوبی‌های اندک جوانش خواهد بود و هنگاهی که از خوبی‌های اندک او حرف بزنی، مادرش دائما خوبی‌های اندک جوانش را بزرگ خواهد دید. خدا از مادر به ما مهربان‌تر است. در برابر شکایت‌های فرشته‌ها، دائما به خوبی‌های ما نگاه می‌کند.

💠 @Arefan_ir
1 هفته پیش
📺 فایل تصویری

🎤 سخنرانی استاد پناهیان
✍️ موضوع: انگیزه شغل طلبگی!

#تصویری
#استاد_پناهیان

💠 @Arefan_ir
1 هفته پیش
✍ استاد انصاریان:

«به یاد خدا بودن»، «به یاد مرگ بودن» و «تلاوت قرآن» سه سفارش مهم امام حسن عسگری(ع) است. اگر این سه حقیقت، با وجود انسان یکی شود، اتفاقی بی‌نظیر است و هر دو دنیا برای او پُر از زیبایی است.

💠 @Arefan_ir
1 هفته پیش
✍ میرزا اسماعیل دولابی (ره) :

بعضی سال‌ها می‌شد که مزرعه‌ی اصلی ما آفت می‌خورد و تمام محـصولمان از بین می‌رفت. یک قطعه زمین کوچک هم جای دیگـری کاشـته بـودیم، بـه اصـطلاح کناره‌کاری، و اصلاًَ آن را به حساب نمی‌آوردیـم؛ اما همـه‌ی خـرج سـالمان را همـان کناره‌کاری تأمین می‌کرد و جبران همه‌ی خسارت مزرعه‌ی اصلی را هم می‌نمود.

خوب است مؤمن در کنار عبادات و اعمال واجبش یک عمـل مـستحب، هـر چنـد هـم کـه کوچک باشد، به طور خصوصی برای خودش قرار بگـذارد، مثـل دسـتگیـری از یـک خانواده‌ی فقیر یا سرپرستی یتیم و چه بسا فردای قیامت همین کناره‌کاری باعث نجات انسان شود.

📚مصباح‌الهدی، ص ۲۳۲

💠 @Arefan_ir
1 هفته پیش
✨﷽✨

🔴شب اول قبر از زبان دختری که به اصرار
در قبر مادرش خوابید ...

✍علامه سید محمد حسین طباطبائی صاحب تفسیر المیزان نقل كردند كه: استاد ما عارف برجسته «حاج میرزا علی آقا قاضی» می‏گفت:

👈در نجف اشرف در نزدیكی منزل ما، مادر یكی از دخترهای اَفَنْدی‏ها (سنی‏های دولت عثمانی) فوت كرد. این دختر در مرگ مادر، بسیار ضجه و گریه می‏كرد و جداً ناراحت بود، و با تشییع كنندگان
تا كنار قبر مادر آمد و آنقدر گریه و ناله كرد كه همه حاضران به گریه افتادند.

⚰هنگامی كه جنازه مادر را در میان قبر گذاشتند، دختر فریاد می‏زد، من از مادرم جدا نمی‏شوم هر چه خواستند او را آرام كنند، مفید واقع نشد؛ دیدند اگر بخواهند با اجبار دختر را از مادر جدا كنند، ممكن است جانش به خطر بیفتد.

💢سرانجام بنا شد دختر را در قبر مادرش بخوابانند، و دختر هم پهلوی بدن مادر در قبر بماند، ولی روی قبر را از خاك انباشته نكنند،
و فقط روی قبر را با تخته‏ای بپوشانند و دریچه‏ای هم بگذارند تا دختر نمیرد و هر وقت خواست از آن دریچه بیرون آید.

⛔️دختر در شب اول قبر، كنار مادر خوابید، فردا آمدند و سرپوش را برداشتند تا ببینند بر سر دختر چه آمده است، دیدند تمام موهای سرش سفیده شده است.

❓پرسیدند چرا این طور شده‏ای؟

♻️در پاسخ گفت: شب كنار جنازه مادرم در قبر خوابیدم، ناگاه دیدم دو نفر از فرشتگان آمدند و در دو طرف ایستادند و شخص محترمی هم آمد و در وسط ایستاد، آن دو فرشته مشغول سؤال از عقائد مادرم شدند و او جواب می‏داد، سؤال از توحید نمودند، جواب درست داد، سؤال از نبوت نمودند، جواب درست داد كه پیامبر من محمد بن عبدالله(صلی الله علیه و آله و سلم)است.

⁉️تا این كه پرسیدند: امام تو كیست؟
آن مرد محترم كه در وسط ایستاده بود گفت:
«لَسْتُ لَها بِاِمامِ؛ من امام او نیستم»

❌در این هنگام آن دو فرشته چنان گرز بر سر مادرم زدند كه آتش آن به سوی آسمان زبانه می‏كشید. من بر اثر وحشت و ترس زیاد به این وضع كه می‏بینید كه همه موهای سرم سفید شده در آمدم.

👌مرحوم قاضی می‏فرمود: چون تمام طایفه آن دختر، در مذهب اهل تسنن بودند، تحت تأثیر این واقعه قرار گرفته و شیعه شدند... (زیرا این واقعه با مذهب تشیع، تطبیق می‏كرد و آن شخصی كه همراه با فرشتگان بوده و گفته بود من امام آن زن نیستم، حضرت علی (ع) بوده‏ اند) و خود آن دختر، جلوتر از آنها به مذهب تشیع، اعتقاد پیدا كرد.

📚 علامه سید محمد حسین حسینی تهرانی، معادشناسی، ج 3، ص 110.

کانال دَرْ مَحْضَرِ عٰارِفٰانْ
┄┄┅┅┅❅❁❅┅┅┅┄┄
💠 @Arefan_ir
1 هفته پیش
دریافت سروش پلاس